Opinia Europejskiego Komitetu Regionów - Zmiana dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2023.250

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 października 2023 r.

Opinia Europejskiego Komitetu Regionów - Zmiana dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych

(C/2023/250)

(Dz.U.UE C z dnia 26 października 2023 r.)

Sprawozdawczyni:Åsa ÅGREN WIKSTRÖM (SE/EPL), radna okręgu Västerbotten
Dokument źródłowy:Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (wersja przekształcona)
COM(2022) 541 final

I. ZALECANE POPRAWKI

Poprawka 1

Motyw 2a

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
(2a) Niniejsza dyrektywa powinna stanowić wsparcie dla wdrażania najbardziej jak to możliwe neutralnego dla klimatu gospodarowania ściekami zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu oraz w szczególności z Planem działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby, zachętę do stosowania obiegu zamkniętego zasobów, wsparcie dla rozwiązań opartych na zasobach przyrody, pomoc w zarządzaniu przepływami wody na obszarach miejskich, zachętę do transformacji cyfrowej oraz podstawę przyjęcia środków przyczyniających się do ograniczenia ścieków. Dyrektywę należy dostosować do planu działania UE na rzecz obszarów wiejskich, wzmacniając obszary wiejskie dzięki promowaniu zrównoważonych systemów zbierania i oczyszczania ścieków.

Uzasadnienie

Konkretne odniesienia do Europejskiego Zielonego Ładu, gospodarki o obiegu zamkniętym, planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń, planu działania na rzecz obszarów wiejskich i promowania rozwiązań opartych na zasobach przyrody.

Poprawka 2

Motyw 16

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
(16) Z oceny wynika również, że sektor oczyszczania ścieków oferuje możliwość znacznego zmniejszenia własnego zużycia energii oraz wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, na przykład poprzez lepsze wykorzystanie dostępnych powierzchni w oczyszczalniach ścieków komunalnych do produkcji energii słonecznej lub poprzez produkcję biogazu z osadów. [...](16) Z oceny wynika również, że sektor oczyszczania ścieków oferuje częściowo możliwość znacznego zmniejszenia własnego zużycia energii oraz wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, na przykład poprzez lepsze wykorzystanie dostępnych powierzchni w oczyszczalniach ścieków komunalnych do produkcji energii słonecznej, poprzez odzysk ciepła odpadowego lub poprzez produkcję biogazu z osadów. [.]

Należy przy tym mieć na uwadze zasadę proporcjonalności.

Poprawka 3

Artykuł 2 pkt 4

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
4) "aglomeracja" oznacza obszar, gdzie ładunek zanieczyszczeń ze ścieków komunalnych jest wystarczająco skoncentrowany (co najmniejlO RLM na hektar), aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni ścieków komunalnych lub do końcowego punktu zrzutu;4) "aglomeracja" oznacza obszar, gdzie ładunek zanieczyszczeń ze ścieków komunalnych jest wystarczająco skoncentrowany (poziom odniesienia to co najmniej 30 RLM na hektar), aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni ścieków komunalnych lub do końcowego punktu zrzutu; Komisja przedstawia praktyczne wytyczne, a państwa członkowskie ustanawiają kryteria określania "wystarczającej koncentracji" na podstawie specyfiki regionalnej i lokalnej oraz powyższej definicji;

Uzasadnienie

Systemy pojedyncze na obszarach słabo zaludnionych, gdzie zbieranie ścieków nie jest alternatywą ze względu na nadmierne koszty oraz niewielkie korzyści dla środowiska albo brak takich korzyści, powinny podlegać regulacjom na szczeblu państw członkowskich, z uwzględnieniem warunków lokalnych i regionalnych. Określenie wystarczającej koncentracji dla aglomeracji wymaga przeprowadzenia szczegółowego badania przez państwa członkowskie przy wsparciu w postaci praktycznych wytycznych opracowanych i dostarczonych przez Komisję.

Poprawka 4

Artykuł 2 pkt 10

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
10) "równoważna liczba mieszkańców" lub "RLM" oznacza jednostkę wyrażającą średni potencjalny ładunek zanieczyszczeń wody powodowany przez jedną osobę na dzień, gdzie 1 RLM to ładunek organiczny ulegający biodegradacji, wyrażony pięciodobowym biochemicznym zapotrzebowaniem tlenu (BZT5), w ilości 60 g tlenu na dzień;10) "równoważna liczba mieszkańców" lub "RLM" oznacza ładunek organiczny ulegający biodegradacji, wyrażony pięciodobowym biochemicznym zapotrzebowaniem tlenu (BZT5), w ilości 60 g tlenu na dzień;

Uzasadnienie

Nowa definicja może zostać odczytana jako techniczna definicja ładunku przypadającego na osobę, co może być sprzeczne z niektórymi normami krajowymi, które uwzględniają różnice w jednostkowych ładunkach. Może to również powodować problemy z interpretacją progów określonych w art. 5 w odniesieniu do zrzutów wód burzowych.

Poprawka 5

Artykuł 2 pkt 12

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
12) "oczyszczanie trzeciego stopnia" oznacza oczyszczanie ścieków komunalnych w procesie, w którym ze ścieków komunalnych usuwane są azot i fosfor;12) "oczyszczanie trzeciego stopnia" oznacza oczyszczanie ścieków komunalnych, które zapewnia wyższy poziom redukcji azotu i fosforu niż podstawowe oczyszczanie wtórne;

Uzasadnienie

Proponowana definicja wydaje się nieprawidłowa. Procesy oczyszczania wtórnego (biologicznego oczyszczania ścieków) zapewniają już pewien poziom usuwania azotu i fosforu.

Poprawka 6

Artykuł 2 pkt 25

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
25) "operator" oznacza podmiot odpowiedzialny za oczyszczanie ścieków komunalnych i system sanitacyjny;

Uzasadnienie

Padają liczne odniesienia do operatorów i konieczne jest zdefiniowanie tego podmiotu.

Poprawka 7

Artykuł 2 pkt 26

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
26) "społeczność" oznacza jedną lub więcej osób fizycznych lub prawnych oraz, zgodnie z krajowymi przepisami lub praktyką, ich stowarzyszenia, organizacje lub grupy;

Uzasadnienie

Definicja zgodna z art. 2 pkt 6) dyrektywy 2003/4/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 1 . Powiązana z art. 25 omawianego wniosku dotyczącego dyrektywy.

Poprawka 8

Artykuł 2 pkt 27

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
27) "normalne lokalne warunki klimatyczne" oznaczają warunki klimatyczne odpowiadające średniej wartości danej zmiennej meteorologicznej z okresu 30 lat dla danego okresu roku w określonym miejscu, aktualizowanej co 10 lat.

Uzasadnienie

Art. 13. odnosi się do "normalnych lokalnych warunków klimatycznych", ale normalność może się znacznie różnić w zależności od kraju i w okresie gwałtownej zmiany klimatu. Proponowana definicja jest odniesieniem do definicji stosowanej przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO), ale można rozważyć inne definicje.

Poprawka 9

Artykuł 3 ust. 1 lit. b)

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
b) wszystkie źródła ścieków bytowych w tych aglomeracjach były podłączone do systemu zbierania.b) wszystkie źródła ścieków komunalnych w tych aglomeracjach były podłączone do systemu zbierania, tak by zapewnić korzyści dla środowiska.

Uzasadnienie

Nie wymaga uzasadnienia.

Poprawka 10

Artykuł 3 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. Do dnia 31 grudnia 2030 r. państwa członkowskie zapewniają, aby wszystkie aglomeracje o RLM od 1 000 do 2 000 spełniały następujące wymogi:

a) były wyposażone w systemy zbierania;

b) wszystkie źródła ścieków bytowych w tych aglomeracjach były podłączone do systemu zbierania.

2. Do dnia 31 grudnia 2035 r. państwa członkowskie zapewniają, aby wszystkie aglomeracje o RLM od 1 000 do 2 000 spełniały następujące wymogi:

a) były wyposażone w systemy zbierania;

b) wszystkie źródła ścieków komunalnych w tych aglomeracjach były podłączone do systemu zbierania.

Uzasadnienie

W świetle definicji zawartej w art. 2 właściwsze jest odniesienie do ścieków komunalnych. Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 2 .

Poprawka 11

Artykuł 4 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. Państwa członkowskie zapewniają, aby systemy pojedyncze były projektowane, obsługiwane i utrzymywane w sposób zapewniający co najmniej taki sam poziom oczyszczania jak oczyszczanie wtórne i oczyszczanie trzeciego stopnia, o których mowa w art. 6 i 7.

Państwa członkowskie zapewniają, aby aglomeracje, w których wykorzystywane są systemy pojedyncze, były rejestrowane w rejestrze publicznym oraz aby właściwy organ przeprowadzał regularne kontrole tych systemów.

2. Państwa członkowskie zapewniają, biorąc pod uwagę to, co jest wykonalne pod względem technicznym, ekologicznym i gospodarczym, aby systemy pojedyncze, a także inne zdecentralizowane rozwiązania, były projektowane, obsługiwane i utrzymywane w sposób zapewniający odpowiedni poziom oczyszczania równoważny co najmniej poziomowi oczyszczania takiemu jak oczyszczanie wtórne, o którym mowa w art. 6. Państwa członkowskie zapewniają, aby aglomeracje, w których wykorzystywane są systemy pojedyncze lub inne zdecentralizowane rozwiązania były rejestrowane w rejestrze publicznym oraz aby właściwy organ przeprowadzał regularne kontrole tych systemów.

Uzasadnienie

Nie jest spójne, aby w przypadku systemów pojedynczych istniał wymóg zapewnienia tego samego poziomu oczyszczania jak oczyszczanie trzeciego stopnia, jeżeli w aglomeracjach o RLM wynoszącej do 10 000 wymaga się jedynie oczyszczania wtórnego. Systemy pojedyncze nie powinny podlegać wyższym wymogom dotyczącym usuwania niż aglomeracje. Ponadto należy doprecyzować, że w ramach dyrektywy można stosować nie tylko indywidualne systemy pojedyncze, lecz także inne rozwiązania zdecentralizowane.

Poprawka 12

Artykuł 4 ust. 3

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
3. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 27, w celu uzupełnienia niniejszej dyrektywy poprzez ustanowienie minimalnych wymogów dotyczących projektowania, obsługi i utrzymania systemów pojedynczych oraz poprzez określenie wymogów dotyczących regularnych kontroli, o których mowa w ust. 2 akapit drugi.3. Komisja zapewnia wytyczne, a państwa członkowskie ustanawiają minimalne wymogi dotyczące projektowania, obsługi i utrzymania systemów pojedynczych oraz określają wymogi dotyczące regularnych kontroli, o których mowa w ust. 2 akapit drugi.

Uzasadnienie

Szczegółowe wymogi dotyczące pojedynczych systemów lub innych właściwych systemów (IAS) nie powinny być regulowane w sposób ogólny. Aby utrzymać podejście oparte na ryzyku, potrzebne są różne rozwiązania w zależności od warunków lokalnych i regionalnych oraz lokalnej presji na środowisko.

Poprawka 13

Artykuł 5 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Do dnia 31 grudnia 2030 r. państwa członkowskie zapewniają ustanowienie planu zintegrowanego gospodarowania ściekami komunalnymi dla aglomeracji o RLM wynoszącej co najmniej 100 000.1. Do dnia 31 grudnia 2035 r. państwa członkowskie, we współpracy z właściwymi władzami lokalnymi i regionalnymi, zapewniają ustanowienie planu zintegrowanego gospodarowania ściekami komunalnymi dla aglomeracji o RLM wynoszącej co najmniej 100 000.

Uzasadnienie

Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE. Właściwe władze lokalne i regionalne powinny zostać włączone do opracowywania planów zintegrowanego gospodarowania ściekami komunalnymi.

Poprawka 14

Artykuł 5 ust. 2 lit. b)

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
b) przelewy wód burzowych stanowią ponad 1 % rocznego ładunku zbieranych ścieków komunalnych, obliczonego dla suchych warunków pogodowych;b) przelewy wód burzowych stanowią ponad 1 % rocznego ładunku zbieranych ścieków komunalnych, obliczonego dla suchych warunków pogodowych i wyrażonego za pomocą wskaźnika BZT5;

Uzasadnienie

Brzmienie lit. b) jest mylące, ponieważ nie jest jasne, co oznacza ładunek ścieków (np. obciążenie hydrauliczne czy ładunek zanieczyszczeń?) i do czego odnoszą się warunki odniesienia.

Poprawka 15

Artykuł 5 ust. 7

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
7. Państwa członkowskie zapewniają, aby plany zintegrowanego gospodarowania ściekami komunalnymi były poddawane przeglądowi co 5 lat po ich ustanowieniu i w razie potrzeby aktualizowane.7. Państwa członkowskie zapewniają, aby plany zintegrowanego gospodarowania ściekami komunalnymi były poddawane przeglądowi co 6 lat po ich ustanowieniu i w razie potrzeby aktualizowane zgodnie z harmonogramem przeglądu programów środków określonych w planach gospodarowania wodami w dorzeczu opracowanych na mocy dyrektywy 2000/60/WE, przy czym ścisłe rozgraniczenia muszą zapobiegać powielaniu środków i nakładaniu się z innymi uregulowaniami.

Uzasadnienie

Przedłużenie terminu jest zgodne z dyrektywą 2000/60/WE.

Poprawka 16

Artykuł 6 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. W przypadku aglomeracji o RLM wynoszącejco najmniej 2 000 państwa członkowskie zapewniają, aby ścieki komunalne wprowadzane do systemów zbierania były poddane wtórnemu oczyszczaniu zgodnie z ust. 3 lub innemu równie skutecznemu oczyszczaniu przed odprowadzeniem. W przypadku aglomeracji o RLM od 2 000 do 10 000, które odprowadzają ścieki do obszarów przybrzeżnych, obowiązek określony w akapicie pierwszym nie ma zastosowania do dnia 31 grudnia 2027 r.1. W przypadku aglomeracji o RLM wynoszącej co najmniej 2 000 państwa członkowskie zapewniają, aby ścieki komunalne wprowadzane do systemów zbierania były poddane wtórnemu oczyszczaniu zgodnie z ust. 3 lub innemu równie skutecznemu oczyszczaniu przed odprowadzeniem. W przypadku aglomeracji o RLM od 2 000 do 10 000, które odprowadzają ścieki do obszarów przybrzeżnych, obowiązek określony w akapicie pierwszym nie ma zastosowania do dnia 31 grudnia 2035 r.

Uzasadnienie

Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE.

Poprawka 17

Artykuł 6 ust. 4

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
4. Ładunek wyrażony równoważną liczbą mieszkańców określa się na podstawie największego średniotygodniowe- go ładunku odprowadzanego do oczyszczalni ścieków komunalnych w ciągu roku, z pominięciem sytuacji nadzwyczajnych spowodowanych dużymi opadami.4. Ładunek wyrażony równoważną liczbą mieszkańców określa się na podstawie rocznego ładunku odprowadzanego do oczyszczalni ścieków komunalnych.

Uzasadnienie

Proponowane brzmienie uprości metodę obliczania obciążenia w RLM i umożliwi usunięcie kryterium dotyczącego sytuacji nadzwyczajnych.

Poprawka 18

Artykuł 7 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Do dnia 31 grudnia 2030 r. państwa członkowskie zapewniają, aby zrzuty z 50 % oczyszczalni ścieków komunalnych oczyszczających ładunek co najmniej 100 000 RLM i niestosujących oczyszczania trzeciego stopnia [w dniu wejścia w życie niniejszej dyrektywy] były poddawane oczyszczaniu trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4. Do dnia 31 grudnia 2035 r. państwa członkowskie zapewniają, aby wszystkie oczyszczalnie ścieków komunalnych oczyszczające ładunek co najmniej100 000 RLM stosowały oczyszczanie trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4.1. Do dnia 31 grudnia 2035 r. państwa członkowskie zapewniają, aby 50 % całkowitego ładunku oczyszczanego przez oczyszczalnie ścieków komunalnych oczyszczające ładunek co najmniej 100 000 RLM i niestosujące oczyszczania trzeciego stopnia [w dniu wejścia w życie niniejszej dyrektywy] było przed zrzutem poddawane oczyszczaniu trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4. Do dnia 31 grudnia 2040 r. państwa członkowskie zapewniają, aby wszystkie oczyszczalnie ścieków komunalnych oczyszczające ładunek co najmniej 100 000 RLM stosowały oczyszczanie trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4.

Uzasadnienie

Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE.

Poprawka 19

Artykuł 7 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. Do dnia 31 grudnia 2025 r. państwa członkowskie sporządzają wykaz obszarów na ich terytoriach, które są wrażliwe na eutrofizację, i aktualizują ten wykaz co pięć lat, począwszy od dnia 31 grudnia 2030 r. Wykaz, o którym mowa w akapicie pierwszym, obejmuje obszary określone w załączniku II. Wymóg określony w akapicie pierwszym nie ma zastosowania, jeżeli dane państwo członkowskie stosuje na całym swoim terytorium oczyszczanie trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4.2. Do dnia 31 grudnia 2030 r. państwa członkowskie sporządzają wykaz obszarów na ich terytoriach, które są wrażliwe na eutrofizację, i aktualizują ten wykaz co sześć lat, począwszy od dnia 31 grudnia 2035 r. Wykaz, o którym mowa w akapicie pierwszym, obejmuje obszary określone w załączniku II. Wymóg określony w akapicie pierwszym nie ma zastosowania, jeżeli dane państwo członkowskie stosuje na całym swoim terytorium oczyszczanie trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4.

Uzasadnienie

Należy wydłużyć o pięć lat terminy wdrożenia, ponieważ daty proponowane teraz są zbyt rygorystyczne w odniesieniu do transpozycji dyrektywy oraz krajowych harmonogramów wydawania zezwoleń i realizacji projektów, w tym procedur składania skarg. Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE. Brzmienie drugiego akapitu zostaje zmienione w celu zachowania spójności z pierwszym.

Poprawka 20

Artykuł 7 ust. 3

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
3. Do dnia 31 grudnia 2035 r. państwa członkowskie zapewniają, aby w przypadku 50 % aglomeracji o RLM od 10 000 do 100 100, które odprowadzają ścieki do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2, i nie stosują oczyszczania trzeciego stopnia [w dniu wejścia w życie niniejszej dyrektywy], ścieki komunalne odprowadzane do systemów zbierania poddawane były oczyszczaniu trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4 przed odprowadzeniem do tych obszarów. Do dnia 31 grudnia 2040 r. państwa członkowskie zapewniają, aby ścieki komunalne odprowadzane do systemów zbierania były poddawane oczyszczaniu trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4 przed zrzutem do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2, w odniesieniu do wszystkich aglomeracji o RLM od 10 000 do 100 000.3. Do dnia 31 grudnia 2040 r. państwa członkowskie zapewniają, aby 50 % całkowitego ładunku aglomeracji o RLM od 10 000 do 100 000, które odprowadzają ścieki do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2, i nie stosują oczyszczania trzeciego stopnia [w dniu wejścia w życie niniejszej dyrektywy], poddawane było oczyszczaniu trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4 przed odprowadzeniem do tych obszarów. Do dnia 31 grudnia 2045 r. państwa członkowskie zapewniają, aby ścieki komunalne odprowadzane do systemów zbierania były poddawane oczyszczaniu trzeciego stopnia zgodnie z ust. 4 przed zrzutem do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2, w odniesieniu do wszystkich aglomeracji o RLM od 10 000 do 100 000.

Uzasadnienie

Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE.

Brzmienie drugiego akapitu zostaje zmienione w celu zachowania spójności z pierwszym.

Poprawka 21

Artykuł 7 ust. 4

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
4. Próbki pobrane zgodnie z art. 21 i częścią D załącznika I do niniejszejdyrektywy muszą być zgodne z wartościami parametrów określonymi w załączniku I część B tabela 2. Maksymalna dopuszczalna liczba próbek, które nie odpowiadają wartościom parametrów określonym w załączniku I część B tabela 2, jest określona w załączniku I część D tabela 4.4. Próbki pobrane zgodnie z art. 21 i częścią D załącznika I do niniejszej dyrektywy muszą być zgodne z wartościami parametrów określonymi w załączniku I część B tabela 2. Średnia roczna z próbek dla każdego parametru odpowiada właściwym wartościom parametrów określonym w załączniku I część B tabela 2.

Uzasadnienie

Proponowana poprawka oznacza powrót do istniejącego systemu, który uznaje się za odpowiedni.

Poprawka 22

Artykuł 7 ust. 5

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
5. Na zasadzie odstępstwa od ust. 3 i 4 państwa członkowskie mogą postanowić, że dana pojedyncza oczyszczalnia ścieków komunalnych znajdująca się na obszarze ujętym w wykazie, o którym mowa w ust. 2, nie podlega wymogom określonym w ust. 3 i 4 w przypadkach gdy można wykazać, że minimalne zmniejszenie całkowitego ładunku ścieków odprowadzanych do wszystkich oczyszczalni ścieków komunalnych na tym obszarze wynosi:5. Na zasadzie odstępstwa od ust. 3 i 4 państwa członkowskie mogą postanowić, że dana pojedyncza oczyszczalnia ścieków komunalnych znajdująca się na obszarze ujętym w wykazie, o którym mowa w ust. 2, nie podlega wymogom określonym w ust. 3 i 4 w przypadkach gdy można wykazać, że minimalne zmniejszenie całkowitego ładunku ścieków odprowadzanych do wszystkich oczyszczalni ścieków komunalnych na tym obszarze wynosi:
a) 82,5 % dla fosforu ogólnego i 80 % dla azotu ogólnego do dnia 31 grudnia 2035 r.;a) 80 % dla fosforu ogólnego i 75 % dla azotu ogólnego przy temperaturze 12 oC do dnia 31 grudnia 2035 r.;
b) 90 % dla fosforu ogólnego i 85 % dla azotu ogólnego do dnia 31 grudnia 2040 r.b) 90 % dla fosforu ogólnego i 80 % dla azotu ogólnego przy temperaturze 12 oC do dnia 31 grudnia 2045 r. Dni, w których temperatura odpływu spada poniżej 12 oC, nie mają znaczenia dla obliczania usuwania azotu.

Uzasadnienie

Istnieje potrzeba stworzenia silniejszych ram, które zmniejszą obciążenie dla środowiska, ale muszą być one ukierunkowane, oparte na analizie ryzyka i wystarczająco elastyczne, aby dostosować się do różnych warunków naturalnych, geograficznych i demograficznych panujących w poszczególnych państwach członkowskich. W szczególności ważne jest, aby koszty związane ze środkami maksymalizowały korzyści dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Propozycja usuwania azotu na poziomie 85 % nie jest uzasadniona we wszystkich państwach członkowskich bez odstępstw w przypadku zimnego klimatu lub uznania naturalnej retencji. Ponadto wymogi dotyczące usuwania azotu oznaczają zwiększone zużycie energii i chemikaliów, ponieważ usuwanie jest trudne w zimnym klimacie. Usuwanie fosforu wymaga znacznie mniejszych inwestycji i jest mniej skomplikowane technicznie. Nieznaczne przedłużenie terminów jest również konieczne w odniesieniu do inwestycji niezbędnych do osiągnięcia celów.

Poprawka 23

Artykuł 8 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Do dnia 31 grudnia 2030 r. państwa członkowskie zapewniają, aby 50 % zrzutów z oczyszczalni ścieków komunalnych oczyszczających ładunek odpowiadający co najmniej 100 000 RLM podlegało oczyszczaniu czwartego stopnia zgodnie z ust. 5.

Do dnia 31 grudnia 2035 r. państwa członkowskie zapewniają, aby wszystkie oczyszczalnie ścieków komunalnych oczyszczające ładunek odpowiadający co najmniej 100 000 RLM stosowały oczyszczanie czwartego stopnia zgodnie z ust. 5.

1. Do dnia 31 grudnia 2035 r. państwa członkowskie zapewniają, aby 50 % całkowitego ładunku oczyszczanego przez oczyszczalnie ścieków komunalnych oczyszczające ładunek odpowiadający co najmniej 100 000 RLM i odprowadzające ścieki do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2, podlegało oczyszczaniu czwartego stopnia zgodnie z ust. 5, pod warunkiem że system rozszerzonej odpowiedzialności producenta zostanie w pełni wdrożony zgodnie z wymogami określonymi w art. 9 i 10 przed rozpoczęciem fazy planowania tej rozbudowy.

Do dnia 31 grudnia 2040 r. państwa członkowskie zapewniają, aby wszystkie oczyszczalnie ścieków komunalnych oczyszczające ładunek odpowiadający co najmniej 100 000 RLM i odprowadzające ścieki do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2, stosowały oczyszczanie czwartego stopnia zgodnie z ust. 5 przed zrzutem ścieków, pod warunkiem że system rozszerzonej odpowiedzialności producenta zostanie w pełni wdrożony zgodnie z wymogami określonymi w art. 9 i 10 przed rozpoczęciem fazy planowania tej rozbudowy.

Uzasadnienie

Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE. System rozszerzonej odpowiedzialności producenta musi zostać wprowadzony, zanim konieczne będzie spełnianie wymogów dotyczących oczyszczania czwartego stopnia.

Poprawka 24

Artykuł 8 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. Państwa członkowskie muszą na dzień 31 grudnia 2030 r. sporządzić wykaz obszarów na ich terytoriach krajowych, na których stężenie lub nagromadzenie mikrozanieczyszczeń stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub dla środowiska. Państwa członkowskie dokonują następnie przeglądu tego wykazu co pięć lat i w razie potrzeby aktualizują go.2. Państwa członkowskie muszą na dzień 31 grudnia 2035 r. sporządzić wykaz obszarów na ich terytoriach krajowych, na których stężenie lub nagromadzenie mikrozanieczyszczeń stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub dla środowiska. Państwa członkowskie dokonują następnie przeglądu tego wykazu co sześć lat i w razie potrzeby aktualizują go.

Uzasadnienie

Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE.

Poprawka 25

Artykuł 8 ust. 3

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
3. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów wykonawczych określających format oceny ryzyka, o której mowa w ust. 2 akapit drugi, oraz metodę, którą należy stosować do sporządzenia tej oceny ryzyka. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 28 ust. 2.3. Komisja jest uprawniona do [dwa lata po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej] r. do przyjmowania aktów wykonawczych określających format oceny ryzyka, o której mowa w ust. 2 akapit drugi, oraz metodę, którą należy stosować do sporządzenia tej oceny ryzyka. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 28 ust. 2.

Uzasadnienie

Z zadowoleniem przyjmuje się stopniową realizację celów pośrednich, ale terminy są wyznaczone zbyt wcześnie. Akty wykonawcze muszą zostać przyjęte w rozsądnym terminie. Przekazanie uprawnień Komisji jest zbyt szerokie.

Poprawka 26

Artykuł 8 ust. 4

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
4. Do dnia 31 grudnia 2035 r. państwa członkowskie zapewniają, aby dla 50 % aglomeracji o RLM od 10 000 do 100 000 ścieki komunalne odprowadzane do systemów zbierania były poddawane oczyszczaniu czwartego stopnia zgodnie z ust. 5 przed zrzutem do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2. Do dnia 31 grudnia 2040 r. państwa członkowskie zapewniają, aby ścieki komunalne odprowadzane do systemów zbierania były poddawane oczyszczaniu czwartego stopnia zgodnie z ust. 5 przed zrzutem do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2, w odniesieniu do wszystkich aglomeracji o RLM od 10 000 do 100 000.4. Do dnia 31 grudnia 2040 r. państwa członkowskie zapewniają, aby 50 % zrzutów z oczyszczalni ścieków komunalnych oczyszczających ładunek odpowiadający RLM od 10 000 do 100 000 i odprowadzających ścieki do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2, podlegało oczyszczaniu czwartego stopnia zgodnie z ust. 5, pod warunkiem że system rozszerzonej odpowiedzialności producenta zostanie w pełni wdrożony zgodnie z wymogami określonymi w art. 9 i 10 przed rozpoczęciem fazy planowania tej rozbudowy. Do dnia 31 grudnia 2045 r. państwa członkowskie zapewniają, aby wszystkie oczyszczalnie ścieków komunalnych oczyszczające ładunek odpowiadający RLM od 10 000 do 100 000 i odprowadzające ścieki do obszarów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 2, stosowały oczyszczanie czwartego stopnia zgodnie z ust. 5, pod warunkiem że system rozszerzonej odpowiedzialności producenta zostanie w pełni wdrożony zgodnie z wymogami określonymi w art. 9 i 10 przed rozpoczęciem fazy planowania tej rozbudowy.

Uzasadnienie

Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE. Brzmienie drugiego akapitu powinno być spójne z treścią pierwszego. Wymogi dotyczące oczyszczania czwartego stopnia nie powinny mieć zastosowania przed pełnym wdrożeniem systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Poprawka 27

Artykuł 8 ust. 5

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
5. Próbki pobrane zgodnie z art. 21 i częścią D załącznika I do niniejszejdyrektywy muszą być zgodne z wartościami parametrów określonymi w załączniku I część B tabela 3. Maksymalna dopuszczalna liczba próbek, które nie odpowiadają wartościom parametrów określonym w załączniku I część B tabela 3, jest określona w załączniku I część D tabela 4.5. Próbki pobrane zgodnie z art. 21 i częścią D załącznika I do niniejszej dyrektywy muszą być zgodne z wartościami parametrów i/lub minimalnym stopniem usuwania wyrażonym w procentach określonymi w załączniku I część B tabela 3. Maksymalna dopuszczalna liczba próbek, które nie odpowiadają wartościom parametrów określonym w załączniku I część B tabela 3, jest określona w załączniku I część D tabela 4.

Uzasadnienie

Tabela 3 w obecnej wersji nie zawiera wartości parametrycznych. Proponuje się dodanie ich do tabeli 3 w drodze aktu delegowanego (zob. poprawka do art. 8 ust. 6). Ponadto należy uwzględnić odniesienie do minimalnego stopnia usuwania wyrażonego w procentach podanego w tabeli 3.

Poprawka 28

Artykuł 8 ust. 6

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
6. Do dnia 31 grudnia 2030 r. Komisja przyjmuje akty wykonawcze w celu ustanowienia metod monitorowania i pobierania próbek, które to metody mają być stosowane przez państwa członkowskie do ustalania obecności i ilości w ściekach komunalnych substancji wskaźnikowych określonych w załączniku I część B tabela 3. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 28 ust. 2.6. Do [dwa lata po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej] r. Komisja przyjmuje akty wykonawcze w celu ustanowienia metod monitorowania i pobierania próbek oraz określenia wartości parametrów dla mikrozanieczyszczeń, które to metody mają być stosowane przez państwa członkowskie, jako alternatywa dla stopnia redukcji, do ustalania obecności i ilości w ściekach komunalnych substancji wskaźnikowych określonych w załączniku I część D tabela 3. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 28 ust. 2.

Uzasadnienie

Akty wykonawcze muszą zostać przyjęte w rozsądnym terminie. Tabela 3 w obecnej wersji nie zawiera wartości parametrycznych. Proponuje się dodanie ich do tabeli 3 w drodze aktu delegowanego.

Poprawka 29

Artykuł 9 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Państwa członkowskie stosują środki w celu zapewnienia, aby producenci wprowadzający do obrotu którekolwiek produkty wymienione w załączniku III ponosili rozszerzoną odpowiedzialność producenta.1. Państwa członkowskie zapewniają, aby producenci wprowadzający do obrotu którekolwiek produkty wymienione w załączniku III ponosili rozszerzoną odpowiedzialność producenta.
Środki te zapewniają, aby producenci ci pokrywali:Wdrożone środki zapewniają, aby producenci ci pokrywali:
a) pełne koszty spełnienia wymogów określonych w art. 8, w tym koszty oczyszczania czwartego stopnia ścieków komunalnych w celu usunięcia mikrozanieczyszczeń pochodzących z produktów, które producenci ci wprowadzają do obrotu, i ich pozostałości oraz koszty monitorowania mikrozanieczyszczeń, o którym mowa w art. 21 ust. 1 lit. a); oraza) pełne koszty spełnienia wymogów określonych w art. 8, w tym koszty nabycia, wdrożenia i prowadzenia oczyszczania czwartego stopnia ścieków komunalnych w celu usunięcia mikrozanieczyszczeń pochodzących z produktów, które producenci ci wprowadzają do obrotu, i ich pozostałości oraz koszty monitorowania mikrozanieczyszczeń, o którym mowa w art. 21 ust. 1 lit. a); oraz
b) koszty gromadzenia i weryfikacji danych dotyczących produktów wprowadzanych do obrotu; orazb) koszty gromadzenia i weryfikacji danych dotyczących produktów wprowadzanych do obrotu; oraz
c) inne koszty obowiązkowo ponoszone w związku z ich rozszerzoną odpowiedzialnością producenta.c) inne koszty obowiązkowo ponoszone w związku z ich rozszerzoną odpowiedzialnością producenta; oraz
d) inne koszty związane z ocenami ryzyka dla obszarów, o których mowa w art. 8 ust. 2.

Uzasadnienie

Aby dotrzymać terminów określonych w art. 8 dotyczącym oczyszczania czwartego stopnia, inwestycje muszą zacząć być realizowane w najbliższej przyszłości. Z myślą o zrealizowaniu tych inwestycji proponuje się, aby państwa członkowskie miały możliwość prefinansowania niezbędnych inwestycji i uzyskania zwrotu po wprowadzeniu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Poprawka 30

Artykuł 9 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. Państwa członkowskie zwalniają producentów z rozszerzonej odpowiedzialności producenta ponoszonej przez nich na mocy ust. 1, jeżeli producenci są w stanie wykazać spełnienie któregokolwiek z następujących wymogów:

a) ilość produktu wprowadzanego przez nich do obrotu wynosi mniej niż 2 tony rocznie;

b) produkty wprowadzane przez nich do obrotu nie generują mikrozanieczy- szczeń w ściekach pod koniec przydatności do użycia.

2. Państwa członkowskie pod nadzorem Europejskiej Agencji Środowiska zwalniają producentów z rozszerzonej odpowiedzialności producenta ponoszonej przez nich na mocy ust. 1, jeżeli producenci są w stanie wykazać za pomocą odpowiedniej dokumentacji, że produkty wprowadzane przez nich do obrotu nie generują w trakcie ich cyklu życia mikrozanieczyszczeń w ściekach.

Uzasadnienie

System rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest podstawowym czynnikiem zapewniającym możliwość wdrożenia i prowadzenia oczyszczania czwartego stopnia zgodnie z wnioskiem. Aby zapewnić podmiotom gospodarczym pewność planowania i finansowania, państwa członkowskie muszą zagwarantować funkcjonowanie tego systemu. Ponieważ w związku z oczyszczaniem czwartego stopnia ponoszone są różne rodzaje kosztów, należy zapewnić, aby zwrot kosztów przez określone sektory przemysłu obejmował zarówno koszty planowania i inwestycji, jak i koszty eksploatacji i utrzymania. Z tych samych powodów system rozszerzonej odpowiedzialności producenta powinien mieć zastosowanie niezależnie od miejsca produkcji, siedziby statutowej producentów czy handlu za pośrednictwem rynków cyfrowych. Zwolnienia z systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta powinny być ściśle ograniczone. Zwolnienie na podstawie wagi z progiem wynoszącym 2 tony rocznie na rynku krajowym spowoduje bardzo ograniczone wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta w wielu państwach członkowskich. Limit wagowy jest również właściwy dla danego przedsiębiorstwa, dlatego bardzo niewiele przedsiębiorstw będzie musiało wnieść wkład w finansowanie i będzie można uniknąć odpowiedzialności. Jako minimum należy doprecyzować, że zwolnienia dotyczą 2 ton rocznie na poziomie UE. Zwolnienie odnoszące się do substancji, które nie generują mikrozanieczyszczeń, również należy zmienić tak, aby uwzględnić emisje podczas produkcji i stosowania, a także usuwania. Należy ponadto zapewnić, aby sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych była objęta zakresem rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Poprawka 31

Artykuł 9 ust. 3

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
3. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów wykonawczych w celu ustanowienia szczegółowych kryteriów jednolitego stosowania warunku określonego w ust. 2 lit. b) w odniesieniu do określonych kategorii produktów. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 28 ust. 2.3. Do 31 grudnia [dwa lata po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej] r. Komisja powinna przyjąć akty wykonawcze w celu ustanowienia szczegółowych kryteriów jednolitego stosowania warunku określonego w ust. 2 lit. b) w odniesieniu do określonych kategorii produktów. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 28 ust. 2. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 27, w celu zmiany załącznika III z myślą o rozszerzeniu wykazu sektorów objętych zakresem rozszerzonej odpowiedzialności producenta na podstawie oceny, o której mowa w art. 30 ust. 1.

Uzasadnienie

W rozsądnym terminie po publikacji trzeba przyjąć akty wykonawcze zawierające szczegółowe kryteria. Aby zapewnić możliwość przyszłego ewentualnego rozszerzenia systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, Komisja musi być uprawniona do wydania aktu delegowanego w celu rozszerzenia załącznika III zawierającego wykaz objętych nim sektorów.

Poprawka 32

Artykuł 9 ust. 4

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
4. Państwa członkowskie zapewniają, aby producenci, o których mowa w ust. 1, ponosili swoją rozszerzoną odpowiedzialność producenta wspólnie, przystępując do organizacji odpowiedzialności producenta. Państwa członkowskie zapewniają, aby:4. Państwa członkowskie powinny zapewnić, aby producenci, o których mowa w ust. 1, ponosili swoją rozszerzoną odpowiedzialność producenta wspólnie, przystępując do organizacji odpowiedzialności producenta. Państwa członkowskie powinny zapewnić, aby organizacje odpowiedzialności producenta były kontrolowane przez organ publiczny zgodnie z zasadami określonymi w art. 10 ust. 3. Państwa członkowskie powinny zapewnić, aby:
a) producenci, o których mowa w ust. 1, byli zobowiązani do podawania raz do roku organizacjom odpowiedzialności producenta:a) producenci, o których mowa w ust. 1, byli zobowiązani do podawania raz do roku organizacjom odpowiedzialności producenta i organowi publicznemu sprawującemu nad nimi kontrolę:
(i) rocznych ilości produktów wymienionych w załączniku III, które wprowadzają oni do obrotu w ramach swojej działalności zawodowej;(i) rocznych ilości produktów wymienionych w załączniku III, które wprowadzają oni do obrotu w ramach swojej działalności;
(ii) informacji na temat zagrożeń, jakie produkty, o których mowa w ppkt (i), stwarzają w ściekach pod koniec ich przydatności do użycia;(ii) informacji na temat zagrożeń, jakie produkty, o których mowa w ppkt (i), stwarzają w ściekach pod koniec ich przydatności do użycia;
(iii) w stosownych przypadkach wykazu produktów objętych zwolnieniem zgodnie z ust. 2;(iii) w stosownych przypadkach wykazu produktów objętych zwolnieniem zgodnie z ust. 2;
b) producenci, o których mowa w ust. 1, byli zobowiązani do wnoszenia wkładu finansowego na rzecz organizacji odpowiedzialności producenta w celu pokrycia kosztów wynikających z ich rozszerzonej odpowiedzialności producenta;b) producenci, o których mowa w ust. 1, byli zobowiązani do wnoszenia wkładu finansowego na rzecz organizacji odpowiedzialności producenta w celu pokrycia kosztów wynikających z ich rozszerzonej odpowiedzialności producenta zgodnie z ust. 1 akapit drugi;
c) wkład każdego producenta, o którym mowa w lit. b), był ustalany na podstawie ilości w ściekach produktów wprowadzanych do obrotu i zagrożeń stwarzanych przez nie w ściekach;c) wkład każdego producenta, o którym mowa w lit. b), był ustalany zgodnie z aktami wykonawczymi., o których mowa w ust. 3 lit. b);
Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
d) organizacje odpowiedzialności producenta podlegały corocznym niezależnym audytom zarządzania finansami, obejmującym ich zdolność pokrycia kosztów, o których mowa w ust. 4, jakość i adekwatność informacji gromadzonych na podstawie lit. a) oraz adekwatność wkładów pobieranych na podstawie lit. b).d) organizacje odpowiedzialności producenta podlegały corocznym niezależnym audytom zarządzania finansami, obejmującym ich zdolność pokrycia kosztów, o których mowa w ust. 4, jakość i adekwatność informacji gromadzonych na podstawie lit. a) oraz adekwatność wkładów pobieranych na podstawie lit. b).

Poprawka 33

Artykuł 9 ust. 6

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
6. Państwa członkowskie powinny zapewnić spełnienie wymogów dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta i organizacji rozszerzonej odpowiedzialności producenta określonych w art. 9 i 10 przed rozpoczęciem wdrażania wymogów dotyczących oczyszczania czwartego stopnia określonych w art. 8 ust. 1, 4 i 5. Do czasu pełnego wdrożenia wymogów dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta zgodnie z art. 9 i 10 oczyszczalnie ścieków nie są zobowiązane do pełnego wdrożenia oczyszczania czwartego stopnia określonego w art. 8.

Poprawka 34

Artykuł 11 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Państwa członkowskie zapewniają przeprowadzanie co cztery lata audytów energetycznych oczyszczalni ścieków komunalnych i systemów zbierania. Audyty te przeprowadza się zgodnie z art. 8 dyrektywy 2012/27/UE i obejmują one określenie potencjału opłacalnego wykorzystania lub wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, ze szczególnym uwzględnieniem określenia i wykorzystania potencjału produkcji biogazu przy jednoczesnym ograniczeniu emisji metanu. Pierwsze audyty przeprowadza się:1. Państwa członkowskie zapewniają przeprowadzanie co cztery lata audytów energetycznych oczyszczalni ścieków komunalnych i systemów zbierania. Audyty te przeprowadza się zgodnie z art. 8 dyrektywy 2012/27/UE i obejmują one określenie potencjału opłacalnego wykorzystania lub wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, ze szczególnym uwzględnieniem określenia i wykorzystania potencjału produkcji biogazu przy jednoczesnym ograniczeniu emisji metanu. Pierwsze audyty przeprowadza się:
a) do dnia 31 grudnia 2025 r. w odniesieniu do oczyszczalni ścieków komunalnych oczyszczających ładunek odpowiadający co najmniej 100 000 RLM oraz podłączonych do nich systemów zbierania;a) do dnia 31 grudnia 2030 r. w odniesieniu do oczyszczalni ścieków komunalnych oczyszczających ładunek odpowiadający co najmniej 100 000 RLM oraz podłączonych do nich systemów zbierania;
b) do dnia 31 grudnia 2030 r. w odniesieniu do oczyszczalni ścieków komunalnych oczyszczających ładunek odpowiadający od 10 000 do 100 000 RLM oraz podłączonych do nich systemów zbierania.b) do dnia 31 grudnia 2035 r. w odniesieniu do oczyszczalni ścieków komunalnych oczyszczających ładunek odpowiadający od 10 000 do 100 000 RLM oraz podłączonych do nich systemów zbierania.

Uzasadnienie

Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE.

Poprawka 35

Artykuł 11 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. Państwa członkowskie zapewniają, aby całkowita roczna ilość energii ze źródeł odnawialnych zdefiniowanej w art. 2 pkt 1 dyrektywy (UE) 2018/2001, wytwarzana na poziomie krajowym przez oczyszczalnie ścieków komunalnych oczyszczające ładunek odpowiadający co najmniej 10 000 RLM, była równoważna co najmniej:2. Państwa członkowskie zapewniają, aby całkowita roczna ilość energii ze źródeł odnawialnych zdefiniowanej w art. 2 pkt 1 dyrektywy (UE) 2018/2001, wytwarzana na poziomie krajowym na miejscu lub poza zakładem z zasobów zewnętrznych lub własnych pochodzących z oczyszczalni ścieków komunalnych oczyszczających ładunek odpowiadający co najmniej 10 000 RLM i niezależnie od tego, czy energia ta jest wykorzystywana na miejscu lub poza zakładem przez miejską oczyszczalnię ścieków, czy też kupowana ze źródeł zewnętrznych, była równoważna co najmniej:
a) 50 % całkowitej rocznej ilości energii zużywanej przez takie obiekty - do dnia 31 grudnia 2030 r.;a) 50 % całkowitej rocznej ilości energii zużywanej przez takie obiekty - do dnia 31 grudnia 2040 r.;
b) 75 % całkowitej rocznej ilości energii zużywanej przez takie obiekty - do dnia 31 grudnia 2035 r.;b) 75 % całkowitej rocznej ilości energii zużywanej przez takie obiekty - do dnia 31 grudnia 2045 r.;
c) 100 % całkowitej rocznej ilości energii zużywanej przez takie obiekty - do dnia 31 grudnia 2040 r.c) 100 % całkowitej rocznej ilości energii zużywanej przez takie obiekty - do dnia 31 grudnia 2050 r.
Przy obliczaniu powyższych celów uwzględnia się trzy części:

a) konsumpcja i produkcja przez oczyszczalnię energii w ramach własnej działalności lub w obrębie oczyszczalni (eksploatacja/regulacja),

b) pośrednie wytwarzanie energii przez zewnętrzne strony trzecie, które generują tę energię, korzystając z zasobów oczyszczalni; oraz

c) energia odnawialna zakupiona od zewnętrznych stron trzecich.

Uzasadnienie

Cel ten zasługuje na uznanie, ale w obecnym brzmieniu nie jest wykonalny i wiąże się z ryzykiem suboptymalizacji całego systemu. Aby zapewnić oszczędność kosztową i wykonalność, oczyszczalnie ścieków powinny mieć możliwość uwzględniania energii ze źródeł odnawialnych produkowanej w oczyszczalni lub w innych obiektach systemu kanalizacyjnego lub obiegu wody w miastach. Obejmuje to na przykład energię cieplną uzyskaną ze spalania osadów ściekowych i porównywalnych procesów. Ponadto nowe wymogi dotyczące oczyszczania spowodują ogólne zwiększenie zużycia energii, co utrudni osiągnięcie tego celu. W związku z tym należy również przedłużyć terminy.

Poprawka 36

Artykuł 14 ust. 4

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
4. Specjalne zezwolenia, o których mowa w ust. 1, poddaje się przeglądowi i, jeśli zajdzie taka potrzeba, dostosowuje się co najmniej raz na 6 lat.4. Specjalne zezwolenia, o których mowa w ust. 1, poddaje się przeglądowi co najmniej raz na 6 lat i, jeśli zajdzie taka potrzeba, dostosowuje.

Uzasadnienie

Zwiększone kontrolowanie instalacji prywatnych oraz to, że pozwolenia na zrzut ścieków z oczyszczalni ścieków mają być poddawane przeglądowi co sześć lat, zwiększą obciążenia dla gmin. Przeglądów nie należy przeprowadzać automatycznie co sześć lat, lecz w ramach aktualizacji planów gospodarowania ściekami.

Poprawka 37

Artykuł 15 ust. 4

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
4. Państwa członkowskie wprowadzają wszelkie środki ostrożności w celu uniknięcia pogorszenia się stanu ekologicznego i chemicznego odnośnych jednolitych części wód.. Uznaje się, że państwa członkowskie spełniają cele określone w dyrektywie 2000/60/WE, jeżeli spełnione są wszystkie następujące kryteria:
a) alternatywne sposoby rozwiązania problemu wzrostu ładunku ścieków bytowych i ładunku odpływów, w tym rozważenie alternatywnych punktów zrzutu, nie przyniosłyby większych korzyści dla środowiska lub wiązałyby się z nadmiernymi kosztami;
b) wszystkie technicznie wykonalne środki łagodzące określono w zezwoleniu dla oczyszczalni ścieków, o którym mowa w art. 6, 7 i 8, i skutecznie wdrożono w celu zminimalizowania oddziaływania ścieków komunalnych na odnośne jednolite części wód., także tam, gdzie wymaga to bardziej rygorystycznych kontroli emisji na potrzeby osiągnięcia celów określonych w dyrektywie 2000/60/WE oraz środowiskowych norm jakości określonych zgodnie z dyrektywą 2008/105/WE. Zgodność z tymi kryteriami wykazuje się w odpowiednich planach gospodarowania wodami w dorzeczu opracowanych zgodnie z dyrektywą 2000/60/WE.

Uzasadnienie

Miasta i regiony muszą mieć możliwość rozwoju odpowiednio do wzrostu liczby ich ludności. Wyrok w sprawie Wezery doprowadził do ścisłej wykładni przepisów dotyczących pogorszenia środowiskowych norm jakości (EQS). Konkretnie oznacza to, że w przypadku gdy oczyszczalnia ścieków podlega ocenie oddziaływania na środowisko, nie można udzielić zezwolenia, jeżeli jej działalność może mieć negatywny wpływ na osiąganie ustalonych celów. Bez zezwolenia działalność może być niedozwolona. Obecnie przepisy nie przewidują zwolnienia dla oczyszczalni ścieków. Chociaż obecnie tylko kilka państw członkowskich ma do czynienia z tym ogromnym wyzwaniem, to można oczekiwać, że ten problem będzie widoczny w znacznie większym stopniu w dającej się przewidzieć przyszłości, w miarę jak oczyszczalnie ścieków będą coraz wydajniejsze. W przypadku już wysoce wydajnych oczyszczalni nie ma możliwości zrekompensowania zwiększonego ładunku ścieków większą wydajnością dzięki udoskonaleniom technicznym. Ponadto Unia Europejska regularnie przeprowadza przegląd dyrektywy w sprawie środowiskowych norm jakości, w ramach którego zwiększa liczbę środowiskowych norm jakości dotyczących stanu chemicznego, a także zaostrza te normy. Oznacza to, że wraz ze wzrostem ryzyka przekroczenia norm jakości, kwestia ta będzie stopniowo nabierać znaczenia w coraz większej liczbie państw członkowskich. Istotne jest, aby europejskie miasta i regiony, w miarę ich rozrostu, były w stanie budować nowe lub rozbudowywać istniejące oczyszczalnie ścieków. W przeciwnym razie miasta i regiony mogą być zmuszone do rezygnacji z rozwoju mieszkalnictwa i będą hamować ogólny rozwój społeczności.

Poprawka 38

Artykuł 17 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Państwa członkowskie monitorują obecność następujących parametrów zdrowia publicznego w ściekach komunalnych:1. Państwa członkowskie monitorują obecność następujących parametrów zdrowia publicznego w ściekach komunalnych:
a) wirus SARS-CoV-2 i jego warianty;a) wirus SARS-CoV-2 i jego warianty;
b) poliowirus;b) poliowirus;
c) wirus grypy;c) wirus grypy;
d) nowo pojawiające się patogeny;d) nowo pojawiające się patogeny;
e) nowo pojawiające się zanieczyszczenia;e) nowo pojawiające się zanieczyszczenia;
f) wszelkie inne parametry zdrowia publicznego, które właściwe organy państw członkowskich uznają za na tyle istotne, aby poddać je monitorowaniu.f) substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego;

g) wszelkie inne parametry zdrowia publicznego, które właściwe organy państw członkowskich, w tym władze lokalne i regionalne, uznają za na tyle istotne, aby poddać je monitorowaniu.

Uzasadnienie

Dla uściślenia w ostatnim punkcie wyliczenia należy wymienić władze lokalne i regionalne wśród kompetentnych w tym zakresie organów państw członkowskich.

Poprawka 39

Artykuł 17 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. Do celów ust. 1 państwa członkowskie ustanawiają krajowy system stałejwspółpracy i koordynacji między właściwymi organami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne a właściwymi organami odpowiedzialnymi za oczyszczanie ścieków komunalnych w odniesieniu do:2. Do celów ust. 1 państwa członkowskie ustanawiają krajowy system stałejwspółpracy i koordynacji między właściwymi organami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne a właściwymi organami odpowiedzialnymi za oczyszczanie ścieków komunalnych w odniesieniu do:
aa) jasnego podziału ról i obowiązków oraz kosztów między właściwe organy;
a) określania parametrów zdrowia publicznego innych niż te, o których mowa w ust. 1, które mają być monitorowane w ściekach komunalnych;a) określania parametrów zdrowia publicznego innych niż te, o których mowa w ust. 1, które mają być monitorowane w ściekach komunalnych;
Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
b) ustalania lokalizacji i częstotliwości pobierania i analizy próbek ścieków komunalnych dla każdego parametru zdrowia publicznego określonego zgodnie z ust. 1, z uwzględnieniem dostępnych danych dotyczących zdrowia i potrzeb w zakresie danych dotyczących zdrowia publicznego oraz, w stosownych przypadkach, lokalnych sytuacji epidemiologicznych;b) ustalania lokalizacji i częstotliwości pobierania i analizy próbek ścieków komunalnych dla każdego parametru zdrowia publicznego określonego zgodnie z ust. 1, z uwzględnieniem dostępnych danych dotyczących zdrowia i potrzeb w zakresie danych dotyczących zdrowia publicznego oraz, w stosownych przypadkach, lokalnych sytuacji epidemiologicznych;
c) organizacji odpowiedniego i terminowego przekazywania wyników monitorowania właściwym organom odpowiedzialnym za zdrowie publiczne oraz platformom unijnym, jeżeli takie platformy są dostępnec) organizacji odpowiedniego i terminowego przekazywania wyników monitorowania właściwym organom odpowiedzialnym za zdrowie publiczne oraz platformom unijnym, jeżeli takie platformy są dostępne

Uzasadnienie

Ważny jest jasny i sprawiedliwy podział zadań i obowiązków.

Poprawka 40

Artykuł 18 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Do [ostatniego dnia drugiego roku po dniu wejścia w życie niniejszej dyrektywy] państwa członkowskie identyfikują zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzkiego powodowane przez zrzuty ścieków komunalnych oraz co najmniej zagrożenia związane z: [...]1. Zgodnie z art. 191 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej państwa członkowskie wspierają kontrolę i interwencje u źródła w celu zapobiegania zanieczyszczeniu w ściekach komunalnych.

Do [ostatniego dnia piątego roku po dniu wejścia w życie niniejszej dyrektywy] r. państwa członkowskie identyfikują zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzkiego powodowane przez zrzuty ścieków komunalnych oraz co najmniej zagrożenia związane z: [.]

Uzasadnienie

W przypadku stwierdzenia konkretnych zagrożeń należy w miarę możliwości wprowadzić odpowiednie środki u źródła. Proponowana poprawka ma na celu wdrożenie podejścia opartego na kontroli u źródła zgodnie z art. 191 ust. 2 TFUE. Druga cześć poprawki ma na celu dostosowanie harmonogramu do ustalonych terminów.

Poprawka 41

Artykuł 18 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. W przypadku gdy zgodnie z ust. 1 zidentyfikowano zagrożenia, państwa członkowskie przyjmują odpowiednie środki w celu zaradzenia tym zagrożeniom, obejmujące w stosownych przypadkach następujące działania:2. W przypadku gdy zgodnie z ust. 1 zidentyfikowano zagrożenia, państwa członkowskie przyjmują odpowiednie środki w celu zaradzenia tym zagrożeniom, obejmujące w stosownych przypadkach następujące działania:
a) utworzenie systemów zbierania zgodnie z art. 3 dla aglomeracji o RLM poniżej 1 000;a) utworzenie systemów zbierania zgodnie z art. 3 dla aglomeracji o RLM powyżej 250 i poniżej 1 000;
Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
b) stosowanie oczyszczania wtórnego zgodnie z art. 6 do zrzutów ścieków komunalnych z aglomeracji o RLM poniżej 1 000;b) stosowanie oczyszczania wtórnego lub równoważnego zgodnie z art. 6 do zrzutów ścieków komunalnych z aglomeracji o RLM powyżej 200 i poniżej 1 000;
c) stosowanie oczyszczania trzeciego stopnia zgodnie z art. 7 do zrzutów ścieków komunalnych z aglomeracji o RLM poniżej 10 000;c) stosowanie oczyszczania trzeciego stopnia lub równoważnego zgodnie z art. 7 do zrzutów ścieków komunalnych z aglomeracji o RLM powyżej 1 000 i poniżej 10 000;
d) stosowanie oczyszczania czwartego stopnia zgodnie z art. 8 do zrzutów ścieków komunalnych z aglomeracji o RLM poniżej 10 000;d) stosowanie oczyszczania czwartego stopnia zgodnie z art. 8 do zrzutów ścieków komunalnych z aglomeracji o RLM powyżej 1 000 i poniżej 10 000;

Uzasadnienie

Z perspektywy kosztów i korzyści zwiększone wymogi dotyczące małych oczyszczalni ścieków nie są uzasadnione. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie dolnego limitu dla oczyszczalni ścieków komunalnych objętych tym rozszerzeniem przepisów.

Poprawka 42

Artykuł 18 ust. 3

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
3. Identyfikację zagrożeń przeprowadzoną zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu poddaje się przeglądowi co 5 lat. Podsumowanie zidentyfikowanych zagrożeń wraz z opisem środków przyjętych zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu włącza się do krajowych programów wdrażania, o których mowa w art. 23, i przekazuje się je Komisji na jej wniosek.3. Identyfikację zagrożeń przeprowadzoną zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu poddaje się przeglądowi co 6 lat i dostosowując się do harmonogramu przeglądu planów gospodarowania wodami w dorzeczu opracowanych na podstawie dyrektywy 2000/60/WE. Podsumowanie zidentyfikowanych zagrożeń wraz z opisem środków przyjętych zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu włącza się do krajowych programów wdrażania, o których mowa w art. 23, i przekazuje się je Komisji na jej wniosek.

Uzasadnienie

Zgodnie z dyrektywą 2000/60/WE.

Poprawka 43

Artykuł 19 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Państwa członkowskie wprowadzają wszelkie niezbędne środki, aby poprawić powszechny dostęp do systemu sanitacyjnego, zwłaszcza dla grup szczególnie narażonych i zmarginalizowanych.1. Bez uszczerbku dla zasad pomocniczości i proporcjonalności oraz uwzględniając lokalny i regionalny kontekst i uwarunkowania dotyczące sanitacji, państwa członkowskie wprowadzają wszelkie niezbędne środki, aby poprawić powszechny dostęp do systemu sanitacyjnego, zwłaszcza dla grup szczególnie narażonych i zmarginalizowanych.

Uzasadnienie

Zgodnie z brzmieniem dyrektywy w sprawie wody pitnej.

Poprawka 44

Artykuł 20 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Państwa członkowskie wprowadzają niezbędne środki w celu zapewnienia, aby ścieżki gospodarowania osadami były zgodne z hierarchią postępowania z odpadami przewidzianą w art. 4 dyrektywy 2008/98/WE. Ścieżki te mają na celu zapobieganie powstawaniu osadów oraz maksymalizację ponownego użycia i recyklingu zasobów, a także minimalizację niekorzystnych skutków dla środowiska.1. Państwa członkowskie wprowadzają niezbędne środki w celu zapewnienia, aby ścieżki gospodarowania osadami były zgodne z hierarchią postępowania z odpadami przewidzianą w art. 4 dyrektywy 2008/98/WE. Ścieżki te mają na celu zapobieganie powstawaniu osadów oraz maksymalizację ponownego użycia, odzysku i recyklingu zasobów, a także minimalizację niekorzystnych skutków dla środowiska.

Uzasadnienie

Odniesienie do dyrektywy ramowej w sprawie odpadów jest pozytywne, ale definicja i stosowanie terminu "ponowne użycie" w tej dyrektywie nie odnosi się do osadów z oczyszczania ścieków komunalnych, ponieważ osad nie jest produktem ani składnikiem, który jest ponownie wykorzystywany do tego samego celu, do którego został stworzony.

Poprawka 45

Artykuł 21 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. W odniesieniu do wszystkich aglomeracji o RLM wynoszącejco najmniej 10 000 państwa członkowskie zapewniają, aby właściwe organy monitorowały stężenie i ładunek zanieczyszczeń pochodzących z przelewów wód burzowych i odpływów komunalnych odprowadzanych do jednolitych części wód.2. W odniesieniu do wszystkich aglomeracji o RLM wynoszącejco najmniej 10 000 państwa członkowskie zapewniają, aby właściwe organy monitorowały lub, za pomocą współczynników emisji, szacowały stężenie i ładunek zanieczyszczeń pochodzących z przelewów wód burzowych i odpływów komunalnych odprowadzanych do jednolitych części wód. Cechy tego monitorowania zostaną określone w planach zintegrowanego gospodarowania ściekami komunalnymi opisanych w załączniku V. Właściwe władze lokalne i regionalne otrzymują wystarczające zasoby finansowe i kadrowe do prowadzenia tego monitorowania. Do celów tego monitorowania państwa członkowskie mogą stosować połączenie zatwierdzonych modeli i reprezentatywnych próbek z punktów zrzutu przelewów wód burzowych i odpływów komunalnych.

Uzasadnienie

Władzom lokalnym i regionalnym należy zagwarantować wystarczające finansowanie. Ponadto powinno być możliwe szacowanie stężenia ładunków zanieczyszczeń z zastosowaniem zatwierdzonych metod.

Poprawka 46

Artykuł 21 ust. 3

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
3. W odniesieniu do wszystkich aglomeracji o RLM powyżej10 000 państwa członkowskie monitorują, przy wlotach i wylotach oczyszczalni ścieków komunalnych, stężenie i ładunki w ściekach komunalnych następujących elementów: [...]3. W odniesieniu do wszystkich aglomeracji o RLM powyżej 10 000 państwa członkowskie w sposób przejrzysty monitorują, przy wlotach i wylotach oczyszczalni ścieków komunalnych, stężenie i ładunki w ściekach komunalnych następujących elementów: [.]

Uzasadnienie

Monitorowanie powinno być prowadzone w sposób przejrzysty.

Poprawka 47

Artykuł 22 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Państwa członkowskie, wspomagane przez Europejską Agencję Środowiska: (EEA)1. Państwa członkowskie, wspomagane przez Europejską Agencję Środowiska: (EEA)
a) do dnia 31 grudnia 2025 r. tworzą zbiór danych zawierający informacje zgromadzone zgodnie z art. 21, w tym informacje dotyczące parametrów, o których mowa w art. 21 ust. 1 lit. a), oraz wyniki badań w odniesieniu do ustanowionych w części D załącznika I kryteriów spełnienia lub niespełnienia wymogów, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;a) do dnia 31 grudnia [3 lata po wejściu w życie] r. tworzą zbiór danych zawierający informacje zgromadzone zgodnie z art. 21, w tym informacje dotyczące parametrów, o których mowa w art. 21 ust. 1 lit. a), oraz wyniki badań w odniesieniu do ustanowionych w części D załącznika I kryteriów spełnienia lub niespełnienia wymogów, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;
b) do dnia 31 grudnia 2025 r. tworzą zbiór danych określających odsetek ścieków komunalnych zbieranych i oczyszczanych zgodnie z art. 3, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;b) do dnia 31 grudnia [3 lata po wejściu w życie] r. tworzą zbiór danych określających odsetek ścieków komunalnych zbieranych i oczyszczanych zgodnie z art. 3, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;
c) do dnia 31 grudnia 2025 r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat środków wprowadzonych w celu wdrożenia art. 4 ust. 4 oraz na temat odsetka ładunku ścieków komunalnych z aglomeracji o RLM powyżej 2 000, które są oczyszczane w pojedynczych systemach, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;c) do dnia 31 grudnia [3 lata po wejściu w życie] r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat środków wprowadzonych w celu wdrożenia art. 4 ust. 4 oraz na temat odsetka ładunku ścieków komunalnych z aglomeracji o RLM powyżej 2 000, które są oczyszczane w pojedynczych systemach, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;
d) do dnia 31 grudnia 2025 r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat liczby zgromadzonych próbek oraz liczby próbek pobranych zgodnie z częścią D załącznika I, które nie spełniły wymogów;d) do dnia 31 grudnia [3 lata po wejściu w życie] r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat liczby zgromadzonych próbek oraz liczby próbek pobranych zgodnie z częścią D załącznika I, które nie spełniły wymogów, a następnie co roku aktualizują ten zbiór danych;
e) do dnia 31 grudnia 2025 r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat emisji gazów cieplarnianych z podziałem na poszczególne gazy oraz na temat całkowitej zużytejenergii i energii odnawialnej wytwarzanej przez każdą oczyszczalnię ścieków komunalnych oczyszczającą ładunek odpowiadający RLM wynoszącejco najmniejlO 000, a także na temat obliczenia procentowego wskaźnika osiągnięcia celów określonych w art. 11 ust. 2, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;e) do dnia 31 grudnia [3 lata po wejściu w życie] r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat emisji gazów cieplarnianych z podziałem na poszczególne gazy oraz na temat całkowitejzużytej energii i energii odnawialnej wytwarzanejprzez każdą oczyszczalnię ścieków komunalnych oczyszczającą ładunek odpowiadający RLM wynoszącej co najmniej 10 000, a także na temat obliczenia procentowego wskaźnika osiągnięcia celów określonych w art. 11 ust. 2, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;
f) do dnia 31 grudnia 2025 r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat środków wprowadzonych zgodnie z pkt 3 załącznika V, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;f) do dnia 31 grudnia [3 lata po wejściu w życie] r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat środków wprowadzonych zgodnie z pkt 3 załącznika V, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;
g) do dnia 31 grudnia 2025 r. tworzą zbiór danych zawierający wyniki monitorowania, o których mowa w art. 17 ust. 1 i 4, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;g) do dnia 31 grudnia [3 lata po wejściu w życie] r. tworzą zbiór danych zawierający wyniki monitorowania, o których mowa w art. 17 ust. 1 i 4, a następnie corocznie aktualizują ten zbiór danych;
h) do dnia 31 grudnia 2025 r. tworzą zbiór danych zawierający wykaz obszarów uznanych za wrażliwe na eutrofizację zgodnie z art. 7 ust. 2, a następnie aktualizują ten zbiór danych co 5 lat;h) do dnia 31 grudnia [3 lata po wejściu w życie] r. tworzą zbiór danych zawierający wykaz obszarów uznanych za wrażliwe na eutrofizację zgodnie z art. 7 ust. 2, a następnie aktualizują ten zbiór danych co 5 lat;
i) do dnia 31 grudnia 2030 r. tworzą zbiór danych zawierający wykaz obszarów określonych jako obszary, na których stężenie lub nagromadzenie mikrozanieczy- szczeń stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub dla środowiska zgodnie z art. 8 ust. 2, a następnie aktualizują ten zbiór danych co 5 lat;i) do dnia 31 grudnia 2033 r. tworzą zbiór danych zawierający wykaz obszarów określonych jako obszary, na których stężenie lub nagromadzenie mikrozanieczy- szczeń stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub dla środowiska zgodnie z art. 8 ust. 2, a następnie aktualizują ten zbiór danych co 5 lat;
j) do dnia 12 stycznia 2029 r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat środków wprowadzonych w celu poprawy dostępu do systemu sanitacyjnego zgodnie z art. 19, w tym informacje na temat odsetka ludności w tych państwach, która ma dostęp do systemu sanitacyjnego, a następnie aktualizują ten zbiór danych co 6 lat.j) do dnia 12 stycznia 2033 r. tworzą zbiór danych zawierający informacje na temat środków wprowadzonych w celu poprawy dostępu do systemu sanitacyjnego zgodnie z art. 19, w tym informacje na temat odsetka ludności w tych państwach, która ma dostęp do systemu sanitacyjnego, a następnie aktualizują ten zbiór danych co 6 lat.
Państwa członkowskie zapewniają stworzenie systemu informacyjnego ułatwiającego przekazywanie informacji wymaganych w poprzednim akapicie.

Uzasadnienie

Zgodnie z proponowanymi terminami.

Poprawka 48

Artykuł 23

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Do [ostatniego dnia dwudziestego trzeciego miesiąca po dniu wejścia w życie niniejszej dyrektywy] państwa członkowskie ustanawiają krajowe programy wdrażania niniejszej dyrektywy.1. Do dnia 31 grudnia 2027 r. państwa członkowskie ustanawiają krajowe programy wdrażania niniejszej dyrektywy.
Programy te obejmują:Programy te obejmują:
a) ocenę poziomu wdrożenia art. 3-8;a) ocenę poziomu wdrożenia art. 3-8;
b) określenie i zaplanowanie inwestycji wymaganych do wdrożenia niniejszej dyrektywy w odniesieniu do każdej aglomeracji, w tym orientacyjne szacunki finansowe i ustalenie priorytetowej kolejności tych inwestycji w zależności od wielkości aglomeracji i wpływu nie- oczyszczonych ścieków komunalnych na środowisko;b) określenie i zaplanowanie inwestycji wymaganych do wdrożenia niniejszej dyrektywy w odniesieniu do każdej aglomeracji (ze wskazaniem organizacji odpowiedzialnej za inwestycję), w tym orientacyjne szacunki finansowe i ustalenie priorytetowej kolejności tych inwestycji w zależności od wielkości aglomeracji i wpływu nieoczyszczonych ścieków komunalnych na środowisko;
c) oszacowanie inwestycji niezbędnych do odnowienia istniejącej infrastruktury oczyszczania ścieków komunalnych, w tym systemów zbierania, w oparciu o ich wiek i stawkę amortyzacji;c) oszacowanie inwestycji niezbędnych do odnowienia istniejącej infrastruktury oczyszczania ścieków komunalnych, w tym systemów zbierania, w oparciu o ich wiek i stawkę amortyzacji (ze wskazaniem organizacji odpowiedzialnej za inwestycję);
d) określenie lub przynajmniejorientacyjne wskazanie potencjalnych źródeł finansowania publicznego, jeżeli jest ono konieczne do uzupełnienia opłat pobieranych od użytkowników.d) określenie lub przynajmniej orientacyjne wskazanie potencjalnych źródeł finansowania publicznego, jeżeli jest ono konieczne do uzupełnienia opłat pobieranych od użytkowników.
2. Do [ostatniego dnia trzydziestego piątego miesiąca po dniu wejścia w życie niniejszej dyrektywy] państwa członkowskie przedkładają Komisji swoje krajowe programy wdrażania, z wyjątkiem przypadków, w których na podstawie wyników monitorowania, o których mowa w art. 21, państwa członkowskie wykażą, że spełniają wymogi art. 3-8. [...]2. Do dnia 31 grudnia 2028 r. państwa członkowskie przedkładają Komisji swoje krajowe programy wdrażania, z wyjątkiem przypadków, w których na podstawie wyników monitorowania, o których mowa w art. 21, państwa członkowskie wykażą, że spełniają wymogi art. 3-8. [.]
Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
3. Państwa członkowskie aktualizują swoje krajowe programy wdrażania co najmniej raz na 5 lat. Państwa członkowskie przedkładają je Komisji do dnia 31 grudnia, chyba że mogą wykazać, iż spełniają wymogi art. 3-8.3. Państwa członkowskie aktualizują swoje krajowe programy wdrażania co najmniej raz na 6 lat oraz zgodnie z harmonogramem przeglądu programów środków określonych w planach gospodarowania wodami w dorzeczu ustanowionych na mocy dyrektywy 2000/60/WE. Państwa członkowskie przedkładają je Komisji do dnia 31 grudnia, chyba że mogą wykazać, iż spełniają wymogi art. 3-8.

Uzasadnienie

Dostosowanie tekstu do proponowanych terminów. Przedłużenie terminu jest zgodne z czwartym cyklem planowania dotyczącego wód na mocy dyrektywy 2000/60/WE.

Poprawka 49

Artykuł 24 ust. 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. Ponadto państwa członkowskie zapewniają, aby wszystkie osoby dysponujące podłączeniem do systemów zbierania otrzymywały regularnie - co najmniej raz w roku, w najbardziej odpowiedniej formie, w tym na fakturze lub za pośrednictwem inteligentnych aplikacji, bez konieczności zwracania się o takie informacje - następujące informacje: [...]2. Ponadto państwa członkowskie zapewniają, aby wszystkie osoby dysponujące podłączeniem do systemów zbierania w aglomeracjach o RLM powyżej 1 000 otrzymywały regularnie - co najmniej raz w roku, w najbardziej odpowiedniej formie, w tym na fakturze lub za pośrednictwem inteligentnych aplikacji, bez konieczności zwracania się o takie informacje - następujące informacje: [.]

Uzasadnienie

Przepis ten jest dobry, ale powinien istnieć dolny limit, poniżej którego aglomeracje nie są nim objęte.

Poprawka 50

Artykuł 29 ust. 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
1. Państwa członkowskie ustanawiają przepisy dotyczące kar mających zastosowanie w przypadku naruszeń przepisów krajowych przyjętych na podstawie niniejszej dyrektywy i wprowadzają wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia ich wykonywania. Przewidziane kary muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Obejmują one, w stosownych przypadkach, kary finansowe proporcjonalne do obrotów osoby prawnej lub do wynagrodzenia osoby fizycznej, która dopuściła się naruszenia, z uwzględnieniem specyfiki małych i średnich przedsiębiorstw.1. Państwa członkowskie ustanawiają przepisy dotyczące kar mających zastosowanie w przypadku naruszeń przepisów krajowych przyjętych na podstawie niniejszej dyrektywy, wskazują organy właściwe do jej stosowania i wprowadzają wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia ich wykonywania. Przewidziane kary muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Obejmują one, w stosownych przypadkach, kary finansowe proporcjonalne do obrotów osoby prawnej lub do wynagrodzenia osoby fizycznej, która dopuściła się naruszenia, z uwzględnieniem specyfiki małych i średnich przedsiębiorstw.

Uzasadnienie

Nie wymaga uzasadnienia.

Poprawka 51

Artykuł 31

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
Co pięć lat Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wdrożenia niniejszej dyrektywy, któremu towarzyszą, o ile Komisja uzna to za stosowne, odpowiednie wnioski ustawodawcze.Co sześć lat Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wdrożenia niniejszej dyrektywy, któremu towarzyszą, o ile Komisja uzna to za stosowne, odpowiednie wnioski ustawodawcze.

Uzasadnienie

Zgodnie z dyrektywą 2000/60/WE.

Poprawka 52

Artykuł 32 ust. 5

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
5. Oczyszczalnie ścieków - niezależnie od ładunku., jaki oczyszczają - które zostały zbudowane 10 lat przed wejściem w życie niniejszej dyrektywy lub te, w odniesieniu do których na dzień wejścia w życie niniejszej dyrektywy, udzielono zamówienia na roboty budowlane, muszą spełnić obowiązki ustanowione w niniejszej dyrektywie w ciągu pięciu lat od terminu ustanowionego w niniejszej dyrektywie, pod warunkiem że spełniają wymogi dyrektywy 91/271/WE.

Uzasadnienie

Moratorium to umożliwi działanie oczyszczalni ścieków wyposażonych w urządzenia, które jeszcze się nie zamortyzowały, oraz tych, w przypadku których podjęto jasne i nieodwracalne zobowiązania wobec strony trzeciej.

Poprawka 53

ZAŁĄCZNIK I tabela 1

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
Wymagania dotyczące ścieków komunalnych odprowadzanych z oczyszczalni, z zastrzeżeniem przepisów art. 6 niniejszejdyrektywy. Stosuje się wielkości stężeń lub stopień redukcji wyrażony w procentach.Wymagania dotyczące ścieków komunalnych odprowadzanych z oczyszczalni, z zastrzeżeniem przepisów art. 6 niniejszej dyrektywy. Stosuje się wielkości stężeń i/lub stopień redukcji wyrażony w procentach.

Uzasadnienie

Wskazane jest takie sformułowanie, ponieważ jest ono zgodne z częścią D pkt 4 lit. a) załącznika I. Uznaje się to za bardziej odpowiednie do oceny właściwego funkcjonowania oczyszczalni ścieków.

Poprawka 54

ZAŁĄCZNIK I pkt D ppkt 3

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
Minimalna liczba próbek w ciągu roku ustalona jest odpowiednio do wielkości oczyszczalni, a próbki pobierane są w regularnych odstępach czasu, dla równoważnej liczby mieszkańców:

- RLM od 1 000 do 9 999: Jedna próbka miesięcznie.

- RLM 10 000-49 999: Dwie próbki miesięcznie. W przypadku mikrozanieczyszczeń jedna próbka miesięcznie.

- RLM 50 000-99 999: Jedna próbka tygodniowo. W przypadku mikrozanieczyszczeń dwie próbki tygodniowo.

- RLM co najmniej100 000: Jedna próbka dziennie. W przypadku mikrozanieczyszczeń dwie próbki tygodniowo .

Minimalna liczba próbek w ciągu roku ustalona jest odpowiednio do wielkości oczyszczalni, a próbki pobierane są w regularnych odstępach czasu, dla równoważnej liczby mieszkańców:

- RLM od 1 000 do 9 999: Jedna próbka miesięcznie.

- RLM 10 000-49 999: Dwie próbki miesięcznie. W przypadku mikrozanieczyszczeń jedna próbka miesięcznie.

- RLM 50 000-99 999: Jedna próbka tygodniowo.

W przypadku mikrozanieczyszczeń 24 próbki rocznie w ciągu pierwszego i drugiego roku; 12 próbek rocznie w kolejnych latach.

- RLM co najmniej 100 000: Jedna próbka dziennie. W przypadku mikrozanieczyszczeń 24 próbki rocznie w ciągu pierwszego i drugiego roku; 12 próbek rocznie w kolejnych latach.

Uzasadnienie

Koszt zwiększenia liczby próbek zaproponowanego przez Komisję jest nadmierny (70 razy więcej niż aktualne koszty).

Poprawka 55

ZAŁĄCZNIK I tabela 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
Wymagania dotyczące oczyszczania trzeciego stopnia zrzutów z oczyszczalni ścieków komunalnych, o których mowa w art. 7 ust. 1 i 3. Można stosować jeden parametr lub oba parametry w zależności od warunków miejscowych. Stosuje się wielkości stężeń lub stopień redukcji wyrażony w procentach.Wymagania dotyczące oczyszczania trzeciego stopnia zrzutów z oczyszczalni ścieków komunalnych, o których mowa w art. 7 ust. 1 i 3. Można stosować jeden parametr lub oba parametry w zależności od warunków miejscowych. Stosuje się wielkości stężeń i/lub stopień redukcji wyrażony w procentach.

Uzasadnienie

Nie wymaga uzasadnienia.

Poprawka 56

ZAŁĄCZNIK I tabela 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
Nazwa parametru: Fosfor całkowity/Stężenie: 0,5 mg/l/Mi- nimalny stopień redukcji wyrażony w procentach (zob. uwaga 1): 90

Nazwa parametru: Azot całkowity/Stężenie: 6 mg/l/Mini- malny stopień redukcji wyrażony w procentach (zob. uwaga 1): 85

[...]

Nazwa parametru: Fosfor całkowity (RLM ponad 100000)/Stężenie: 0,5 mg/l/Minimalny stopień redukcji wyrażony w procentach (zob. uwaga 1 i 2): 90

Nazwa parametru: Fosfor całkowity (RLM 10 000-100 000)/Stężenie: 1 mg/l/Minimalny stopień redukcji wyrażony w procentach (zob. uwaga 1 i 2): 80

Nazwa parametru: Azot całkowity (RLM ponad 100 000)/Stężenie: 8 mg/l/Minimalny stopień redukcji wyrażony w procentach (zob. uwaga 1 i 2): 80

Nazwa parametru: Azot całkowity (RLM 10 000-100 000)/Stężenie: 10 mg/l/Minimalny stopień redukcji wyrażony w procentach (zob. uwaga 1 i 2): 70 [...]

Uwaga 1: Przy obliczaniu minimalnego stopnia redukcji nie bierze się pod uwagę naturalnej retencji azotu.Uwaga 1: Przy obliczaniu minimalnego stopnia redukcji można brać pod uwagę naturalną retencję azotu.

Uwaga 2: W każdym razie średnia dzienna z wszystkich próbek dla azotu całkowitego nie może przekraczać 20 mg/l. Wymóg ten ma zastosowanie w przypadku, gdy temperatura wypływu w reaktorze biologicznym oczyszczalni jest równa 12 oC lub wyższa. Ta opcja ma zastosowanie, jeśli zostanie udowodnione, że zgodnie z załącznikiem I pkt D ppkt 1 osiągnięty jest ten sam poziom ochrony. Warunek dotyczący temperatury można zastąpić ograniczeniem czasu eksploatacji w celu uwzględnienia regionalnych warunków klimatycznych.

Uzasadnienie

Wymagania dotyczące redukcji fosforu i azotu należy określić według kategorii wielkości. Usuwanie azotu jest trudne. Jest energochłonne i w dużym stopniu uzależnione od temperatury. Konieczny jest nieco mniej rygorystyczny wymóg dotyczący azotu. Ponadto powinno być możliwe doliczenie również naturalnej retencji azotu.

Poprawka 57

ZAŁĄCZNIK 5 pkt 2

Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
2. Cele w zakresie ograniczenia zanieczyszczenia spowodowanego przelewami wód burzowych i odpływami komunalnymi, w tym:2. Cele w zakresie ograniczenia zanieczyszczenia spowodowanego przelewami wód burzowych i odpływami komunalnymi, z uwzględnieniem warunków lokalnych, w tym:
a) orientacyjny cel, abyprzelewy wód burzowych stanowiły nie więcej niż 1 % rocznego ładunku zbieranychś- cieków komunalnych, obliczonego dla suchych warunków pogodowych. Ten orientacyjny cel ma być osiągnięty do:a) w planie zintegrowanego gospodarowania ściekami komunalnymi ustanawia się i uzasadnia cel szczegółowy polegający na ograniczeniu zanieczyszczenia spowodowanego przelewami wód burzowych, obliczony dla suchych warunków pogodowych, odpowiadający warunkom klimatycznym i lokalnej presji na środowisko. Cel ten ma być osiągnięty do:
(i) 31 grudnia 2035 r. dla wszystkich aglomeracji o RLM wynoszącej co najmniej 100 000;(i) 31 grudnia 2040 r. dla wszystkich aglomeracji o RLM wynoszącej co najmniej 100 000;
Tekst zaproponowany przez Komisję EuropejskąPoprawka KR-u
(ii) 31 grudnia 2040 r. dla aglomeracji o RLM wynoszącej co najmniej 10 000 określonych zgodnie z art. 5 ust. 2;(ii) 31 grudnia 2045 r. dla aglomeracji o RLM wynoszącej co najmniej 10 000 określonych zgodnie z art. 5 ust. 2;
b) stopniowa eliminacja nieoczyszczonych zrzutów odpływów komunalnych poprzez sieci selektywnego zbierania, chyba że można wykazać, iż zrzuty te nie mają niekorzystnego wpływu na jakość wód, do których odprowadzane są ścieki.b) gospodarowanie nieoczyszczonymi zrzutami odpływów komunalnych i ich stopniowa redukcja poprzez sieci selektywnego zbierania, jeśli analiza ryzyka wykazuje wpływ na jakość wód, do których odprowadzane są ścieki.

Uzasadnienie

Potrzebne są planowane środki i stałe prace dotyczące zanieczyszczenia spowodowanego przelewami wód burzowych i odpływami komunalnymi. Istnieje jednak potrzeba elastyczności na szczeblu lokalnym, uwzględniającej koszty w stosunku do osiągniętych korzyści dla środowiska. Występuje ryzyko, że proponowany orientacyjny cel w połączeniu z ustalonymi terminami będzie interpretowany jako wiążący wymóg. Preferowany jest uzasadniony cel szczegółowy obejmujący konkretne planowane środki.

II. ZALECENIA POLITYCZNE

EUROPEJSKI KOMITET REGIONÓW

1. Z zadowoleniem przyjmuje wniosek Komisji Europejskiej w sprawie przekształcenia dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, ponieważ istnieje potrzeba dostosowania prawodawstwa do obecnych wyzwań i możliwości technicznych. Ubolewa nad tym, że cele obecnej dyrektywy nie zostały w pełni osiągnięte, ale przyznaje, że przyczyniła się ona do ograniczenia zanieczyszczenia i spowodowała poprawę jakości wody w europejskich jeziorach, rzekach i obszarach przybrzeżnych, a tym samym przyniosła korzyści dla środowiska i poprawiła dobrostan i zdrowie obywateli UE.

2. Podkreśla, że zmiana dyrektywy powinna mieć na celu spójną synergię z Zielonym Ładem i w szczególności Planem działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby, uzyskaną przez ukierunkowanie dyrektywy na neutralność energetyczną jako wkład w neutralność klimatyczną oraz przez wspieranie niezbędnego przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, eliminacji zanieczyszczeń, transformacji cyfrowej i zwiększonej ochrony różnorodności biologicznej. Zmiana dyrektywy powinna zapewnić pełną spójność z wnioskami ustawodawczymi, takimi jak przeglądy dyrektywy w sprawie środowiskowych norm jakości, dyrektywy dotyczącej jakości wody w kąpieliskach i dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej oraz ocena dyrektywy w sprawie osadów ściekowych; dyrektywa powinna również dążyć do wzmocnienia zasady "zanieczyszczający płaci".

3. Podkreśla, że ramy te muszą być oparte na analizie ryzyka, nastawione na cele i wystarczająco elastyczne, aby uwzględnić różnice lokalne i regionalne w obrębie państw członkowskich i pomiędzy nimi. Uniwersalne podejście mogłoby prowadzić do nieproporcjonalnych kosztów w stosunku do osiągniętych korzyści dla środowiska, w szczególności w odniesieniu do wymogów dotyczących usuwania azotu.

4. Podkreśla, że miasta i regiony rozwijają się dynamicznie wraz ze wzrostem liczby ludności; wzywa Komisję do zapewnienia spójności wszystkich przepisów UE dotyczących wody, aby umożliwić budowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w rozwijających się regionach lub miastach. Brak spójności doprowadził już do zakazów rozbudowy oczyszczalni ścieków, co przynosi efekty odwrotne do zamierzonych. Aby dyrektywa nie ulegała dezaktualizacji, należy przewidzieć zwolnienie z zakazu niepogarszania sytuacji, w przypadku gdy techniczne środki oczyszczania nie mogą już dalej zrekompensować rosnącej liczby ludności.

5. Wzywa Komisję Europejską do ustanowienia przepisów dostosowanych do realiów regionów najbardziej oddalonych w celu uwzględnienia szczególnych warunków tych regionów przy oczyszczaniu ścieków komunalnych.

6. Popiera wprowadzenie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zgodnego z Zielonym Ładem w odniesieniu do kontroli u źródła i zasady "zanieczyszczający płaci". System rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest niezbędnym warunkiem zapewnienia przystępności cenowej usług wodnych, a także sprawiedliwym społecznie instrumentem finansowania służącego rozwiązaniu problemu oczyszczania ścieków z mikrozanieczyszczeń. Mógłby stworzyć równe warunki działania dla odnośnych sektorów przemysłu, zmniejszając dumping ekologiczny i powiązane z nim zagrożenia. System ten będzie również stanowił zachętę do rozwoju produktów bardziej przyjaznych dla środowiska, co przyniesie tym sektorom korzyści na poziomie konkurencyjności.

7. Przypomina o doświadczeniach zdobytych podczas selektywnego monitorowania SARS-CoV-2 i z zadowoleniem przyjmuje planowane rozszerzenie monitorowania wirusów, innych patogenów i zanieczyszczeń w ściekach komunalnych w celu zapewnienia możliwie najlepszej ochrony zdrowia ludności.

8. Uważa, że podczas składowania na składowiskach tworzywa sztuczne uwalniają toksyczne substancje chemiczne do gleby i wód gruntowych. W przypadku niewłaściwego zarządzania tworzywa sztuczne zanieczyszczają grunty, drogi wodne i oceany. Toksycznych dodatków i mikrodrobin plastiku znajdujących się w deszczach, glebie, drogach wodnych, oceanach i na stokach górskich nie można wyeliminować poprzez recykling, składowanie lub spalanie. Jedynie prawnie wiążące ograniczenia światowej produkcji tworzyw sztucznych przeznaczonych do niezbędnych zastosowań mogą przynieść zmiany.

9. Uważa, że jasne, ambitne i realistyczne ramy czasowe stanowią centralny element pomyślnego wdrożenia dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych; uznaje, że przedłużenie proponowanych terminów umożliwiłoby jej skuteczność, a także koordynację z innymi przepisami.

10. Obawia się, że podane w ocenie skutków łączne koszty są w znacznym stopniu niedoszacowane 3 . Rozszerzenie zakresu dyrektywy i zwiększenie wymogów doprowadzi do znacznego wzrostu kosztów inwestycji oraz wydatków operacyjnych. Konieczne będzie zatem ustanowienie mechanizmów finansowania dla właściwych organów na pokrycie tych kosztów. Eureau (2023).

11. Popiera proponowany cel, jakim jest osiągnięcie neutralności energetycznej, ale podkreśla, że wniosek musi być bardziej elastyczny, aby uwzględnić różne warunki w poszczególnych regionach i miastach. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest często technicznie niewykonalne do celów produkcji i wykorzystania na miejscu. W związku z tym do osiągnięcia celu neutralności należy brać pod uwagę energię odnawialną wytwarzaną zarówno na miejscu, jak i poza zakładem. Ponadto aby osiągnąć cel neutralności, należy rozważyć również wykorzystywanie przez oczyszczalnie energii ze źródeł odnawialnych niezależnie od jej pochodzenia.

12. Podkreśla, że zanieczyszczeniem należy zająć się u źródła i takie podejście powinno uzupełniać rozwiązania "końca rury". Zaznacza, że kontrola u źródła jest warunkiem wstępnym powodzenia planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń, a także ważnym krokiem umożliwiającym ponowne wykorzystanie osadów ściekowych i wody.

13. Jest zdania, że systemy pojedyncze stanowią odpowiednie rozwiązanie dla oczyszczania ścieków na obszarach odizolowanych i słabo zaludnionych oraz w regionach najbardziej oddalonych. Podkreśla, że zbieranie ścieków na tych obszarach jest kosztowne i nieefektywne oraz niekoniecznie przynosi większe korzyści dla środowiska. W takich przypadkach apeluje o to, by zdecentralizowane rozwiązania z odpowiednio funkcjonującymi systemami pojedynczymi były regulowane przez państwa członkowskie lub na poziomie regionalnym, tak aby stosowne wymogi uwzględniały warunki lokalne i regionalne oraz aby nie osłabiać ochrony środowiska i zdrowia.

14. Zgadza się na stosowanie aktów delegowanych i wykonawczych w celu uzupełnienia lub zmiany przepisów na potrzeby dostosowania ich do postępu technicznego lub naukowego, ale tylko gdy takie rozwiązanie będzie wykorzystywane z umiarem. Zarazem wszelkie zasadnicze wymogi muszą być już zawarte w dyrektywie. Apeluje o ustanowienie w dyrektywie wszystkich istotnych wymogów, aby umożliwić przejrzystość i zapewnić odpowiedni wkład ze strony państw członkowskich, regionów i gmin.

15. Zauważa, że w przypadku systemów pojedynczych i małych oczyszczalni ścieków obowiązkowe oczyszczanie trzeciego stopnia pociąga za sobą wysokie koszty budowy i eksploatacji, a także wymaga wykwalifikowanego personelu. Taki wymóg może się okazać nieproporcjonalny, więc należy dopuścić rozwiązania alternatywne jako dowód skutecznego oczyszczania, np. nitryfikację.

16. Uważa, że należy podjąć zdecydowane zobowiązanie do ponownego wykorzystywania oczyszczonej wody, a w szczególności do włączenia celów w zakresie poprawy sieci zbierania ścieków komunalnych do planów zintegrowanego gospodarowania ściekami komunalnymi, aby zapobiec przenikaniu ścieków do podglebia oraz przenikaniu słonawej lub słodkiej wody do sieci, gdyż ma to wpływ na zdolność oczyszczania i ponownego wykorzystywania ścieków komunalnych.

17. Podkreśla potrzebę zaostrzenia wymogów dotyczących monitorowania i sprawozdawczości, ponieważ mają one kluczowe znaczenie dla weryfikacji zgodności i postępów we wdrażaniu. W odniesieniu do powiązanych kosztów podkreśla, że ważne jest, aby monitorowanie i sprawozdawczość były prowadzone wyłącznie w zakresie niezbędnym do osiągnięcia celu, jakim jest ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska.

18. Podkreśla, że wniosek jest zasadniczo zgodny z zasadą pomocniczości, Wyraża jednak wątpliwości, czy art. 19 - Dostęp do systemu sanitacyjnego - i związane z nim obowiązki sprawozdawcze na mocy art. 22 mogą być uzasadnione w świetle zasady pomocniczości, przy braku aspektów transnarodowych. Wyraża zaniepokojenie co do jego zgodności z zasadą proporcjonalności i proponowanego uniwersalnego podejścia. W związku z tym apeluje o podejście oparte na analizie ryzyka i większą elastyczność w ramach wniosku, co posłuży zapewnieniu, aby obciążenie władz lokalnych i regionalnych nie było nadmierne w stosunku do celu, jakim jest ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska.

19. Aby móc w pełni wykonywać swoje prerogatywy, zwraca się o dostęp do wszystkich dokumentów (ze szczególnym uwzględnieniem dokumentu "z czterema kolumnami") udostępnianych między współprawodawcami na posiedzeniach trójstronnych dotyczących omawianego wniosku ustawodawczego.

Bruksela, dnia 5 lipca 2023 r.

1 Dyrektywa 2003/4/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2003 r. w sprawie publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska i uchylająca dyrektywę Rady 90/313/EWG (Dz.U. L 41 z 14.2.2003, s. 26).
2 Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1).
3 Eureau (2023). Stanowisko, s. 12.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.