Oświadczenia dotyczące dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1153 z dnia 20 czerwca 2019 r. ustanawiającej zasady ułatwiające korzystanie z informacji finansowych i innych informacji w celu zapobiegania niektórym przestępstwom, ich wykrywania, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie lub ich ścigania oraz uchylającej decyzję Rady 2000/642/WSiSW.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2019.234.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 11 lipca 2019 r.

Oświadczenia dotyczące dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1153 z dnia 20 czerwca 2019 r. ustanawiającej zasady ułatwiające korzystanie z informacji finansowych i innych informacji w celu zapobiegania niektórym przestępstwom, ich wykrywania, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie lub ich ścigania oraz uchylającej decyzję Rady 2000/642/WSiSW 1

(2019/C 234/01)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lipca 2019 r.)

Oświadczenie Parlamentu Europejskiego w sprawie art. 9

Parlament Europejski ubolewa, że wbrew pierwotnemu wnioskowi w dyrektywie nie zawarto przepisów dotyczących konkretnych terminów i kanałów informatycznych do celów wymiany informacji między jednostkami analityki finansowej poszczególnych państw członkowskich. Parlament Europejski ubolewa również nad tym, że zakres stosowania tego artykułu ograniczono do przypadków terroryzmu i przestępczości zorganizowanej związanej z terroryzmem i że nie obejmuje on, jak pierwotnie proponowano, wszystkich rodzajów poważnych przestępstw, co może mieć poważne negatywne skutki dla naszych społeczeństw. Wzywa on Komisję do ponownego zbadania tej kwestii w ramach przygotowywanych przez nią sprawozdań z wdrażania i oceny niniejszej dyrektywy oraz dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, a w szczególności w ramach oceny przeprowadzanej na mocy art. 21. Parlament Europejski będzie uważnie śledzić i analizować te sprawozdania i oceny, a w razie konieczności przedstawi własne zalecenia.

Oświadczenie Komisji

W odniesieniu do art. 9 dyrektywy Komisja wyraża ubolewanie, że - inaczej niż pierwotny wniosek - dyrektywa nie zawiera przepisów dotyczących szczegółowych terminów i kanałów technologii informacyjnej do celów wymiany informacji pomiędzy jednostkami analityki finansowej różnych państw członkowskich. Komisja ubolewa również, że zakres stosowania tego artykułu jest ograniczony do przypadków terroryzmu i przestępczości zorganizowanej powiązanej z terroryzmem i nie obejmuje wszystkich rodzajów poważnych przestępstw, jak proponowano początkowo. Komisja przeanalizuje jeszcze kwestię współpracy pomiędzy jednostkami analityki finansowej, w szczególności w ramach swoich sprawozdań na temat wdrażania przedmiotowej dyrektywy i dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy.

1 Dz.U. L 186 z 11.7.2019, s. 122.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.