Pomoc państwa - Litwa - Pomoc państwa SA.18832 (2013/C) (ex 2013/NN) (ex 2011/MX) (ex N 44/2005) - Ulga w zakresie podatku akcyzowego od biopaliw - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.323.74

Akt nienormatywny
Wersja od: 8 listopada 2013 r.

POMOC PAŃSTWA - LITWA

Pomoc państwa SA.18832 (2013/C) (ex 2013/NN) (ex 2011/MX) (ex N 44/2005) - Ulga w zakresie podatku akcyzowego od biopaliw

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 323/04)

(Dz.U.UE C z dnia 8 listopada 2013 r.)

Pismem z dnia 17 lipca 2013 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Litwę o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

Directorate for State Aid

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: (0032) 2-296.12.42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Litwie. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

1.

 PROCEDURA

Program pomocy zatwierdzony przez Komisję w ramach sprawy dotyczącej pomocy państwa SA.18832 (N44/2005) został objęty procesem monitorowania w 2011 r.

2.

 OPIS ŚRODKA

Program pomocy ma na celu wspieranie biopaliw. Pomoc udzielana jest w formie obniżek podatku akcyzowego od biopaliw mieszanych z innymi paliwami.

W ramach procesu monitorowania w 2011 r. Litwa przedstawiła informacje dotyczące krajowych przepisów prawnych oraz sposobu wdrażania programu w latach 2009 i 2010. Ponadto Litwa przedstawiła informacje na temat indywidualnej pomocy udzielonej trzem beneficjentom wybranym przez Komisję.

3.

 OCENA ŚRODKA

Informacje dostarczone przez Litwę w ramach procesu monitorowania wzbudziły obawy. Litwa przedstawiła dokumenty poświadczające, że Ministerstwo Gospodarki monitorowało program pomocy i gromadziło od beneficjentów informacje na temat kosztów produkcji oraz cen. Jednakże Litwa nie dostarczyła informacji, które pozwoliłyby Komisji zweryfikowanie, czy program był należycie realizowany, w szczególności jeżeli chodzi o brak nadmiernej rekompensaty.

Ponadto informacje dotyczące pomocy udzielonej w latach 2009 i 2010 wydają się wskazywać, że w 2009 r. wystąpiła lekka nadmierna rekompensata na poziomach zagregowanych. Litwa wyjaśniła możliwe powody, które mogły być przyczyną tej sytuacji (rozbieżna metodologia obliczania zgromadzonych danych), ale nie dostarczyła informacji potwierdzających, że nadmierna rekompensata nie wystąpiła. Litwa nie wskazała również, że przyjęła środki dostosowawcze w związku z rzekomą nadmierną rekompensatą.

Ponadto Litwa zobowiązała się przedstawić Komisji szczegółowe roczne sprawozdania z monitorowania, jednak takich sprawozdań nie złożyła.

W przypadku braku odpowiednich danych dotyczących kosztów produkcji biopaliw i cen paliw Komisja nie jest w stanie zweryfikować, czy władze litewskie przeprowadziły niezbędny proces monitorowania i czy podjęły ewentualne środki dostosowawcze, aby zapewnić właściwe wdrożenie programu i uniknięcie nadmiernej rekompensaty.

W związku z powyższym Komisja ma wątpliwości, czy środek pomocy został prawidłowo wdrożony, zgodnie z decyzją Komisji.

PISMO

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.