Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2020.276.8

Akt nienormatywny
Wersja od: 21 sierpnia 2020 r.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 276/04)

(Dz.U.UE C z dnia 21 sierpnia 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Kärnten"

Numer referencyjny: PDO-AT-A0218-AM01

Data przekazania informacji: 21.2.2020

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

Opis i uzasadnienie

W związku z tym, że w ramach rejestru winnic dokonano przejścia na zintegrowany system zarządzania i kontroli, należy dostosować wartość maksymalnej wydajności z hektara.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Kärnten

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

5. Gatunkowe wino musujące

4.
Opis wina lub win

Nazwa pochodzenia "Kärnten" może być stosowana w odniesieniu do wina oraz gatunkowego wina musującego, przy czym w odniesieniu do tego ostatniego nazwa ta w praktyce nie znajduje zastosowania. Wina objęte nazwą pochodzenia "Kärnten" są produkowane głównie jako wino gatunkowe ("Qualitätswein"); analityczne cechy charakterystyczne opisano w specyfikacji produktu.

Wina objęte nazwą pochodzenia "Kärnten" są oprócz tego produkowane również w innych formach (np. z wyróżnikami "Kärnten", "Spätlese", "Eiswein" itp.). Stosowne analityczne cechy charakterystyczne opisano w specyfikacji produktu. Do dominujących właściwości organoleptycznych należą nuty owocowe oraz aromatyczny i wytrawny charakter; dalsze właściwości organoleptyczne opisano w specyfikacji produktu.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a)
Podstawowe praktyki enologiczne

Stosowne ograniczenia obowiązujące w przypadku produkcji wina lub win

W przypadku win objętych nazwą pochodzenia "Kärnten" dopuszczone są wszystkie praktyki enologiczne określone w rozporządzeniach (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935, które są przewidziane w odniesieniu do win objętych chronioną nazwą pochodzenia, z wyjątkiem procesów z wykorzystaniem sorbinianu potasu i diwęglanu dimetylu. Odkwaszanie win jest możliwe zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniach (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935. Decyzję w sprawie ewentualnego zakwaszania podejmuje federalny minister ds. rolnictwa, regionów i turystyki w zależności od warunków pogodowych w okresie wegetacji. Warunki dotyczące ewentualnego zakwaszania odpowiadają przy tym wymogom określonym w rozporządzeniach (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935.

Stosowane szczególne praktyki enologiczne (w tym wzbogacanie) wynikają z wybranej każdorazowo tradycyjnej metody produkcji wybranej i opisano je w specyfikacji produktu.

b)
Maksymalna wydajność

10 000 kilogramów winogron z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Nazwa pochodzenia "Kärnten" obejmuje cały kraj związkowy Karyntię ("Kärnten") w Austrii.

7.
Główne odmiany winorośli Zweigelt - Rotburger G10ner Veltliner - Weiβgipfler Zweigelt - Blauer Zweigelt
8.
Opis związku lub związków

Karyntia graniczy od zachodu ze Wschodnim Tyrolem, od północnego zachodu z Salzburgiem (krajem związkowym), od północnego wschodu i wschodu ze Styrią oraz od południa ze Słowenią i włoskimi regionami Friuli-Wenecja Julijska i Wenecja Euganejska. Granice kraju związkowego niemal w całości wyznaczają pasma górskie: na północy Wysokie Taury i Alpy Gurktalskie, na wschodzie Koralpe, na południu Alpy Karnickie i Karawanki oraz na zachodzie Dolomity Lienzkie i Schobergruppe.

Zwężenie (do jedynie 44 km) terytorium kraju związkowego mniej więcej w jego centrum prowadzi wraz z różnymi formami ukształtowania terenu do podziału na Górną Karyntię, w której dominują pasma wysokich gór, oraz Dolną Karyntię zdominowaną przez Kotlinę Klagenfurcką i rozległe doliny rzeczne. Karyntia znajduje się w środkowoeuropejskiej strefie klimatu umiarkowanego. Wpływ klimatu śródziemnomorskiego jest na ogół przeceniany. Podobnie główne pasmo Alp stanowi wprawdzie wyraźną granicę pogodową, ale nie stanowi bynajmniej granicy klimatycznej. Niemniej klimat jest istotnie modyfikowany przez położenie zorientowane na południe, rzeźbę terenu oraz inne warunki miejscowe, co w sumie pozwala wyodrębnić szereg mniejszych obszarów o różnej charakterystyce pod względem klimatycznym.

Struktura produkcji wina w Karyntii jest zdominowana przez przedsiębiorstwa rodzinne, które w zdecydowanej większości przerabiają winogrona pochodzące z własnych upraw i często prowadzą również bezpośrednią sprzedaż wina w miejscu jego produkcji. Winorośl jest uprawiana niemal wyłącznie w formie upraw wysokich prowadzonych przy zastosowaniu drucianych ram.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym Opis wymogu

Zgodnie z austriacką ustawą o winach wino objęte nazwą pochodzenia "Kärnten", z wyjątkiem win oznaczonych jako "Sekt", "Qualitätsschaumwein" i "Hauersekt", może zostać wprowadzone do obrotu wyłącznie, jeżeli jest opatrzone urzędowym numerem kontrolnym.

Link do specyfikacji produktu

https://www.bmlrt.gv.at/land/produktion-maerkte/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.