Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2021.226I.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 14 czerwca 2021 r.

Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy
(2021/C 226 I/03)

Na mocy art. 16 ust. 1 TUE Rada pełni funkcje określania polityki i koordynacji. Rada przyczynia się również do ogólnych ram polityki do celów wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/947 z dnia 9 czerwca 2021 r. ustanawiającego Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej (ISWMR) - Globalny wymiar Europy, o czym mowa w art. 7 tego rozporządzenia. ISWMR - Globalny wymiar Europy łączy poprzednie instrumenty w liczbie dziesięciu w jeden szeroko zakrojony i kompleksowy instrument. Wymaga to ulepszonych wytycznych strategicznych ze strony Rady w odniesieniu do głównych celów polityki i priorytetów instrumentu, w tym w celu zapewnienia większej spójności, zgodności i komplementarności z innymi odpowiednimi instrumentami i politykami UE z myślą o realizowaniu unijnych wartości i interesów.

Przy poszanowaniu podziału kompetencji i ról pomiędzy instytucjami unijnymi i w celu zapewnienia podstaw merytorycznych dla wytycznych strategicznych, Rada zamierza regularnie dokonywać wymiany poglądów i prowadzić działania następcze w odniesieniu do ogólnych wyborów strategicznych dotyczących programowania, w tym przyznawania finansowania na filar geograficzny i filar tematyczny instrumentu, oraz w odniesieniu do wykorzystywania filaru dotyczącego szybkiego reagowania i uruchamiania środków finansowych z rezerwy na nowe wyzwania i priorytety.

Te wymiany poglądów powinny również dotyczyć monitorowania optymalnego wykorzystywania zasobów w stosunku do celów dotyczących wydatków, zawieszania unijnej pomocy zewnętrznej w ramach instrumentu oraz wyników ocen tematycznych i geograficznych.

Ponadto wymiany poglądów powinny dotyczyć tego w jaki sposób finansowanie unijne jest wykorzystywane do realizacji celów określonych w instrumencie, dotyczących między innymi zmniejszenia, a w perspektywie długookresowej wyeliminowania ubóstwa, zapewnienia zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu, umacniania, wspierania i propagowania demokracji, praworządności i przestrzegania praw człowieka oraz wykorzystywania elastycznych mechanizmów finansowania migracji oraz tego, w jaki sposób stosowanie niezbędnych środków nacisku powoduje ewentualne zmiany w finansowaniu.

Komisja jest proszona o przekazanie stosownych informacji, by ułatwić wymiany poglądów z Radą i by w pełni uwzględnić stanowiska Rady.

Rada formułuje wytyczne strategiczne i zapewnia ogólną koordynację, a przedstawiciele państw członkowskich w komitecie ustanowionym rozporządzeniem w sprawie ISWMR - Globalny wymiar Europy będą pełnić swoją rolę zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 182/2011. Komitet powinien być zwoływany w różnych formatach odpowiedzialnych za konkretne obszary interwencji, takie jak programy geograficzne i tematyczne oraz działania szybkiego reagowania, tak by państwa członkowskie mogły korzystać z odpowiedniej wiedzy fachowej. Przedstawiciele państw członkowskich powinni przeprowadzać regularne wymiany poglądów z Komisją na temat wieloletniego programowania ISWMR - Globalny wymiar Europy, w szczególności w odniesieniu do filarów geograficznego i tematycznego, przeglądów śródokresowych i przeglądów ad hoc wieloletnich programów indykatywnych. Przedstawiciele państw członkowskich mogą zwrócić się o przeanalizowanie kwestii związanych z wdrażaniem instrumentu. Rada zwraca się do Komisji o uwzględnienie powyższych kwestii w swoim wniosku dotyczącym zasad procedury obowiązującej w komitecie.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.