Macedonia-Unia Europejska. Protokół do Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a byłą jugosłowiańską republiką Macedonii, z drugiej strony, w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej. Bruksela.2014.07.18.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.276.3

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 lipca 2013 r.

PROTOKÓŁ
do Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a byłą jugosłowiańską republiką Macedonii, z drugiej strony, w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej

KRÓLESTWO BELGII,

REPUBLIKA BUŁGARII,

REPUBLIKA CZESKA,

KRÓLESTWO DANII,

REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC,

REPUBLIKA ESTOŃSKA,

IRLANDIA,

REPUBLIKA GRECKA,

KRÓLESTWO HISZPANII,

REPUBLIKA FRANCUSKA,

REPUBLIKA CHORWACJI,

REPUBLIKA WŁOSKA,

REPUBLIKA CYPRYJSKA,

REPUBLIKA ŁOTEWSKA,

REPUBLIKA LITEWSKA,

WIELKIE KSIĘSTWO LUKSEMBURGA,

WĘGRY,

REPUBLIKA MALTY,

KRÓLESTWO NIDERLANDÓW,

REPUBLIKA AUSTRII,

RZECZPOSPOLITA POLSKA,

REPUBLIKA PORTUGALSKA,

RUMUNIA,

REPUBLIKA SŁOWENII,

REPUBLIKA SŁOWACKA,

REPUBLIKA FINLANDII,

KRÓLESTWO SZWECJI,

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ

będące Stronami Traktatu o Unii Europejskiej, Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, zwane dalej "państwami członkowskimi", oraz

UNIA EUROPEJSKA i EUROPEJSKA WSPÓLNOTA ENERGII ATOMOWEJ,

zwane dalej "Unią Europejską",

z jednej strony, oraz

BYŁA JUGOSŁOWIAŃSKA REPUBLIKA MACEDONII

z drugiej strony,

uwzględniając przystąpienie Republiki Chorwacji (zwanej dalej "Chorwacją") do Unii Europejskiej z dniem 1 lipca 2013 r.,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Układ o stabilizacji i stowarzyszeniu pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a byłą jugosłowiańską republiką Macedonii, z drugiej strony, (zwany dalej "USiS") został podpisany w Luksemburgu dnia 9 kwietnia 2001 r. i wszedł w życie dnia 1 kwietnia 2004 r.

(2) Traktat dotyczący przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej (zwany dalej "traktatem o przystąpieniu") został podpisany w Brukseli dnia 9 grudnia 2011 r.

(3) Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej z dniem 1 lipca 2013 r.

(4) Zgodnie z art. 6 ust. 2 Aktu przystąpienia Chorwacji przystąpienie Chorwacji do USiS ma zostać uzgodnione przez zawarcie protokołu do USiS.

(5) Zgodnie z art. 35 ust. 3 USiS przeprowadzono konsultacje, których celem było zapewnienie uwzględnienia wzajemnych interesów Unii Europejskiej oraz byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii określonych w tym Układzie,

UZGADNIAJĄ, CO NASTĘPUJE:

SEKCJA  I

Umawiające się Strony

Artykuł  1

Chorwacja jest stroną Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a byłą jugosłowiańską republiką Macedonii, z drugiej strony, podpisanego w Luksemburgu w dniu 9 kwietnia 2001 r., oraz odpowiednio przyjmuje i uwzględnia, w taki sam sposób jak inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, teksty USiS oraz wspólnych deklaracji i jednostronnych deklaracji załączonych do aktu końcowego podpisanego w tym samym dniu.

DOSTOSOWANIE TEKSTU UKŁADU O STABILIZACJI I STOWARZYSZENIU WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI ORAZ PROTOKOŁAMI

SEKCJA  II

Produkty rolne

Artykuł  2

Produkty rolne sensu stricto

1.
Załącznik IVa do USiS zastępuje się tekstem zawartym w załączniku I do niniejszego Protokołu.
2.
Załącznik IVb do USiS zastępuje się tekstem zawartym w załączniku II do niniejszego Protokołu.
3.
Załącznik IVc do USiS zastępuje się tekstem zawartym w załączniku III do niniejszego Protokołu.
4.
Artykuł 27 USiS otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 27

Produkty rolne

1. Unia Europejska znosi cła i opłaty o skutku równoważnym stosowane przy przywozie produktów rolniczych pochodzących z byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii, z wyjątkiem produktów wymienionych w pozycjach 0102, 0201, 0202, 1701, 1702 i 2204 nomenklatury scalonej.

W przypadku produktów objętych zakresem działów 7 i 8 nomenklatury scalonej, dla których wspólna taryfa celna przewiduje stosowanie ceł ad valorem oraz ceł specyficznych, zniesienie ma zastosowanie tylko do części należności celnej obliczanej ad valorem.

2. Z dniem wejścia w życie Protokołu do niniejszego Układu, biorącego pod uwagę przystąienie Republiki Chorwacjo do Unii Europejskiej, Unia Europejska ustala należności celne mające zastosowanie do przywozu do Unii Europejskiej młodej wołowiny, określonej w załączniku III i pochodzącej z byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii, na 20 % cła ad valorem i na 20 % cła specyficznego, ustanowionego przez Wspólną Taryfę Celną Wspólnot Europejskich, w granicach rocznego kontyngentu taryfowego 1 650 ton wyrażonego w masie tuszy.

Unia Europejska stosuje bezcłowy dostęp do przywozu do Unii Europejskiej produktów pochodzących z byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii, objętych pozycjami 1701 i 1702 Nomenklatury Scalonej, w granicach rocznego kontyngentu taryfowego wynoszącego 7 000 ton (netto).

3. Z dniem wejścia w życie Protokołu do niniejszego Układu, biorącego pod uwagę przystąpienie Republiki Chorwacji do Unii Europejskiejbyła jugosłowiańska republika Macedonii:

a) znosi cła stosowane przy przywozie niektórych produktów rolnych pochodzących z Unii Europejskiej, wymienionych w załączniku IVa;

b) znosi cła stosowane w przywozie niektórych produktów rolnych pochodzących z Unii Europejskiej, wymienionych w załączniku IVb w granicach kontyngentów taryfowych określonych dla każdego produktu w tym załączniku;

c) znosi cła stosowane w przywozie niektórych produktów rolnych pochodzących z Unii Europejskiej, wymienionych w załączniku IVc w granicach określonych kontyngentów taryfowych.

4. Uzgodnienia dotyczące handlu mające zastosowanie do win i wyrobów spirytusowych zostaną określone w oddzielnej umowie w sprawie win i wyrobów spirytusowych.".

5.
Skreśla się tekst załącznika IVd do USiS.
Artykuł  3

Produkty rybołówstwa

1.
Artykuł 28 ust. 2 USiS otrzymuje brzmienie:

"2. Była jugosłowiańska republika Macedonii znosi wszelkie opłaty o skutku równoważnym z opłatami celnymi oraz opłaty celne stosowane przy przywozie ryb i produktów rybołówstwa pochodzących z Unii Europejskiej, z wyjątkiem produktów wymienionych w załączniku Vb oraz w załączniku Vc, które określają obniżki stawek celnych na wymienione w nich produkty.".

2.
Tekst zawarty w załączniku IV do niniejszego Protokołu dodaje się do USiS jako załącznik Vc.
Artykuł  4

Przetworzone produkty rolne

1.
Załącznik II do Protokołu 3 do USiS zastępuje się tekstem zawartym w załączniku V do niniejszego Protokołu.
2.
Załącznik III do Protokołu 3 do USiS zastępuje się tekstem zawartym w załączniku VI do niniejszego Protokołu.
Artykuł  5

Umowa w sprawie win i wyrobów spirytusowych

Ust. 1 i ust. 3 załącznika I (Umowa pomiędzy Wspólnotą Europejską a byłą jugosłowiańską republiką Macedonii w sprawie wzajemnych preferencyjnych koncesji handlowych na określone rodzaje win, o której mowa w art. 27 ust. 4 USiS) do protokołu dodatkowego regulującego aspekty handlowe układu celem uwzględnienia wyników negocjacji pomiędzy stronami w sprawie wzajemnych preferencyjnych koncesji handlowych na określone rodzaje win, wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli nazw win oraz wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli oznaczeń wyrobów spirytusowych i napojów aromatyzowanych, zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku VII do niniejszego protokołu.

SEKCJA  III

Reguły pochodzenia

Artykuł  6

Załącznik IV do Protokołu 4 do USiS zastępuje się tekstem zawartym w załączniku VIII do niniejszego Protokołu.

SEKCJA  IV

Postanowienia przejściowe

Artykuł  7

WTO

Była jugosłowiańska republika Macedonii zobowiązuje się nie wnosić żadnych roszczeń, wniosków ani skarg oraz nie wprowadzać zmian ani nie wycofywać żadnych koncesji na podstawie art. XXIV.6 i art. XXVIII porozumienia GATT z 1994 r. w związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej.

Artykuł  8

Dowód pochodzenia i współpraca administracyjna

1.
Dowody pochodzenia prawidłowo wystawione przez byłą jugosłowiańską republikę Macedonii lub Chorwację w ramach umów preferencyjnych lub niezależnych ustaleń, obowiązujących między nimi, są przyjmowane w tych krajach, pod warunkiem że:
a)
uzyskanie statusu pochodzenia prowadzi do stosowania taryfy preferencyjnej na podstawie preferencyjnych środków taryfowych zawartych w USiS;
b)
dowód pochodzenia i dokumenty przewozowe zostały wystawione najpóźniej na dzień przed przystąpieniem;
c)
dowód pochodzenia zostanie przedstawiony organom celnym w ciągu czterech miesięcy od dnia przystąpienia.

W przypadku, gdy towary do przywozu zgłoszono władzom celnym w byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii lub Chorwacji w ramach umów preferencyjnych lub odrębnych porozumień pomiędzy byłą jugosłowiańską republiką Macedonii a Chorwacją przed datą przystąpienia, dowód pochodzenia wystawiony z mocą wsteczną na mocy tych umów lub porozumień może również zostać uznany, pod warunkiem że zostanie on przedstawiony władzom celnym w terminie czterech miesięcy od daty przystąpienia.

2.
Była jugosłowiańska republika Macedonii i Chorwacja mają prawo zachować zezwolenia, na podstawie których otrzymały status "zatwierdzonych eksporterów" w ramach zawartych między nimi umów preferencyjnych lub odrębnych porozumień, pod warunkiem że:
a)
taki przepis został przewidziany także w umowie zawartej między byłą jugosłowiańską republiką Macedonii a Unią Europejską przed datą przystąpienia Chorwacji; oraz
b)
upoważnieni eksporterzy stosują obowiązujące na mocy takiej umowy reguły pochodzenia.

Upoważnienia te zostaną zastąpione, najpóźniej w rok po dniu przystąpienia Chorwacji, nowymi upoważnieniami wydanymi zgodnie z warunkami określonymi w USiS.

3.
Wnioski w sprawie późniejszej weryfikacji dowodów pochodzenia, wydanych w ramach umów preferencyjnych lub na mocy niezależnych ustaleń, o których mowa w ust. 1, są przyjmowane przez właściwe organy celne byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii lub Chorwacji przez okres trzech lat od daty wydania danego dowodu pochodzenia, oraz mogą być przedstawiane przez te organy w okresie trzech lat od chwili uznania dowodu pochodzenia, przedłożonego tym organom przy zgłoszeniu przywozowym.
Artykuł  9

Towary w tranzycie

1.
Postanowienia USiS stosuje się do towarów wywożonych z byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii do Chorwacji lub z Chorwacji do byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii, które spełniają kryteria określone w protokole 4 do USiS, oraz które w dniu przystąpienia znajdują się w drodze, są czasowo składowane bądź znajdują się w składzie celnym lub w wolnym obszarze celnym na terytorium byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii lub Chorwacji.
2.
W takich przypadkach można przyznać preferencyjne traktowanie, pod warunkiem przedłożenia organom celnym kraju przywozu, przed upływem czterech miesięcy od dnia przystąpienia Chorwacji, dowodu pochodzenia wystawionego z mocą wsteczną przez organy celne kraju wywozu.
Artykuł  10

Kontyngenty w 2013 roku

Wielkość nowych kontyngentów taryfowych oraz zwiększenie istniejących kontyngentów taryfowych na rok 2013 oblicza się proporcjonalnie do wielkości podstawowych, uwzględniając okres, jaki upłynął do dnia 1 lipca 2013 r.

SEKCJA  V

Przepisy ogólne i końcowe

Artykuł  11

Niniejszy Protokół i załączniki do niego stanowią integralną część USiS.

Artykuł  12
1.
Niniejszy Protokół podlega zatwierdzeniu przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie oraz przez byłą jugosłowiańską republikę Macedonii zgodnie z ich wewnętrznymi procedurami.
2.
Strony powiadamiają się wzajemnie o zakończeniu stosownych procedur, o których mowa w ust. 1. Dokumenty zatwierdzające składane są w Sekretariacie Generalnym Rady Unii Europejskiej.
Artykuł  13
1.
Niniejszy Protokół wchodzi w życie w pierwszym dniu pierwszego miesiąca po dacie złożenia ostatniego dokumentu ratyfikacyjnego lub zatwierdzającego.
2.
Jeżeli przed dniem 1 lipca 2013 r. nie zostaną złożone wszystkie dokumenty niezbędne do zatwierdzenia niniejszego Protokołu, Protokół ten zacznie obowiązywać tymczasowo od dnia 1 lipca 2013 r.
Artykuł  14

Niniejszy Protokół sporządzono w dwóch egzemplarzach w każdym z języków urzędowych stron, przy czym każdy z tych tekstów jest jednakowo autentyczny.

Artykuł  15

Tekst USiS, w tym stanowiących jego integralną część załączników i protokołów, oraz Akt końcowy wraz z załączonymi do niego deklaracjami, zostają sporządzone w języku chorwackim, która to wersja językowa jest na równi autentyczna z tekstami oryginalnymi. Teksty te zatwierdza Rada Stabilizacji i Stowarzyszenia.

grafika

grafika

grafika

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK IVA

PRZYWÓZ DO BYŁEJ JUGOSŁOWIAŃSKIEJ REPUBLIKI MACEDONII PRODUKTÓW ROLNYCH POCHODZĄCYCH Z UNII EUROPEJSKIEJ

(Zerowa stawka celna)

(o których mowa w art. 27 ust. 3 lit. a))

Kod CNWyszczególnienie
0101Konie, osły, muły i osłomuły, żywe:
- Konie:
0101 21 00- - Zwierzęta hodowlane czystorasowe
0101 29- - Pozostałe:
0101 29 90- - - Pozostałe
0101 30 00- Osły
0101 90 00- Pozostałe
0102Bydło żywe:
- Bydło:
0102 29- - Pozostałe:
0102 29 05- - - Z podrodzaju Bibos lub z podrodzaju Poephagus
- - - Pozostałe:
- - - - O masie przekraczającej 80 kg, ale nieprzekraczającej 160 kg:
0102 29 21- - - - - Do uboju
0102 29 29- - - - - Pozostałe
- - - - O masie przekraczającej 160 kg, ale nieprzekraczającej 300 kg:
0102 29 41- - - - - Do uboju
0102 29 49- - - - - Pozostałe
- - - - O masie przekraczającej 300 kg:
- - - - - Jałówki (bydło płci żeńskiej, które nigdy nie miało cielaka):
0102 29 51- - - - - - Do uboju
0102 29 59- - - - - - Pozostałe
- - - - - Krowy:
0102 29 61- - - - - - Do uboju
0102 29 69- - - - - - Pozostałe
- - - - - Pozostałe:
0102 29 91- - - - - - Do uboju
0102 29 99- - - - - - Pozostałe
- Bawoły:
0102 39- - Pozostałe:
0102 39 10- - - Gatunki domowe
0102 39 90- - - Pozostałe
0102 90- Pozostałe:
- - Pozostałe:
0102 90 91- - - Gatunki domowe
0102 90 99- - - Pozostałe
0103Świnie żywe:
0103 10 00- Zwierzęta hodowlane czystorasowe
- Pozostałe:
0103 91- - O masie mniejszej niż 50 kg:
0104Owce i kozy, żywe:
0104 10- Owce:
0104 10 10- - Zwierzęta hodowlane czystorasowe
0104 20- Kozy:
0104 20 10- - Zwierzęta hodowlane czystorasowe
0105Drób domowy żywy, to znaczy ptactwo z gatunku Gallus domesticus, kaczki, gęsi, indyki i perliczki:
- O masie nieprzekraczającej 185 g:
0105 11- - Ptactwo z gatunku Gallus domesticus:
- - - Pisklęta płci żeńskiej pochodzące z hodowli w drugim i trzecim pokoleniu:
0105 11 11- - - - Nioski
0105 11 19- - - - Pozostałe
- - - Pozostałe:
0105 11 99- - - - Pozostałe
0105 12 00- - Indyki
0105 13 00- - Kaczki
0105 14 00- - Gęsi
0105 15 00- - Perliczki
- Pozostałe:
0105 94 00- - Ptactwo z gatunku Gallus domesticus:
0105 99- - Pozostałe:
0105 99 10- - - Kaczki
0105 99 20- - - Gęsi
0105 99 30- - - Indyki
0105 99 50- - - Perliczki
0106Pozostałe zwierzęta żywe
0201Mięso z bydła, świeże lub schłodzone
0202Mięso z bydła, zamrożone
0205 00Mięso z koni, osłów, mułów lub osłomułów, świeże, schłodzone lub zamrożone
0206Jadalne podroby z bydła, świń, owiec, kóz, koni, osłów, mułów lub osłomułów, świeże, schłodzone lub zamrożone
0207Mięso i podroby jadalne, z drobiu objętego pozycją 0105, świeże, schłodzone lub zamrożone
0208Pozostałe mięso i podroby jadalne, świeże, schłodzone lub zamrożone
0209Tłuszcz ze świń bez chudego mięsa oraz tłuszcz drobiowy, niewytapiane lub inaczej wyekstrahowane, świeże, schłodzone, zamrożone, solone, w solance, suszone lub wędzone:
0209 10- Ze świń:
0209 10 90- - Tłuszcz ze świń, inny niż objęty podpozycją 0209 10 11 lub 0209 10 19
0209 90 00- Pozostałe
0210Mięso i podroby jadalne, solone, w solance, suszone lub wędzone; jadalne mąki i mączki, z mięsa lub podrobów
0402Mleko i śmietana, zagęszczone lub zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego:
0402 10- W proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, o zawartości tłuszczu nieprzekraczającej 1,5 % masy:
- - Niezawierające dodatku cukru ani innego środka słodzącego:
0402 10 19- - - Pozostałe
- - Pozostałe:
0402 10 91- - - W bezpośrednich opakowaniach o zawartości netto nieprzekraczającej 2,5 kg:
0402 10 99- - - Pozostałe
- W proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, o zawartości tłuszczu przekraczającej 1,5 % masy:
0402 21- - Niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego:
0402 29- - Pozostałe
- Pozostałe:
0402 91- - Niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego:
0402 99- - Pozostałe
0404Serwatka, nawet zagęszczona lub zawierająca dodatek cukru lub innego środka słodzącego; produkty składające się ze składników naturalnego mleka, nawet zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone
0405Masło i pozostałe tłuszcze oraz oleje otrzymane z mleka; produkty mleczarskie do smarowania
0405 10- Masło:
0405 20- Produkty mleczarskie do smarowania:
0405 20 90- - O zawartości tłuszczu większej niż 75 % masy, ale mniejszej niż 80 % masy
0405 90- Pozostałe
0408Jaja ptasie bez skorupek i żółtka jaj, świeże, suszone, gotowane na parze lub w wodzie, formowane, zamrożone lub inaczej zakonserwowane, nawet zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego
0410 00 00Jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone
0601Cebulki, bulwy, korzenie bulwiaste, pędy podziemne korony i kłącza, w stanie uśpienia roślin, wegetacji lub kwitnienia; rośliny cykorii i jej korzenie, inne niż korzenie objęte pozycją 1212
0602Pozostałe rośliny żywe (włącznie z ich korzeniami), sadzonki i zrazy; grzybnia:
0602 10- Nieukorzenione sadzonki i zrazy
0602 20- Drzewa, krzewy i krzaki gatunków rodzących jadalne owoce lub orzechy, nawet szczepione
0602 30 00- Rododendrony i azalie, nawet szczepione
0602 40 00- Róże, nawet szczepione
0602 90- Pozostałe:
0602 90 10- - Grzybnia
0602 90 30- - Rośliny warzyw, truskawek i poziomek
- - Pozostałe:
- - - Rośliny rosnące na wolnym powietrzu:
- - - - Drzewa, krzewy i krzaki:
0602 90 41- - - - - Drzewa leśne
- - - - - Pozostałe:
0602 90 45- - - - - - Ukorzenione sadzonki i młode rośliny
0602 90 49- - - - - - Pozostałe
0602 90 50- - - - Pozostałe rośliny rosnące na wolnym powietrzu
- - - Rośliny rosnące w pomieszczeniach:
0602 90 70- - - - Ukorzenione sadzonki i młode rośliny, z wyłączeniem kaktusów
- - - - Pozostałe:
0602 90 91- - - - - Rośliny kwiatowe z pąkami lub kwiatami, z wyłączeniem kaktusów
0602 90 99- - - - - Pozostałe
0603Kwiaty cięte i pąki kwiatowe gatunków odpowiednich na bukiety lub do celów zdobniczych, świeże, suszone, barwione, bielone, impregnowane lub w inny sposób przygotowane
0604Liście, gałęzie i pozostałe części roślin, bez kwiatów lub pąków kwiatowych, oraz trawy, mchy i porosty, odpowiednie na bukiety lub do celów zdobniczych, świeże, suszone, barwione, bielone, impregnowane lub w inny sposób przygotowane
0701Ziemniaki, świeże lub schłodzone:
0701 10 00- Nasiona
0703Cebula, szalotka, czosnek, pory oraz pozostałe warzywa cebulowe, świeże lub schłodzone:
0703 10 00- Cebula i szalotka
- - Cebula:
0703 10 19- - - Pozostałe:
0703 10 19 10- - - - Do siewu
0703 10 19 30- - - - Arpadzik
0703 90 00- Pory i pozostałe warzywa cebulowe
0703 90 00 10- - Do siewu
0709Pozostałe warzywa, świeże lub schłodzone:
- Pozostałe:
0709 99- - Pozostałe:
0709 99 60- - - Kukurydza cukrowa
0710Warzywa (niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie), zamrożone:
0710 80- Pozostałe warzywa:
0710 80 10- - Oliwki
0710 80 80- - Karczochy
0710 80 85- - Szparagi
0711Warzywa zakonserwowane tymczasowo (na przykład w gazowym ditlenku siarki, w solance, w wodzie siarkowej lub w innych roztworach konserwujących), ale nienadające się w tym stanie do bezpośredniego spożycia:
0711 20- Oliwki
0712Warzywa suszone, całe, cięte w kawałki, w plasterkach, łamane lub w proszku, ale dalej nieprzetworzone:
0712 20 00- Cebula
- Grzyby, uszaki (Auricularia spp.), trzęsaki (Tremella spp.) i trufle:
0712 31 00- - Grzyby z rodzaju Agaricus
0712 32 00- - Uszaki (Auricularia spp.)
0712 33 00- - Trzęsaki (Tremella spp.)
0712 39 00- - Pozostałe
0712 90- Pozostałe warzywa; mieszanki warzyw:
0712 90 05- - Ziemniaki, nawet cięte w kawałki lub plasterki, ale dalej nieprzetworzone
- - Kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata):
0712 90 19- - - Pozostałe
0712 90 30- - Pomidory
0712 90 50- - Marchew
0712 90 90- - Pozostałe
0713Warzywa strączkowe, suszone, łuskane, nawet bez skórki lub dzielone:
0713 10- Groch (Pisum sativum):
0713 10 10- - Do siewu
0713 20 00- Ciecierzyca (cieciorka)
0713 20 00 10- - Nasiona
- Fasola (Vigna spp., Phaseolus spp.):
0713 31 00- - Fasola z gatunku Vigna mungo (L.) Hepper or Vigna radiata (L.) Wilczek:
0713 31 00 10- - - Ziarna
0713 32 00- - Fasolka czerwona mała (Adzuki) (Phaseolus or Vigna angularis):
0713 32 00 10- - - Ziarna
0713 33- - Fasola, włącznie z białą groszkową (Phaseolus vulgaris):
0713 33 10- - - Do siewu
0713 34 00- - Sorzycha ziemna (Vigna subterranea or Voandzeia subterranea):
0713 34 00 10- - - Do siewu
0713 35 00- - Fasolnik chiński (Vigna unguiculata):
0713 35 00 10- - - Do siewu
0713 39 00- - Pozostałe:
0713 39 00 10- - - Do siewu
0713 40 00- Soczewica
0713 40 00 10- - Do siewu
0713 50 00- Bób (Vicia faba var. major) i bobik (Vicia faba var. equina, Vicia faba var. minor):
0713 50 00 10- - Do siewu
0713 60 00- Nikla indyjska (Cajanus cajan):
0713 60 00 10- - Do siewu
0713 90 00- Pozostałe:
0713 90 00 10- - Do siewu
0714Maniok, maranta, salep, topinambur, słodkie ziemniaki i podobne korzenie i bulwy o dużej zawartości skrobi lub inuliny, świeże, schłodzone, zamrożone lub suszone, nawet w plastrach lub w postaci granulek; rdzeń sagowca
0801Orzechy kokosowe, orzechy brazylijskie i orzechy nerkowca, świeże lub suszone, nawet łuskane lub obrane
0802Pozostałe orzechy, świeże lub suszone, nawet łuskane lub obrane
0803Banany, włącznie z plantanami, świeże lub suszone
0804Daktyle, figi, ananasy, awokado, guawa, mango i smaczelina, świeże lub suszone
0805Owoce cytrusowe, świeże lub suszone
0810Pozostałe owoce, świeże:
0810 20- Maliny, jeżyny, morwy i owoce mieszańców malin z jeżynami
0810 30- Porzeczki czarne, białe lub czerwone i agrest
0810 40- Żurawiny, borówki czarne i pozostałe owoce z rodzaju Vaccinium
0810 50 00- Owoce kiwi
0810 60 00- Duriany właściwe
0810 70 00- Owoce persymony (kaki)
0810 90- Pozostałe
0811Owoce i orzechy, niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie, zamrożone, nawet zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego
0812Owoce i orzechy zakonserwowane tymczasowo (na przykład gazowym ditlenkiem siarki, w solance, w wodzie siarkowej lub w innych roztworach konserwujących), ale nienadające się w tym stanie do bezpośredniego spożycia
0813Owoce suszone, inne niż te objęte pozycjami od 0801 do 0806; mieszanki orzechów lub owoców suszonych objętych niniejszym działem
0814 00 00Skórki owoców cytrusowych lub melonów (włącznie z arbuzami), świeże, zamrożone, suszone lub zakonserwowane tymczasowo w solance, w wodzie siarkowej lub w innych roztworach konserwujących
0901kawa, nawet palona lub bezkofeinowa; łupinki i łuski kawy; substytuty kawy zawierające kawę w dowolnej proporcji
0902Herbata, nawet aromatyzowana
0904Pieprz z rodzaju Piper; owoce z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta, suszone lub rozgniatane, lub mielone
- Pieprz:
0904 11 00- - Nierozgniatany ani niemielony
0904 12 00- - Rozgniatany lub mielony
0905Wanilia
0906Cynamon i kwiaty cynamonowca
0907Goździki (całe owoce, kwiaty i szypułki)
0908Gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy i kardamony
0909Nasiona anyżku, badianu, kopru, kolendry, kminu lub kminku; jagody jałowca
0910Imbir, szafran, kurkuma, tymianek, liście laurowe, curry i pozostałe przyprawy korzenne
1001Pszenica i meslin:
- Pszenica durum:
1001 11 00- - Nasiona
1002Żyto
1003Jęczmień:
1003 10 00- Nasiona
1003 90 00- Pozostały:
1003 90 00 10- - Do produkcji piwa
1003 90 00 20- - Na paszę
1003 90 00 90- - Pozostały
1004Owies
1005Kukurydza:
1005 10- Nasiona
1006Ryż:
1006 10- Ryż niełuskany
1006 10 10- - Do siewu
1007Ziarno sorgo
1008Gryka, proso i ziarno mozgi kanaryjskiej; pozostałe zboża
1102Mąki ze zbóż, innych niż pszenica lub meslin
1103Kasze, mączki i granulki, zbożowe
1104Ziarna zbóż obrobione w inny sposób (na przykład łuszczone, miażdżone, płatkowane, perełkowane, krojone lub śrutowane), z wyjątkiem ryżu objętego pozycją 1006; zarodki zbóż całe, miażdżone, płatkowane lub mielone
1105Mąka, mączka, proszek, płatki i granulki, ziemniaczane
1106Mąka, mączka i proszek, z suszonych warzyw strączkowych objętych pozycją 0713, z sago lub z korzeni, lub bulw, objętych pozycją 0714, lub z produktów objętych działem 8
1107Słód, nawet palony
1108Skrobie; inulina
1201Nasiona soi, nawet łamane
1202Orzeszki ziemne, nieprażone ani niepoddane w inny sposób obróbce cieplnej, nawet łuskane lub łamane
1203 00 00Kopra
1204Nasiona lnu, nawet łamane
1207Pozostałe nasiona i owoce oleiste, nawet łamane
1208Mąka i mączka, z nasion lub owoców oleistych, innych niż z gorczycy
1209Nasiona, owoce i zarodniki, w rodzaju stosowanych do siewu
1211Rośliny i części roślin (włącznie z nasionami i owocami), w rodzaju stosowanych głównie w perfumerii, farmacji lub stosowane do celów owadobójczych, grzybobójczych lub podobnych, świeże lub suszone, nawet krojone, kruszone lub proszkowane
1212Chleb świętojański, wodorosty morskie i pozostałe algi, burak cukrowy i trzcina cukrowa, świeże, schłodzone, zamrożone lub suszone, nawet mielone; pestki i jądra owoców oraz pozostałe produkty roślinne (włącznie z niepalonymi korzeniami cykorii odmiany Cichorium intybus sativum), w rodzaju stosowanych głównie do spożycia przez ludzi, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone
1213 00 00Słoma i plewy zbóż, niepreparowane, nawet siekane, mielone, prasowane lub w formie granulek
1214Brukiew, buraki pastewne, korzenie pastewne, siano, lucerna (alfalfa), koniczyna, esparceta, kapusta pastewna, łubin, wyka i podobne produkty pastewne, nawet granulowane
1301Szelak; gumy naturalne, żywice, gumożywice i oleożywice (np. balsamy)
1302Soki i ekstrakty roślinne; substancje pektynowe, pektyniany i pektany; agar-agar i pozostałe śluzy i zagęszczacze, nawet modyfikowane, pochodzące z produktów roślinnych:
- Soki i ekstrakty roślinne:
1302 11 00- - Opium
1501Tłuszcz ze świń (włącznie ze smalcem) i tłuszcz z drobiu, inne niż te objęte pozycją 0209 lub 1503:
1502Tłuszcze z bydła, owiec lub kóz, inne niż te objęte pozycją 1503
1503Stearyna smalcowa, olej smalcowy, oleostearyna, oleina i olej łojowy, nieemulgowane lub niezmieszane, lub nieprzygotowane inaczej
1504Tłuszcze i oleje i ich frakcje, z ryb lub ze ssaków morskich, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie
1508Olej z orzeszków ziemnych i jego frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie
1509Oliwa i jej frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie
1510Pozostałe oleje i ich frakcje, otrzymywane wyłącznie z oliwek, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie, włącznie z mieszaninami tych olejów lub ich frakcji z olejami lub frakcjami objętymi pozycją 1509
1511Olej palmowy i jego frakcje, nawet rafinowany, ale niemodyfikowany chemicznie
1512Olej z nasion słonecznika, z krokosza balwierskiego lub z nasion bawełny i ich frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie:
- Olej z nasion bawełny i jego frakcje:
1512 21- - Olej surowy, nawet z którego został usunięty gossypol
1512 29- - Pozostałe
1513Olej kokosowy (z kopry), olej z ziaren palmowych lub olej babassu i ich frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie
1514Olej rzepakowy, rzepikowy lub gorczycowy oraz ich frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie:
- Pozostałe:
1514 99- - Pozostałe
1515Pozostałe ciekłe tłuszcze i oleje roślinne (włącznie z olejem jojoba) i ich frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie:
- Olej lniany i jego frakcje:
1515 11 00- - Olej surowy
1515 19- - Pozostały
1515 30- Olej rycynowy i jego frakcje:
1515 50- Olej sezamowy i jego frakcje:
1515 90- Pozostały:
- - Olej z nasion tytoniu i jego frakcje:
- - - Olej surowy:
1515 90 21- - - - Do zastosowań technicznych lub przemysłowych innych niż produkcja artykułów spożywanych przez ludzi
1515 90 29- - - - Pozostały
- - - Pozostały:
1515 90 31- - - - Do zastosowań technicznych lub przemysłowych innych niż produkcja artykułów spożywanych przez ludzi
1515 90 39- - - - Pozostały
- - Pozostałe oleje i ich frakcje:
- - - Oleje surowe:
1515 90 40- - - - Do zastosowań technicznych lub przemysłowych innych niż produkcja artykułów spożywanych przez ludzi
- - - - Pozostałe:
1515 90 51- - - - - Stałe, w bezpośrednich opakowaniach o zawartości netto 1 kg lub mniejszej
1515 90 59- - - - - Pozostałe stałe; ciekłe
- - - Pozostałe:
1515 90 60- - - - Do zastosowań technicznych lub przemysłowych innych niż produkcja artykułów spożywanych przez ludzi
- - - - Pozostałe:
1515 90 91- - - - - Stałe, w bezpośrednich opakowaniach o zawartości netto 1 kg lub mniejszej
1515 90 99- - - - - Pozostałe stałe; ciekłe
1516Tłuszcze i oleje, zwierzęce lub roślinne i ich frakcje, częściowo lub całkowicie uwodornione, estryfikowane wewnętrznie, reestryfikowane lub elaidynizowane, nawet rafinowane, ale dalej nieprzetworzone:
1516 10- Tłuszcze i oleje, zwierzęce i ich frakcje
1517Margaryna; jadalne mieszaniny lub produkty z tłuszczów lub olejów, zwierzęcych lub roślinnych, lub z frakcji różnych tłuszczów lub olejów, z niniejszego działu, inne niż jadalne tłuszcze lub oleje lub ich frakcje, objęte pozycją 1516:
1517 90- Pozostałe:
- - Pozostałe:
1517 90 99- - - Pozostałe
1603Ekstrakty i soki, z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych:
1701Cukier trzcinowy lub buraczany i chemicznie czysta sacharoza, w postaci stałej:
- Cukier surowy niezawierający dodatku środków aromatyzujących lub barwiących:
1701 12- - Cukier buraczany
- Pozostały:
1701 91 00- - Zawierający dodatek środków aromatyzujących lub barwiących
1701 99- - Pozostały:
1701 99 90- - - Pozostały
1702Pozostałe cukry, włącznie z chemicznie czystymi: laktozą, maltozą, glukozą i fruktozą, w postaci stałej; syropy cukrowe niezawierające dodatku środków aromatyzujących lub barwiących; miód sztuczny, nawet zmieszany z miodem naturalnym; karmel:
- Laktoza i syrop laktozowy:
1702 11 00- - Zawierające 99 % masy laktozy lub więcej, wyrażonej jako laktoza bezwodna, w przeliczeniu na suchą masę
1702 19 00- - Pozostałe
1702 20- Cukier klonowy i syrop klonowy
1702 30- Glukoza i syrop glukozowy, niezawierające fruktozy lub zawierające w stanie suchym mniej niż 20 % masy fruktozy
1702 40- Glukoza i syrop glukozowy, zawierające w stanie suchym co najmniej 20 % masy, ale mniej niż 50 % masy fruktozy, z wyłączeniem cukru inwertowanego
1702 60- Pozostała fruktoza i syrop fruktozowy, zawierające w stanie suchym więcej niż 50 % masy fruktozy, z wyłączeniem cukru inwertowanego
1703Melasy powstałe z ekstrakcji lub rafinacji cukru
2005Pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym, niezamrożone, inne niż produkty objęte pozycją 2006:
2005 10 00- Warzywa homogenizowane
2005 70 00- Oliwki
2007Dżemy, galaretki owocowe, marmolady, przeciery i pasty owocowe lub orzechowe, otrzymane w wyniku obróbki cieplnej, nawet zawierające dodatek cukru lub innej substancji słodzącej
2301Mąki, mączki i granulki, z mięsa lub podrobów, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych, nienadające się do spożycia przez ludzi; skwarki:
2301 10 00- Mąki, mączki i granulki, z mięsa lub podrobów; skwarki
2302Otręby, śruta i inne pozostałości odsiewu, przemiału lub innej obróbki zbóż i roślin strączkowych, nawet granulowane
2303Pozostałości z produkcji skrobi i podobne pozostałości, wysłodki buraczane, wytłoczyny z trzciny cukrowej i pozostałe odpady z produkcji cukru, pozostałości i odpady browarnicze i gorzelniane, nawet w postaci granulek:
2304 00 00Makuchy i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji oleju sojowego
2305 00 00Makuchy i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji oleju z orzeszków ziemnych
2306Makuchy i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji tłuszczów lub olejów roślinnych, inne niż te objęte pozycją 2304 lub 2305
2307Osad winny z drożdży; kamień winny
2308Materiały roślinne i odpady roślinne, pozostałości roślinne i produkty uboczne, nawet w postaci granulek, w rodzaju stosowanych do karmienia zwierząt, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone
2309Preparaty, w rodzaju stosowanych do karmienia zwierząt
2401Tytoń nieprzetworzony; odpady tytoniowe
4301Skóry futerkowe surowe (włącznie z łbami, ogonami, łapami i pozostałymi częściami lub kawałkami nadającymi się do wykorzystania w kuśnierstwie), inne niż surowe skóry i skórki objęte pozycją 4101, 4102 lub 4103"

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK IVB

PRZYWÓZ DO BYŁEJ JUGOSŁOWIAŃSKIEJ REPUBLIKI MACEDONII PRODUKTÓW ROLNYCH POCHODZĄCYCH Z UNII EUROPEJSKIEJ

(Zerowa stawka celna w ramach kontyngentów taryfowych)

(określone w art. 27 ust. 3 lit. b))

Kod CNWyszczególnienieRoczny kontyngent taryfowy (w tonach)Cło stosowane w przypadku przekroczenia ilości (% KNU)
0401Mleko i śmietana, niezagęszczone ani niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego:800100
0401 10- O zawartości tłuszczu nieprzekraczającej 1 % masy:
0401 10 10- - W bezpośrednich opakowaniach o zawartości netto nieprzekraczającej 2 litrów
0401Mleko i śmietana, niezagęszczone ani niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego:2 400100
0401 20- O zawartości tłuszczu przekraczającej 1 % masy, ale nieprzekraczającej 6 % masy
0403Maślanka, mleko zsiadłe i śmietana ukwaszona, jogurt, kefir i inne sfermentowane lub zakwaszone mleko i śmietana, nawet zagęszczone lub zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub aromatyzowane lub zawierające dodatek owoców, orzechów lub kakao:1 300100
0403 10- Jogurt:
- - Niearomatyzowane ani niezawierające dodatku owoców, orzechów lub kakao:
- - - Niezawierający dodatku cukru lub innego środka słodzącego, o zawartości tłuszczu
0403 10 11- - - - Nieprzekraczającej 3 % masy
0403 10 13- - - - Przekraczającej 3 % masy, ale nieprzekraczającej 6 % masy
0403 90- Pozostałe:
- - Niearomatyzowane ani niezawierające dodatku owoców, orzechów lub kakao:
- - - Pozostałe:
- - - - Niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego, o zawartości tłuszczu:
0403 90 51- - - - - Nieprzekraczającej 3 % masy
0403 90 53- - - - - Przekraczającej 3 % masy, ale nieprzekraczającej 6 % masy
0403 90 59- - - - - Przekraczającej 6 % masy
0406Ser i twaróg:40100
0406 10- Ser (niedojrzewający lub niekonserwowany) świeży, włącznie z serem serwatkowym i twaróg
0406Ser i twaróg:31070
0406 20- Ser tarty lub proszkowany, wszystkich rodzajów
0406 30- Ser przetworzony (ser topiony), nietarty lub nieproszkowany
0406Ser i twaróg:650100
0406 90- Pozostałe sery:
0701Ziemniaki, świeże lub schłodzone:450100
0701 90- Pozostałe:
- - Pozostałe:
0701 90 90- - - Pozostałe
0703Cebula, szalotka, czosnek, pory oraz pozostałe warzywa cebulowe, świeże lub schłodzone:300100
0703 10- Cebula i szalotka
- - Cebula:
0703 10 19- - - Pozostałe
1512Olej z nasion słonecznika, z krokosza barwierskiego lub z nasion bawełny i ich frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie:100100
- Olej z nasion słonecznika lub z krokosza barwierskiego i ich frakcje:
1512 19- - Pozostałe:
1512 19 90- - - Pozostałe
1601 00Kiełbasy i podobne wyroby z mięsa, podrobów lub krwi; przetwory żywnościowe na bazie tych wyrobów3 40070
1602Pozostałe mięso, podroby lub krew, przetworzone lub zakonserwowane2 05070
2001Warzywa, owoce, orzechy i pozostałe jadalne części roślin, przetworzone lub zakonserwowane octem lub kwasem octowym:40100
2001 10 00- Ogórki i korniszony
2003Grzyby i trufle, przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym:50100
2003 10- Grzyby z rodzaju Agaricus:
2003 10 20- - Tymczasowo zakonserwowane, gotowane
2003 10 30- - Pozostałe
2003 90- Pozostałe:
2003 90 10- - Trufle
2005Pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym, niezamrożone, inne niż produkty objęte pozycją 2006:150100
2005 20- Ziemniaki:
- - Pozostałe:
2005 20 20- - - Cienkie plasterki, smażone lub pieczone, nawet solone lub z przyprawami, w hermetycznych opakowaniach, nadające się do bezpośredniego spożycia
2005 20 80- - - Pozostałe
2005Pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym, niezamrożone, inne niż produkty objęte pozycją 2006:60100
2005 40 00- Groch (Pisum sativum)
2009Soki owocowe (włączając moszcz gronowy) i soki warzywne niesfermentowane i niezawierające dodatku alkoholu, nawet z dodatkiem cukru lub innej substancji słodzącej"300100

ZAŁĄCZNIK  III

"ZAŁĄCZNIK IVC

PRZYWÓZ DO BYŁEJ JUGOSŁOWIANSKIEJ REPUBLIKI MACEDONII PRODUKTÓW ROLNYCH POCHODZĄCYCH Z UNII EUROPEJSKIEJ (KONCESJE W RAMACH KONTYNGENTÓW TARYFOWYCH)

(określone w art. 27 ust. 3 lit. c))

Kod CNWyszczególnienieRoczny kontyngent taryfowy (w tonach)Stawka celna (% KNU)
0203Mięso ze świń, świeże, schłodzone lub zamrożone2 00070
0203Mięso ze świń, świeże, schłodzone lub zamrożone20050
0406Ser i twaróg60070
0701Ziemniaki, świeże lub schłodzone: 10050
0701 90- Pozostałe"

ZAŁĄCZNIK  IV

"ZAŁĄCZNIK VC

PRZYWÓZ DO BYŁEJ JUGOSŁOWIAŃSKIEJ REPUBLIKI MACEDONII RYB I PRODUKTÓW RYBOŁÓWSTWA POCHODZĄCYCH Z UNII EUROPEJSKIEJ

(Zerowa stawka celna w ramach kontyngentów taryfowych)

(o którym mowa w art. 28 ust. 2)

Kod CN(1)WyszczególnienieRoczny kontyngent bezcłowy
0301 93 00Karpiowate żywe75 ton
(1) Zgodnie z ustawą o taryfie celnej - Dziennik Ustaw nr 23/03, 69/04, 10/08, 35/10 i 11/12 byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii; Decyzja o harmonizacji i zmianie taryfy celnej - Dziennik Ustaw nr 169/12 byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii."

ZAŁĄCZNIK  V

"ZAŁĄCZNIK II

STAWKI CELNE STOSOWANE DO TOWARÓW POCHODZĄCYCH Z UNII EUROPEJSKIEJ W PRZYWOZIE DO BYŁEJ JUGOSŁOWIAŃSKIEJ REPUBLIKI MACEDONII
Kod CNWyszczególnienieStawka celna

(% KNU)

0403Maślanka, mleko zsiadłe i śmietana ukwaszona, jogurt, kefir i inne sfermentowane lub zakwaszone mleko i śmietana, nawet zagęszczone lub zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub aromatyzowane lub zawierające dodatek owoców, orzechów lub kakao:
0403 10- Jogurt:
- - Niearomatyzowany ani niezawierający dodatku owoców, orzechów lub kakao:
- - - W proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, o zawartości tłuszczu mlecznego:
0403 10 51- - - - Nieprzekraczającej 1,5 % masy50
0403 10 53- - - - Przekraczającej 1,5 % masy, ale nieprzekraczającej 27 % masy50
0403 10 59- - - - Przekraczającej 27 % masy

- - - Pozostałe, o zawartości tłuszczu mlecznego

50
0403 10 91- - - - Nieprzekraczającej 3 % masy50
0403 10 93- - - - Przekraczającej 3 % masy, ale nieprzekraczającej 6 % masy50
0403 10 99- - - - Przekraczającej 6 % masy50
0403 90- Pozostałe:
- - Aromatyzowany lub zawierający dodatek owoców, orzechów lub kakao:
- - - W proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, o zawartości tłuszczu mlecznego:
0403 90 71- - - - Nieprzekraczającej 1,5 % masy50
0403 90 73- - - - Przekraczającej 1,5 % masy, ale nieprzekraczającej 27 % masy50
0403 90 79- - - - Przekraczającej 27 % masy50
- - - Pozostałe, o zawartości tłuszczu mlecznego
0403 90 91- - - - Nieprzekraczającej 3 % masy50
0403 90 93- - - - Przekraczającej 3 % masy, ale nieprzekraczającej 6 % masy50
0403 90 99- - - - Przekraczającej 6 % masy50
0405Masło i pozostałe tłuszcze oraz oleje otrzymane z mleka; produkty mleczarskie do smarowania:
0405 20- Produkty mleczarskie do smarowania:
0405 20 10- - O zawartości tłuszczu 39 % masy i większej, ale mniejszej niż 60 % masy0
0405 20 30- - O zawartości tłuszczu 60 % masy i większej, ale nieprzekraczającej 75 % masy0
0501 00 00Włosy ludzkie nieobrobione, nawet myte lub odtłuszczone; odpadki ludzkich włosów0
0502Szczecina i sierść świń lub dzików; sierść borsuka i pozostała sierść do wyrobu szczotek i pędzli; odpady takiej szczeciny lub sierści0
0505Skóry i pozostałe części ptaków z ich piórami lub puchem, pióra i części piór (nawet z przystrzyżonymi końcami) oraz puch, nie bardziej obrobione niż oczyszczone, zdezynfekowane lub zakonserwowane; proszek i odpadki piór lub części piór0
0506Kości i rdzenie rogów, nieobrobione, odtłuszczone, wstępnie przygotowane (ale nieprzycięte do nadania kształtu), poddane działaniu kwasu lub odżelatynowane; proszek i odpadki tych produktów0
0507Kość słoniowa, skorupy żółwiowe, fiszbiny i frędzle, rogi, rogi jelenie, kopyta, paznokcie, szpony, pazury i dzioby, nieobrobione lub wstępnie przygotowane, ale nieprzycięte dla nadania kształtu; proszek i odpadki tych produktów0
0508 00 00Koral i podobne materiały, nieobrobione lub wstępnie przygotowane, ale nieobrobione inaczej; skorupy mięczaków, skorupiaków lub szkarłupni i kości sepii, nieobrobione lub wstępnie przygotowane, ale nieprzycięte dla nadania kształtu, proszek i ich odpadki0
0510 00 00Ambra szara, strój bobrowy, cybet i piżmo; kantarydyna; żółć, nawet suszona; gruczoły i inne produkty zwierzęce stosowane do przygotowania produktów farmaceutycznych, świeże, schłodzone, zamrożone lub inaczej tymczasowo zakonserwowane0
0511Produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; martwe zwierzęta objęte działami 1 lub 3, nienadające się do spożycia przez ludzi:
- Pozostałe:
0511 99- - Pozostałe:
- - - Gąbki naturalne pochodzenia zwierzęcego:
0511 99 31- - - - Surowe0
0511 99 39- - - - Pozostałe0
0710Warzywa (niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie), zamrożone:
0710 40 00- Kukurydza cukrowa0
0711Warzywa zakonserwowane tymczasowo (na przykład w gazowym ditlenku siarki, w solance, w wodzie siarkowej lub w innych roztworach konserwujących), ale nienadające się w tym stanie do bezpośredniego spożycia:
0711 90- Pozostałe warzywa; mieszanki warzyw:
- - Warzywa:
0711 90 30- - - Kukurydza cukrowa0
0903 00 00Maté (herbata paragwajska)0
1212Chleb świętojański, wodorosty morskie i pozostałe algi, burak cukrowy i trzcina cukrowa, świeże, schłodzone, zamrożone lub suszone, nawet mielone; pestki i jądra owoców oraz pozostałe produkty roślinne (włącznie z niepalonymi korzeniami cykorii odmiany Cichorium intybus sativum), w rodzaju stosowanych głównie do spożycia przez ludzi, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:
- Wodorosty morskie i pozostałe algi
1212 29 00- - Pozostałe0
1302Soki i ekstrakty roślinne; substancje pektynowe, pektyniany i pektany; agar- agar i pozostałe śluzy i zagęszczacze, nawet modyfikowane, pochodzące z produktów roślinnych:
- Soki i ekstrakty roślinne:
1302 12 00- - Z lukrecji0
1302 13 00- - Z chmielu0
1302 19- - Pozostałe:
1302 19 20- - - Z roślin z rodzaju Ephedra0
1302 19 70- - - Pozostałe0
1302 20- Substancje pektynowe, pektyniany i pektany100
- Śluzy i zagęszczacze, nawet modyfikowane, pochodzące z produktów roślinnych:
1302 31 00- - Agar-agar0
1302 32- - Śluzy i zagęszczacze, nawet modyfikowane, pochodzące z chleba świętojańskiego, nasion chleba świętojańskiego lub z nasion rośliny guar:
1302 32 10- - - Z chleba świętojańskiego i jego nasion0
1401Materiały roślinne, w rodzaju stosowanych głównie do wyplatania (na przykład bambus, trzcinopalmy rotang (rattan), trzciny, sitowie, łoziny, rafia, słoma zbożowa czyszczona, bielona lub barwiona i łyko lipowe)0
1404Produkty pochodzenia roślinnego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone0
1505 00Tłuszcz z wełny oraz substancje tłuszczowe otrzymane z niego (włącznie z lanoliną)0
1506 00 00Pozostałe oleje i tłuszcze zwierzęce oraz ich frakcje, nawet rafinowane, ale nie modyfikowane chemicznie0
1515Pozostałe ciekłe tłuszcze i oleje roślinne (włącznie z olejem jojoba) i ich frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie:
1515 90- Pozostałe:
1515 90 11- - Olej tungowy olej jojoba i olej oiticica; wosk mirtowy i wosk japoński; ich frakcje0
1516Tłuszcze i oleje, zwierzęce lub roślinne i ich frakcje, częściowo lub całkowicie uwodornione, estryfikowane wewnętrznie, reestryfikowane lub elaidynizowane, nawet rafinowane, ale dalej nieprzetworzone:
1516 20- Tłuszcze i oleje, roślinne i ich frakcje
1516 20 10- - Uwodorniony olej rycynowy, tzw. »wosk opalowy«0
1517Margaryna; jadalne mieszaniny lub produkty z tłuszczów lub olejów, zwierzęcych lub roślinnych, lub z frakcji różnych tłuszczów lub olejów, z niniejszego działu, inne niż jadalne tłuszcze lub oleje lub ich frakcje, objęte pozycją 1516:
1517 10- Margaryna, z wyłączeniem margaryny płynnej100
1517 90- Pozostałe:
1517 90 10- - Zawierająca więcej niż 10 % masy, ale nie więcej niż 15 % masy tłuszczów mleka100
- - Pozostałe:
1517 90 93- - - Jadalne mieszaniny lub preparaty, w rodzaju stosowanych jako preparaty zapobiegające przyleganiu do formy0
1518 00Tłuszcze i oleje, zwierzęce lub roślinne i ich frakcje, gotowane, utlenione, odwodnione, siarkowane, napowietrzane, polimeryzowane przez ogrzewanie w próżni lub w gazie obojętnym, lub inaczej modyfikowane chemicznie, z wyłączeniem objętych pozycją 1516; niejadalne mieszaniny lub produkty z tłuszczów lub olejów, zwierzęcych lub roślinnych, lub z frakcji różnych tłuszczów lub olejów z niniejszego działu, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone0
1520 00 00Glicerol surowy; wody glicerolowe i ługi glicerolowe0
1521Woski roślinne (inne niż triglicerydy), wosk pszczeli, pozostałe woski owadzie i spermacet, nawet rafinowane lub barwione0
1522 00Degras; pozostałości powstałe przy obróbce substancji tłuszczowych oraz wosków zwierzęcych lub roślinnych:
1522 00 10- Degras0
1702Pozostałe cukry, włącznie z chemicznie czystymi: laktozą, maltozą, glukozą i fruktozą, w postaci stałej; syropy cukrowe niezawierające dodatku środków aromatyzujących lub barwiących; miód sztuczny, nawet zmieszany z miodem naturalnym; karmel:
1702 50 00- Fruktoza chemicznie czysta0
1702 90- Pozostałe, włącznie z cukrem inwertowanym i innymi cukrami oraz mieszankami syropów cukrowych, zawierającymi w stanie suchym 50 % masy fruktozy:
1702 90 10- - Maltoza chemicznie czysta100
1704Wyroby cukiernicze(włącznie z białą czekoladą), niezawierające kakao50
1803Pasta kakaowa, nawet odtłuszczona0
1804 00 00Masło, tłuszcz i olej, kakaowe0
1805 00 00Proszek kakaowy, niezawierający dodatku cukru lub innego środka słodzącego0
1806Czekolada i pozostałe przetwory spożywcze zawierające kakao:
1806 10- Proszek kakaowy zawierający dodatek cukru lub innego środka słodzącego0
1806 20- Pozostałe przetwory w blokach, tabliczkach lub batonach, o masie większej niż 2 kg, lub w płynie, paście, proszku, granulkach lub w innej postaci, w pojemnikach lub w bezpośrednich opakowaniach, o zawartości przekraczającej 2 kg50
- Pozostałe, w blokach, tabliczkach lub batonach:
1806 31 00- - Nadziewane50
1806 32- - Bez nadzienia50
1806 90- Pozostałe50
1901Ekstrakt słodowy; przetwory spożywcze z mąki, kasz, mączki, skrobi lub z ekstraktu słodowego, niezawierające kakao lub zawierające mniej niż 40 % masy kakao, obliczone w stosunku do całkowicie odtłuszczonej bazy, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; przetwory spożywcze z towarów objętych pozycjami od 0401 do 0404, niezawierające kakao lub zawierające mniej niż 5 % masy kakao, obliczone w stosunku do całkowicie odtłuszczonej bazy, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:0
1902Makarony, nawet poddane obróbce cieplnej lub nadziewane (mięsem lub innymi substancjami), lub przygotowane inaczej, takie jak spaghetti, rurki, nitki, lasagne, gnocchi, ravioli, cannelloni; kuskus, nawet przygotowany:

- Makarony niepoddane obróbce cieplnej, nienadziewane ani nieprzygotowane inaczej:

1902 11 00- - Zawierające jaja50
1902 19- - Pozostałe50
1902 20- Makarony nadziewane, nawet poddane obróbce cieplnej lub inaczej przygotowane
1902 20 10- - Zawierające więcej niż 20 % masy ryb, skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych0
1902 20 30- - Zawierające więcej niż 20 % masy kiełbasy i tym podobnych, mięsa i podrobów, dowolnego rodzaju, włącznie z tłuszczami dowolnego rodzaju lub pochodzenia100
- - Pozostałe:
1902 20 91- - - Gotowane50
1902 20 99- - - Pozostałe50
1902 30- Pozostałe makarony50
1902 40- Kuskus50
1903 00 00Tapioka i jej namiastki, przygotowane ze skrobi, w postaci płatków, ziaren, perełek, odsiewu lub w podobnych postaciach0
1904Przetwory spożywcze otrzymane przez spęcznianie lub prażenie zbóż, lub produktów zbożowych (na przykład płatki kukurydziane); zboża (inne niż kukurydza) w postaci ziarna lub w postaci płatków, lub inaczej przetworzonego ziarna (z wyjątkiem mąki, kasz i mączki), wstępnie obgotowane lub inaczej przygotowane, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone100
1905Chleb, bułki, pieczywo cukiernicze, ciasta i ciastka, herbatniki i pozostałe wyroby piekarnicze, nawet zawierające kakao; opłatki sakralne, puste kapsułki stosowane do celów farmaceutycznych, wafle wytłaczane, papier ryżowy i podobne wyroby50
2001Warzywa, owoce, orzechy i pozostałe jadalne części roślin, przetworzone lub zakonserwowane octem lub kwasem octowym
2001 90- Pozostałe:
2001 90 30- - Kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata):0
2001 90 40- - Ignamy, słodkie ziemniaki i podobne jadalne części roślin, zawierające 5 % masy skrobi lub więcej0
2001 90 92- - Owoce tropikalne i orzechy tropikalne; rdzenie palmowe;0
2004Pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym, zamrożone, inne niż produkty objęte pozycją 2006
2004 10- Ziemniaki:
- - Pozostałe:
2004 10 91- - - W postaci mąki, mączki lub płatków0
2004 90- Pozostałe warzywa i mieszanki warzywne:
2004 90 10- - Kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata):0
2005Pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym, niezamrożone, inne niż produkty objęte pozycją 2006:
2005 20- Ziemniaki:
2005 20 10- - W postaci mąki, mączki lub płatków0
2005 80 00- Kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata)0
2008Owoce, orzechy i pozostałe jadalne części roślin, inaczej przetworzone lub zakonserwowane, nawet zawierające dodatek cukru lub innej substancji słodzącej, lub alkoholu, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:

- Orzechy, orzeszki ziemne i pozostałe nasiona, nawet zmieszane razem:

2008 11- - Orzeszki ziemne:
2008 11 10- - - Masło orzechowe0
- Pozostałe, włączając mieszanki, inne niż objęte podpozycją 2008 19
2008 91 00- - Rdzenie palmowe0
2008 99- - Pozostałe:
- - - Niezawierające dodatku alkoholu:
- - - - Niezawierające dodatku cukru:
2008 99 85- - - - - Kukurydza inna niż kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata)0
2008 99 91- - - - - Ignamy, słodkie ziemniaki i podobne jadalne części roślin, zawierające 5 % masy skrobi lub więcej0
2101Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy, herbaty lub maté (herbaty paragwajskiej) oraz przetwory na bazie tych produktów lub na bazie kawy, herbaty lub maté (herbaty paragwajskiej); cykoria palona i pozostałe palone namiastki kawy oraz ich ekstrakty, esencje i koncentraty0
2102Drożdże (aktywne lub nieaktywne); pozostałe mikroorganizmy jednokomórkowe, martwe (z wyłączeniem szczepionek objętych pozycją 3002); gotowe proszki do pieczenia100
2103Sosy i preparaty do nich; zmieszane przyprawy i zmieszane przyprawy korzenne; mąka i mączka, z gorczycy oraz gotowa musztarda:
2103 10 00- Sos sojowy0
2103 20 00- Ketchup pomidorowy i pozostałe sosy pomidorowe100
2103 30- Mąka i mączka, z gorczycy oraz gotowa musztarda0
2103 90- Pozostałe:
2103 90 10- - Ostry sos z mango, w płynie0
2103 90 30- - Gorzkie aromatyczne zaprawy o objętościowej mocy alkoholu od 44,2 do 49,2 % obj., zawierające od 1,5 do 6 % masy goryczki, przypraw i różnych składników oraz od 4 do 10 % masy cukru, w pojemnikach o objętości 0,5 litra lub mniejszej0
2103 90 90- - Pozostałe:
2103 90 90 10- - - Na bazie ziół i papryki0
2103 90 90 50- - - Majonez100
2103 90 90 90- - - Pozostałe0
2104Zupy i buliony i preparaty do nich; złożone przetwory spożywcze, homogenizowane:
2104 10 00- Zupy i buliony i preparaty do nich50
2104 20 00- Złożone przetwory spożywcze, homogenizowane0
2105 00Lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao0
2106Przetwory spożywcze, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone
2106 10- Koncentraty białkowe i teksturowane substancje białkowe0
2106 90- Pozostałe:
2106 90 20- - Preparaty alkoholowe złożone, inne niż na bazie substancji zapachowych, w rodzaju stosowanych do produkcji napojów0
- - Pozostałe:
2106 90 92- - - Niezawierające tłuszczu z mleka, sacharozy, izoglukozy, glukozy lub skrobi, lub zawierające mniej niż 1,5 % masy tłuszczu z mleka, 5 % masy sacharozy lub izoglukozy, 5 % masy glukozy lub skrobi0
2106 90 98- - - Pozostałe0
2201Wody, włącznie z naturalnymi lub sztucznymi wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego ani aromatyzującego; lód i śnieg50
2202Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych, objętych pozycją 200950
2203 00Piwo otrzymywane ze słodu0
2205Wermut i pozostałe wina ze świeżych winogron aromatyzowane roślinami lub substancjami aromatycznymi0
2207Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80 % obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone0
2208Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80 % obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe0
2402Cygara, nawet z obciętymi końcami, cygaretki i papierosy, z tytoniu lub namiastek tytoniu70
2403Pozostały przetworzony tytoń i przetworzone namiastki tytoniu; tytoń »homogenizowany« lub »odtworzony«; ekstrakty i esencje, z tytoniu100
2905Alkohole alifatyczne i ich fluorowcowane, sulfonowane, nitrowane lub nitrozowane pochodne:
- Pozostałe alkohole poliwodorotlenowe:
2905 43 00- - Mannit0
2905 44- - D-sorbit (sorbitol)0
2905 45 00- - Glicerol0
3301Olejki eteryczne (nawet pozbawione terpenów), włącznie z konkretami i absolutami; rezinoidy; wyekstrahowane oleożywice; koncentraty olejków eterycznych w tłuszczach, nielotnych olejkach, woskach lub w podobnych substancjach, otrzymanych w procesie maceracji, nawet tłuszczami (enfleurage); terpenowe produkty uboczne deterpenacji olejków eterycznych; wodne destylaty i wodne roztwory olejków eterycznych:
3301 90- Pozostałe0
3302Mieszaniny substancji zapachowych i mieszaniny (włącznie z roztworami alkoholowymi) na bazie jednej lub na wielu takich substancjach, w rodzaju stosowanych jako surowce w przemyśle; pozostałe preparaty oparte na substancjach zapachowych, w rodzaju stosowanych do produkcji napojów:
3302 10- W rodzaju stosowanych w przemyśle spożywczym lub do produkcji napojów:
- - W rodzaju stosowanych w przemyśle spożywczym:
- - - Preparaty zawierające wszystkie środki aromatyzujące charakterystyczne dla napojów:
3302 10 10- - - - O rzeczywistym stężeniu objętościowym alkoholu przekraczającym 0,5 % obj.0
- - - - Pozostałe:
3302 10 21- - - - - Niezawierające tłuszczu z mleka, sacharozy, izoglukozy, glukozy lub skrobi, lub zawierające mniej niż 1,5 % masy tłuszczu z mleka, 5 % masy sacharozy lub izoglukozy, 5 % masy glukozy lub skrobi0
3302 10 29- - - - - Pozostałe0
3501Kazeina, kazeiniany i pozostałe pochodne kazeiny; kleje kazeinowe:
3501 10- Kazeina0
3501 90- Pozostałe:
3501 90 90- - Pozostałe0
3505Dekstryny i pozostałe skrobie modyfikowane (na przykład skrobie wstępnie żelatynizowane lub estryfikowane); kleje oparte na skrobiach, na dekstrynach lub pozostałych skrobiach modyfikowanych0
3809Środki wykańczalnicze, nośniki barwników przyśpieszające barwienie, utrwalacze barwników i pozostałe preparaty (na przykład klejonki i zaprawy), w rodzaju stosowanych w przemysłach włókienniczym, papierniczym, skórzanym i podobnych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:
3809 10- Na bazie substancji skrobiowych0
3823Przemysłowe monokarboksylowe kwasy tłuszczowe; kwaśne oleje z rafinacji; przemysłowe alkohole tłuszczowe0
3824Gotowe spoiwa do form odlewniczych lub rdzeni; produkty chemiczne i preparaty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych (włączając te składające się z mieszanin produktów naturalnych), gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:
3824 60- Sorbit, inny niż ten objęty podpozycją 2905 440"

ZAŁĄCZNIK  VI

"ZAŁĄCZNIK III

STAWKI CELNE STOSOWANE DO TOWARÓW POCHODZĄCYCH Z UNII EUROPEJSKIEJ W PRZYWOZIE DO BYŁEJ JUGOSŁOWIAŃSKIEJ REPUBLIKI MACEDONII (ZEROWA STAWKA CELNA W RAMACH KONTYNGENTÓW TARYFOWYCH)
Kod CNWyszczególnienieRoczny kontyngent taryfowy (w tonach)Stawka celna (% KNU)
0403Maślanka, mleko zsiadłe i śmietana ukwaszona, jogurt, kefir i inne sfermentowane lub zakwaszone mleko i śmietana, nawet zagęszczone lub zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub aromatyzowane lub zawierające dodatek owoców, orzechów lub kakao:3700
0403 10- Jogurt:
- - Aromatyzowany lub zawierający dodatek owoców, orzechów lub kakao:
- - - W proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, o zawartości tłuszczu mlecznego:
0403 10 51- - - - Nieprzekraczającej 1,5 % masy
0403 10 53- - - - Przekraczającej 1,5 % masy, ale nieprzekraczającej 27 % masy
- - - Pozostałe, o zawartości tłuszczu mlecznego
0403 10 91- - - - Nieprzekraczającej 3 % masy
0403 10 93- - - - Przekraczającej 3 % masy, ale nieprzekraczającej 6 % masy
0403 10 99- - - - Przekraczającej 6 % masy
0403 90- Pozostałe:
- - Aromatyzowany lub zawierający dodatek owoców, orzechów lub kakao:
- - - Pozostałe, o zawartości tłuszczu mlecznego
0403 90 91- - - - Nieprzekraczającej 3 % masy
0403 90 93- - - - Przekraczającej 3 % masy, ale nieprzekraczającej 6 % masy
1517Margaryna; jadalne mieszaniny lub produkty z tłuszczów lub olejów, zwierzęcych lub roślinnych, lub z frakcji różnych tłuszczów lub olejów, z niniejszego działu, inne niż jadalne tłuszcze lub oleje lub ich frakcje, objęte pozycją 1516:4500
1517 10- Margaryna, z wyłączeniem margaryny płynnej
1704Wyroby cukiernicze (włącznie z białą czekoladą), niezawierające kakao3850
1704 90- Pozostałe
1806Czekolada i pozostałe przetwory spożywcze zawierające kakao:1 1500
1806 20- Pozostałe przetwory w blokach, tabliczkach lub batonach, o masie większej niż 2 kg, lub w płynie, paście, proszku, granulkach lub w innej postaci, w pojemnikach lub w bezpośrednich opakowaniach, o zawartości przekraczającej 2 kg
- Pozostałe, w blokach, tabliczkach lub batonach:
1806 31 00- - Nadziewane
1806 32- - Bez nadzienia
1806 90- Pozostałe
1902Makarony, nawet poddane obróbce cieplnej lub nadziewane (mięsem lub innymi substancjami), lub przygotowane inaczej, takie jak spaghetti, rurki, nitki, lasagne, gnocchi, ravioli, cannelloni; kuskus, nawet przygotowany:2150
1905Chleb, bułki, pieczywo cukiernicze, ciasta i ciastka, herbatniki i pozostałe wyroby piekarnicze, nawet zawierające kakao; opłatki sakralne, puste kapsułki stosowane do celów farmaceutycznych, wafle wytłaczane, papier ryżowy i podobne wyroby1 4350
2102Drożdże (aktywne lub nieaktywne); pozostałe mikroorganizmy jednokomórkowe, martwe (z wyłączeniem szczepionek objętych pozycją 3002); gotowe proszki do pieczenia:8500
2102 10- Drożdże aktywne
2102Drożdże (aktywne lub nieaktywne); pozostałe mikroorganizmy jednokomórkowe, martwe (z wyłączeniem szczepionek objętych pozycją 3002); gotowe proszki do pieczenia:350
2102 30 00- Proszki do pieczenia, gotowe
2103Sosy i preparaty do nich; zmieszane przyprawy i zmieszane przyprawy korzenne; mąka i mączka, z gorczycy oraz gotowa musztarda:1000
2104Zupy i buliony i preparaty do nich; złożone przetwory spożywcze, homogenizowane:4500
2104 10 00- Zupy i buliony i preparaty do nich
2201Wody, włącznie z naturalnymi lub sztucznymi wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego ani aromatyzującego; lód i śnieg1 0500
2202Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych, objętych pozycją 20091 6700
2402Cygara, nawet z obciętymi końcami, cygaretki i papierosy, z tytoniu lub namiastek tytoniu:1000
2402 20- Papierosy zawierające tytoń

STAWKI CELNE STOSOWANE DO TOWARÓW POCHODZĄCYCH Z UNII EUROPEJSKIEJ W PRZYWOZIE DO BYŁEJ JUGOSŁOWIAŃSKIEJ REPUBLIKI MACEDONII (KONCESJE W RAMACH KONTYNGENTÓW TARYFOWYCH) 1

CNWyszczególnienieRoczny kontyngent taryfowy (w tonach)Stosowana stawka celna
2201Wody, włącznie z naturalnymi lub sztucznymi wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego ani aromatyzującego; lód i śnieg15012 %
2402Cygara, nawet z obciętymi końcami, cygaretki i papierosy, z tytoniu lub namiastek tytoniu:27027 %
2402 20- Papierosy zawierające tytoń"

ZAŁĄCZNIK  VII

"1. Przywóz do Unii Europejskiej następujących produktów pochodzących z byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii podlega koncesjom określonym poniżej:

Kod CNWyszczególnienieStosowana stawka celnaIlości w 2013 r. (hl)Zmiany w skali roku, począwszy od 2014 r. (hl)Postanowienia szczególne
ex 2204 10 Gatunkowe wino musująceZwolnienie85 000+ 6 000(1)
ex 2204 21Wino ze świeżych winogron
ex 2204 29Wino ze świeżych winogronZwolnienie395 000- 6 000(1)
(1) Na wniosek jednej z Umawiających się Stron mogą zostać przeprowadzone konsultacje celem dostosowania kontyngentów poprzez przeniesienie ilości powyżej 6 000 hl z kontyngentu mającego zastosowanie do pozycji ex 2204 29 do kontyngentu mającego zastosowanie do pozycji ex 2204 10 oraz ex 2204 21."
"3. Przywóz do byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii następujących produktów pochodzących z Unii Europejskiej podlega koncesjom określonym poniżej:
Kod CNWyszczególnienieStosowana stawka celnaIlości w 2013 r. (hl)Zmiany w skali roku, począwszy od 2014 r. (hl)Postanowienia szczególne
ex 2204 10Gatunkowe wino musująceZwolnienie13 800+ 300
ex 2204 21Wino ze świeżych winogron"

ZAŁĄCZNIK  VIII

"PROTOKÓŁ 4

ZAŁĄCZNIK IV

TEKST DEKLARACJI NA FAKTURZE

Deklaracja na fakturze, której tekst znajduje się poniżej, musi zostać sporządzona zgodnie z przypisami. Nie jest jednak konieczne powtarzanie tych przypisów.

Wersja w języku bułgarskim

Износителят на продуктите, обхванати от този документ (митническо разрешение № ... 2 ) декларира, че освен където ясно е отбелязано друго, тези продукти са с ... 3 преференциален произход.

Wersja w języku hiszpańskim

El exportador de los productos incluidos en el presente documento (autorización aduanera no ... 4 ) declara que, salvo indicación en sentido contrario, estos productos gozan de un origen preferencial ... 5 .

Wersja w języku czeskim

Vývozce výrobků uvedených v tomto dokumentu (číslo povolení ... 6 ) prohlašuje, že kromě zřetelně označených, mají tyto výrobky preferenční původ v ... 7 .

Wersja w języku duńskim

Eksportøren af varer, der er omfattet af nærværende dokument, (toldmyndighedernes tilladelse nr. ... 8 ), erklærer, at varerne, medmindre andet tydeligt er angivet, har præferenceoprindelse i ... 9 .

Wersja w języku niemieckim

Der Ausführer (Ermächtigter Ausführer; Bewilligungs-Nr. ... 10 ) der Waren, auf die sich dieses Handelspapier bezieht, erklärt, dass diese Waren, soweit nicht anderes angegeben ist, präferenzbegünstigte ... 11 Ursprungswaren sind.

Wersja w języku estońskim

Käesoleva dokumendiga hõlmatud toodete eksportija (tolli kinnitus nr. ... 12 ) deklareerib, et need tooted on ... 13 sooduspäritoluga, välja arvatud juhul, kui on selgelt näidatud teisiti.

Wersja w języku greckim

Ο εξαγωγέας των προϊόντων που καλύπτονται από το παρόν έγγραφο (άδεια τελωνείου υπ'αριθ. ... 14 ) δηλώνει ότι, εκτός εάν δηλώνεται σαφώς άλλως, τα προϊόντα αυτά είναι προτιμησιακής καταγωγής ... 15 .

Wersja w języku angielskim

The exporter of the products covered by this document (customs authorisation No ... 16 ) declares that, except where otherwise clearly indicated, these products are of ... 17 preferential origin.

Wersja w języku francuskim

L'exportateur des produits couverts par le présent document (autorisation douanière no ... 18 ) déclare que, sauf indication claire du contraire, ces produits ont l'origine préférentielle ... 19 .

Wersja w języku chorwackim

Izvoznik proizvoda obuhvaćenih ovom ispravom (carinsko ovlaštenje br. ... 20 ) izjavljuje da su, osim ako je drukčije izri-čito navedeno, ovi proizvodi ... 21 preferencijalnog podrijetla.

Wersja w języku włoskim

L'esportatore delle merci contemplate nel presente documento (autorizzazione doganale n. ... 22 ), dichiara che, salvo indicazione contraria, le merci sono di origine preferenziale ... 23 .

Wersja w języku łotewskim

To produktu eksportētājs, kuri ietverti šajā dokumentā (muitas atļauja Nr. ... 24 ), deklarē, ka, izņemot tur, kur ir citādi skaidri noteikts, šiem produktiem ir preferenciāla izcelsme ... 25 .

Wersja w języku litewskim

Šiame dokumente išvardytų prekių eksportuotojas (muitinės liudijimo Nr ... 26 ) deklaruoja, kad, jeigu kitaip nenurodyta, tai yra ... 27 preferencinės kilmės prekés.

Wersja w języku węgierskim

A jelen okmányban szereplő áruk exportőre (vámfelhatalmazási szám: ... 28 ) kijelentem, hogy egyértelmű eltérő jelzés hiányában az áruk preferenciális ... 29 származásúak.

Wersja w języku maltańskim

L-esportatur tal-prodotti koperti b'dan id-dokument (awtorizzazzjoni tad-dwana nru. ... 30 ) jiddikjara li, ħlief fejn indikat b'mod ċar li mhux hekk, dawn il-prodotti huma ta' oriġini preferenzjali ... 31 .

Wersja w języku niderlandzkim

De exporteur van de goederen waarop dit document van toepassing is (douanevergunning nr. ... 32 ), verklaart dat, behoudens uitdrukkelijke andersluidende vermelding, deze goederen van preferentiële ... oorsprong zijn 33 .

Wersja w języku polskim

Eksporter produktów objętych tym dokumentem (upoważnienie władz celnych nr ... 34 ) deklaruje, że z wyjątkiem gdzie jest to wyraźnie określone, produkty te mają ... 35 preferencyjne pochodzenie.

Wersja w języku portugalskim

O abaixo-assinado, exportador dos produtos abrangidos pelo presente documento (autorização aduaneira n.o ... 36 ), declara que, salvo indicação expressa em contrário, estes produtos são de origem preferencial ... 37 .

Wersja w języku rumuńskim

Exportatorul produselor ce fac obiectul acestui document (autorizaț ia vamală nr. ... 38 ) declară că, exceptând cazul în care în mod expres este indicat altfel, aceste produse sunt de origine preferenț ială ... 39 .

Wersja w języku słowackim

Vývozca výrobkov uvedených v tomto dokumente (číslo povolenia ... 40 ) vyhlasuje, že okrem zreteľne označených, majú tieto výrobky preferenčný pôvod v ... 41 .

Wersja w języku słoweńskim

Izvoznik blaga, zajetega s tem dokumentom (pooblastilo carinskih organov št ... 42 ) izjavlja, da, razen če ni drugače jasno navedeno, ima to blago preferencialno ... 43 poreklo.

Wersja w języku fińskim

Tässä asiakirjassa mainittujen tuotteiden viejä (tullin lupa n:o ... 44 ) ilmoittaa, että nämä tuotteet ovat, ellei toisin ole selvästi merkitty, etuuskohteluun oikeutettuja ... alkuperätuotteita 45 .

Wersja w języku szwedzkim

Exportören av de varor som omfattas av detta dokument (tullmyndighetens tillstånd nr. ... 46 ) försäkrar att dessa varor, om inte annat tydligt markerats, har förmånsberättigande ... ursprung 47 .

Wersja dla byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii

Извозникот на производите што ги покрива овоj документ (царинскo одобрение бр. ... 48 ) изjавува дека, освен ако тоа не е jасно поинаку назначено, овие производи се со ... 49 преференциjaлно потекло.

........................................................... 50

(Miejscowość i data)

........................................................... 51

(Podpis eksportera i czytelnie wpisane

imię i nazwisko osoby

podpisującej deklarację).

1 Cło stosowane w przypadku przekroczenia ilości jest określone w załączniku II.
2 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
3 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
4 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
5 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
6 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
7 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
8 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
9 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
10 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
11 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
12 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
13 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
14 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
15 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
16 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
17 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
18 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
19 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
20 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
21 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
22 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
23 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
24 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
25 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
26 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
27 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
28 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
29 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
30 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
31 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
32 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
33 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
34 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
35 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
36 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
37 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
38 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
39 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
40 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
41 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
42 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
43 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
44 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
45 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
46 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
47 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
48 Jeżeli deklaracja na fakturze dokonywana jest przez upoważnionego eksportera, numer upoważnienia należy wpisać w tym miejscu. Jeżeli deklaracja na fakturze nie jest dokonywana przez upoważnionego eksportera, należy pominąć słowa w nawiasie lub pozostawić to miejsce niewypełnione.
49 Należy wskazać pochodzenie produktów. W przypadku, gdy faktura odnosi się w całości lub w części do produktów pochodzących z Ceuty i Melilli, eksporter musi wyraźnie wskazać to w dokumencie, na którym sporządzana jest deklaracja, poprzez wstawienie symbolu »CM«
50 Wskazania te mogą zostać pominięte, jeżeli odpowiednie informacje są zawarte w samym dokumencie.
51 Jeżeli podpis eksportera nie jest wymagany, zwolnienie z obowiązku złożenia podpisu powoduje również zwolnienie z obowiązku podania nazwiska podpisującego.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.