Opinia dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych, pochodzących z krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych w Bátaapáti na Węgrzech, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.208.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 3 września 2009 r.

OPINIA KOMISJI

z dnia 2 września 2009 r.

dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych, pochodzących z krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych w Bátaapáti na Węgrzech, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku węgierskim jest autentyczny)

(2009/C 208/01)

(Dz.U.UE C z dnia 3 września 2009 r.)

W dniu 10 marca 2008 r., zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom, Komisja Europejska otrzymała od rządu Węgier dane ogólne dotyczące planu usuwania odpadów promieniotwórczych pochodzących z krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych w Bátaapáti.

W celu uzyskania pełnego zestawu danych Komisja zwróciła się w dniu 10 lipca 2008 r. oraz w dniu 24 listopada 2008 r. o dodatkowe informacje, które zostały dostarczone przez rząd Węgier w dniu 2 września 2008 r., w dniu 19 listopada 2008 r. oraz w dniu 30 marca 2009 r.

Na podstawie tych danych i po skonsultowaniu się z grupą ekspertów Komisja wydała następującą opinię:

1) Odległość między składowiskiem a najbliższymi konurbacjami innych państw członkowskich wynosi: 131 km w przypadku Rumunii, 165 km w przypadku Słowenii, 172 km w przypadku Słowacji oraz 186 km w przypadku Austrii.

2) Podczas eksploatacji składowiska:

– w normalnych warunkach emisje gazowych i płynnych zanieczyszczeń promieniotwórczych nie spowodują narażenia zdrowia ludności innego państwa członkowskiego,

– stałe odpady promieniotwórcze powstałe na miejscu będą składowane pod ziemią,

– nieplanowane uwolnienia zanieczyszczeń promieniotwórczych, jakie mogą być następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, nie spowodują narażenia zdrowia ludności innego państwa członkowskiego.

3) Po zakończeniu eksploatacji składowiska:

– zarówno przewidziane środki dotyczące ostatecznego zamknięcia składowiska, jak i naturalne właściwości lokalizacji, opisane w ogólnych danych, gwarantują, że konkluzje zawarte w pkt 2 pozostaną aktualne w perspektywie długoterminowej.

Podsumowując, Komisja jest zdania, że wdrożenie planu usuwania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek postaci, pochodzących z krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych w Bátaapáti na Węgrzech, nie spowoduje - zarówno w okresie normalnej eksploatacji oraz po jego ostatecznym zamknięciu, jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych - promieniotwórczego skażenia wody, gleby lub powietrza innego państwa członkowskiego.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.