Protokół sporządzony na podstawie artykułu 43 ustęp 1 Konwencji w sprawie utworzenia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencji o Europolu) zmieniający artykuł 2 oraz załącznik do tej konwencji. Bruksela.2000.11.30.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2000.358.2

Akt jednorazowy
Wersja od: 13 grudnia 2000 r.

PROTOKÓŁ
sporządzony na podstawie artykułu 43 ustęp 1 Konwencji w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (konwencji o Europolu) zmieniający artykuł 2 oraz załącznik do tej konwencji

WYSOKIE UMAWIAJĄCE SIĘ STRONY niniejszego Protokołu i Umawiające się Strony Konwencji w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji, państwa członkowskie Unii Europejskiej,

ODWOŁUJĄC się do aktu Rady Unii Europejskiej z dnia 30 listopada 2000 roku,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Istnieje potrzeba zapewnienia Europolowi bardziej efektywnych środków do zwalczania prania pieniędzy w celu wzmocnienia możliwości Europolu w zakresie wspierania w tej walce państw członkowskich.

(2) Rada Europejska zwróciła się do Rady Unii Europejskiej o rozszerzenie kompetencji Europolu na ogólnie pojęte pranie pieniędzy, bez względu na rodzaj przestępstwa, z którego pochodzą wyprane wpływy pieniężne,

UZGODNIŁY, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Do konwencji o Europolu wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 2 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"2. Aby stopniowo osiągnąć cel określony w ust. 1, wstępne działania Europolu obejmują zapobieganie i zwalczanie nielegalnego handlu narkotykami, prania pieniędzy, handlu substancjami nuklearnymi i radioaktywnymi, przemytu nielegalnych imigrantów, handlu ludźmi i przestępstw związanych z pojazdami silnikowymi.";

b) w ust. 3 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"3. Kompetencje Europolu w odniesieniu do powyższych przestępstw lub ich szczególnych odmian obejmują także przestępstwa z nimi powiązane. Nie obejmują one jednak przestępstw źródłowych dla prania pieniędzy, w odniesieniu do których to przestępstw Europol nie posiada kompetencji na mocy ust. 2.";

2) w załączniku wprowadza się następujące zmiany:

ustęp zaczynający się od słów "Dodatkowo, zgodnie z art. 2 ust. 2" otrzymuje brzmienie:

"Dodatkowo, zgodnie z art. 2 ust. 2, akt polecający Europolowi zajęcie się jednym z przestępstw wymienionych powyżej zakłada, że w zakresie jego kompetencji leżą również przestępstwa z nimi powiązane.".

Artykuł  2
1.
Protokół ten podlega przyjęciu przez państwa członkowskie zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi. j
2.
Państwa członkowskie notyfikują Sekretarzowi Generalnemu Rady Unii Europejskiej o dopełnieniu przez nie wymogów konstytucyjnych w celu przyjęcia niniejszego Protokołu.
3.
Niniejszy Protokół wchodzi w życie 90 dnia od notyfikacji, o której mowa w ust. 2, przez państwo członkowskie, które będąc członkiem Unii Europejskiej w dniu przyjęcia przez Radę aktu o sporządzeniu niniejszego Protokołu, jako ostatnie dopełni tej formalności.
Artykuł  3
1.
Niniejszy Protokół jest otwarty do przystąpienia dla każdego państwa, które stanie się członkiem Unii Europejskiej, jeżeli Protokół ten nie wszedł w życie w dniu złożenia dokumentów przy stąpienia do Konwencji o Europolu, zgodnie z art. 46 konwencji o Europolu.
2.
Dokumenty przystąpienia do niniejszego Protokołu zostaną złożone równocześnie z dokumentami przystąpienia do konwencji o Europolu zgodnie z jej art. 46.
3.
Tekst niniejszego Protokołu w języku państwa przystępującego, sporządzony przez Radę Unii Europejskiej, jest autentyczny.
4.
Jeżeli po upływie okresu określonego w art. 46 ust. 4 konwencji o Europolu niniejszy Protokół nie wszedł w życie, to wchodzi on w życie w stosunku do przystępującego państwa członkowskiego z datą wejścia w życie tego Protokołu zgodnie z art. 2 ust. 3.
5.
Jeżeli Protokół ten wejdzie w życie zgodnie z art. 2 ust. 3 przed upływem okresu, o którym mowa w art. 46 ust. 4 konwencji o Europolu, lecz po złożeniu dokumentu przystąpienia określonego w ust. 2, przystępujące państwo członkowskie przystępuje do konwencji o Europolu w brzmieniu zmienionym niniejszym Protokołem, zgodnie z art. 46 konwencji o Europolu.
Artykuł  4
1.
Funkcję depozytariusza niniejszego Protokołu pełni Sekretarz Generalny Rady Unii Europejskiej.
2.
Depozytariusz publikuje w Dzienniku Urzędowym informację o postępie w przyjmowaniu i przystępowaniu oraz wszelkie inne notyfikacje dotyczące niniejszego Protokołu.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Deklaracja przyjęta przez Radę Unii Europejskiej przy przyjęciu aktu Rady w sprawie sporządzenia na podstawie art. 43 ust. 1 Konwencji w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (konwencji o Europolu) protokołu zmieniającego art. 2 oraz załącznik do tej konwencji

W nawiązaniu do pkt 55 i 56 wniosków z posiedzenia Rady Europejskiej w Tampere Rada zgadza się zbadać definicję prania pieniędzy zawartą w załączniku do konwencji o Europolu w świetle konsekwencji wynikających się z toczących się dyskusji w Radzie w sprawie dyrektywy i decyzji ramowej o praniu pieniędzy.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.