Otwarte zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/07/07 - Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 2008.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2007.78.18

Akt nienormatywny
Wersja od: 11 kwietnia 2007 r.

OTWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/07/07

Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 2008

(2007/C 78/09)

(Dz.U.UE C z dnia 11 kwietnia 2007 r.)

1. Wstęp/Kontekst

Decyzja nr 1983/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego (2008)(1) przewiduje szereg zadań, które mają zostać wykonane przez Komisję Europejską.

Jednostka odpowiedzialną za wykonanie niniejszego zadania, tj. przeprowadzenia procedury zwiazanej z zaproszeniem do składania wniosków jest Dział ds. Kultury w Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury (DG EAC) Komisji Europejskiej.

2. Cele i opis

Całkowity budżet przyznany dla Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego wynosi 10 mln EUR. Łączną kwotę w wysokości 3 mln EUR przeznaczono na współfinansowanie działań w skali Wspólnoty. Ze środków tych zostaną sfinansowane m.in uroczystości rozpoczęcia i zakończenia Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego organizowane we współpracy z krajami sprawującymi przewodnictwo w 2008 r., na które przeznaczona została suma 600.000 EUR.

Komisja ogłasza niniejsze zaproszenie do składania wniosków w celu współfinansowania ograniczonej liczby działań o wymiarze symbolicznym,posiadajacych znaczenie na skalę europejską, i mających na celu propagowanie dialogu międzykulturowego przez bezpośredni udział lub dotarcie w inny sposób do jak największej liczby osób, oraz podkreślających osiągnięcia i doświadczenia w ramach tematyki Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008.

Ta ograniczona liczba działań o wymiarze symbolicznym, posiadajacych znaczenie na skalę europejską, powinna uświadomić, szczególnie osobom młodym, cele Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008 oraz podkreślić wagę i znaczenie dialogu międzykulturowego w Unii Europejskiej w sposób zauważalny i atrakcyjny, przede wszystkim (ale nie wyłącznie) dla młodych ludzi.

3. Harmonogram

Wnioski należy przesyłać do Komisji nie później niż do dnia 31 lipca 2007 r.

Realizacja projektów musi rozpocząć się w 2008 r., ale nie później niż 1 września 2008 r. Główne działania proponowane w ramach projektu muszą odbyć się w 2008 r.

Okres kwalifikowalności kosztów rozpoczyna się w dniu podpisania umowy przez Komisję. W drodze wyjątku, jeżeli beneficjent może wykazać potrzebę rozpoczęcia działań przed podpisaniem umowy w sprawie przyznania dotacji, istnieje możliwość zatwierdzenia wydatków przed podpisaniem umowy. W żadnym wypadku okres kwalifikowalności wydatków nie może rozpocząć się przed dniem złożenia wniosku o przyznanie dotacji(2). Koszty poniesione przed dniem 1 stycznia 2008 r. nie będą brane pod uwagę(3).

Okres kwalifikowalności kosztów w ramach każdej umowy o dotację z UE wynosi maksymalnie 12 miesięcy.

Jeżeli jednak po podpisaniu umowy i rozpoczęciu realizacji projektu, beneficjent, z przyczyn w pełni uzasadnionych i od niego niezależnych, nie jest w stanie ukończyć realizacji projektu w zaplanowanym terminie, istnieje możliwość przedłużenia okresu kwalifikowalności wydatków. Przedłużenia, o nie więcej niż 3 miesiące, można udzielić, pod warunkiem że odpowiedni wniosek zostanie złożony przed upływem terminu określonego w umowie. W takim przypadku maksymalny czas trwania projektu wynosi 15 miesięcy.

Intencją Komisji jest poinformowanie wnioskodawców o wynikach procedury wyboru wniosków najpóźniej w grudniu 2007 r.

Planowanym terminem otrzymania przez beneficjentów umów do podpisania jest styczeń/luty 2008 r.

4. Dostępny budżet

Łączny budżet przeznaczony, w ramach niniejszego zaproszenia, na współfinansowanie projektów w skali Wspólnoty wynosi 2.400.000 EUR (z wyłączeniem uroczystości rozpoczęcia i zakończenia).

Wsparcie finansowe zostanie przyznane ok. 8-10 inicjatywom i wydarzeniom.

Wkład finansowy Komisji nie może przekroczyć 80 % łącznych kwalifikowalnych kosztów każdego projektu(4). Wysokość każdej przyznanej dotacji będzie zawarta w przedziale 200.000 - 400.000 EUR. Maksymalna kwota dotacji wyniesie 400.000 EUR(5).

Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

5. Kryteria kwalifikowalności

5.1 Kwalifikujące się podmioty/instytucje/rodzaje beneficjentów

Wnioski spełniające poniższe kryteria kwalifikowalności zostaną poddane dogłębnej ocenie:

– Wnioskodawca jest podmiotem publicznym lub prywatnym(6) mającym doświadczenie w dziedzinie dialogu międzykulturowego i posiadającym statutową siedzibę w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej(7);

– Podmioty takie muszą prowadzić działalność na skalę europejską samodzielnie lub w formie różnych stowarzyszeń działających w sposób skoordynowany, a ich struktura i działalność muszą mieć potencjalny wpływ na poziomie europejskim;

– Wnioskodawcy muszą ponadto posiadać zdolność finansową i operacyjną wymaganą do zrealizowania proponowanego działania;

– Osoby fizyczne nie mogą ubiegać się dotację w ramach niniejszego zaproszenia.

5.2 Kwalifikujące się państwa

Państwa członkowskie Unii Europejskiej:

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

6. Kryteria przyznania dotacji

Zawartość projektów zostanie oceniona przez niezależny panel na podstawie następujących kryteriów, zgodnie z pkt 8 specyfikacji:

6.1. Wymiar europejski (0-10 pkt)

– Poziom i charakter zaangażowania partnerów z różnych państw członkowskich w organizację, finansowanie i wdrażanie projektu;

– Liczba bezpośrednich uczestników z różnych państw członkowskich;

– Zasięg geograficzny skoordynowanych inicjatyw lokalnych oraz wartość dodana wspólnych działań;

– Stopień, w jakim działanie porusza temat związany z przynależnością do Europy i europejskim obywatelstwem opartym na wspólnych wartościach w UE, propagujący pozytywny wizerunek różnorodności kulturowej (w tym różnorodności wyznań).

6.2. Liczba osób (w tym młodych ludzi), na które projekt ma bezpośredni lub pośredni wpływ (0-10 pkt)

– Liczba osób (w tym młodych ludzi) uczestniczących bezpośrednio lub w sposób wirtualny w proponowanych projektach;

– Liczba osób należących do wykluczonych lub mniej uprzywilejowanych grup społecznych, bezpośrednio uczestniczących w projektach;

– Liczba osób uczestniczących w sposób wirtualny w ramach inicjatyw wykorzystujących nowe media, takich jak internetowe fora dyskusyjne, gry online itp.;

– Plan w zakresie komunikacji społecznej przedstawiony dla każdego projektu, zawierający szacunkową liczbę osób, do których istnieje możliwość dotarcia za pośrednictwem narzędzi lub partnerstw medialnych;

– Elementy projektu przeznaczone dla młodych ludzi.

6.3 Walory edukacyjne, trwałość, charakter wielosektorowy i innowacyjność (0-10 pkt)

– Wykorzystanie w ramach projektu formalnych i nieformalnych działań edukacyjnych oraz zastosowanie i opracowanie materiałów pedagogicznych;

– Czy projekt jest oparty o najlepsze praktyki, które zostały określone w następstwie zdobytych w przeszłości doświadczeń;

– Potencjał projektu w zakresie doprowadzenia do utworzenia trwałej struktury ułatwiającej uzyskanie trwałych wyników w latach następnych.

– Ocena planów zainteresowanych stron dotyczących udostępniania wyników i najlepszych praktyk wypracowanych w ramach projektu, z uwzględnieniem ich udostępniania po 2008 r.;

– Ocena wielosektorowego wymiaru projektu, biorąc pod uwagę zakres i intensywność udziału różnych sektorów w projekcie (np. sektora kultury, społecznego i gospodarczego), a także sieci tworzonych przez społeczeństwo obywatelskie;

– Stopień, w jakim projekt wykorzystuje innowacyjne cechy lub podejścia w zakresie skali projektu, stosowanych narzędzi i metodyki, i in.

6.4 Zarządzanie projektem (0-10 pkt)

– Jakość planu zarządzania, w tym struktur decyzyjnych stworzonych przez uczestniczących partnerów;

– Poprzednie doświadczenia zarządzających projektem;

– Trafność ogólnego planu finansowego

– Harmonogram realizacji projektu.

Projekty muszą otrzymać co najmniej 6 pkt w przypadku kryteriów 6.1 i 6.2 Projekty muszą otrzymać co najmniej 70 % możliwych punktów (czyli 28/40 pkt).

W oparciu o indywidualny zestawienie kwalifikujących się projektów, w ostatecznym zestawieniu i zaleceniu sformułowanym przez niezależny panel oceniający, wzięte zostaną pod uwagę następujące czynniki::

– odpowiedniego zakresu geograficznego działań proponowanych w projektach na całym obszarze UE.

– różnorodności, jeżeli chodzi o rodzaj dialogu międzykulturowego proponowany przez wybrane projekty, w szczególności pod względem miejsc, w których dialog ten będzie prowadzony (np. miejsca przeznaczone do nauki, pracy i rozrywki).

7. Bliższe informacje

Szczegółowe specyfikacje dotyczące zaproszenia i jego załączników są dostępne na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/culture/eac/index_en.html

Wnioski muszą być zgodne z wymogami określonymi w specyfikacjach i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Dz.U. L 412 z 30.12.2006, str. 44.

(2) Artykuł 112 rozporządzenia finansowego.

(3) Nie można przyznać z mocą wsteczną dotacji na działania już zakończone. Artykuł 112 rozporządzenia finansowego.

(4) Artykuł 7 decyzji nr 1983/2006/WE.

(5) Artykuły 113; 167 i172 rozporządzenia finansowego

(6) W kontekście specyfikacji niniejszego zaproszenia, za podmiot publiczny uznaje się podmiot finansowany w jakiejkolwiek części, na mocy prawa, z budżetu państwa przez organy władz centralnych, regionalnych lub lokalnych. Oznacza to, że koszty te finansowane są z funduszy sektora publicznego uzyskanych z podatków, grzywien lub opłat regulowanych przez prawo i nie zostały przyznane w wyniku procesu składania wniosków, w ramach którego istniałaby możliwość nieotrzymania funduszy. Organizacje, które są uzależnione od finansowania publicznego i otrzymują coroczne dotacje, lecz dla których istnieje przynajmniej teoretyczna możliwość nieotrzymania takiej dotacji w danym roku, uznawane są przez Komisje za podmioty prywatne.

(7) Patrz sekcja 5.2. specyfikacji niniejszego zaproszenia

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.