Grupa ekspertów Komisji ds. dochodu narodowego brutto.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2019.174.5

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 maja 2019 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 17 maja 2019 r.
ustanawiająca grupę ekspertów Komisji ds. dochodu narodowego brutto
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2019/C 174/06)

(Dz.U.UE C z dnia 21 maja 2019 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie art. 338 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Parlament Europejski i Rada przyjmują środki w celu tworzenia statystyk, jeżeli jest to konieczne do prowadzenia działań Unii.

(2) Zgodnie z art. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/516 1  Komisja musi ustanowić formalną grupę ekspertów składającą się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich, której przewodniczy przedstawiciel Komisji, aby doradzała Komisji i przedstawiała swoje stanowisko na temat porównywalności, wiarygodności i wyczerpującego charakteru obliczeń dochodu narodowego brutto (DNB), badała wszelkie kwestie związane z wykonywaniem rozporządzenia (UE) 2019/516 i wydawała coroczne opinie w sprawie prawidłowości danych dotyczących DNB przekazywanych przez państwa członkowskie do celów zasobów własnych.

(3) Konieczne jest zatem ustanowienie grupy ekspertów w dziedzinie DNB ("grupa ekspertów ds. DNB") oraz określenie jej zadań, struktury i zasad funkcjonowania.

(4) Grupa ekspertów ds. DNB powinna co roku wyrażać opinię na temat stosowności danych dotyczących DNB przedkładanych dorocznie przez państwa członkowskie do wykorzystania w systemie zasobów własnych Unii Europejskiej.

(5) Grupa ekspertów ds. DNB powinna składać się z ekspertów w dziedzinie rachunków narodowych z krajowych urzędów statystycznych w państwach członkowskich.

(6) Należy określić zasady ujawniania informacji przez członków grupy ekspertów ds. DNB.

(7) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 2 ,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów Komisji ds. dochodu narodowego brutto ("grupa ekspertów ds. DNB").

Artykuł  2

Zadania

Grupa ekspertów ds. DNB wykonuje następujące zadania:

a)
doradza Komisji i wyraża opinie, bez uszczerbku dla art. 2 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 3 , na temat porównywalności, wiarygodności i wyczerpującego charakteru obliczeń DNB;
b)
bada kwestie dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) 2019/516;
c)
bada, w ujęciu rocznym, dane przekazane zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/516 oraz sprawozdanie przedłożone zgodnie z art. 2 ust. 3 tego rozporządzenia, dotyczące źródeł i metod obliczania DNB i jego składników. Takie coroczne badanie stanowi podstawę opinii grupy ekspertów ds. DNB w sprawie adekwatności danych dotyczących DNB państw członkowskich do celów zasobów własnych w odniesieniu do wiarygodności, porównywalności i wyczerpującego charakteru. W opinii tej wskazuje się główne dokumenty, na podstawie których dokonano badania;
d)
wspiera Komisję w przygotowywaniu wniosków ustawodawczych i inicjatyw politycznych w zakresie harmonizacji dochodu narodowego brutto w cenach rynkowych;
e)
wspiera Komisję w przygotowywaniu aktów delegowanych, które mają zostać przyjęte zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/516;
f)
wspiera Komisję we wczesnym przygotowywaniu aktów wykonawczych, które mają zostać przyjęte zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/516, przed przedłożeniem ich Komitetowi ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 4 ;
g)
ułatwia wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie harmonizacji dochodu narodowego brutto w cenach rynkowych;
h)
doradza Komisji w kwestiach dotyczących przeglądu polityki w zakresie danych dotyczących DNB.
Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może zasięgać opinii grupy ekspertów ds. DNB we wszelkich kwestiach dotyczących dochodu narodowego brutto.

Artykuł  4

Członkostwo

1. 
Członkami są krajowe urzędy statystyczne państw członkowskich, o których mowa w art. 5 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 5 .
2. 
Krajowe urzędy statystyczne państw członkowskich mianują swoich przedstawicieli i zapewniają, aby ich przedstawiciele posiadali szeroką wiedzę fachową z zakresu sporządzania rachunków narodowych.
Artykuł  5

Przewodniczący

Grupie ekspertów ds. DNB przewodniczy przedstawiciel Komisji (Eurostatu).

Artykuł  6

Działanie

1. 
Grupa ekspertów ds. DNB podejmuje działania na wniosek Komisji (Eurostatu), zgodnie z przepisami horyzontalnymi Komisji dotyczącymi grup ekspertów 6  ("przepisy horyzontalne").
2. 
Posiedzenia grupy odbywają się co do zasady w pomieszczeniach Komisji.
3. 
Służby Komisji (Eurostatu) zapewniają obsługę sekretariatu. Urzędnicy z pozostałych departamentów Komisji zainteresowani określonymi pracami grupy mogą uczestniczyć w posiedzeniach grupy i podgrup.
4. 
W porozumieniu z Komisją (Eurostatem) grupa może, zwykłą większością głosów swoich członków, podjąć decyzję o otwarciu obrad dla publiczności.
5. 
Protokoły z dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad oraz opinie przedstawione przez grupę ekspertów ds. DNB formułuje się w sposób konstruktywny i wyczerpujący. Protokół jest sporządzany przez sekretariat, pod nadzorem przewodniczącego.
6. 
Grupa ekspertów ds. DNB przyjmuje swoje opinie, zalecenia lub sprawozdania w miarę możliwości w drodze konsensusu.
7. 
Jeżeli ma miejsce głosowanie, jego wynik rozstrzygany jest zwykłą większością głosów członków. Członkowie, którzy zagłosowali przeciwko lub wstrzymali się od głosu, mają prawo do załączenia do opinii, zaleceń lub sprawozdań dokumentu uzasadniającego ich stanowisko.
Artykuł  7

Podgrupy

Komisja (Eurostat) może ustanowić podgrupy celem zbadania szczegółowych kwestii, w oparciu o zakres zadań ustalony przez Komisję. Podgrupy działają zgodnie z przepisami horyzontalnymi i składają sprawozdania grupie ekspertów ds. DNB. Po wypełnieniu swojego mandatu podgrupy są rozwiązywane.

Artykuł  8

Zaproszeni eksperci

Komisja (Eurostat) może zapraszać ekspertów posiadających szczególne kompetencje w dziedzinie uwzględnionej w porządku obrad do wzięcia doraźnego udziału w pracach grupy ekspertów ds. DNB lub podgrup.

Artykuł  9

Obserwatorzy

1. 
Organizacje lub podmioty publiczne inne niż organy państw członkowskich mogą otrzymać status obserwatora, zgodnie z przepisami horyzontalnymi, poprzez bezpośrednie zaproszenie.
2. 
Organizacje lub podmioty publiczne posiadające status obserwatora mianują swoich przedstawicieli.
3. 
Przewodniczący może zezwolić obserwatorom i ich przedstawicielom na wzięcie udziału w dyskusjach grupy ekspertów ds. DNB i udostępnienie swojej wiedzy fachowej. Nie mają oni jednak prawa głosu i nie uczestniczą w formułowaniu zaleceń ani porad grupy ekspertów ds. DNB.
Artykuł  10

Regulamin wewnętrzny

Na wniosek i w porozumieniu z Komisją (Eurostatem) grupa ekspertów ds. DNB przyjmuje swój regulamin wewnętrzny zwykłą większością głosów członków na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów, zgodnie z przepisami horyzontalnymi.

Artykuł  11

Tajemnica służbowa i przetwarzanie informacji niejawnych

1. 
Członkowie grupy ekspertów ds. DNB i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogowi zachowania tajemnicy służbowej - który na mocy Traktatów i ich przepisów wykonawczych dotyczy wszystkich członków instytucji i ich pracowników - a także przepisom Komisji dotyczącym bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonym w decyzjach Komisji (UE, Euratom) 2015/443 7  i (UE, Euratom) 2015/444 8 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może przedsięwziąć wszelkie stosowne środki.
2. 
Członkowie grupy ekspertów ds. DNB i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy przestrzegają zasad poufności informacji statystycznych, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 223/2009, w szczególności w jego art. 20 (Ochrona poufnych danych).
Artykuł  12

Przejrzystość

1. 
Grupę ekspertów ds. DNB wpisuje się do Rejestru grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów ("rejestr grup ekspertów"). W rejestrze grup ekspertów publikowane są nazwy organów państw członkowskich oraz nazwiska obserwatorów.
2. 
Wszystkie stosowne dokumenty, takie jak porządki obrad, protokoły i opinie uczestników, są udostępniane po posiedzeniach za pośrednictwem linku z rejestru grup ekspertów do specjalnej strony internetowej. Dostęp do stron internetowych poświęconych tej tematyce nie wymaga rejestrowania się przez użytkowników ani nie podlega innym ograniczeniom. Porządek obrad publikuje się w odpowiednim czasie przed posiedzeniem, a protokoły - terminowo po posiedzeniu. Wyjątki od zasady publikowania przewiduje się tylko w przypadkach, gdy ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego w rozumieniu art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 9 .
Artykuł  13

Koszty posiedzeń

1. 
Osoby uczestniczące w pracach grupy ekspertów ds. DNB nie otrzymują wynagrodzenia za swoje usługi.
2. 
Koszty podróży i utrzymania ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy ekspertów ds. DNB i podgrup mogą być zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji oraz w granicach dostępnych środków przydzielonych departamentom Komisji w ramach rocznej procedury alokacji zasobów.
Sporządzono w Brukseli dnia 17 maja 2019 r.
W imieniu Komisji
Marianne THYSSEN
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/516 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie harmonizacji dochodu narodowego brutto w cenach rynkowych oraz uchylające dyrektywę Rady 89/130/EWG, Euratom i rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1287/2003 (rozporządzenie DNB) (Dz.U. L 91 z 29.3.2019, s. 19).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).
6 Decyzja Komisji C(2016) 3301 z dnia 30 maja 2016 r. ustanawiająca przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji.
7 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/443 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie bezpieczeństwa w Komisji (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 41).
8 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/444 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 53).
9 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43). Wyjątki przewidziane w celu ochrony bezpieczeństwa publicznego, spraw wojskowych, stosunków międzynarodowych, polityki finansowej, pieniężnej lub gospodarczej, prywatności i integralności osoby fizycznej, interesów handlowych, postępowania sądowego i opinii prawnej, kontroli/dochodzenia/ audytu oraz procesu decyzyjnego instytucji.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.