Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w sprawie projektu decyzji dotyczącej sprawy COMP/M.6570 - UPS/TNT Express.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.137.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 7 maja 2014 r.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 18 stycznia 2013 r. w sprawie projektu decyzji dotyczącej sprawy COMP/M.6570 - UPS/TNT Express

Sprawozdawca: Austria

(2014/C 137/03)

(Dz.U.UE C z dnia 7 maja 2014 r.)

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
3.
Komitet Doradczy zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych i geograficznych, zawartymi w projekcie decyzji.
4.
W szczególności Komitet Doradczy zgadza się, że istnieje odrębny rynek dla usług ekspresowych (w obrocie międzynarodowym) wewnątrz EOG, który ma charakter krajowy pod względem zasięgu.
5.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona koncentracja nie spowoduje znaczącego zakłócenia skutecznej konkurencji na odnośnych rynkach w następujących obszarach: 1) przewóz ładunku lotniczego; 2) spedycja; 3) logistyka kontraktowa.
6.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona koncentracja, w formie pierwotnie zaproponowanej przez strony zgłaszające, może wywołać nieskoordynowane skutki horyzontalne, które znacząco zakłóciłyby efektywną konkurencję na rynku usług ekspresowych wewnątrz EOG w poniższych państwach:
- Bułgaria,- Malta,
- Republika Czeska,- Niderlandy,
- Dania,- Polska,
- Estonia,- Rumunia,
- Finlandia,
- Węgry,- Słowacja,
- Łotwa,- Słowenia,
- Litwa,- Szwecja.
7.
Komitet Doradczy zgadza się z wykonaną przez Komisję analizą efektywności, zwłaszcza kompensowaniem szacowanego wzrostu ceny, oraz z wyciągniętym wnioskiem, że z natury nie przeciwdziała ono znaczącemu zakłóceniu efektywnej konkurencji wynikającemu ze zgłoszonej transakcji na rynkach określonych w poprzednim punkcie.
8.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że z uwagi na bardzo ograniczoną liczbę potencjalnie odpowiednich nabywców zbywanego przedsiębiorstwa konieczny był umówiony nabywca lub rozwiązanie pozwalające na rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczących naruszenia zasad konkurencji.
9.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zobowiązania zaproponowane przez stronę zgłaszającą dnia 29 listopada 2012 r., zmienione dnia 16 grudnia 2012 r. oraz 3 stycznia 2013 r., nie rozwiązują problemów w zakresie konkurencji stwierdzonych przez Komisję oraz nie wyeliminują znaczącego zakłócenia efektywnej konkurencji wynikającego ze zgłoszonej transakcji.
10.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że w związku z powyższym należy uznać zgłoszoną transakcję za niezgodną z zasadami rynku wewnętrznego oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG zgodnie z art. 2 ust. 3 i art. 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 porozumienia EOG.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.