Protokół nr 3 w sprawie cukru AKP.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1976.25.114

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 stycznia 1976 r.

PROTOKÓŁ NR 3
w sprawie cukru AKP

Artykuł  1
1.
Wspólnota zobowiązuje się na czas nieokreślony do nabycia i przywozu po cenach gwarantowanych określonych ilości nierafinowanego lub białego cukru trzcinowego, który pochodzi z Państw AKP i który Państwa te zobowiązują się dostarczyć do Wspólnoty.
2.
Klauzula ochronna w art. 10 Konwencji nie ma zastosowania. Wprowadzenie w życie niniejszego Protokołu przeprowadzane jest w ramach zarządzania wspólną organizacją rynku cukru, bez uszczerbku dla zobowiązania Wspólnoty na mocy ust. 1.
Artykuł  2
1.
Bez uszczerbku dla postanowień art. 7, żadna zmiana niniejszego Protokołu nie może wejść w życie, zanim nie upłynie okres pięciu lat od dnia, w którym Konwencja weszła w życie. Po tym terminie uzgodnione zmiany będą wchodzić w życie w terminie, jaki zostanie uzgodniony.
2.
Warunki wprowadzenia w życie gwarancji określonej w art. 1 są ponownie badane przed końcem siódmego roku ich stosowania.
Artykuł  3
1.
Ilości cukru trzcinowego określone w art. 1, wyrażone w tonach metrycznych cukru białego, zwane dalej "ilościami uzgodnionymi", do dostarczenia w każdym 12-miesięcznym okresie określonym w art. 4 ust. 1 ustala się następująco:
Barbados49.300
Fidżi163.600
Gujana157.700
Jamajka118.300
Kenia5.000
Madagaskar10.000
Malawi20.000
Mauritius487.200
Ludowa Republika Konga10.000
Suazi116.400
Tanzania10.000
Trynidad i Tobago69.000
Uganda5.000
2.
Z zastrzeżeniem przepisów art. 7, ilości te nie mogą zostać zmniejszone bez zgody poszczególnych zainteresowanych państw.
3.
Jednakże w odniesieniu do okresu do dnia 30 czerwca 1975 r. ilości uzgodnione wyrażone w tonach metrycznych cukru białego ustala się następująco:
Barbados29.600
Fidżi25.600
Gujana29.600
Jamajka83.800
Madagaskar2.000
Mauritius65.300
Suazi19.700
Trynidad i Tobago54.200
Artykuł  4
1.
W każdym 12-miesięcznym okresie od dnia l lipca do dnia 30 czerwca włącznie, zwanym dalej "okresem dostawy", eksportujące cukier Państwa AKP zobowiązują się dostarczać ilości określone w art. 3 ust. 1, z zastrzeżeniem zmian wynikających z zastosowania art. 7. Podobne zobowiązanie stosuje się jednakowo do ilości określonych w art. 3 ust. 3 w odniesieniu do okresu do dnia 30 czerwca 1975 r., który uważany jest również za okres dostawy.
2.
Ilości, jakie mają zostać dostarczone do dnia 30 czerwca 1975 r., określone w art. 3 ust. 3, obejmują dostawy będące w drodze z portu załadunku lub, w przypadku państw nieposiadających dostępu do morza, przekraczające granicę.
3.
W okresie do dnia 30 czerwca 1975 r. dostawy cukru trzcinowego z Państw AKP objęte są cenami gwarantowanymi mającymi zastosowanie w okresie dostawy rozpoczynającym się dnia l lipca 1975 r. Takie same ustalenia mogą zostać poczynione dla kolejnych okresów dostawy.
Artykuł  5
1.
Cukier trzcinowy biały lub nierafinowany jest wprowadzany do obrotu na rynku wspólnotowym po cenach swobodnie negocjowanych między kupującymi i sprzedającymi.
2.
Wspólnota nie interweniuje, jeżeli Państwo Członkowskie zezwala, aby ceny sprzedaży w jego granicach przekraczały wspólnotową cenę progową.
3.
Wspólnota zobowiązuje się do nabycia po cenie gwarantowanej ilości cukru białego lub nierafinowanego, w ramach uzgodnionych ilości, który nie może być wprowadzony do obrotu we Wspólnocie po cenie równoważnej lub wyższej od ceny gwarantowanej.
4.
Cena gwarantowana wyrażona w jednostkach rozliczeniowych dotyczy cukru nierozpakowanego, cif porty europejskie Wspólnoty i jest ustalana w odniesieniu do cukru standardowej jakości. Cena ta jest corocznie negocjowana w zakresie cen uzyskiwanych we Wspólnocie, z uwzględnieniem wszystkich istotnych czynników ekonomicznych i jest ustalana najpóźniej do dnia l maja bezpośrednio poprzedzającego okres dostawy, do którego będzie stosowana.
Artykuł  6

Nabycie po cenie gwarantowanej określone w art. 5 ust. 3 jest zapewnione za pośrednictwem agencji interwencyjnych lub innych przedstawicieli wyznaczonych przez Wspólnotę.

Artykuł 7
1.
Jeżeli w trakcie okresu dostawy eksportujące cukier Państwo AKP nie jest w stanie dostarczyć pełnej uzgodnionej ilości z powodów działania siły wyższej, Komisja, na wniosek zainteresowanego państwa, przyznaje niezbędny dodatkowy okres dostawy.
2.
Jeżeli eksportujące cukier Państwo AKP informuje Komisję w trakcie okresu dostawy, że nie będzie w stanie dostarczyć swojej pełnej uzgodnionej ilości oraz że nie chce uzyskać dodatkowego okresu określonego w ust. l, Komisja dokonuje ponownego przydziału brakującej ilości na dostawę w przedmiotowym okresie dostawy. Taki ponowny przydział dokonywany jest przez Komisję po konsultacji z zainteresowanymi państwami.
3.
Jeżeli w trakcie okresu dostawy eksportujące cukier Państwo AKP nie jest w stanie dostarczyć swojej pełnej uzgodnionej ilości z powodów innych niż wystąpienie siły wyższej, ilość ta zostaje obniżona o niedostarczoną ilość w odniesieniu do każdego następnego okresu dostawy.
4.
Komisja może zdecydować w odniesieniu do kolejnych okresów dostawy o ponownym rozdzieleniu niedostarczonej ilości między inne państwa określone w art. 3. Taki ponowny przydział dokonywany jest po konsultacji z zainteresowanymi państwami.
Artykuł  8
1.
Na wniosek jednego lub więcej niż jednego państwa dostarczającego cukier na warunkach określonych niniejszym Protokołem lub na wniosek Wspólnoty konsultacje dotyczące wszystkich środków niezbędnych do stosowania niniejszego Protokołu przeprowadzane są na podstawie właściwych ram instytucjonalnych, jakie zostaną przyjęte przez Umawiające się Strony. Podczas okresu stosowania Konwencji wykorzystane do tego celu mogą zostać instytucje powołane przez Konwencję.
2.
Jeżeli Konwencja traci moc, państwa dostarczające cukier określone w art. l oraz Wspólnota przyjmują właściwe postanowienia instytucjonalne w celu zapewnienia dalszego stosowania postanowień mniejszego Protokołu.
3.
Ustanowione na mocy niniejszego Protokołu przeglądy okresowe przeprowadzane są na podstawie uzgodnionych ram instytucjonalnych.
Artykuł  9

Specjalne rodzaje cukru tradycyjnie dostarczanego do Państw Członkowskich przez niektóre eksportujące cukier Państwa AKP są włączone do ilości określonych w art. 3 i są traktowane na takiej samej podstawie, jak te ilości.

Artykuł 10

Postanowienia niniejszego Protokołu pozostają w mocy po terminie określonym w art. 91 Konwencji. Po tym terminie niniejszy Protokół może zostać wypowiedziany przez Wspólnotę w stosunku do każdego Państwa AKP i przez każde Państwo AKP w stosunku do Wspólnoty, za dwuletnim okresem wypowiedzenia.

ZAŁĄCZNIK 

W okresie od dnia l lutego 1975 r. do dnia 30 czerwca 1976 r. oraz w odniesieniu do ilości określonych w protokole 3, ceny gwarantowane określone w art. 5 ust. 4 Protokołu ustala się następująco:

a) dla cukru nierafinowanego, 25,53 jednostek rozliczeniowych na 100 kilogramów;

b) dla cukru białego, 31,72 jednostek rozliczeniowych na 100 kilogramów.

Ceny te odnoszą się do cukru standardowej jakości, jak określono w regułach wspólnotowych, nierozpakowanego, cif porty europejskie Wspólnoty.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.