Protokół posiedzenia z poniedziałku 1 grudnia 2014 r.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.160.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 maja 2015 r.

WSPÓLNE ZGROMADZENIE PARLAMENTARNE UMOWY O PARTNERSTWIE ZAWARTEJ POMIĘDZY CZŁONKAMI GRUPY PAŃSTW AFRYKI, KARAIBÓW I PACYFIKU (AKP) Z JEDNEJ STRONY, A UNIĄ EUROPEJSKĄ I JEJ PAŃSTWAMI CZŁONKOWSKIMI Z DRUGIEJ STRONY
PROTOKÓŁ POSIEDZENIA Z PONIEDZIAŁKU 1 GRUDNIA 2014 R.

(2015/C 160/01)

(Dz.U.UE C z dnia 13 maja 2015 r.)

Spis treści

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Akredytacja przedstawicieli pozaparlamentarnych

1. Przyjęcie porządku dziennego (AP101.704)

2. Zatwierdzenie protokołu ostatniego posiedzenia 27. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego (Dz. U. C 345 z 2.10.2014)

3. Komunikaty współprzewodniczących, w tym decyzje podjęte na posiedzeniu Prezydium w dniu 30 listopada 2014 r.

4. Oświadczenie Mohameda Diare, ministra stanu ds. gospodarczych i finansów (Republika Gwinei), urzędującego przewodniczącego Rady AKP

5. Tura pytań do Rady AKP

6. Debata z udziałem Rady AKP - pytania z sali

7. Zagadnienie pilne nr 1: Wystąpienie eboli

8. Park Narodowy Wirunga

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA Z PONIEDZIAŁKU 1 GRUDNIA 2014 R.

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.00)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos zabrały następujące osoby:

Louis Michel, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, oraz Fitz A. Jackson, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.00 i wznowione o godz. 15.00)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis MICHEL

Współprzewodniczący

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący powitał wszystkich uczestników.

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący ogłosił, że lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, przekazana przez władze państw AKP i Parlament Europejski, zostanie załączona do protokołu.

Akredytacja przedstawicieli pozaparlamentarnych

Współprzewodniczący ogłosił, że wpłynęły dwa wnioski o akredytację przedstawicieli pozaparlamentarnych zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy z Kotonu i art. 1 ust. 2 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, z uwagi na przypadek działania siły wyższej. Obecność tych przedstawicieli zostanie odnotowana, a ich nazwiska znajdą się w załączniku do protokołu.

1.
Przyjęcie porządku dziennego (AP101.704)

Przyjęto porządek dzienny w formie przedstawionej w niniejszym protokole.

2.
Zatwierdzenie protokołu ostatniego posiedzenia 27. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego (Dz. U. C 345 z 2.10.2014)

Protokół został zatwierdzony.

3.
Komunikaty współprzewodniczących, w tym decyzje podjęte na posiedzeniu Prezydium w dniu 30 listopada 2014 r.

Współprzewodniczący przedstawił wyniki posiedzenia Prezydium z dnia 30 listopada 2014 r.

Podjęto następujące decyzje:

a)
Komisje stałe sporządzą następujące sprawozdania:

Komisja ds. Politycznych

-
Ocena Instrumentu na rzecz Pokoju w Afryce po dziesięciu latach - skuteczność i perspektywy na przyszłość

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

-
Czterdzieści lat partnerstwa - ocena wpływu na handel i rozwój w krajach AKP i perspektywy trwałych stosunków między krajami AKP a Unią Europejską

Komisja Spraw Społecznych i Środowiska

-
Jak poprawić warunki gospodarcze i społeczne w krajach rozwijających się, w tym wkład przedsiębiorstw rodzinnych, aby zapobiegać katastrofom zdrowotnym?
b)
Demokratyczna Republika Konga zaproponowała, że będzie gospodarzem 12. posiedzenia regionalnego planowanego pierwotnie w dniach 16-20 lutego 2015 r. i podejmie się organizacji tego posiedzenia w tym samym terminie, przy czym miejsca posiedzenia jeszcze nie potwierdzono. Przyjęto projekt porządku dziennego i program prac.
c)
Wyjazd w celach informacyjnych do Zimbabwe pierwotnie ustalony w 2012 r. zostanie zorganizowany w 2015 r. (do potwierdzenia, łącznie z terminem), o ile rząd nie określił warunków w odniesieniu do programu.
d)
Zostanie zorganizowany wyjazd w celach informacyjnych na Lampedusę (Włochy), aby zbadać kwestie dotyczące migracji i handlu ludźmi.
e)
29. sesja w regionie Pacyfiku została potwierdzona i odbędzie się w Vanuatu w dniach 15-17 czerwca 2015 r.
f)
30. sesja odbędzie się w Afryce Południowej, w Mozambiku, w dniach 5-9 grudnia 2015 r.

Współprzewodniczący ogłosił następujące terminy:

-
poprawki do rezolucji kompromisowych (w sprawie wystąpienia eboli i w sprawie rozwoju terroryzmu w Afryce): wtorek 2 grudnia 2014 r. godz. 12.00,
-
wnioski dotyczące sposobów głosowania: środa 19 marca 2014 r. godz. 10.00 (na piśmie).

Joao Ferreira i Carlos Zorrinho zwrócili się o tłumaczenie ustne na język portugalski. Współprzewodniczący Louis Michel przypomniał decyzję Prezydium Parlamentu Europejskiego w sprawie tłumaczeń ustnych i pisemnych na potrzeby posiedzeń Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE i jego organów.

4.
Oświadczenie Mohameda Diare, ministra stanu ds. gospodarczych i finansów (Republika Gwinei), urzędującego przewodniczącego Rady AKP

Głównym tematem oświadczenia Mohameda Diare, ministra stanu ds. gospodarczych i finansów Republiki Gwinei, była rola sektora prywatnego. Nakreślił on wspólne ramy współpracy między UE a AKP w zakresie rozwoju sektora prywatnego w państwach AKP przyjęte przez Radę Ministrów AKP w czerwcu 2014 r. Minister podkreślił również strategiczne znaczenie sektora rolnictwa, który ma nadrzędne znaczenie z perspektywy wyżywienia ludzi. Kwestia dostępu do wody stanowi część najważniejszych działań ukierunkowanych na osiągnięcie tego celu i minister wyraził uznanie zwłaszcza dla uzgodnionego ostatnio wspólnego programu UE i FAO na rzecz zwalczania pustynnienia. Ponadto podał on informacje na temat katastrofy spowodowanej ebolą w jego kraju i podziękował rządom, organizacjom międzynarodowym i organizacjom pozarządowym, które udzielały wsparcia finansowego i moralnego.

5.
Tura pytań do Rady AKP

Mohamed Diare odpowiedział w imieniu Rady AKP na poniższe pytania.

Pytanie nr 1, które skierował Norbert Neuser w sprawie realizacji planu działań na rzecz egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa (FLEGT).

Pytanie nr 2, które skierował Charles Goerens (zastąpiony przez Javiera Narta) w sprawie sytuacji po 2020 r.

Pytanie nr 3, które skierował Louis Aliot (zastąpiony przez Jean-Luca Schaffhausera) w sprawie uzależnienia pomocy rozwojowej od wysiłków krajów pochodzenia, w których występuje nielegalna migracja.

Pytanie nr 4, które skierował Enrique Guerrero Salom w sprawie finansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju.

Pytanie nr 5, które skierował Javier Nart w sprawie zaniepokojenia spowodowanego apelami o skoordynowane działania zwolenników dżihadu w krajach Maghrebu i krajach arabskich.

Pytanie nr 6, które skierował Dariusz Rosati (zastąpiony przez Davora Ivo Stiera) w sprawie małych i średnich przedsiębiorstw.

Pytanie nr 7, które skierowała Catherine Bearder w sprawie trofeów myśliwskich z lwów.

Pytanie nr 8, które skierowała Marielle de Sarnez (zastąpiona przez Pavla Teličkę) w sprawie środków służących zwalczaniu wylesiania.

Pytanie nr 9, które skierował Carlos Zorrinho w sprawie eksploatacji gazu łupkowego w Afryce.

Pytanie nr 10, które skierowała Marlene Mizzi (zastąpiona przez Kashetu Kyenge) w sprawie kształcenia - czy kształcenie zmienia życie kobiet?

Pytanie nr 11, które skierował Francesco Gambús w sprawie oceny umów o partnerstwie gospodarczym.

Pytanie nr 12, które skierował David Martin w sprawie Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego przewidzianego w umowie o partnerstwie gospodarczym Cariforum.

Pytanie nr 13, które skierowała Kashetu Kyenge w sprawie migracji i praw człowieka w Afryce.

Autorzy pytań nr 1, 4, 6, 10 i 11 nie mieli dodatkowych pytań.

6.
Debata z udziałem Rady AKP - pytania z sali

Głos zabrali: James Kembi Gitura (Kenia), Lidia Senra Rodríguez, João Ferreira, Mohamed El Moctar Zamel (Mauretania), Hassad El Rasur Amir (Sudan), Enrique Guerrero Salom, Maria Heubuch oraz Louis Michel.

Członkowie poruszyli bardzo wiele kwestii, takich jak umowy o partnerstwie gospodarczym, związek między rozwojem a sektorem prywatnym, renegocjacje umowy z Kotonu i wpływ transatlantyckich negocjacji handlowych na państwa AKP. Zlecone zostanie badanie dotyczące transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP) oraz jego wpływu na państwa AKP.

7.
Zagadnienie pilne nr 1: Wystąpienie eboli

Jean-Louis de Brouwer (Komisja Europejska) przedstawił działania podjęte przez UE w celu przeciwdziałania eboli.

Głos zabrali: Mo-Mamo Karerwa (Burundi), Davor Ivo Stier, Teresa Efua Asangano (Gwinea Równikowa), Enrique Guerrero Salom, Anastasie Moleko Moliwa (Demokratyczna Republika Konga), Arne Gericke, Louis André Dacoury-Tabley (Wybrzeże Kości Słoniowej), Juan Carlos Girauta Vida, Musa Hussein Naib (Erytrea), Lidia Senra Rodríguez, Abadula Gemeda Dago (Etiopia), Maria Heubuch, Netty Baldeh (Gambia), Piernicola Pedicini, Ofosu Asamoah (Ghana), Jean-Luc Schaffhauser, Dharamkumar Seeraj (Gujana), Mariya Gabriel, Mikael Philips (Jamajka), Norbert Neuser, Joyce Laboso (Kenia), Pavel Telička, James Munthali (Malawi), Kombo Gberi (Kamerun), Eleni Theocharous, Ahamada Soukouna (Mali), Kashetu Kyenge, Mohamed El Moctar Zamel (Mauretania), Juan Fernando López Aguilar, Adjedoue Weidou (Czad), Komi Selom Klassou (Togo), Carlos Zorrinho, Abdoulaye Sylla (Gwinea) oraz Ibrahim Bundu (Sierra Leone).

Członkowie złożyli wyrazy współczucia krajom i rodzinom osób, które zmarły na skutek wystąpienia eboli, oraz wyrazili szczere uznanie dla wszystkich pracowników humanitarnych i pracowników służby zdrowia za ich wysiłki w walce z tą epidemią. Wyrazili oni również zaniepokojenie niedocenianiem kryzysu przez społeczność międzynarodową oraz opóźnieniem w zapewnieniu odpowiedniej, skoordynowanej strategii i pomocy, lecz pozytywnie ocenili bieżący wzrost zaangażowania społeczności międzynarodowej w przeciwdziałanie eboli. Ich zdaniem starania te nie powinny ograniczać się do walki z chorobą, lecz powinny obejmować również tworzenie warunków umożliwiających odbudowę społeczną i gospodarczą państw dotkniętych epidemią eboli po wyeliminowaniu choroby.

Jean-Louis de Brouwer (Komisja Europejska) podsumował debatę.

8.
Park Narodowy Wirunga

Debata z udziałem Emmanuela de Merode'a, dyrektora Parku Narodowego Wirunga

Emmanuel de Merode, dyrektor Parku Narodowego Wirunga, wymienił trzy główne zagrożenia dla zachowania parku, mianowicie kłusownictwo i wylesianie, niekontrolowane połowy i nielegalne wydobycie ropy naftowej.

Głos zabrali: Netty Baldeh (Gambia), Joachim Zeller, Arne Gericke, Charles Nsimba Mwando (Demokratyczna Republika Konga), Louis Michel, Lidia Senra Rodríguez, Bodil Ceballos, Laura Agea, Catherine Bearder oraz Peter Craig McQuaide (Komisja Europejska).

Członkowie przyznali, że sytuacja ta wynika z dwóch przyczyn: niestabilności instytucji państwowych oraz łatwości tworzenia nielegalnych grup. Uznali oni rolę, którą pełni przemysł na obszarach wiejskich, a zwłaszcza elektrownie wodne, w rozwoju zrównoważonej gospodarki, konkurując jednocześnie z korporacjami nieprzyjaznymi dla środowiska. Członkowie zgodzili się również co do potrzeby zachowania różnorodności biologicznej flory i fauny poprzez właściwe egzekwowanie przepisów o ochronie środowiska oraz prowadzenie ściślejszych kontroli wywozu broni.

Emmanuel de Merode podsumował debatę.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.30)

Fitz A. JACKSONAlhaj Muhammad MUMUNI i
Louis MICHELLuis Marco AGUIRIANO NALDA
WspółprzewodniczącyWspółsekretarze generalni

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.