Ogłoszenie o naborze na stanowisko dyrektora (grupa zaszeregowania AD 14) w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej - Dyrekcja: "Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Szwecja" (REGIO.H) w Brukseli (art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego) - COM/2008/10054.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.27A.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 31 stycznia 2008 r.

(Ogłoszenie o naborze na stanowisko dyrektora (grupa zaszeregowania AD 14) w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej

Dyrekcja: "Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Szwecja" (REGIO.H) w Brukseli

(art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego)

COM/2008/10054

(2008/C 27 A/01)

Dz.U.UE C z dnia 31 stycznia 2008 r.)

W związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r. oraz w dniu 1 stycznia 2007 r. Komisja Europejska poszukuje kandydatów na stanowiska urzędników wyższego szczebla kierowniczego z dwunastu nowych państw członkowskich (Bułgarii, Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Republiki Czeskiej, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier).

Reprezentujemy

Dyrekcję Generalną do spraw Polityki Regionalnej, która odpowiada za formułowanie i wdrażanie polityki rozwoju regionalnego UE. W związku z powyższym naszym zadaniem jest zapewnienie - wspólnie z państwami członkowskimi i krajami kandydującymi - racjonalnego i sprawnego zarządzania Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego (EFRR), Funduszem Spójności, komponentami instrumentu pomocy przedakcesyjnej (IPA/ISPA) ukierunkowanymi na rozwój regionalny oraz współpracę transgraniczną, a także Funduszem Solidarności Unii Europejskiej.

Dyrekcja generalna rozszerza swoją działalność, tak aby uwzględnić nowe programy i projekty przewidziane na okres programowania 2007-2013. Począwszy od dnia 1 stycznia 2008 r., dyrekcja generalna obejmować będzie 10 dyrekcji, w tym pięć odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie interwencji w państwach członkowskich i krajach kandydujących na podstawie kryterium geograficznego.

Oferujemy

Zatrudnienie na stanowisku dyrektora w Dyrekcji H, która od dnia 1 stycznia 2008 r. zajmować się będzie planowaniem i prowadzeniem interwencji w siedmiu państwach członkowskich: Danii, Estonii, Finlandii, na Litwie, Łotwie, w Polsce oraz w Szwecji. Dyrekcja będzie składać się z trzech działów zatrudniających około 50 osób, a jej budżet wynosić będzie około 70 mld EUR.

Zadaniem dyrekcji jest optymalizacja skuteczności realizowanych programów i projektów pod względem spójności gospodarczej i społecznej, które to zadanie realizowane będzie we współpracy z partnerami w państwach członkowskich (zarządzanie dzielone). Celem dyrekcji będzie przydzielanie dostępnych środków na wysokiej jakości programy i projekty.

Główne zadania dyrektora obejmują: planowanie działań dyrekcji i kierowanie nimi; w ramach zarządzania dzielonego współpraca z krajowymi i regionalnymi władzami w odpowiednich państwach członkowskich w celu skutecznego wdrażania strategii polityki spójności; zapewnienie koordynacji z pozostałymi dyrekcjami dyrekcji generalnej, w tym z Dyrekcją ds. Audytu oraz odpowiednimi dyrekcjami w innych dyrekcjach generalnych; dbanie o to, aby dyrekcja aktywnie uczestniczyła w opracowywaniu rocznego programu pracy dyrekcji generalnej oraz wdrażała ten program; reprezentowanie dyrekcji oraz dyrekcji generalnej, np. na spotkaniach wysokiego szczebla lub konferencjach. Dyrektor będzie pełnić obowiązki subdelegowanego urzędnika zatwierdzającego, zgodnie z zasadami i przepisami finansowymi Komisji, budżet EFRR oraz budżet Funduszu Spójności dla odpowiednich krajów.

Poszukujemy

Kandydatów, którzy:

– posiadają udokumentowane umiejętności kierownicze, w szczególności zdolność kierowania dużymi zespołami, ich motywowania i rozwijania w celu jak najlepszego wykorzystania ich potencjału,

– wykazują się dogłębnym zrozumieniem i znajomością działań w zakresie polityki regionalnej Unii Europejskiej oraz posiadają jasną wizję strategiczną kierunków działań dyrekcji.

Od kandydatów oczekujemy również:

– bogatego doświadczenia w zarządzaniu lub sprawowaniu nadzoru nad programami bądź projektami w dziedzinie polityki spójności UE,

– bardzo dobrych zdolności organizacyjnych, w tym umiejętności planowania i nadzorowania działań dużego zespołu,

– dogłębnej znajomości finansowych, budżetowych oraz administracyjnych przepisów i procedur,

– bardzo dobrych umiejętności koordynacji pracy, w tym w odniesieniu do partnerów spoza dyrekcji generalnej i/lub Komisji,

– wysokich umiejętności negocjacyjnych,

– wysokich umiejętności w zakresie komunikacji ustnej i pisemnej; dobra praktyczna znajomość języka angielskiego i francuskiego będzie uważana za atut.

Kandydaci muszą:

– być obywatelami jednego z dwunastu nowych państw członkowskich Unii Europejskiej (Bułgarii, Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Republiki Czeskiej, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier),

– legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych, który uprawnia do podjęcia studiów doktoranckich,

– mieć przynajmniej 12-letnie doświadczenie zawodowe, liczone od chwili ukończenia studiów wyższych, na stanowiskach wymagających wyżej wymienionych kwalifikacji, z czego co najmniej 6 lat doświadczenia zawodowego na wyższym stanowisku kierowniczym,

– władać biegle jednym z języków urzędowych UE oraz dobrze znać inny język urzędowy UE. (Procedura rekrutacyjna będzie odbywać się wyłącznie w języku angielskim, francuskim lub niemieckim).

Niezależność i oświadczenie o ewentualnym konflikcie interesów

Kandydaci mają obowiązek wyrazić gotowość do złożenia deklaracji, w której zobowiążą się do działania w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym, oraz do złożenia oświadczenia o ewentualnym konflikcie interesów, który mógłby zaważyć na ich niezależności.

Powołanie i warunki zatrudnienia

Dyrektor zostanie wyłoniony i powołany przez Komisję zgodnie z obowiązującymi w niej procedurami selekcji i naboru. Sporządzona zostanie lista kandydatów dopuszczonych do ostatniego etapu naboru, po czym kandydaci ci zostaną wezwani na rozmowę kwalifikacyjną, która będzie prowadzona przez Komitet Konsultacyjny Komisji ds. Mianowania oraz ośrodek oceny prowadzony przez zewnętrznych konsultantów ds. naboru.

Wynagrodzenie i warunki zatrudnienia dla urzędników Wspólnot Europejskich w grupie zaszeregowania AD 14 określono w regulaminie pracowniczym.

Kandydatów informuje się, że regulamin pracowniczy nakłada na wszystkich nowych pracowników wymóg pomyślnego ukończenia dziewięciomiesięcznego okresu próbnego.

Od wybranego kandydata wymagane będzie przedłożenie poświadczenia bezpieczeństwa osobowego UE.

Równość szans

Instytucje i inne organy Unii Europejskiej prowadzą politykę równych szans i przy przyjmowaniu zgłoszeń nie stosują zróżnicowania ze względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religię bądź światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Do składania zgłoszeń szczególnie zachęcamy kobiety.

Procedura zgłoszeniowa

Przed dokonaniem zgłoszenia kandydaci powinni dokładnie sprawdzić, czy spełniają wszystkie formalne kryteria kwalifikacji, w szczególności kryteria dotyczące wymaganego rodzaju dyplomu oraz doświadczenia zawodowego.

Aby zgłosić swoją kandydaturę, należy zarejestrować się w Internecie pod poniższym adresem:

http://ec.europa.eu/dgs/personnel_administration/seniormanagementvacancies/CV_Encadext/index.cfm

i zastosować się do instrukcji dotyczących poszczególnych etapów procedury.

Za dokonanie rejestracji internetowej we wskazanym terminie odpowiadają sami kandydaci(1). Zaleca się, by kandydaci nie zwlekali z dokonywaniem zgłoszeń do ostatnich dni, ponieważ duże obciążenie łączy internetowych lub błąd połączenia internetowego może prowadzić do przerwania rejestracji w Internecie przed jej zakończeniem, co może wiązać się z koniecznością powtórzenia całego procesu. Możliwość rejestracji zostanie zablokowana po upływie terminu zgłoszeń.

Po zakończeniu rejestracji w Internecie na monitorze wyświetli się numer identyfikacyjny, który należy zanotować. Numer ten będzie wykorzystywany jako numer referencyjny podczas całej procedury. Otrzymanie numeru przez kandydata oznacza, że rejestracja została zakończona - numer stanowi potwierdzenie, że wprowadzone przez kandydata

Nieotrzymanie numeru oznacza, że zgłoszenie nie zostało zarejestrowanie!

Kandydaci muszą posiadać adres poczty elektronicznej. Będzie on służył do identyfikacji rejestracji oraz do powiadomienia o wyniku procedury. Należy poinformować Komisję o wszelkich zmianach adresu poczty elektronicznej.

Do zgłoszenia należy załączyć CV w formacie WORD lub PDF oraz zamieścić list motywacyjny (maks. 8.000 znaków) w trybie on-line. CV i list motywacyjny należy napisać w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.

Należy zwrócić uwagę, że nie ma możliwości śledzenia w Internecie przebiegu procesu naboru. Informacje o wynikach procedury kandydaci otrzymają bezpośrednio od prowadzącej rekrutację dyrekcji generalnej.

Osoby, które z powodu swojej niepełnosprawności nie są w stanie dokonać rejestracji internetowej, mogą przesłać swoje zgłoszenie (CV i list motywacyjny) w formie papierowej listem poleconym(2) z datą stempla pocztowego nie późniejszą niż termin zakończenia rejestracji kandydatów. W takim przypadku wszelka późniejsza korespondencja pomiędzy Komisją a kandydatem odbywać się będzie drogą pocztową. Do zgłoszenia należy wówczas dołączyć zaświadczenie potwierdzające niepełnosprawność, wydane przez uznany organ. Na osobnym arkuszu papieru należy także przedstawić propozycje ewentualnych specjalnych udogodnień, które zdaniem kandydata mogą ułatwić mu uczestnictwo w procesie rekrutacji.

Prośby o dodatkowe informacje i/lub zgłoszenia ewentualnych problemów technicznych należy kierować na adres: ADMIN-MANAGEMENT-ONLINE@ec.europa.eu

Dalszych informacji udziela: Michele Pasca-Raymondo, tel. (32-2) 295 64 47, e-mail: Michele.Pasca-Raymondo@ec.europa.eu

Termin zakończenia rejestracji kandydatów

Termin rejestracji kandydatów upływa w dniu 28 lutego 2008 r. Rejestracja elektroniczna zostanie zakończona o godz. 12.00 w południe czasu brukselskiego.

______

(1) Termin rejestracji upływa dnia 28 lutego 2008 r. o godz. 12.00 w południe czasu brukselskiego.

(2) European Commission, Directorate-General Personnel and Administration, Unit for Organisation Chart and Management Staff, COM/2008/10054 - MO-34 5/119, B-1049 Brussels.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.