Opinia Komitetu Doradczego ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 marca 2010 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.386 - Długoterminowe umowy na dostawy energii elektrycznej we Francji - Sprawozdawca: Portugal.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2010.133.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 22 maja 2010 r.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 marca 2010 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.386 - Długoterminowe umowy na dostawy energii elektrycznej we Francji

Sprawozdawca: Portugal

(2010/C 133/03)

(Dz.U.UE C z dnia 22 maja 2010 r.)

1. a Większość członków Komitetu Doradczego podziela wątpliwości Komisji wyrażone w przedmiotowej sprawie w związku ze zgodnością z art. 102 TFUE z tego względu, że długoterminowe umowy na dostawy energii elektrycznej dla dużych klientów przemysłowych mogą zamykać dostęp do właściwego rynku. Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

1. b Komitet Doradczy podziela wątpliwości Komisji wyrażone w przedmiotowej sprawie w związku z art. 102 TFUE z tego względu, że ograniczenia w zakresie odsprzedaży, zawarte w umowach na dostawy energii elektrycznej dla dużych klientów przemysłowych, mogą obniżać płynność na rynku hurtowym.

2. Komitet Doradczy podziela stanowisko Komisji, że postępowanie może zostać zakończone w drodze decyzji, zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

3. a Większość członków Komitetu Doradczego podziela zdanie Komisji, że zaproponowane przez EDF zobowiązania są wystarczające, aby usunąć sformułowane przez Komisję zastrzeżenia dotyczące zamknięcia rynku w zakresie dostaw dla dużych użytkowników przemysłowych. Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

3. b Komitet Doradczy podziela zdanie Komisji, że zaproponowane przez EDF zobowiązania są wystarczające, aby usunąć sformułowane przez Komisję zastrzeżenia dotyczące ograniczeń w zakresie odsprzedaży na właściwym rynku, ujętych w zawieranych przez EDF umowach dostawy.

4. Komitet Doradczy podziela stanowisko Komisji, że w świetle zobowiązań zaproponowanych przez EDF nie ma podstaw do podejmowania przez Komisję dalszych działań, bez uszczerbku dla art. 9 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

5. Komitet Doradczy podziela stanowisko Komisji, że zobowiązania zaproponowane przez EDF są proporcjonalne.

6. Komitet Doradczy zwraca się do Komisji o uwzględnienie pozostałych kwestii poruszonych podczas dyskusji.

7. Komitet Doradczy zaleca publikację swojej opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.