Ogłoszenie o naborze - Przewodniczący (grupa zaszeregowania AD 15) - Europejski Organ Nadzoru - Europejski Organ Nadzoru nad Giełdami i Papierami Wartościowymi (ESMA) - COM/2010/10291.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2010.290A.17

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 października 2010 r.

Ogłoszenie o naborze

PRZEWODNICZĄCY (grupa zaszeregowania AD 15)

Europejski Organ Nadzoru

Europejski Organ Nadzoru nad Giełdami i Papierami Wartościowymi (ESMA)

COM/2010/10291

(2010/C 290 A/05)

(Dz.U.UE C z dnia 27 października 2010 r.)

Reprezentujemy:

Oferujemy:

pracę na stanowisku przewodniczącego Europejskiego Organu Nadzoru nad Giełdami i Papierami Wartościowymi (ESMA). Przewodniczący jest niezależnym specjalistą zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy i członkiem personelu ESMA, którego siedziba mieści się w Paryżu (we Francji). Przewodniczący będzie podlegał Radzie Organów Nadzoru ESMA i zobowiązany będzie na bieżąco składać jej sprawozdania z działalności organu.

Przewodniczący może zostać odwołany ze stanowiska wyłącznie przez Parlament Europejski w następstwie decyzji Rady Organów Nadzoru.

Kadencja przewodniczącego wynosi pięć lat i może zostać jednokrotnie przedłużona.

Przewodniczący będzie odpowiedzialny w szczególności za zadania określone w rozdziale III sekcji 3 projektu rozporządzenia ustanawiającego ESMA(1), a zwłaszcza za:

– przewodniczenie posiedzeniom Rady Organów Nadzoru ESMA oraz Zarządu;

– przygotowywanie prac Rady Organów Nadzoru ESMA;

– pełnienie obowiązków szefa i przedstawiciela ESMA;

– zagwarantowanie realizacji celów ESMA;

– realizację pewnych konkretnych jasno określonych zadań i decyzji Rady Organów Nadzoru;

– składanie regularnych oświadczeń przed właściwą komisją Parlamentu Europejskiego i odpowiadanie na pytania jej członków.

Poszukujemy

Kandydat powinien wykazać się (kryteria oceny kandydata):

– gruntowną znajomością sektorów istotnych z punktu widzenia działalności ESMA oraz udokumentowaną wiedzą specjalistyczną w tym zakresie;

– istotnym dla działalności ESMA udokumentowanym doświadczeniem w zakresie regulacji lub kontroli rynków finansowych na szczeblu narodowym, europejskim lub międzynarodowym;

– bardzo dobrą znajomością instytucji UE, procesu decyzyjnego UE oraz działań europejskich i międzynarodowych mających znaczenie dla działalności ESMA;

– znakomitą znajomością europejskiego środowiska politycznego i prawnego, a także udokumentowanym doświadczeniem w zakresie negocjacji na poziomie europejskim i międzynarodowym;

– doświadczeniem w zarządzaniu organizacją o szerokim zakresie zadań i celów oraz kierowaniem jej pracami w sposób umożliwiający realizację zamierzonych celów;

– udokumentowanej zdolności podejmowania decyzji, zarówno na poziomie strategicznym jak i politycznym;

– doskonałymi umiejętnościami tworzenia sieci kontaktów, kompetencjami komunikacyjnymi i interpersonalnymi, w tym umiejętnością postępowania i negocjacji z przedstawicielami organów rządowych i legislacyjnych wysokiego szczebla, zainteresowanymi stronami oraz przedstawicielami sektora finansowego na terenie UE oraz poza nią;

– silnym poczuciem odpowiedzialności, inicjatywą i motywacją wewnętrzną.

Kandydaci zostaną zakwalifikowani do etapu preselekcji na podstawie następujących formalnych kryteriów kwalifikacyjnych, których spełnienie musi nastąpić przed upływem terminu składania podań:

– obywatelstwo: kandydat musi być obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i posiadać pełnię praw obywatelskich(2);

– dyplom lub stopień uniwersytecki: kandydat musi posiadać:

– poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, trwającym normalnie cztery lata lub dłużej, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów, lub

– poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów, oraz przynajmniej roczne właściwe doświadczenie zawodowe, w przypadku gdy normalny okres trwania studiów wyższych wynosi przynajmniej trzy lata (wspomniane roczne doświadczenie nie może wchodzić w zakres doświadczenia liczonego od momentu ukończenia studiów wyższych, o którym mowa poniżej);

– doświadczenie zawodowe: kandydat musi mieć przynajmniej dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe, liczone od chwili ukończenia studiów wyższych;

– doświadczenie zawodowe odpowiadające charakterowi przyszłych obowiązków: kandydat musi wykazać, że przynajmniej pięć z dwudziestu lat doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów wyższych zdobył na stanowisku wysokiego szczebla w dziedzinie działalności ESMA. Doświadczenie w zakresie nadzoru lub regulacji rynków finansowych będzie dodatkowym atutem;

– znajomość języków: kandydat musi władać biegle jednym z języków urzędowych Wspólnoty i znać inny język urzędowy w stopniu zadowalającym; wymagana jest bardzo dobra praktyczna znajomość języka angielskiego - języka roboczego ESMA;

– limit wieku: kandydat musi być w stanie sprawować powierzoną funkcję przez całą pięcioletnią kadencję przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W przypadku pracownika Wspólnot Europejskich zatrudnionego na czas określony wiek emerytalny rozpoczyna się wraz z końcem miesiąca, w którym pracownik ten osiąga wiek 65 lat.

Niezależność i oświadczenie o ewentualnym konflikcie interesów

Przewodniczący będzie miał obowiązek złożenia oświadczenia, w którym podejmie zobowiązanie do działania w sposób niezależny w interesie publicznym, a także oświadczenia o wszelkich interesach, które można by uznać za mające niekorzystny wpływ na jego niezależność. W swoim podaniu kandydaci muszą potwierdzić gotowość do złożenia takich oświadczeń.

Procedura wyboru i powołanie(3)

Na potrzeby procedury wyboru powołana zostanie komisja kwalifikacyjna. Komisja ta zaprosi na rozmowę kandydatów o profilu najlepiej odpowiadającym specyficznym wymaganiom związanym ze stanowiskiem; dokonując wyboru, komisja będzie kierować się osiągnięciami kandydatów oraz wymienionymi wyżej kryteriami. Zakwalifikowane przez komisję kwalifikacyjną kandydatury zostaną przekazane działającemu w Komisji Komitetowi Konsultacyjnemu ds. Powoływania w drodze procedury pisemnej, a następnie kandydaci otrzymają zaproszenie na rozmowę z komisarzem odpowiedzialnym za rynek wewnętrzny i usługi.

W następstwie przeprowadzonych rozmów Komisja sporządzi listę wybranych kandydatów, która zostanie przekazana Radzie Organów Nadzoru ESMA. Następnie rozmowy z wybranymi kandydatami przeprowadzi Rada Organów Nadzoru ESMA. Rada powoła przewodniczącego spośród wybranych kandydatów.

Przed powołaniem na stanowisko wybrany przez Radę Organów Nadzoru kandydat jest zatwierdzany przez Parlament Europejski.

Kandydaci mogą zostać zaproszeni na dodatkowe rozmowy lub testy poza wymienionymi powyżej.

Niniejsze ogłoszenie o naborze jest podstawą do sporządzenia listy kandydatów wybranych przez Komisję. Umieszczenie nazwiska kandydata na liście nie gwarantuje powołania na stanowisko. Należy zwrócić uwagę, że lista wybranych kandydatów zostanie opublikowana po zatwierdzeniu jej przez Komisję.

Polityka równych szans

ESMA stosuje politykę równych szans.

Warunki zatrudnienia

Przewodniczący zostanie zatrudniony w charakterze pracownika na czas określony w grupie zaszeregowania AD 1 5 zgodnie z art. 2 lit. a) Warunków zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia, zgodnie z postanowieniami aktu podstawowego.

Miejscem zatrudnienia jest Paryż (Francja), gdzie mieści się siedziba agencji.

Procedura zgłaszania kandydatur

Aby zgłoszenia były ważne, kandydaci muszą złożyć należycie wypełniony wniosek, list motywacyjny oraz życiorys w dowolnym formacie. Zaleca się sporządzenie życiorysu według wzoru CV Europass(4). Niepełne podania zostaną odrzucone.

Na obecnym etapie nie należy załączać dokumentów uzupełniających (np. poświadczonych kopii dyplomów, referencji, dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe oraz dopełnienie wymogów administracyjnych, cywilnych, sądowych itp.). Przedkłada się je na życzenie na późniejszym etapie procedury.

W celu usprawnienia procedury wyboru wszelka komunikacja z kandydatami w związku z niniejszym ogłoszeniem odbywać się będzie w języku angielskim.

Zgłoszenia w języku angielskim należy przesyłać pocztę elektroniczną na adres: MARKT-ESAs-vacancies@ec.europa.eu. Kandydat powinien wskazać wakat, o który się ubiega (stanowisko i nr referencyjny "COM").

Kandydaci, którzy nie mogą przesłać zgłoszenia pocztą elektroniczną, mogą je przesłać listem poleconym lub przesyłką kurierską na następujący adres w Komisji Europejskiej w Brukseli:

European Commission

Directorate-General Internal market and Services (DG MARKT)

Unit A.l "Human Resources and planning"

Office SPA 2 00/123

Rue de la Loi 200, 1049 BRUSSELS

BELGIA

Na powyższy adres należy również bezzwłocznie zgłaszać każdą zmianę adresu.

Dane kontaktowe w celu uzyskania dalszych informacji: MARKT-ESAs-vacancies@ec.europa.eu lub nr telefonu: 00 32 2 295 69 54.

Termin rejestracji kandydatów

Zgłoszenie musi zostać przesłane pocztą elektroniczną albo listem poleconym nie później niż dnia 17.11.2010 r. (decyduje data wysłania wiadomości lub data stempla pocztowego).

Zgłoszenia wysłane pocztą kurierską muszą zostać doręczone na podany powyżej adres przed godz. 17.00 (czasu obowiązującego w Brukseli) dnia 17.11.2010 r.

Komisja zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu rejestracji kandydatów na wymienione stanowisko wyłącznie poprzez odpowiednie ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Ważne informacje dla kandydatów

Prace komisji selekcyjnych są tajne.

Ochrona danych osobowych

______

(1) Zgodnie z projektem rozporządzenia ustanawiającego ESMA. Zob. http://register.consilium.europa.eu/pdf/pl/10/stl3/stl3365-re01.pll0.pdf

(2) Przed mianowaniem na stanowisko wybrany kandydat będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności wystawione przez odpowiednie władze.

(3) Procedurę rekrutacji przeprowadza się z zastrzeżeniem dostępności środków w budżecie agencji oraz pod warunkiem, że odpowiednie stanowiska zostaną przewidziane w planie zatrudnienia.

(4) Życiorys w formacie Europass można pobrać ze strony: http://europass.cedefop.europa.eu/htm/index.htm

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.