Powiadomienie informujące o zakończeniu działań z państwami trzecimi powiadomionymi w dniu 15 listopada 2012 r. o możliwości uznania ich za niewspółpracujące państwa trzecie zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1005/2008 ustanawiającym wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.364.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 października 2014 r.

Powiadomienie informujące o zakończeniu działań z państwami trzecimi powiadomionymi w dniu 15 listopada 2012 r. o możliwości uznania ich za niewspółpracujące państwa trzecie zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1005/2008 ustanawiającym wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania

(2014/C 364/02)

(Dz.U.UE C z dnia 15 października 2014 r.)

Komisja Europejska ("Komisja") zakończyła działania z Republiką Wysp Fidżi, Republiką Panamy, Republiką Vanuatu oraz Republiką Togijską w zakresie zwalczania połowów NNN, zapoczątkowane w dniu 15 listopada 2012 r. decyzją Komisji 2012/C 354/01 1 w sprawie powiadomienia państw trzecich o możliwości uznania ich za niewspółpracujące państwa trzecie zgodnie z rozporządzenie Rady (WE) nr 1005/2008 ustanawiającym wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania (rozporządzenie w sprawie połowów NNN).

1.
Ramy prawne

Zgodnie z art. 32 rozporządzenia w sprawie połowów NNN Komisja powinna powiadomić państwa trzecie o możliwości uznania ich za państwa niewspółpracujące. Takie powiadomienie ma charakter wstępny. Powiadomienie państw trzecich o możliwości uznania ich za państwa niewspółpracujące następuje na podstawie kryteriów określonych w art. 31 rozporządzenia w sprawie połowów NNN.

Komisja powinna również podjąć wszelkie określone w art. 32 działania w odniesieniu do tych państw. W szczególności Komisja powinna zawrzeć w powiadomieniu informacje dotyczące istotnych faktów i ustaleń leżących u podstaw takiego uznania, możliwości udzielenia przez te państwa odpowiedzi i dostarczenia dowodów przemawiających przeciwko takiemu uznaniu lub, w stosownych przypadkach, przedstawienia planu działania na rzecz poprawy oraz środków już podjętych w celu naprawy sytuacji.

Komisja powinna wyznaczyć danym państwom trzecim odpowiedni czas na przedstawienie odpowiedzi na powiadomienie, a także wystarczający czas na naprawę sytuacji.

2.
Procedura

W dniu 15 listopada 2012 r. Komisja Europejska powiadomiła Republikę Wysp Fidżi, Republikę Panamy, Republikę Vanuatu oraz Republikę Togijską o możliwości uznania ich za niewspółpracujące państwa trzecie w zakresie zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (NNN).

Komisja podkreśliła, że państwa te - w celu uniknięcia uznania ich za państwa niewspółpracujące - zostały zaproszone do współpracy z Komisją na podstawie zaproponowanego planu działań zmierzającego do naprawienia wykrytych niedociągnięć.

Komisja zainicjowała proces dialogu z Republiką Wysp Fidżi, Republiką Panamy, Republiką Vanuatu oraz Republiką Togijską. Wymienione cztery państwa przedstawiły uwagi ustne i pisemne, które zostały przez Komisję rozpatrzone i wzięte pod uwagę. Komisja nadal poszukiwała wszelkich informacji, które uważała za niezbędne, i poddawała je weryfikacji.

Republika Wysp Fidżi, Republika Panamy, Republika Vanuatu oraz Republika Togijska wprowadziły środki niezbędne do zaprzestania połowów NNN oraz zapobiegania wszelkim tego rodzaju działaniom w przyszłości, korygując wszelkie działania lub zaniechania, które doprowadziły do powiadomienia o możliwości uznania ich za niewspółpracujące państwa trzecie w zakresie zwalczania połowów NNN.

3.
Wniosek

W aktualnej sytuacji i po zapoznaniu się z wyżej wymienionymi okolicznościami Komisja stwierdza zatem, że działania w stosunku do Republiki Wysp Fidżi, Republiki Panamy, Republiki Vanuatu oraz Republiki Togijskiej na mocy postanowień art. 32 rozporządzenia w sprawie połowów NNN w odniesieniu do wypełniania ich obowiązków spoczywających na nich na mocy prawa międzynarodowego jako na państwie bandery, państwie portu, państwie nadbrzeżnym lub państwie zbytu i ich działań w celu zapobiegania, powstrzymywania i eliminowania połowów NNN, zostają niniejszym zakończone. Właściwe organy zostały oficjalnie poinformowane przez Komisję.

Wyżej wymienione zakończenie działań nie wyklucza jakichkolwiek dalszych kroków podjętych przez Komisję lub Radę w przyszłości, w przypadku gdyby okoliczności faktyczne wykazały, że któreś państwo nie wypełnia obowiązków spoczywających na nim na mocy prawa międzynarodowego jako na państwie bandery, państwie portu, państwie nadbrzeżnym lub państwie zbytu, polegających na podejmowaniu działań w celu zapobiegania połowom NNN oraz ich powstrzymywania i eliminowania.

1 Dz.U. C 354 z 17.11.2012, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.