Opinia dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych pochodzących ze składowiska naturalnie występujących materiałów promieniotwórczych (NORM) i zakładu oczyszczania urządzeń z osadów zanieczyszczonych NORM w Stoneyhill w Aberdeenshire w Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2011.212.16

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 lipca 2011 r.

OPINIA KOMISJI

z dnia 15 lipca 2011 r.

dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych pochodzących ze składowiska naturalnie występujących materiałów promieniotwórczych (NORM) i zakładu oczyszczania urządzeń z osadów zanieczyszczonych NORM w Stoneyhill w Aberdeenshire w Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2011/C 212/05)

(Dz.U.UE C z dnia 19 lipca 2011 r.)

Poniższą ocenę przeprowadzono zgodnie z postanowieniami Traktatu Euratom, bez uszczerbku dla wszelkich innych dodatkowych ocen, które będą przeprowadzane na podstawie postanowień Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz dla obowiązków wynikających z tego traktatu oraz z prawodawstwa wtórnego.

W dniu 3 lutego 2011 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu brytyjskiego - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - ogólne dane dotyczące planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych pochodzących ze składowiska NORM i zakładu oczyszczania urządzeń z osadów zanieczyszczonych NORM w Stoneyhill.

Na podstawie przedłożonych danych i po skonsultowaniu się z grupą ekspertów Komisja wydała następującą opinię:

1) Odległość pomiędzy składowiskiem w Stoneyhill a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego państwa członkowskiego, w tym przypadku Irlandii, wynosi 398 km.

2) Zakład oczyszczania nie będzie objęty pozwoleniem na zrzut ciekłych lub gazowych odpadów promieniotwórczych. W ramach normalnej działalności zakład ten nie będzie dokonywał zrzutów ciekłych odpadów promieniotwórczych. Z zakładu oczyszczania będzie wprawdzie emitowany naturalny gaz promieniotwórczy (radon) oraz uwalniane będą niewielkie ilości promieniotwórczych aerozoli, jednak żadne z tych substancji nie będą stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.

3) W okresie eksploatacji składowiska:

– Odpady promieniotwórcze będą składowane na terenie składowiska bez zamiaru ich ponownego wydobycia.

– Składowisko nie będzie objęte pozwoleniem na zrzut ciekłych lub gazowych odpadów promieniotwórczych. Składowisko będzie wprawdzie emitować naturalny gaz promieniotwórczy, nie stwarza on jednak zagrożenia dla zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.

4) Po okresie eksploatacji składowiska:

Przewidziane środki dotyczące ostatecznego zamknięcia składowiska, opisane w ogólnych danych, gwarantują, że wnioski zawarte w pkt 2 pozostaną aktualne w perspektywie długoterminowej.

5) W przypadku nieplanowanego uwolnienia odpadów promieniotwórczych, będącego następstwem wypadków o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, dawki, na które może być narażona ludność w innym państwie członkowskim, nie będą stanowić zagrożenia dla jej zdrowia.

Podsumowując, Komisja jest zdania, że realizacja planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek postaci, pochodzących ze składowiska naturalnie występujących materiałów promieniotwórczych i zakładu oczyszczania urządzeń z osadów zanieczyszczonych tymi materiałami w Stoneyhill w Zjednoczonym Królestwie, nie spowoduje - ani w okresie normalnej eksploatacji oraz po jego ostatecznym zamknięciu, ani w następstwie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych - promieniotwórczego skażenia wód, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 lipca 2011 r.

W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.