P7_TC1-COD(2010)0281 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 28 września 2011 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr …/2011 w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.56E.143/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 lutego 2013 r.

P7_TC1-COD(2010)0281

Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 28 września 2011 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr .../2011 w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania

(Dz.U.UE C z dnia 26 lutego 2013 r.)

(Jako że pomiędzy Parlamentem i Radą osiągnięte zostało porozumienie, stanowisko Parlamentu odpowiada ostatecznej wersji aktu prawnego, rozporządzenia (UE) nr 1176/2011.)

ZAŁĄCZNIK 

Oświadczenie Komisji

Komisja z zadowoleniem odnotowuje przyjęcie rozporządzenia w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania. W rozporządzeniu tym uznano fakt, że wyzwania polityczne w poszczególnych państwach członkowskich mogą się znacznie różnić pod względem charakteru, znaczenia i pilności, jak również że w związku z podatnością na zagrożenia i rozmiarem wymaganego dostosowania szczególnie pilna jest potrzeba działań w państwach członkowskich wykazujących trwale wysoki deficyt na rachunku obrotów bieżących i spadek konkurencyjności. Uwzględniono również to, że w państwach członkowskich, które gromadzą wysokie nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, strategie polityczne powinny służyć określeniu i wdrażaniu środków, które pomagają zwiększyć ich popyt wewnętrzny i potencjał wzrostu gospodarczego. Wdrażając to rozporządzenie, Komisja zobowiązuje się w pełni realizować to podejście; dopilnuje także, aby nadzór makroekonomiczny obejmował kraje, w których występuje deficyt i nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, z właściwym zróżnicowaniem w odniesieniu do pilności działań politycznych oraz rodzaju wymaganych działań naprawczych.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.