Opinia dotycząca planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych pochodzących z obiektu DIADEM, znajdującego się przy elektrowni jądrowej Marcoule we Francji.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.381.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 28 października 2014 r.

OPINIA KOMISJI
z dnia 24 października 2014 r.
dotycząca planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych pochodzących z obiektu DIADEM, znajdującego się przy elektrowni jądrowej Marcoule we Francji

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(2014/C 381/01)

(Dz.U.UE C z dnia 28 października 2014 r.)

Poniższa ocena została przeprowadzona zgodnie z postanowieniami Traktatu Euratom, bez uszczerbku dla ewentualnych dodatkowych ocen, które mogą zostać dokonane na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zobowiązań wynikających z tego traktatu, a także z prawodawstwa wtórnego 1 .

W dniu 5 czerwca 2014 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu francuskiego - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - ogólne dane dotyczące planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych pochodzących z obiektu DIADEM.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 19 czerwca 2014 r. i które zostały przedłożone przez władze Francji w dniu 16 lipca 2014 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:

1.
Odległość pomiędzy obiektem a najbliższą granicą z innym państwem członkowskim, w tym przypadku z Włochami, wynosi 170 km.
2.
W warunkach normalnej eksploatacji uwolnienia płynnych i gazowych substancji promieniotwórczych nie powinny spowodować istotnego narażenia zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.
3.
Odpady promieniotwórcze w stanie stałym są czasowo magazynowane na terenie obiektu przed przeniesieniem do zakładów przetwarzania lub obiektów trwałego składowania odpadów, posiadających odpowiednie licencje i położonych we Francji.
4.
W przypadku nieplanowanych uwolnień substancji promieniotwórczych w wyniku wypadku o charakterze i skali określonych w danych ogólnych dawki, na które zostałaby narażona ludność w innym państwie członkowskim, nie miałyby istotnego znaczenia z punktu widzenia ochrony zdrowia.

W związku z powyższym Komisja wyraża opinię, że wdrożenie planu trwałego składowania wszystkich rodzajów odpadów promieniotwórczych pochodzących z obiektu DIADEM znajdującego się przy elektrowni jądrowej Marcoule we Francji, zarówno w normalnym warunkach eksploatacji, jak i w razie wypadku o charakterze i skali określonych w ogólnych danych, nie może skutkować znaczącym z punktu widzenia zdrowia skażeniem promieniotwórczym wody, gleby ani powietrza w innym państwie członkowskim.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 października 2014 r.

W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Wiceprzewodniczący
1 Przykładowo zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej należy poddać bardziej szczegółowej ocenie aspekty środowiskowe. W szczególności Komisja pragnie zwrócić uwagę na przepisy dyrektywy 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, dyrektywy 2001/42/WE w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko, jak również dyrektywy 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.