Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa C 30/09 (ex N 328/08) - Zwolnienie z podatku od odpadów z produkcji cementu - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2010.105.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 kwietnia 2010 r.

POMOC PAŃSTWA - DANIA

Pomoc państwa C 30/09 (ex N 328/08)

Zwolnienie z podatku od odpadów z produkcji cementu

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/C 105/03)

(Dz.U.UE C z dnia 24 kwietnia 2010 r.)

Pismem z dnia 28 października 2009 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Danię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy. Komisja wezwała także Danię zgodnie z art. 11 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 659/1999 do zgłoszenia uwag na temat zamiaru wszczęcia przez Komisję formalnego postępowania wyjaśniającego.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Danii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

Opis środka

Od 1987 r. istnieje w Danii podatek mający na celu zmniejszanie ilości odpadów, promujący ponowne użycie zamiast spalania oraz spalania zamiast składowania. Zgłoszony środek dotyczy pełnego zwolnienia z podatku od odpadów z własnej produkcji cementu przedsiębiorstwa, tj. mączki surowej, niewypalonego klinkieru, pyłu z filtra, odpadów betonowych i klinkierowych oraz pyłów cementowych, które są składowane na terenie zakładu produkcyjnego przedsiębiorstwa. Wymienione rodzaje odpadów z produkcji cementu nie są zaliczane do odpadów niebezpiecznych. Opady są aktualnie składowane

na terenie należącym do przedsiębiorstwa, gdzie przedsiębiorstwo wydobywa wapno używane do produkcji cementu, i nie stanowią szczególnego problemu środowiskowego. Celem proponowanego zwolnienia jest zrekompensowanie rosnących kosztów, jakie będzie ponosił przemysł cementowy w wyniku wprowadzenia w 2010 r. podatku od emisji tlenku azotu (NOx), w celu uniknięcia utraty konkurencyjności lub udziału w rynku, przy jednoczesnym wspieraniu ochrony środowiska.

Zwolnienie zgłoszono na okres od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 1 stycznia 2018 r. lub 10 lat od daty zatwierdzenia środka przez Komisję i zakłada się, że będzie ono prowadzić do utraty przychodów budżetu państwa w wysokości ok. 10 mln DKK rocznie. Według danych władz duńskich tylko jedno przedsiębiorstwo będzie korzystać z tego zwolnienia, mianowicie Aalborg Portland A/S.

Ocena

Komisja uznaje, że proponowane ograniczenie podatkowe wiąże się z pomocą państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE na rzecz producenta cementu w Danii.

Zgodność środka ocenia się zgodnie z rozdziałem 4 wytycznych wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska(1).

Komisja jest zdania, że zwolnienie z podatku od odpadów ma co najmniej pośredni wpływ na ochronę środowiska w tym sensie, że umożliwia Danii utrzymanie krajowego podatku na stosunkowo wysokim poziomie i nie jest sprzeczne z ogólnym celem podatku. Środek ten jest zatem zgodny z pkt 151 wspomnianych wytycznych w sprawie pomocy na ochronę środowiska.

W przypadku takich ulg podatkowych Komisja musi ponadto ocenić szczególnie to, czy środek jest niezbędny i proporcjonalny. W tym przypadku Komisja podaje w wątpliwość fakt, czy zwolnienie z podatku od odpadów jest niezbędne z uwagi na to, że nie dowiedziono, że podatek prowadzi do znacznego wzrostu kosztów produkcji. Ponadto Komisja ma wątpliwości, czy zwolnienie może być uznane za proporcjonalne ze względu na brak jakiejkolwiek innej zachęty dla beneficjenta do osiągnięcia celów podatku od odpadów.

Z uwagi na te wątpliwości Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.