Opinia Komitetu Doradczego ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 marca 2019 r. dotycząca wstępnego projektu decyzji w sprawie AT.40481 - Systemy bezpieczeństwa użytkowników (II) dostarczane dla grupy Volkswagen i grupy BMW - Sprawozdawca: Portugalia.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2019.199.2

Akt nienormatywny
Wersja od: 14 czerwca 2019 r.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 marca 2019 r. dotycząca wstępnego projektu decyzji w sprawie AT.40481 - Systemy bezpieczeństwa użytkowników (II) dostarczane dla grupy Volkswagen i grupy BMW

Sprawozdawca: Portugalia

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2019/C 199/02)

(Dz.U.UE C z dnia 14 czerwca 2019 r.)

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zachowanie antykonkurencyjne, którego dotyczy projekt decyzji, stanowi porozumienie i/lub praktyki uzgodnione między przedsiębiorstwami w rozumieniu art. 101 TFUE i art. 53 Porozumienia EOG.
2.
Komitet Doradczy zgadza się z dokonaną przez Komisję oceną zakresu produktowego i geograficznego porozumienia i/lub praktyk uzgodnionych, zawartą w projekcie decyzji.
3.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że przedmiotowe przedsiębiorstwa, których dotyczy projekt decyzji, uczestniczyły w dwóch pojedynczych i ciągłych naruszeniach art. 101 TFUE i art. 53 Porozumienia EOG, jak wyjaśniono w projekcie decyzji.
4.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że celem dwóch przedmiotowych porozumień i/lub praktyk uzgodnionych było ograniczenie konkurencji w rozumieniu art. 101 TFUE i art. 53 Porozumienia EOG.
5.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że dwa przedmiotowe porozumienia i/lub praktyki uzgodnione mogły mieć znaczny wpływ na handel między państwami członkowskimi UE.
6.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji dotyczącą czasu trwania obu naruszeń.
7.
Komitet Doradczy zgadza się z projektem decyzji Komisji odnośnie do adresatów każdego z dwóch naruszeń.
8.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że na adresatów projektu decyzji należy nałożyć grzywnę za każde z dwóch naruszeń, w których uczestniczyli.
9.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją co do zastosowania wytycznych z 2006 r. w sprawie metody ustalania grzywien nakładanych zgodnie z art. 23 ust. 2 lit. a) rozporządzenia nr 1/2003.
10.
Komitet Doradczy podziela stanowisko Komisji w sprawie podstawowych kwot grzywien.
11.
Komitet Doradczy zgadza się z określeniem czasu trwania naruszenia na potrzeby obliczenia grzywien.
12.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że w przedmiotowej sprawie nie występują okoliczności obciążające ani łagodzące.
13.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją w odniesieniu do zastosowania pkt 37 wytycznych z 2006 r. w sprawie grzywien.
14.
Komitet Doradczy zgadza się z opinią Komisji dotyczącą zmniejszenia grzywien w oparciu o obwieszczenie w sprawie łagodzenia kar z 2006 r.
15.
Komitet Doradczy zgadza się z opinią Komisji dotyczącą zmniejszenia grzywien w oparciu o obwieszczenie o postępowaniach ugodowych z 2008 r.
16.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją w sprawie ostatecznej kwoty grzywien.
17.
Komitet Doradczy zaleca publikację swojej opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.