Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego i Trybunału Obrachunkowego - Bilanse i sprawozdania finansowe szóstego, siódmego, ósmego oraz dziewiątego Europejskiego Funduszu Rozwoju za rok budżetowy 2003.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2004.291.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 29 listopada 2004 r.

KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY, PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I TRYBUNAŁU OBRACHUNKOWEGO

BILANSE I SPRAWOZDANIA FINANSOWE SZÓSTEGO, SIÓDMEGO, ÓSMEGO ORAZ DZIEWIĄTEGO EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU ZA ROK BUDŻETOWY 2003

(2004/C 291/01)

(Dz.U.UE C z dnia 29 listopada 2004 r.)

I. ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ REGUŁY WYCENY

I.1. ROZPORZĄDZENIA FINANSOWE

Bilanse oraz sprawozdania z przychodów i wydatków zostały sporządzone zgodne z rozporządzeniami finansowymi mającymi zastosowanie do szóstego, siódmego, ósmego i dziewiątego Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR).

Odnośne dokumenty winny zostać przesłane do Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Trybunału Obrachunkowego zgodnie z art. 71 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 7. EFR, art. 66, art. 67 i art. 68 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 8. EFR oraz art. 102 i art. 103 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 9. EFR.

I.2. ZASADY I STANDARDY RACHUNKOWOŚCI

A. Zasada jednostki rozliczeniowej

Środki EFR określane i realizowane są w euro; także rozliczenia przedstawiane są w euro.

Jednakże do celów zarządzania środkami finansowymi, o którym mowa w art. 26, księgowy może przeprowadzać operacje w euro, w innych walutach i w walutach krajowych.

B. Zasada specyfikacji

Środki EFR są przeznaczone do szczególnych celów zgodnie z głównymi instrumentami współpracy, opisanymi w protokole finansowym Umowy AKP-WE i w Decyzji o Stowarzyszeniu Zamorskim.

C. Zasada należytego zarządzania finansami

Środki EFR są wykorzystywane zgodnie z zasadami należytego zarządzania finansami, to znaczy, zgodnie z zasadami gospodarności, wydajności i skuteczności.

D. Zasada przejrzystości

Środki EFR są określane i realizowane, a rozliczenia są przedstawiane zgodnie z zasadą przejrzystości.

E. Dochody

Składki finansowe wpłacane są w euro. Komisja przekazuje z powyższych rachunków na rachunki operacyjne prowadzone w euro lub walucie Państwa Członkowskiego kwoty potrzebne do spełnienia wymagań finansowych projektów i programów.

Ponadto składki Państw Członkowskich do EFR muszą zostać w pełni wykorzystane zanim zostanie skierowane wezwanie do wpłaty składek na kolejny EFR.

F. Wydatki

Wydatki uwzględniają wszystkie polecenia płatności zrealizowane przez banki do dnia 31 grudnia 2003 r. Jednakże w przypadku wydatków lokalnych w krajach AKP, a także płatności, o których departamenty księgowości Komisji nie zostały poinformowane przed upływem roku budżetowego, płatności oparte są na informacjach za ostatni okres przed dniem 31 grudnia. Ogólna kwota rozpatrywanych płatności, których nie ujęto w rozliczeniach za 2003 r., nie jest uważana za istotną.

Wydatki przedstawicielstw zostaną ostatecznie ujęte w rozliczeniach EFR po ich uznaniu przez intendenta oraz księgowego. Wydatki nie uznane ujmuje się w pozycji "operacje przeznaczone do finalizacji".

G. Wypłata zaliczek

Wypłaty zaliczkowe (dowolnych kwot na podstawie dokumentów uzupełniających, do czasu wypłaty ostatecznej) oraz zaliczki wypłacone w ramach realizacji kontraktów ujęto w rocznych wydatkach, nie ujęto natomiast w aktywach bilansu.

Jednakże zaliczki na badania i pomoc techniczną traktowane są jako należne i, co za tym idzie, ujmowane w aktywach bilansu.

H. Księgowanie operacji

Środki EFR nie podlegają ograniczeniom czasowym. Po ich przyznaniu są dostępne do momentu ich pełnego wykorzystania lub zmiany przeznaczenia. Obowiązek przedstawienia bilansu aktywów i pasywów EFR oznacza, że należności od Państw Członkowskich (głównie składki, których spłata została odroczona, a także odsetki za zwłokę w płatnościach) muszą zostać ujęte w rozliczeniach. Te pozycje ujęto w bilansach różnych EFR.

Zgodnie z zasadami księgowości w ujęciu memoriałowym sprawozdanie finansowe ukazuje koszty i przychody finansowe za rok budżetowy, bez względu na datę wypłaty lub datę otrzymania, przy czym w chwili obecnej płatności z tytułu działalności operacyjnej rozlicza się w momencie ich realizacji kasowej.

I. Pozostałe ogólnie przyjęte zasady rachunkowości

Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości, a mianowicie:

a) kontynuacji działalności;

b) ostrożnej wyceny;

c) jednolitych metod rachunkowości;

d) porównywalności informacji;

e) istotności;

f) niesaldowania;

g) nadrzędności treści ekonomicznej nad formą prawną;

h) w ujęciu memoriałowym.

Ta ostatnia zasada stanowi zmianę w stosunku do lat ubiegłych, gdzie wydatki i dochody były księgowane według daty waluty na wyciągu, z wyjątkiem płatności dotyczących działalności operacyjnej, które nadal są rozliczane w momencie ich realizacji kasowej.

I.3. REGUŁY WYCENY

A. Dochody

Składki Państw Członkowskich wpłacane są w euro.

Pozostałe dochody księgowane są według kursów obowiązujących w dniu ich uzyskania.

B. Wydatki

Do przeliczenia na euro płatności realizowanych w walutach lokalnych z tytułu projektów i programów stosuje się kursy obowiązujące w dniu faktycznej realizacji płatności. Niektóre kontrakty wymagają jednak stałych kursów i stanowią one wyjątek od ogólnej reguły.

C. Przelewy

Przelewy z rachunków prowadzonych w euro na rachunki operacyjne prowadzone w walutach narodowych realizowane są po kursie obowiązującym w dniu realizacji przelewu.

D. Przyznane fundusze

Przyznane fundusze są przeliczane na euro po kursie obowiązującym w dniu księgowania i są księgowane według ich wartości historycznej.

E. Środki pieniężne w banku

Środki pieniężne w banku w walutach narodowych przelicza się na euro w dniu 31 grudnia 2003 r. według następujących kursów Europejskiego Banku Centralnego:

1 EUR = 0,7048 GBP

ZAŁĄCZNIK  I

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

1. Sprawozdanie finansowe

grafika

2. Sprawozdania o realizacji finansowej

grafika

3. Sprawozdanie finansowe i informacje dostarczone przez EBI

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.