Opinia w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przekazywania i jakości statystyk związanych z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.14.5

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 stycznia 2014 r.

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

z dnia 10 października 2013 r.

w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przekazywania i jakości statystyk związanych z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej

(CON/2013/72)

(2014/C 14/06)

(Dz.U.UE C z dnia 18 stycznia 2014 r.)

Wprowadzenie i podstawa prawna

W dniach 2 lipca 2013 r. i 12 lipca 2013 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek, odpowiednio, Parlamentu Europejskiego i Rady, o wydanie opinii w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przekazywania i jakości statystyk związanych z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej 1 (zwanego dalej "projektem rozporządzenia").

Właściwość EBC do wydania opinii wynika z art. 127 ust. 4 i art. 282 ust. 5 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz z art. 2 i art. 3 ust. 1 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem ESBC") z uwagi na to, że projekt rozporządzenia zawiera postanowienia mające wpływ na niektóre zadania i cele ESBC. Artykuł 5 ust. 1 Statutu ESBC pozwala EBC na gromadzenie niezbędnych informacji statystycznych w celu realizacji zadań ESBC. Zgodnie z art. 5 ust. 3 Statutu ESBC EBC przyczynia się do harmonizacji, w miarę potrzeb, reguł i praktyk rządzących gromadzeniem, tworzeniem i upowszechnianiem informacji statystycznych w dziedzinach podlegających jego kompetencji. Statystyka związana z procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej jest niezbędna do określania polityki pieniężnej, co stanowi zadanie ESBC zgodnie z art. 127 ust. 2 Traktatu oraz art. 3 ust. 1 Statutu ESBC, a także do utrzymywania stabilności cen, co stanowi podstawowy cel ESBC zgodnie z art. 127 ust. 1 Traktatu i art. 2 Statutu ESBC.

Rada Prezesów wydała niniejszą opinię zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego.

1.
Uwagi ogólne
1.1.
EBC podkreśla wagę zapewnienia wiarygodnych danych statystycznych na potrzeby procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej, ustanowionej rozporządzeniem (UE) nr 1176/2011 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania 2 . W jednej z wcześniejszych opinii 3 EBC poparł przyjęcie rozporządzenia (UE) nr 1176/2011.
1.2.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1176/2011 tabela wskaźników dotyczących zakłóceń równowagi makroekonomicznej składa się z niewielkiej liczby odpowiednich, praktycznych, prostych, wymiernych i dostępnych wskaźników makroekonomicznych i makrofinansowych dla państw członkowskich. Ponadto, zgodnie z art. 4 ust. 7, Komisja powinna regularnie oceniać adekwatność wskaźników, w tym zestaw wskaźników, ustalone progi i przyjętą metodykę, i w razie konieczności dostosowywać je lub modyfikować.
1.3.
W tym kontekście Komisja skorzystała z inicjatywy ustawodawczej w celu zapewnienia jakości statystycznej procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Inicjatywa ta zmierza do zapewnienia, aby zbieranie, monitorowanie i ujawnianie statystyki makroekonomicznej i finansowej mającej znaczenie dla opracowywania wskaźników dotyczących zakłóceń równowagi makroekonomicznej określonych przez Komisję na podstawie art. 4 rozporządzenia (UE) nr 1176/2011 (zwanych dalej "danymi dotyczącymi procedury zakłóceń równowagi") było prowadzone w sposób zapewniający otrzymanie wiarygodnych i niezależnych danych. Projekt rozporządzenia stanowi, że Komisja może przeprowadzać misje w celu zbadania problemów oraz proponować Radzie nakładanie grzywien na państwa członkowskie, które umyślnie lub w wyniku poważnego zaniedbania wprowadzają w błąd w odniesieniu do danych dotyczących procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej.
2.
Sporządzanie statystyki makroekonomicznej i finansowej wspierającej unię gospodarczą i walutową i inne polityki Unii
2.1.
Wskaźniki dotyczące zakłóceń równowagi makroekonomicznej są co do zasady sporządzane na podstawie dostępnych statystyk makroekonomicznych i finansowych takich jak statystyka bilansu płatniczego, rachunki finansowe i rachunki narodowe. Europejski System Statystyczny (ESS) i Europejski System Banków Centralnych (ESBC) 4 sporządzają te statystyki makroekonomiczne i finansowe od wielu lat w swoich odpowiednich sferach kompetencji i nieprzerwanie stosują mechanizmy zapewnienia jakości, tak aby statystyki te były zgodne z międzynarodowymi standardami statystycznymi, wiarygodne i porównywalne we wszystkich państwach członkowskich.
2.2.
Osiągając równowagę pomiędzy terminowością, wiarygodnością i poziomem szczegółowości, ESS i ESBC sporządzają przydatne statystyki makroekonomiczne i finansowe w sposób efektywny kosztowo. Dane statystyczne o wysokiej częstotliwości są sporządzane w sposób mniej szczegółowy, tak aby zapewnić odpowiednią terminowość; statystyka bardziej szczegółowa jest zazwyczaj udostępniana z większym opóźnieniem. Statystyki te opierają się na stosowaniu technik statystycznych i opinii eksperckich, a ponadto na badaniach, danych administracyjnych oraz niezbędnych szacunkach. Cały proces uwzględnia także potrzebę ograniczenia obciążeń sprawozdawczych dotyczących takich respondentów jak małe i średnie przedsiębiorstwa. Statystyki makroekonomiczne i finansowe są od wielu lat podstawą decyzji w zakresie polityki pieniężnej i gospodarczej na poziomie krajowym i europejskim. Te same statystyki są również wykorzystywane przez organizacje międzynarodowe, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w raportach kontrolnych.
3.
Zapewnienie jakości statystyki dotyczącej zakłóceń równowagi ekonomicznej przez ESS i ESBC
3.1.
Zapewnienie jakości statystyk makroekonomicznych i finansowych jest zadaniem ESS i ESBC jako podmiotów sporządzających statystyki europejskie. EBC uważa, że ogólnie rzecz biorąc środki zapewnienia jakości zagwarantowały sporządzanie wysokiej jakości statystyk wspierających politykę gospodarczą i pieniężną, która służy unii gospodarczej i walutowej oraz Unii Europejskiej jako całości.
3.2.
Jeżeli chodzi o statystykę bilansu płatniczego, rachunki finansowe, rachunki narodowe, statystykę finansową sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz statystykę cen, obowiązujące prawodawstwo unijne już obecnie przewiduje regularne raporty o jakości danych statystycznych, często dołączane do wykazów zawierających opis źródeł i metod stosowanych do zbierania danych statystycznych.
3.3.
Raporty dotyczące jakości sporządzane przez ESS i ESBC oceniają m.in., czy sporządzane statystyki odpowiadają wymogom stawianym przez prawo Unii, czy są one wiarygodne i porównywalne we wszystkich państwach członkowskich oraz czy są one przydatne do celów, do których są wykorzystywane.
3.4.
Ramy zapewnienia jakości proponowane przez projekt rozporządzenia dotyczą danych statystycznych w zakresie zakłóceń równowagi makroekonomicznej, pomijają natomiast inne cele polityki gospodarczej i pieniężnej. Wydaje się więc, że zamiast włączenia danych statystycznych dotyczących zakłóceń równowagi makroekonomicznej do istniejących ram oceny jakości, ustanawiana jest równoległa ocena jakości.
3.5.
W związku z tym EBC zaleca, aby - zamiast wprowadzać nowe ramy zapewnienia jakości proponowane w projekcie rozporządzenia - do danych statystycznych dotyczących zakłóceń równowagi makroekonomicznej wykorzystać istniejące już środki zapewnienia jakości ESS i ESBC. Takie podejście jest także uzasadnione zasadami przydatności danych, efektywności pod względem kosztów i minimalizacji obciążeń sprawozdawczych, określonymi w rozporządzeniu (WE) nr 223/2009 oraz rozporządzeniu (WE) nr 2533/98.
4.
Wzmocnienie ram zapewnienia jakości danych statystycznych poprzez bliższą współpracę ESS i ESBC
4.1.
Jako że sporządzanie statystyk makroekonomicznych i finansowych stanowiących podstawę wskaźników dotyczących zakłóceń równowagi makroekonomicznej stanowi wspólne zadanie ESS i ESBC, ścisła współpraca pomiędzy tymi dwoma systemami jest niezbędna dla zapewnienia jakości tych statystyk, zgodnie z dyspozycją art. 9 rozporządzenia (WE) nr 223/2009 i art. 2a rozporządzenia Rady (WE) nr 2533/98, co podkreślono również w konkluzjach Rady w sprawie statystyki UE z dnia 30 listopada 2011 r. i dnia 13 listopada 2012 r. 5 .
4.2.
W związku z powyższym EBC zwraca uwagę na prace zainicjowane przez Komitet ds. Statystyki Monetarnej, Finansowej i Bilansu Płatniczego (CMFB), zmierzające do oceny jakości i porównywalności danych dotyczących procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej w ramach aktualnie obowiązujących statystycznych ram prawnych. CMFB może także doradzać w kwestii możliwych metod podnoszenia świadomości społecznej takich kwestii. Wraz z postępem prac CMFB, jeżeli zostanie to uznane za wskazane, możliwe jest zawarcie porozumienia określającego praktyczne zasady współpracy pomiędzy ESS a ESBC w zakresie ram zapewnienia jakości danych statystycznych dotyczących procedury zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 10 października 2013 r.

Mario DRAGHI
Prezes EBC
1 COM(2013) 342 final.
2 Dz.U. L 306 z 23.11.2011, s. 25.
3 Opinia EBC CON/2011/13 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europej-skiej (Dz.U. C 150 z 20.5.2011, s. 1). Opinie EBC są publikowane na stronie internetowej EBC pod adresem: http:// www.ecb.europa.eu
4 Zob. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164) oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny (Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8).
5 Konkluzje Rady dotyczące statystyk UE, 3129. posiedzenie Rady - Sprawy gospodarcze i finansowe - Bruksela, 30 listopada 2011 r. oraz konkluzje Rady dotyczące statystyk UE, 3198. posiedzenie Rady - Sprawy gospodarcze i finansowe - Bruksela, 13 listopada 2012 r., dostępne na stronie internetowej Rady pod adresem: http://www. consilium.europa.eu

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.