Protokół posiedzenia z dnia 27 listopada 2012 r., wtorek.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.158.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 4 czerwca 2013 r.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA Z DNIA 27 LISTOPADA 2012 R., WTOREK

(2013/C 158/01)

(Dz.U.UE C z dnia 4 czerwca 2013 r.)

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.00)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

Louis Michel, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, Musikari Kombo, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, Jennifer GeerlingsSimmons, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego w Surinamie.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.00 i wznowione o godz. 15.00)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Musikari KOMBO

Współprzewodniczący

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący powitał wszystkich uczestników.

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący ogłosił, że przekazana przez władze państw AKP i Parlament Europejski lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie dołączona do protokołu.

Akredytacja przedstawicieli spoza parlamentów

Współprzewodniczący ogłosił, że wpłynęło pięć wniosków o akredytację przedstawicieli spoza parlamentów. Zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy z Kotonu i art. 1 ust. 2 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, z uwagi na wyjątkowe przypadki działania siły wyższej.

Nazwiska tych przedstawicieli zostaną odnotowane i wymienione w załączniku do protokołu.

1.
Przyjęcie porządku dziennego (AP101.257)

Głos zabrali: Rabindre T. Parmessar (Surinam), Fitz Jackson (Jamajka), Michèle Rivasi oraz Regueiferos Linares (Kuba).

Z uwagi na istotne posiedzenie kolegium komisarzy, Andrisa Piebalgsa, europejskiego komisarza ds. rozwoju, wyjątkowo reprezentować będzie Klaus Rudischhauser, zastępca dyrektora generalnego.

Porządek obrad został przyjęty w formie przedstawionej w niniejszym protokole.

2.
Zatwierdzenie protokołu dwóch ostatnich posiedzeń 23. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego (Dz.U. C 309 z 12.10.2012).

Protokół został zatwierdzony.

3.
Komunikaty współprzewodniczących łącznie z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium z dnia 26 listopada 2012 r.

Współprzewodniczący poinformował Zgromadzenie, że Forum Kobiet obradowało w dniu 25 listopada 2012 r.

Współprzewodniczący poinformował Zgromadzenie, że warsztaty dotyczące dwóch zakresów tematycznych (port w Surinamie oraz państwowe przedsiębiorstwo naftowe) odbyły się w dniu 25 listopada 2012 r.

Współprzewodniczący przedstawił wyniki posiedzenia Prezydium z dnia 26 listopada 2012 r.

Podjęto następujące decyzje:

a)
Komisje stałe sporządzą następujące sprawozdania:

Komisja ds. Politycznych

Przestrzeganie praworządności oraz znaczenie bezstronnego i niezawisłego sądownictwa

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Współpraca Południe-Południe i współpraca trójstronna: możliwości i wyzwania dla państw AKP

Komisja Spraw Społecznych i Środowiska

Społeczne i środowiskowe skutki pasterstwa w państwach AKP.
b)
Zgodnie z art. 35 Regulaminu część nowych poprawek do Regulaminu zostanie przesłana Komisji ds. Politycznych do konsultacji, a część zostanie poddana pod głosowanie plenarne podczas obecnej sesji plenarnej.
c)
W dniach 14-16 lutego 2013 r. w regionie Karaibów odbędzie się 9. regionalne posiedzenie. Kraje AKP z regionu Karaibów zaproponowały, aby posiedzenie odbyło się na Kubie, a wniosek ten został zatwierdzony na sesji plenarnej. Część posłów do Parlamentu Europejskiego wyraziła wątpliwości co do stosowności, z prawnego punktu widzenia, decyzji o zorganizowaniu posiedzenia regionalnego w ramach umowy z Kotonu w państwie niebędącym sygnatariuszem tej umowy.
d)
Misja informacyjna i badawcza będzie prowadzona w Mali w dniach 21-25 stycznia 2013 r.
e)
Planowane jest utworzenie grupy roboczej złożonej z 6 członków z ramienia AKP i 6 członków z ramienia PE, mającej za zadanie propagowanie współpracy z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym na mocy wstępnego mandatu udzielonego na okres jednego roku. Posiedzenia grupy odbywać się będą w ramach posiedzeń komisji stałych.
f)
25. sesja Zgromadzenia odbędzie się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli w dniach 17-19 czerwca 2013 r. 26. sesja odbędzie się w regionie Afryki Wschodniej w dniach 25-27 listopada 2013 r.

Współprzewodniczący ogłosił, że śródokresowy przegląd krajowych i regionalnych dokumentów strategicznych dotyczących lat 2008-2013 10. Europejskiego Funduszu Rozwoju przekazano odpowiednim szefom delegatur AKP w celu ich rozpatrzenia przez parlamenty państw AKP.

Współprzewodniczący ogłosił następujące terminy:

w odniesieniu do poprawek do rezolucji zawartych w sprawozdaniach przedstawionych przez komisje stałe: wtorek, 27 listopada 2012 r., godz. 12.00.
w odniesieniu do poprawek do rezolucji kompromisowych oraz dwóch projektów rezolucji pilnych: środa, 28 listopada 2012 r., godz. 12.00.
w odniesieniu do wniosków dotyczących sposobów głosowania: czwartek, 29 listopada 2012 r., godz. 10.00 - na piśmie.

Głos zabrali: Assarid Ag. Imbarcaouane (Mali), Fitz Jackson (Jamajka) oraz Michael Gahler.

4.
Reakcja na kryzys polityczny i humanitarny w Somalii: wyzwania stojące przed Unią Europejską i grupą AKP

Komisja ds. Politycznych

Współsprawozdawcy: Véronique De Keyser i Ali Soubaneh (Dżibuti)

Członkowie z zadowoleniem przyjęli starania nowego rządu Somalii zmierzające do stabilizacji kraju. Społeczność międzynarodowa musi nadal wspierać ten kraj i wzmacniać Misję Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM). Członkowie podkreślili, że Somalia stanowi dowód na to, że skuteczna walka z terroryzmem jest możliwa, a to doświadczenie powinno zachęcić społeczność międzynarodową do prowadzenia podobnych działań w regionie Sahelu.

Głos zabrali: Omar Abdi Said (Dżibuti) (reprezentujący współsprawozdawcę), Boniface Yehouetome (Benin), Mariya Gabriel, Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Zita Gurmai, Christophe Lutundula (Demokratyczna Republika Konga), Olle Schmidt, Abadula Gemeda Dago (Etiopia), Michèle Striffler, Ricardo Cortés Lastra, Assarid Imbarcaoune (Mali), Frank Engel, Adjedoue Weidou (Czad), Jacob Oulanyah (Uganda) oraz José Costa Pereira (Europejska Służba Działań Zewnętrznych).

5.
Integracja regionalna Karaibów i realizacja umowy o partnerstwie gospodarczym Cariforum-UE

Debata bez rezolucji

Peter Thomson (Komisja Europejska) wygłosił prezentację na temat integracji regionalnej Karaibów i realizacji umowy o partnerstwie gospodarczym Cariforum-UE.

Członkowie ocenili wpływ pierwszej kompleksowej umowy o partnerstwie gospodarczym pomiędzy Cariforum a UE. Członkowie podkreślili potrzebę zacieśnienia współpracy gospodarczej i handlowej oraz wzmocnienia integracji regionalnej, która pomoże także przezwyciężyć skutki światowego kryzysu finansowogospodarczego. Niektórzy członkowie kwestionowali korzyści płynące z umów o partnerstwie gospodarczym, inni z kolei wzywali do przyspieszenia realizacji i pilnego zakończenia trwających negocjacji, podkreślając pozytywne aspekty umów o partnerstwie gospodarczym w procesie integracji gospodarczej.

Głos zabrali: Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Maurice Ponga, Netty Baldeh (Gambia), David Martin, Rabindre T. Parmessar (Surinam), Marielle De Sarnez, Fitz Jackson (Jamajka), Michèle Rivasi, Piet Van Der Walt (Namibia), Malgorzata Handzlik, Adjedoue Weidou (Czad), Patrice Tirolien, Zita Gurmai oraz Michael Gahler.

6.
Rola krajów i terytoriów zamorskich UE i regionów najbardziej oddalonych w stosunkach AKP-UE w regionie Karaibów

Debata bez rezolucji

Peter Craig-Mcquaide (Komisja Europejska) wygłosił prezentację na temat roli krajów i terytoriów zamorskich UE i regionów najbardziej oddalonych w stosunkach AKP-UE w regionie Karaibów.

Członkowie podkreślili możliwości w zakresie wzmocnienia powiązań z krajami AKP, jakie z uwagi na bliskość geograficzną i kulturową zapewniają Unii Europejskiej regiony najbardziej oddalone oraz kraje i terytoria zamorskie, a także związaną z tym szansę na wzmocnienie pozycji UE na świecie. Członkowie zauważyli także, że regiony najbardziej oddalone oraz kraje i terytoria zamorskie powinny wzmocnić współpracę oraz integrację regionalną z sąsiednimi państwami AKP. W szczególności najbardziej oddalone regiony Karaibów oraz kraje i terytoria zamorskie stanowią bardzo pożyteczny pomost między UE a państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Głos zabrali: Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Nathalie Griesbeck, Netty Baldeh (Gambia), Maurice Ponga, Rabindre T. Parmessar (Surinam), Patrice Tirolien, Assarid Ag. Imbarcaouane (Mali), Jean-Jacob Bicep, Philippe Boulland, Michael Gahler oraz Manuel Jiménez (Republika Dominikańska).

7.
Przedsiębiorczość oparta na ICT i jej wpływ na rozwój w krajach AKP

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Współsprawozdawcy: Rabindre T. Parmessar (Surinam) i Younous Omarjee

Rabindre T. Parmessar (Surinam) przedstawił sprawozdanie.

Członkowie pokreślili znaczenie technologii informacyjnokomunikacyjnych, jako narzędzi wspierania rozwoju oraz wzrostu gospodarczego, a także wskazali na korzyści, jakie płyną z zastosowania tych technologii we wszystkich sektorach

gospodarki oraz ich istotny wpływ na życie codzienne obywateli. Wyrażono jednak obawy co do dostępności i przystępności cenowej. Ponadto członkowie z zadowoleniem uznali rolę, jaką technologie informacyjnokomunikacyjne mogą odgrywać w procesach demokratycznych poprzez zwiększanie przejrzystości i zaangażowania.

Głos zabrali: Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Horst Schnellhardt, Derek Vaughan, Catherine Bearder, Assarid Ag. Imbarcaouane (Mali), Jean-Jacob Bicep, Salem Mariem (Mauretania), Michèle Rivasi, Adjedoue Weidou (Czad), Ricardo Cortés Lastra, Komi Selom Klassou (Togo), Netty Baldeh (Gambia) oraz Peter Craig-Mcquaide (Komisja Europejska).

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.17)

Musikari KOMBO, EGH orazMohamed Ibn CHAMBAS oraz
Louis MICHELLuis Marco AGUIRIANO NALDA
WspółprzewodniczącyWspółsekretarze generalni

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.