Pomoc państwa - Francja Pomoc państwa SA.38644 (2014/C) (ex 2014/NN) - Francja - Wyjątkowe i przejściowe środki wspomagania restrukturyzacji - FagorBrandt - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.460.66

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 grudnia 2014 r.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA
Pomoc państwa SA.38644 (2014/C) (ex 2014/NN) - Francja
Wyjątkowe i przejściowe środki wspomagania restrukturyzacji - FagorBrandt
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2014/C 460/06)

(Dz.U.UE C z dnia 19 grudnia 2014 r.)

Pismem z dnia 16 września 2014 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Republikę Francuską o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianych środków pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Registry

B-1049 BRUXELLES

Faks: + 32.2.296.12.42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Republiki Francuskiej. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

Przedsiębiorstwo FagorBrandt, objęte od dnia 7 listopada 2013 r. postępowaniem upadłościowym, a następnie przedsiębiorstwo przejmujące jego środki trwałe, spółka Electrom SAS, która przekształciła się z kolei w Groupe Brandt SAS, skorzystały z dwóch pożyczek z funduszu rozwoju gospodarczego i społecznego (zwanego dalej "FDES") w wysokości 10 i 47,5 mln EUR oraz z ewentualnego umorzenia wierzytelności podatkowych i z tytułu składek pracowniczych w wysokości 3 mln EUR.

Jeśli chodzi o pożyczki z FDES, władze francuskie uważają, iż pierwszą pożyczkę z FDES udzielono na zasadach rynkowych, stosując odniesienie do pożyczki udzielonej przez prywatną instytucję kredytową. Jeśli chodzi o drugą pożyczkę, uważają, iż udzielono jej na zasadach rynkowych ze względu na wiarygodność biznesplanu przedsiębiorstwa Cevital, rozmiarów inwestycji zrealizowanych przez ogół prywatnych podmiotów rynkowych, zastosowane stopy i wartość zabezpieczeń wykorzystanych do gwarancji.

Jeśli chodzi o ewentualne umorzenie wierzytelności podatkowych i z tytułu składek pracowniczych w wysokości 3 mln EUR, władze francuskie uważają, iż dotyczy ono grupy FagorBrandt i jej spółek zależnych. Kwota ta stanowi dług powstały podczas procedury zbiorowej i jego uregulowanie będzie miało miejsce w ramach likwidacji wraz z pozostałymi długami grupy, bez związku z działalności podmiotów przejmujących.

Komisja ma na tym etapie wątpliwości co do rozważnego charakteru omawianych środków i zwraca się do władz francuskich i wszystkich zainteresowanych stron o przedstawienie uwag i wyjaśnień w odniesieniu do następujących punktów:

-
zgodności pożyczek FDES i umorzenia wierzytelności podatkowych i z tytułu składek socjalnych z zasadami inwestora lub pożyczkodawcy działającego w warunkach gospodarki rynkowej (w szczególności pod względem poziomu wynagrodzenia i zabezpieczenia pożyczek FDES). Komisja życzy sobie także, aby władze francuskie przedstawiły pełny opis i pełną kalkulację kosztów umorzenia wierzytelności podatkowych i z tytułu składek pracowniczych;
-
zgodność środków z wytycznymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw z 2004 r.;
-
uzasadnienia braku ciągłości gospodarczej między FagorBrandt i Groupe Brandt SAS.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc bezprawnie przyznana może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.