Opinia w sprawie planu unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych powstałych w oczyszczalni ścieków AGATE położonej we Francji, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.322.2

Akt nienormatywny
Wersja od: 17 grudnia 2008 r.

OPINIA KOMISJI

z dnia 11 grudnia 2008 r.

w sprawie planu unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych powstałych w oczyszczalni ścieków AGATE położonej we Francji, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(2008/C 322/02)

(Dz.U.UE C z dnia 17 grudnia 2008 r.)

W dniu 21 kwietnia 2008 r. zgodnie z art. 37 traktatu Euratom, Komisja Europejska otrzymała od rządu Francji dane ogólne dotyczące zmienionego planu usuwania odpadów radioaktywnych powstałych w oczyszczalni ścieków AGATE.

Na podstawie tych danych i po skonsultowaniu się z grupą ekspertów Komisja wydała następującą opinię:

1. Odległość pomiędzy obiektem AGATE a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego państwa członkowskiego, w tym przypadku Włoch, wynosi około 110 km, natomiast odległość od Hiszpanii to 230 km.

2. Uwolnienia płynnych i gazowych zanieczyszczeń radioaktywnych podczas normalnej eksploatacji nie spowodują ekspozycji stanowiącej zagrożenie dla zdrowia ludności innego państwa członkowskiego.

3. Stałe odpady promieniotwórcze będą tymczasowo składowane na miejscu przed ich przemieszczeniem do zatwierdzonego przez rząd francuski składowiska.

4. W przypadku nieplanowanego uwolnienia zanieczyszczeń radioaktywnych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, dawki przyjęte w innych państwach członkowskich nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia ludności.

Podsumowując, Komisja jest zdania, że zarówno w warunkach normalnej eksploatacji, jak i w razie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, wdrożenie planu usuwania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek postaci z oczyszczalni ścieków AGATE, położonej na terenie centrum Cadarache we Francji, nie powinno spowodować skażenia promieniotwórczego wody, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.