Opinia dotycząca planu unieszkodliwienia odpadów radioaktywnych opracowanego w wyniku likwidacji kominów reaktora jądrowego w Windscale (Sellafield, Cumbria, Zjednoczone Królestwo), zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2005.36.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 11 lutego 2005 r.

OPINIA KOMISJI
z dnia 22 grudnia 2004 r.
dotycząca planu unieszkodliwienia odpadów radioaktywnych opracowanego w wyniku likwidacji kominów reaktora jądrowego w Windscale (Sellafield, Cumbria, Zjednoczone Królestwo), zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(2005/C 36/03)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lutego 2005 r.)

Dnia 16 kwietnia 2004 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu Zjednoczonego Królestwa, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom, dane ogólne dotyczące planu unieszkodliwienia odpadów radioaktywnych opracowanego w wyniku likwidacji kominów reaktora jądrowego w Windscale.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 9 lipca 2004 r., przedłożonych przez rząd Zjednoczonego Królestwa w dniu 3 września 2004 r., oraz po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja sporządziła następującą opinię:

a) Odległość instalacji od najbliższego punktu położonego na terytorium innego Państwa Członkowskiego, w tym przypadku Irlandii, wynosi w przybliżeniu 180 km.

b) Podczas normalnego procesu likwidacji zrzuty ścieków i emisji gazów nie spowodują narażenia ludności w innych Państwach Członkowskich, które byłyby znaczące z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.

c) Stałe odpady radioaktywne powstałe w wyniku likwidacji będą przechowywane w zakładzie poza terenem instalacji. Stałe odpady nieradioaktywne i materiały zgodne z wartościami progowymi dotyczącymi uwolnień, zostaną zwolnione z mechanizmów kontrolnych dotyczących ich usuwania jako odpady konwencjonalne lub odpady przeznaczone do recyklingu czy ponownego użycia. Usuwanie odpadów przeprowadzi się zgodnie z kryteriami ustanowionymi w podstawowych normach bezpieczeństwa (dyrektywa 96/29/Euratom).

d) W przypadku nieplanowanego uwolnienia ścieków radioaktywnych w wyniku wypadku o typie i skali przewidzianych w danych ogólnych, dawki, na które zostałaby narażona ludność w innych Państwach Członkowskich nie byłyby znaczące z punktu widzenia zdrowia ludzkiego. W poprzednich opiniach odnotowano, że nie istnieje dwustronne porozumienie pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Irlandią dotyczące przygotowania na wypadek awarii. Uznaje się, że praca nad dwustronnym porozumieniem dotyczącym wczesnego powiadamiania pomiędzy obydwoma Państwami Członkowskimi zakończy się wynikiem pozytywnym. Zaleca się kontynuowanie tej pracy, tak aby została ona uwieńczona sukcesem i zakończona na czas.

Podsumowując, Komisja wyraża opinię, że wdrożenie planu unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych w jakiejkolwiek formie, opracowanego w wyniku likwidacji kominów reaktora jądrowego w Windscale (Sallafield, Zjednoczone Królestwo), zarówno w trakcie normalnej eksploatacji, jak i w wyniku wypadku o typie i skali przewidzianych w danych ogólnych, nie może spowodować promieniotwórczego skażenia wody, gleby lub powietrza innego Państwa Członkowskiego, które miałoby istotne znaczenie z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.