Powiadomienie Komisji Europejskiej przez Rumunię zgodnie z art. 42 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2018.417.28

Akt nienormatywny
Wersja od: 16 listopada 2018 r.

Powiadomienie Komisji Europejskiej przez Rumunię zgodnie z art. 42 rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)

(2018/C 417/10)

(Dz.U.UE C z dnia 16 listopada 2018 r.)

Zmiany do informacji przekazanych przez Rumunię w Dz.U. C 18 z 24.1.2008.

Art. 23. lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 1  - Możliwość ustanowienia przez państwo członkowskie przepisów o obowiązku posiadania lub posiadania przy sobie papierów i dokumentów

Zgodnie z art. 108 nadzwyczajnego rozporządzenia rządu nr 194/2002 w sprawie cudzoziemców w Rumunii z ostatnimi zmianami, dokument pobytowy wydawany cudzoziemcom stanowi dowód tożsamości, zezwolenie na pobyt lub zamieszkanie na terytorium Rumunii oraz poświadcza o prawie pobytu danej osoby w Rumunii, a także wskazuje okres i cel, na jaki przyznane zostało to prawo.

Posiadacz dokumentu pobytowego jest zobowiązany do noszenia go ciągle przy sobie, nieudostępniania go innym osobom i przedstawiania właściwym organom na każde żądanie.

Zgodnie z art. 16^3 ust. 2 tego samego aktu prawnego posiadacz zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego jest zobowiązany do noszenia go ciągle przy sobie, nieudostępniania go innym osobom i przedstawiania właściwym organom na każde żądanie.

Art. 23. lit. d) - Możliwość ustanowienia przez państwo członkowskie przepisów o obowiązku zgłaszania przez obywateli państw trzecich ich obecności na jego terytorium

Zgodnie z art. 12 nadzwyczajnego rozporządzenia rządu nr 194/2002 w sprawie cudzoziemców w Rumunii z ostatnimi zmianami cudzoziemiec, który legalnie wjechał na terytorium Rumunii, a także osoba, która go przyjmuje, mają obowiązek poinformować o tym właściwą terytorialnie jednostkę policji w terminie 3 dni od dnia wjazdu lub przyjęcia.

Jeżeli zakwaterowanie ma miejsce w hotelu lub innym obiekcie turystycznym cudzoziemiec musi dopełnić niezbędnych formalności przed organem administracyjnym, a ten, w ciągu 24 godzin, przekazuje niezbędne dane właściwej terytorialnie jednostce policji.

Art. 5. ust. 3 - Sankcje za niedozwolone przekraczanie granic zewnętrznych w miejscach innych niż przejścia graniczne lub w godzinach innych niż ustalone godziny otwarcia

Art. 262. ustawy nr 286/2009 o kodeksie karnym stanowi, że wjazd do kraju lub wyjazd z niego nielegalnie przez granicę państwową Rumunii podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat lub karze grzywny.

Jeżeli czyn ten został popełniony w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej lub odbycia kary lub poddania się środkowi izolacyjnemu o charakterze edukacyjnym, bądź też przez cudzoziemca uznanego za persona non grata lub któremu odmówiono wjazdu lub pobytu na terytorium państwa w jakikolwiek sposób, kara to jeden do pięciu lat pozbawienia wolności.

Usiłowanie jest również karalne. Czyn popełniony przez ofiarę handlu ludźmi lub przez dzieci nie podlega karze.

1 Dz.U. L 77 z 23.3.2016, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.