Pomoc państwa - Szwecja - Pomoc państwa C 35/2006 (ex NN 37/2006) - "Sprzedaż gruntu poniżej ceny rynkowej" - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.204.5

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 sierpnia 2006 r.

POMOC PAŃSTWA - SZWECJA

Pomoc państwa C 35/2006 (ex NN 37/2006) - "Sprzedaż gruntu poniżej ceny rynkowej"

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE

(2006/C 204/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 26 sierpnia 2006 r.)

W piśmie z dnia 19 lipca 2006 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Szwecję o swojej decyzji dotyczącej wszczęcia postępowania wyjaśniającego, określonego w art. 88 ust. 2 traktatu WE, dotyczącego wyżej wymienionej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma, kierując je do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Registry

Rue de la Loi/Wetstraat, 200

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 12 42

Uwagi te zostaną przekazane Szwecji. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

W dniu 14 listopada 2005 r. Komisja została poinformowana przez zainteresowaną stronę o sprzedaży rzekomo poniżej ceny rynkowej działki gruntowej przez gminę miejską Are na rzecz Konsum Jamtland ekonomisk forening, spółdzielni sprzedającej dobra konsumpcyjne.

Skarżący twierdzi, że Lidl Sverige KB, bezpośredni konkurent nabywcy gruntu w sektorze detalicznej sprzedaży żywności i artykułów spożywczych złożył formalną ofertę w wysokości 6,6 mln SEK dotyczącą tego samego gruntu, podczas gdy rzeczywista cena sprzedaży wyniosła 2 mln SEK. Kwota pomocy, której dotyczy zarzut wynosi zatem 4,6 mln SEK (obecnie 0,5 mln EUR).

Według wstępnej oceny Komisji transakcja dotyczy pomocy państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 traktatu WE. Oferta złożona przez Lidl wydaje się być bezpośrednio porównywalna do rzeczywistej kwoty transakcji. Właściwy rynek jest otwarty na wewnątrzwspólnotową wymianę handlową. Sprzedaż gruntu wydaje się być niezgodna z przepisami komunikatu Komisji w sprawie elementów pomocy państwa w sprzedaży gruntów i budynków przez władze publiczne(1), głównie z uwagi na fakt, że nie została ona przeprowadzona zgodnie z bezwarunkową procedurą licytacyjną i nie ma formalnego dowodu na to, że grunt został wyceniony przez niezależnego eksperta.

Komisja dochodzi do wstępnego wniosku, że z uwagi na fakt, że omawiana transakcja nie została jej zgłoszona, Szwecja nie wywiązała się z obowiązku wynikającego z przepisów art. 88 ust. 3 traktatu WE poinformowania Komisji w odpowiednim czasie, umożliwiającym zgłoszenie uwag, o jakichkolwiek planach przyznania lub zmiany pomocy. Środek traktuje sie zatem jako bezprawna pomoc.

Komisja ma poważne wątpliwości co do zgodności pomocy państwa tego typu z traktatem WE. Środka nie można uznać za pomoc na inwestycję początkową zgodnie z wytycznymi w sprawie krajowej pomocy regionalnej(2). Wydaje się, że stanowi ona pomoc operacyjną, która nie jest dozwolona na obszarach objętych pomocą zgodnie z art. 87 ust. 3 lit. c) traktatu WE, zgodnie z tymi samymi wytycznymi. Na tym etapie Komisja uważa, że nie ma innej podstawy prawnej pozwalającej na wyłączenie omawianego środka z zasady niezgodności.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta.

______

(1) Dz.U. C 209 z 10.7.1997, str. 3.

(2) Dz.U. C 74 z 10.3.1998, str. 9.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.