Protokół posiedzenia z wtorku 18 marca 2014 r.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.345.5

Akt nienormatywny
Wersja od: 2 października 2014 r.

WSPÓLNE ZGROMADZENIE PARLAMENTARNE UMOWY O PARTNERSTWIE ZAWARTEJ POMIĘDZY CZŁONKAMI GRUPY PAŃSTW AFRYKI, KARAIBÓW I PACYFIKU (AKP), Z JEDNEJ STRONY, A UNIĄ EUROPEJSKĄ I JEJ PAŃSTWAMI CZŁONKOWSKIMI, Z DRUGIEJ STRONY
PROTOKÓŁ POSIEDZENIA Z WTORKU 18 MARCA 2014 R.

(2014/C 345/02)

(Dz.U.UE C z dnia 2 października 2014 r.)

Spis treści Strona

1. Odnawialne źródła energii a zmiana klimatu: wyzwania społeczne i technologiczne w krajach AKP - doświadczenia greckie i europejskie

2. Warsztaty - sprawozdanie podsumowujące

3. Wydobycie ropy naftowej i minerałów z dna morskiego w kontekście zrównoważonego rozwoju

4. Walka z AIDS

5. Oświadczenie Andrisa Piebalgsa, komisarza ds. rozwoju

6. Debata z udziałem komisarza ds. rozwoju Andrisa Piebalgsa - pytania z sali

7. Tura pytań do Komisji Europejskiej

8. Działania podjęte przez Komisję w związku z rezolucjami przyjętymi na 26. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

9. Rozprzestrzenianie się terroryzmu na świecie: rola internetu i mediów społecznościowych Komisja Spraw Politycznych

10. Sprawozdanie z 11. posiedzenia regionalnego

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA Z WTORKU 18 MARCA 2014 R.

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 9.05)

OBRADOM PRZEWODNICZY: Fitz A. JACKSON

współprzewodniczący

1.
Odnawialne źródła energii a zmiana klimatu: wyzwania społeczne i technologiczne w krajach AKP - doświadczenia greckie i europejskie

Wymiana poglądów z Kyriakosem Gerontopoulosem, wiceministrem spraw zagranicznych Grecji

Kyriakos Gerontopoulos, wiceminister spraw zagranicznych Grecji, wygłosił prezentację na temat odnawialnych źródeł energii i zmiany klimatu.

Mówcy: Gay Mitchell, Picewell Forbes (Bahamy), Norbert Neuser, Olle Schmidt, Abdourahamane Chegou (Niger), Komi Selom Klassou (Togo), Makhosini Hlongwane (Zimbabwe), Christa Klaß, Nita R. K. Deerpalsing (Mauritius) i Ana Rita Geremias Sithole (Mozambik).

Członkowie zaapelowali o większe inwestycje, zarówno w energię ze źródeł odnawialnych, jak i w środki prewencyjne, takie jak zmniejszenie ryzyka katastrof i walka ze zmianą klimatu. Wezwali do lepszej koordynacji działań między Unią Europejską a jej poszczególnymi państwami członkowskimi, aby zoptymalizować wykorzystanie zasobów. Stwierdzono również, że należy rozwijać programy wymiany uniwersyteckiej i programy partnerskie, aby ułatwić transfer wiedzy i know-how.

K. Gerontopoulos podsumował debatę.

2.
Warsztaty - sprawozdanie podsumowujące

Sprawozdawca Arnaldo Álvaro Ramos (Republika Zielonego Przylądka) zdał ustną relację z warsztatów na temat "Wspieranie rozwoju sektora prywatnego oraz wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii w państwach AKP".

W trakcie tych warsztatów przeanalizowano innowacyjne rozwiązania finansowe i technologiczne, jak również najlepsze praktyki mające na celu wypełnienie luki energetycznej dzięki wykorzystaniu potencjału odnawialnych źródeł energii.

Mówca: współprzewodniczący Fitz A. Jackson.

3.
Wydobycie ropy naftowej i minerałów z dna morskiego w kontekście zrównoważonego rozwoju

Komisja Spraw Społecznych i Środowiska

Współsprawozdawcy: Joe Koim Komun (Papua Nowa Gwinea) i Christa Klaß

Joe Koim Komun (Papua Nowa Gwinea) i Horst Schnellhardt (w zastępstwie Christy Klaß) przedstawili sprawozdanie.

Mówcy: Alban Sumana Kingsford Bagbin (Ghana), Jutta Haug, Dharamkumar Seeraj (Gujana), Olle Schmidt, Ousmane Kaba (Gwinea), Mohamed El Moctar Zamel (Mauretania), Carlos Manuel (Mozambik), Lautafi Fio Selafi Purcell (Samoa), Peter Štastný, Ibrahim Bundu (Sierra Leone), Adjedoue Weidou (Czad), Maria Fernanda Lay (Timor Wschodni), Nita R. K. Deerpalsing (Mauritius) oraz Armando Astudillo González (Komisja Europejska).

Członkowie zwrócili uwagę na możliwości i wyzwania związane z wydobyciem ropy naftowej i minerałów z dna morskiego. Podkreślili, że omawiane sprawozdanie przyczyni się do uregulowania tego coraz istotniejszego obszaru oraz że parlamenty krajowe powinny ustanowić ramy regulacyjne gwarantujące bezwzględne poszanowanie norm środowiskowych, a także przejrzystość kontraktów wydobywczych i kierowanie dochodów do społeczności lokalnych. Członkowie podkreślili, że rozwój zdolności, szkolenia i transfery technologii są niezbędne do tego, by działalność wydobywcza na dnie morskim przyczyniała się do zrównoważonego rozwoju.

Joe Koim Komun (Papua Nowa Gwinea) podsumował debatę.

4.
Walka z AIDS

Debata główna

Michel Sidibé, dyrektor wykonawczy Wspólnego Programu ONZ na rzecz Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS), przedstawił obecną sytuację w zakresie walki z AIDS.

Mówcy: Mariya Gabriel, Michael Cashman, Achille Marie Joseph Tapsoba (Burkina Faso), Nathalie Griesbeck, Dambert René Ndouane (Republika Konga), Musa Hussein Naib (Erytrea), Alban Sumana Kingsford Bagbin (Ghana), Michel Sidibé, Picewell Forbes (Bahamy), Abdikadir Omar Aden (Kenia), Louis Michel, Abdourahamane Chegou (Niger), Horst Schnellhardt, Mohammed Mukhtar Ahmed (Nigeria), Gay Michell, Ibrahim Bundu (Sierra Leone), Komi Selom Klassou (Togo), Jacob Oulanyah (Uganda), Kennedy K. Hamudulu (Zambia), Makhosini Hlongwane (Zimbabwe), Nita R. K. Deerpalsing (Mauritius) i Christophe Apala Pen'Apala Lutundula (Demokratyczna Republika Konga).

Członkowie wyrazili uznanie dla działań prowadzonych w ramach globalnej walki z HIV/AIDS pod kierownictwem i nadzorem UNAIDS. Kampania ta - wychwalana jako sukces globalnej solidarności - świadczy o zwiększeniu zasobów krajowych, a także o zaangażowaniu, przywództwie i aktywności obywatelskiej na świecie. Członkowie podkreślili, że aktywne zaangażowanie młodych pokoleń, inicjatywy informacyjne, skuteczna prewencja i dostęp do leczenia, w tym dla populacji najbardziej podatnych na zagrożenia, mają kluczowe znaczenie dla dalszych postępów na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest brak nowych zakażeń. Odbyła się debata moderowana na temat kontrowersyjnych przepisów w Ugandzie i Nigerii, dyskryminujących pewne grupy mniejszościowe, w tym homoseksualistów. Prawie wszyscy członkowie podkreślili swoje poparcie dla tolerancji dla wyborów legislacyjnych krajów należących do Zgromadzenia, mając na względzie różnorodność kulturową. Inni wyrazili obawę, że każdy akt, który prowadzi do stygmatyzacji, może utrudnić dostęp do leczenia i opieki oraz wszelkie działania mające na celu położenie kresu epidemii.

Michel Sidibé odpowiedział na pytania zadane przez członków.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 1.05 i wznowione o godz. 15.00)

Fitz A. JACKSON Alhaj Muhammad MUMUNI i

Louis MICHEL Luis Marco AGUIRIANO NALDA

Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

OBRADOM PRZEWODNICZY: Louis MICHEL

współprzewodniczący

5.
Oświadczenie Andrisa Piebalgsa, komisarza ds. rozwoju

A. Piebalgs dokonał oceny postępów osiągniętych od momentu przyjęcia milenijnych celów rozwoju. Wyraził uznanie dla pracy Otwartej Grupy Roboczej ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz docenił wartościowy wkład państw AKP w kształtowanie uregulowań ramowych na okres po roku 2015. A. Piebalgs przypomniał, że w kontekście szybko i gwałtownie zmieniających się warunków wiele krajów odnotowało wzrost gospodarczy, jednak wiele innych wciąż z trudem się rozwija. Unia Europejska zapewnia wsparcie za pomocą znacznych środków finansowych na rzecz współpracy. Unijny Program działań na rzecz zmian oraz zaangażowanie UE na rzecz spójności polityki pozwala ukierunkować pomoc na kraje biedniejsze. Należy również pielęgnować uniwersalne wartości, takie jak niedyskryminacja. Komisarz wezwał do otwartego dialogu na temat spornych kwestii w tym zakresie, co będzie dowodem na dojrzałość partnerstwa między AKP a UE.

6.
Debata z udziałem komisarza ds. rozwoju Andrisa Piebalgsa (pytania z sali)

Wymiana poglądów skoncentrowana była na takich tematach jak: stosunki UE-Kuba; prawa mniejszości seksualnych na mocy umowy z Kotonu; skuteczność projektów rozwojowych; wsparcie MŚP i wzmocnienie prawa własności w kontekście celów zrównoważonego rozwoju; znaczenie infrastruktury i przejście na zieloną energię; wsparcie sektora prywatnego i tworzenie miejsc pracy; finansowanie drobnych producentów rolnych; przyszły potencjał agrobankowości oraz trudności z przyciągnięciem dużych inwestycji przez małe kraje.

Mówcy: Miguel Angel Martínez Martínez, Michael Cashman, Mohamed El Moctar Zamel (Mauretania), Gay Mitchell, Horst Schnellhardt, Arnaldo Andrade Ramos (Republika Zielonego Przylądka), Dalton Tagelagi (Niue), Ahamada Soukouna (Mali), Ousmane Kaba (Gwinea) i Nita R. K. Deerpalsing (Mauritius).

Komisarz Piebalgs odpowiedział na pytania członków zgodnie z procedurą pytań z sali.

7.
Tura pytań do Komisji Europejskiej

W sumie skierowano 16 pytań do Komisji Europejskiej.

Komisja wcześniej odpowiedziała na pytania na piśmie. Komisarz Piebalgs udzielił ustnych odpowiedzi na dodatkowe pytania skierowane przez następujące osoby:

Pytanie nr 5, które skierowała Mariya Gabriel, w sprawie zaangażowania UE w Demokratycznej Republice Konga, szczególnie na wschodzie kraju

Pytanie nr 6, które skierował Olle Schmidt w sprawie handlu ludźmi na półwyspie Synaj

Pytanie nr 9, które skierował Michael Cashman, w sprawie prawodawstwa penalizującego homoseksualizm w kontekście art. 96 umowy z Kotonu

Pytanie nr 10, które skierował Horst Schnellhardt, w sprawie krajów samodzielnie walczących z ubóstwem

Pytanie nr 11, które skierował Olle Schmidt w imieniu Fiony Hall, w sprawie pasterstwa

Autorzy pytań nr 1, 3 i 4 nie mieli dodatkowych pytań.

Autorzy pytań nr 2, 7, 8, 12, 13, 14, 15 i 16 byli nieobecni.

8.
Działania podjęte przez Komisję Europejską w związku z rezolucjami przyjętymi na 26. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Przekazano Zgromadzeniu dokument dotyczący działań następczych w związku z rezolucjami przyjętymi w Addis Abebie. Współprzewodniczący podziękował komisarzowi ds. rozwoju Andrisowi Piebalgsowi za sumienną pracę i głębokie zaangażowanie w trakcie jego pięcioletniej kadencji.

9.
Rozprzestrzenianie się terroryzmu na świecie: rola internetu i mediów społecznościowych Komisja ds. Politycznych

Współsprawozdawcy: Moses Kollie (Liberia) i Zita Gurmai

Moses Kollie (Liberia) i Miguel-Angel Martínez Martínez (w zastępstwie Zity Gurmai) przedstawili sprawozdanie.

Członkowie podkreślili znaczenie internetu i sieci społecznościowych jako narzędzi, które mogą przynieść korzyści społeczeństwom zarówno w krajach AKP, jak i w krajach UE. Zwrócili jednak zarazem uwagę, że istnieje niewielka grupa osób, która wykorzystuje te narzędzia do propagowania skrajnych ideologii i organizowania ataków terrorystycznych. Członkowie zaapelowali o zacieśnienie współpracy międzynarodowej w celu zapobieżenia dalszej działalności przestępczej w internecie. Przestrzegli przed rządami, które pod pretekstem walki z terroryzmem ograniczają podstawowe wolności. Wyzwanie polega na stworzeniu i wdrożeniu zrównoważonego prawodawstwa, które pozwoli na skuteczną walkę z terroryzmem, a zarazem będzie chronić prawa do prywatności oraz legalne działania polityczne.

Mówcy: Boniface Yehouetome (Benin), Mariya Gabriel, Mohamed Youssouf Goumaneh (Dżibuti), Abadula Gemeda Dago (Etiopia), Olle Schmidt, Abdikadir Omar Aden (Kenia), Mohamed El Moctar Zamel (Mauretania), Mohammed Mukhtar Ahmed (Nigeria), Michael Gahler, Abdirizak Osman Hassan (Somalia), Mahamat Togoi Tekilio (Czad), Makhosini Hlongwane (Zimbabwe) oraz Vincent Ringenberg (ESDZ).

Moses Kollie (Liberia) i Miguel-Angel Martínez Martínez podsumowali debatę.

10.
Sprawozdanie z 11. regionalnego posiedzenia (region Afryki Wschodniej), które odbyło się w Port Louis (Mauritius) w dniach 12-14 lutego 2014 r. - sprawozdanie współprzewodniczących

Współprzewodniczący Fitz A. Jackson zdał ustne sprawozdanie z posiedzenia regionalnego, podkreślając główne tematy dyskusji.

Członkowie podziękowali i pogratulowali Mauritiusowi udanej organizacji posiedzenia. Wyrazili satysfakcję z debat, które koncentrowały się między innymi na znaczeniu integracji regionalnej, zagrożeniu terroryzmem i piractwem, a także produkcji cukru w krajach AKP.

Mówcy: Christa Klaß, współprzewodniczący Louis Michel, Nita R. K. Deerpalsing (Mauritius), Miguel Ángel Martínez Martínez oraz współprzewodniczący Fitz A. Jackson.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 17.35)

Fitz A. JACKSONAlhaj Muhammad MUMUNI i
Louis MICHELLuis Marco AGUIRIANO NALDA
WspółprzewodniczącyWspółsekretarze generalni

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.