Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie specjalnych środków w celu wsparcia hodowli jedwabników (wersja skodyfikowana).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.318.114

Akt nienormatywny
Wersja od: 23 grudnia 2006 r.

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie specjalnych środków w celu wsparcia hodowli jedwabników (wersja skodyfikowana)

COM(2006) 4 wersja ostateczna - 2006/0003 CNS

(2006/C 318/19)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2006 r.)

Dnia 8 lutego 2006 r. Rada, działając na podstawie art. 37 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wspomnianej powyżej.

Sekcja Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Naturalnego, której powierzono przygotowanie prac Komitetu w tej sprawie, przyjęła swoją opinię 11 lipca 2006 r. Sprawozdawcą była An Le Nouail Marlière.

Na 429. sesji plenarnej w dn. 13-14 września 2006 r. (posiedzenie z dnia 13 września) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny stosunkiem głosów 168 do 7 - 17 osób wstrzymało się do głosu - przyjął następującą opinię:

1. Wprowadzenie

1.1 Wniosek Komisji polega na skodyfikowaniu rozporządzenia (EWG) nr 845/72 przewidującego specjalne środki w celu wsparcia hodowli jedwabników morwowych (Bombyx mori (Linnaeus, 1758)), zgodnie z procedurą przyspieszoną przewidzianą w porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 20 grudnia 1994 r.

1.2 Kodyfikacja stosowana jest do aktów legislacyjnych, które z upływem czasu podlegają częstym zmianom i tym samym stają się mało czytelne.

2. Uwagi ogólne

2.1 Wspomniane powyżej rozporządzenie weszło w życie ponad trzydzieści lat temu. Zostało ono wielokrotnie dogłębnie zmienione; adresatom tego aktu trudno więc zrozumieć jego treść i zasięg bez przeprowadzenia badań prawnych oraz rekonstrukcji brzmienia faktycznie obowiązującego tekstu.

2.2 Komitet popiera zatem wniosek kodyfikacyjny, który ułatwia obywatelom europejskim dostęp do prawa i przyczynia się do lepszego prawodawstwa, czego Komitet pragnie i czemu dał wyraz we wcześniejszych opiniach(1).

3. Uwagi szczegółowe

3.1 Należy również zadać pytanie o zastosowanie innych procedur upraszczających, jak np. zniesienie bądź aktualizacja prawodawstwa, o którym mowa.

3.2 Hodowla jedwabników, która od XIII wieku bardzo rozwinęła się na południu Europy, przeżywała rozkwit w XIX w. i załamała się w następstwie epidemii, która dotknęła jedwabnika morwowego (Bombyx mori), insekta, którego kokon składa się z pojedynczej nitki jedwabiu wykorzystywanej w przemyśle tekstylnym. Wprowadzenie zdrowej "greny"(2) nie pozwoliło jednakże na odrodzenie się hodowli jedwabników; wymaga ona wiele troski i uprawy morwy, której liście stanowią wyłączne pożywienie larw. Larwy spożywają znaczące ilości tych liści, które trzeba zbierać codziennie. Obecnie przemysł prawie całkowicie opiera się na imporcie, głównie z Chin i Wietnamu.

3.3 W związku z różnorakim wykorzystaniem jedwabiu wymagającego różnych właściwości oraz nowymi zastosowaniami, które, dzięki badaniom, można sobie wyobrazić w przyszłości, Komitet uważa, że należy utrzymać ośrodki hodowli jedwabników w Europie. Działalność ta pozwala ponadto utrzymać miejsca pracy w regionach o trudnych warunkach gospodarowania lub regionach peryferyjnych(3). Pomoc liczona według pojemników jaj jedwabników, tak jak przewidziano w rozporządzeniu, jest niezbędna dla utrzymania tej działalności, poddanej silnej konkurencji ze strony potężnego importu z krajów trzecich o taniej sile roboczej. Ponadto europejski jedwab odpowiada obecnym sposobom wykorzystania i pozwoli na ewentualne przyszłe zastosowania, co uzasadnia utrzymanie produkcji wspólnotowej.

Bruksela, 13 września 2006 r.

Przewodnicząca
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Anne-Marie SIGMUND

______

(1) Patrz m.in. opinia rozpoznawcza EKES-u w sprawie: Lepsze stanowienie prawa z roku 2005 (sprawozdawca: Daniel RETUREAU) INT/ 265-DzU C 24 z 31.1.2006, s. 39

(2) Jaja jedwabnika morwowego (Bombyx mori)

(3) Połowa produkcji europejskiej pochodzi z Wysp Kanaryjskich.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.