Pierwsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań w ramach programu Wspólnotowego w sprawie ochrony, opisu, zbierania i wykorzystania zasobów genetycznych w rolnictwie ustanowionego w rozporządzeniu Rady (WE) nr 870/2004 z dnia 24 kwietnia 2004 r. - Identyfikator zaproszenia: AGI GEN RES 2005.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2005.183.21

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 lipca 2005 r.

Pierwsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań w ramach programu Wspólnotowego w sprawie ochrony, opisu, zbierania i wykorzystania zasobów genetycznych w rolnictwie ustanowionego w rozporządzeniu Rady (WE) nr 870/2004 z dnia 24 kwietnia 2004 r.

Identyfikator zaproszenia: AGI GEN RES 2005

(2005/C 183/10)

(Dz.U.UE C z dnia 26 lipca 2005 r.)

1. Tło

Dnia 24 kwietnia 2004 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 870/2004(1) w sprawie ochrony, opisu, zbierania i wykorzystania zasobów genetycznych w rolnictwie. W art. 5, 6 i 7 oraz w załączniku I rozporządzenie określa rodzaje działań, które mogą być finansowane przez Wspólnotę.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia i po konsultacjach z Komitetem określonym w art. 8 ust. 1 i art. 15 ust. 2 rozporządzenia, Komisja przyjęła w grudniu 2004 r. program prac(2) wyznaczający cele, ogólne warunki oraz rodzaje finansowanych działań.

Zgodnie z art. 9 i art. 15 ust. 2 rozporządzenia i po konsultacjach z Komitetem, Komisja Europejska (zwana dalej "Komisją") zaprasza do składania wniosków w dziedzinie zasobów genetycznych w rolnictwie obejmujących określone działania. Działania przedłożone w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków (zwanego dalej "zaproszeniem") mogą być finansowane ze środków dostępnych w budżecie na 2005 r.

2. Cele, zakres programu wspólnotowego i kwalifikujące się działania

2.1. Cele

Główne cele programu wspólnotowego ustanowionego na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 870/2004 to:

– pomoc w zapewnieniu i poprawie ochrony, opisu, zbierania i wykorzystania zasobów genetycznych w rolnictwie we Wspólnocie;

– uzupełnianie i promowanie na poziomie Wspólnoty prac podjętych w Państwach Członkowskich na rzecz ochrony, opisu, zbierania i wykorzystania zasobów genetycznych w rolnictwie;

– ułatwienie koordynacji w obszarze międzynarodowych przedsięwzięć w zakresie zasobów genetycznych w rolnictwie.

2.2. Zakres

Zgodnie z art. 2 i załącznikiem I do rozporządzenia (WE) nr 870/2004 program wspólnotowy stosuje się do genetycznych zasobów roślinnych, bakteryjnych i zwierzęcych, które są lub mogą być wykorzystywane w rolnictwie i które obecnie występują na terenie Wspólnoty.

2.3. Działania

W ramach niniejszego zaproszenia Komisja może finansować trzy rodzaje działań na rzecz wdrażania programu wspólnotowego:

– działania celowe ukierunkowane na ochronę ex situ, in situ i w gospodarstwie, opis, ocenę, zbieranie, dokumentację, udoskonalanie i wykorzystanie zasobów genetycznych w rolnictwie;

– działania wspólne ukierunkowane na poprawę, głównie poprzez organizację seminariów oraz przygotowywanie sprawozdań, koordynacji na poziomie Wspólnoty indywidualnych (krajowych, regionalnych, miejscowych) działań na rzecz ochrony, opisu, oceny, zbierania, dokumentowania, udoskonalania i wykorzystania zasobów genetycznych już realizowanych w Państwach Członkowskich;

– działania towarzyszące obejmujące działania informacyjne, działania w zakresie upowszechniania wiedzy oraz działania doradcze.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 870/2004 działania współfinasowane w ramach programu wspólnotowego mogą trwać maksymalnie cztery lata.

3. Ogólne instrukcje składania wniosków

3.1. Jak sporządzić wniosek?

Przed złożeniem wniosku wnioskodawcy powinni uważnie zapoznać się z niniejszym zaproszeniem, rozporządzeniem Rady (WE) nr 870/2004, programem pracy, przewodnikiem dla wnioskodawców, a w szczególności z zasadami uczestnictwa oraz z pozostałą stosowną dokumentacją dostępną na stronie internetowej Komisji:

http://europa.eu.int/comm/agriculture/envir/index_en.htm

Wnioskodawcy powinni przestrzegać zasad uczestnictwa określonych w przewodniku dla wnioskodawców i w warunkach niniejszego zaproszenia.

Wnioskodawcy muszą przygotować i złożyć:

– trzy identyczne kopie w wersji papierowej pełnego wniosku wraz z dokumentami towarzyszącymi podpisanymi przez prawnie upoważnionego przedstawiciela organizacji składającej wniosek lub, w przypadku osób fizycznych, przez wnioskodawcę. Dokumenty te powinny również zawierać pismo-wniosek oraz formularz budżetu, które również muszą być podpisane przez wyżej wymienionego prawnie upoważnionego przedstawiciela lub wnioskodawcę. W przypadku wniosków składanych we współpracy z kilkoma partnerami, wnioskodawcy powinni upewnić się, że również każdy z partnerów podpisze stosowne formularze.

– wersję elektroniczną składanego wniosku na płycie CD kompatybilną z systemem Windows XP(3).

Wnioski muszą być złożone w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Jednakże, aby ułatwić międzynarodowej grupie niezależnych ekspertów ocenę wniosku, zaleca się przygotowanie i złożenie wniosku w języku angielskim.

3.2. Kiedy i komu przesłać wniosek?

Aby wniosek mógł zostać uwzględniony, wnioskodawca musi przesłać Komisji trzy kopie w wersji papierowej oraz płytę CD do dnia 30 września 2005 r. w odniesieniu do działań celowych, wspólnych i towarzyszących.

Wnioski muszą być przesłane pocztą poleconą za potwierdzeniem odbioru (dowodem dnia nadania jest data stempla pocztowego) na następujący adres:

European Commission

DG AGRI

"AGRI RES GEN 2005"

Att: Mr Leo Maier

Rue de Genève 1

B-1049 Brussels

Wnioski przesłane po upływie wyżej wymienionego nieprzekraczalnego terminu oraz wnioski przesłane na inny adres pocztowy niż adres wymieniony powyżej będą odrzucone.

Wnioski przesłane w wyżej wymienionym terminie, których Komisja nie otrzyma w ciągu 15 dni kalendarzowych po tym terminie, tj. do dnia 15 października 2005 r., nie będą uwzględnione. Przesyłkę pocztową uważa się za doręczoną w dniu jej oficjalnego zarejestrowania przez Komisję. Odpowiedzialność za podjęcie niezbędnych kroków w celu przestrzegania tego nieprzekraczalnego terminu spoczywa na wnioskodawcy.

Wnioski złożone tylko na papierze (tj. bez płyty CD) lub wnioski niekompletne również będą odrzucane. Nie zezwala się na składanie wniosków pocztą elektroniczną lub faksem.

W przypadku wielokrotnego złożenia tego samego wniosku, Komisja uwzględni ostatnią wersję wniosku otrzymaną przed terminem składania wniosków wymienionym powyżej.

3.3. Procedura i harmonogram stosowane przez Komisję przy obsłudze wniosków

Wnioski podlegają następującemu procesowi oceny określonemu w przewodniku dla wnioskodawców.

Na początku Komisja sprawdzi czy wnioski spełniają kryteria kwalifikacji określone w przewodniku dla wnioskodawców i w przewodniku dla oceniających.

Kryteria kwalifikacji dotyczą prawidłowego i kompletnego złożenia wniosku (np. czy Komisja otrzymała wniosek w dniu upływu terminu lub przed upływem terminu określonego w zaproszeniu i czy dokumenty towarzyszące są kompletne). Ponadto wnioskodawcy znajdujący się w jednej z sytuacji określonych w art. 93 i 94 rozporządzenia Rady (WE, EURATOM) nr 1605/2002(4) zostaną wyłączeni z procesu oceny.

Dokumenty towarzyszące, które należy złożyć razem z wnioskiem, w tym dokumenty towarzyszące związane ze zgodnością z art. 93 i 94 rozporządzenia Rady (WE, EURATOM) nr 1605/2002, są wymienione w załączniku I do niniejszego zaproszenia.

Wnioski dotyczące działań, które mają być finansowane w ramach programu wspólnotowego, zostaną wybrane na podstawie oceny niezależnych ekspertów zgodnie z art. 9 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 870/2004.

Kryteria wyboru i kryteria przyznawania finansowania, które będą stosowane przy ocenie wniosków, są przedstawione w załączniku II do niniejszego zaproszenia, w przewodniku dla wnioskodawców oraz w przewodniku dla oceniających.

Przewiduje się, że lista beneficjentów oraz przyznanych kwot dotacji zostanie sporządzona do końca 2005 r.

Jeżeli wnioskowana dotacja zostanie przyznana, beneficjenci zostaną poproszeni o podpisanie umowy na dotację z Komisją, wyrażoną w EUR i określającą warunki i poziom finansowania.

Możliwy termin rozpoczęcia wybranych działań to połowa 2006 r. Termin rozpoczęcia działania będzie określony w umowie na dotację.

Jeżeli wnioskowana dotacja nie zostanie przyznana, wnioskodawca zostanie o tym poinformowany na piśmie z podaniem powodów odrzucenia wniosku.

4. Finansowanie

Koszty kwalifikujące się do finansowania są określone w przewodniku dla wnioskodawców oraz w umowie na dotację (art. 14 Ogólnych warunków). Wkład Wspólnoty w działania celowe nie przekracza 50 % łącznych kosztów działania kwalifikujących się do finansowania. W odniesieniu do działań wspólnych i towarzyszących wkład Wspólnoty nie przekracza 80 % łącznych kosztów działania kwalifikujących się do finansowania.

W odniesieniu do działań, na które przyznana została dotacja w ramach niniejszego zaproszenia, nie jest dostępne prefinansowanie. Wkłady rzeczowe nie stanowią kosztów kwalifikujących się do finansowania.

Wybór wniosku nie zobowiązuje Komisji do przyznania pełnej kwoty dotacji, o którą ubiega się wnioskodawca. Dotacja w żadnym wypadku nie przekroczy kwoty, o którą ubiegał się wnioskodawca.

W budżecie na 2005 r. na dotacje przewidziano 3,26 mln EUR. Przybliżone kwoty przeznaczone na działania celowe, wspólne i towarzyszące wynoszą:

Rodzaj działaniaPrzybliżony wkład WE (mln EUR)Maksymalny wkład WE (%)
Działanie celowe2,7050
Działanie wspóln0,3080
Działanie towarzyszące0,2680

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

DOKUMENTY WYMAGANE DO ZŁOŻENIA WNIOSKU

1) Należycie wypełnione formularze wniosków (pismo-wniosek, wszystkie formularze i dokumenty załączników 1, 2 i 3 przewodnika dla wnioskodawców, karta identyfikacji finansowej i karta identyfikacyjna osoby prawnej). Pismo, oświadczenia o zobowiązaniu finansowym, karta identyfikacji finansowej oraz karta identyfikacyjna osoby prawnej muszą być podpisane i datowane odpowiednio przez prawnie upoważnionego przedstawiciela organizacji składającej wniosek lub, w przypadku osób fizycznych, przez wnioskodawcę, oraz przez partnerów.

2) W odniesieniu do wnioskodawców i partnerów: Kopia statutu i ostatnie ogólne sprawozdanie oraz, jeśli to stosowne, schemat organizacyjny oraz regulamin wewnętrzny, jeżeli mowa o nich w statucie.

3) W odniesieniu do wnioskodawców (z wyłączeniem organów publicznych):

a) Honorowe oświadczenie podpisane i datowane przez prawnie upoważnionego przedstawiciela organizacji składającej wniosek lub, w przypadku osób fizycznych, przez wnioskodawcę, stwierdzające, iż wnioskodawca nie znajduje się w żadnej z wymienionych sytuacji:

– jest w stanie upadłości lub w trakcie likwidacji, jego sprawami administruje sąd, zawarł porozumienie z wierzycielami, zawiesił działalność gospodarczą, jest podmiotem postępowania w powyższych sprawach lub znajduje się w analogicznej sytuacji wynikającej z podobnej procedury przewidzianej w ustawodawstwie lub przepisach krajowych;

– został skazany za przestępstwo dotyczące etyki zawodowej prawomocnym wyrokiem (res judicata);

– jest winny poważnego wykroczenia zawodowego, udowodnionego w sposób, który zamawiający może uzasadnić;

– nie wypełnił zobowiązań odnoszących się do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub płacenia podatków zgodnie z przepisami prawnymi kraju, w którym ma siedzibę, lub kraju organu zamawiającego, lub kraju, w którym umowa ma być wykonywana;

– wydano przeciwko niemu prawomocny wyrok (res judicata) za nadużycie finansowe, korupcję, przynależność do organizacji przestępczej lub jakiekolwiek inne działanie niezgodne z prawem, szkodzące interesom finansowym Wspólnoty;

– w następstwie innej procedury udzielania zamówień publicznych lub procedury przyznawania dotacji finansowanej z budżetu wspólnotowego, uznano, że istotnie naruszył warunki umowy lub nie wywiązał się ze swoich zobowiązań umownych;

b) aktualny wyciąg z wpisu wnioskodawcy do rejestru działalności przewidzianego w ustawodawstwie Państwa Członkowskiego, w którym wnioskodawca ma siedzibę;

c) zaświadczenie instytucji ubezpieczenia społecznego kraju, w którym wnioskodawca ma siedzibę, wydane na mniej niż 90 dni przed terminem składania wniosków, stwierdzające, iż wnioskodawca zapłacił należne składki. Jeżeli tego rodzaju zaświadczenie nie zostało wydane w danym kraju, może ono być zastąpione oświadczeniem pod przysięgą lub, jeżeli to niemożliwe, uroczystym oświadczeniem, złożonym przez wnioskodawcę przed organem sądowym lub administracyjnym, notariuszem lub uprawnionym organem zawodowym w jego kraju pochodzenia;

d) zaświadczenie organu podatkowego kraju, w którym wnioskodawca ma siedzibę, wydane na mniej niż 90 dni przed terminem składania wniosków, stwierdzające, iż wnioskodawca zapłacił należne podatki i opłaty. Jeżeli tego rodzaju zaświadczenie nie zostało wydane w danym kraju, może ono być zastąpione oświadczeniem pod przysięgą lub, jeżeli to niemożliwe, uroczystym oświadczeniem, złożonym przez wnioskodawcę przed organem sądowym lub administracyjnym, notariuszem lub uprawnionym organem zawodowym w jego kraju pochodzenia;

e) wypis wydany na mniej niż 90 dni przed terminem składania wniosków lub, jeżeli to niemożliwe, równoważny dokument wydany przez organ sądowy lub administracyjny kraju pochodzenia lub zamieszkania na mniej niż 90 dni przed terminem składania wniosków, stwierdzający, iż wobec wnioskodawcy nie toczy się postępowanie dotyczące upadłości, ugody sądowej, likwidacji ani układu z wierzycielami. Jeżeli tego rodzaju zaświadczenie nie zostało wydane w danym kraju, może ono być zastąpione oświadczeniem pod przysięgą lub, jeżeli to niemożliwe, uroczystym oświadczeniem, złożonym przez wnioskodawcę przed organem sądowym lub administracyjnym, notariuszem lub uprawnionym organem zawodowym w jego kraju pochodzenia;

4) W odniesieniu do wnioskodawców i partnerów: formularz dotyczący konfliktu interesów sporządzony zgodnie ze wzorem dostępnym w przewodniku dla wnioskodawców.

5) W odniesieniu do wnioskodawców (z wyłączeniem organów publicznych) i partnerów: bilanse i sprawozdania roczne za ostatnie trzy zamknięte lata obrotowe.

6) W odniesieniu do wnioskodawców (gdy wnioskowana dotacja wynosi co najmniej 300.000 EUR): zewnętrzny raport z badania sprawozdań finansowych wykonany przez zatwierdzonego rewidenta i potwierdzający sprawozdania finansowe za ostatni zamknięty rok obrotowy oraz oceniający wykonalność finansową wnioskodawcy.

7) W odniesieniu do wnioskodawców i partnerów: życiorys personelu, który przeprowadzi proponowane działanie.

8) W doniesieniu do wnioskodawców i partnerów: informacje o wszelkich innych działaniach zrealizowanych w danej dziedzinie.

9) W przypadku wkładów finansowych z innych źródeł finansowych (w tym partnerów) w proponowane działanie, dowody takich wkładów (składające się co najmniej z oficjalnego potwierdzenia finansowania przez każdego z nich z wymienieniem tytułu działania i kwoty wkładu).

ZAŁĄCZNIK  II

1. Kryteria wyboru:

– Zdolność techniczna:

Wnioskodawcy i partnerzy muszą wykazać, że:

– posiadają niezbędne umiejętności techniczne bezpośrednio związane z proponowanym działaniem;

– posiadają co najmniej trzyletnie doświadczenie w proponowanej tematyce.

– Zdolność finansowa:

Wnioskodawcy i partnerzy muszą wykazać, że:

– są odpowiednio wypłacalni, w oparciu o trzy ostatnie zamknięte bilanse/sprawozdania roczne, na tyle, aby utrzymać działalność przez okres realizacji działania oraz uczestniczyć w jego finansowaniu.

– Zgodność z zakresem programu wspólnotowego określonego w art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 870/2004.

– Zgodnie z załącznikiem I rozporządzenia Rady (WE) nr 870/2004, zasoby genetyczne, których dotyczy wniosek, występują obecnie na terenie Wspólnoty.

2. Kryteria przyznawania finansowania:

Kwalifikujące się wnioski będą oceniane w świetle następujących kryteriów:

1. Zbieżność działania z celami programu wspólnotowego;

2. Jakość techniczna pracy, której dotyczy wniosek;

3. Jakość zarządzania działaniem;

4. Europejska wartość dodana i potencjalny wpływ działania;

5. Jakość koordynacji między wnioskodawcą i partnerami;

6. Mobilizacja zasobów na działanie.

______

(1) Dz.U. L 162 z 30.4.2004, str. 18.

(2) Decyzja Komisji C (2004) 5355 z 28.12.2004.

(3) Wnioski dotyczące działań należy składać w formacie PDF ("portable document format" w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - embedded fonts) lub RTF ("rich text format").

(4) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.