Dyrektywa 92/1/EWG w sprawie monitorowania temperatur w środkach transportu, podczas magazynowania oraz składowania głęboko mrożonych środków spożywczych przeznaczonych do spożycia przez ludzi

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1992.34.28

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 1992 r.

DYREKTYWA KOMISJI NR 92/1/EWG
z dnia 13 stycznia 1992 r.
w sprawie monitorowania temperatur w środkach transportu, podczas magazynowania oraz składowania głęboko mrożonych środków spożywczych przeznaczonych do spożycia przez ludzi

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/108/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do głęboko mrożonych środków spożywczych przeznaczonych do spożycia przez ludzi(1), w szczególności jej art. 11,

a także mając na uwadze, co następuje:

przepisy prawa muszą być w tym przypadku ograniczone wyłącznie do wymogów, które są niezbędne w celu zaspokojenia zasadniczych i naglących potrzeb dotyczących monitorowania temperatur w środkach transportu, podczas magazynowania i składowania w taki sposób, aby zapewnić, że w pełni utrzymywane są temperatury wymagane przez art. 5 dyrektywy 89/108/EWG;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Środków Spożywczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Niniejsza dyrektywa dotyczy monitorowania temperatur w środkach transportu, podczas magazynowania i składowania głęboko mrożonych środków spożywczych.

Artykuł  2
1.
Środki transportu, a także środki służące do magazynowania i składowania muszą być wyposażone w odpowiednie urządzenia rejestrujące do monitorowania w częstych i regularnych odstępach czasu temperatur powietrza, jakim poddawane są głęboko mrożone środki spożywcze przeznaczone do spożycia przez ludzi.

W przypadku transportu przyrządy pomiarowe muszą być zatwierdzone przez właściwe władze kraju, w którym środek transportu jest zarejestrowany.

Pomiary temperatury otrzymane w ten sposób muszą być oznaczone datą i przechowywane przez operatora przynajmniej przez jeden rok lub dłużej stosownie do charakteru żywności.

2.
Temperatura powietrza podczas składowania w ladach wystawowych sprzedaży detalicznej i w trakcie sprzedaży miejscowej będzie mierzona przynajmniej przez jeden widoczny termometr, który w przypadku otwartych lad wystawowych sprzedaży detalicznej wskazywać będzie temperaturę przy wylocie powietrza na poziomie wyraźnie oznaczonej maksymalnej linii załadunku.
3.
Państwa Członkowskie mogą zezwolić na odstępstwo od ust. 1 w przypadku komór chłodniczych o pojemności mniejszej niż 10 metrów sześciennych przeznaczonych do składowania zapasów w placówkach sprzedaży detalicznej, zezwalając na dokonywanie pomiaru temperatury powietrza przez łatwo widoczny termometr.
Artykuł  3

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 31 lipca 1993 r. z wyjątkiem kolei, dla której data wprowadzenia w życie zostanie określona później.

Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Środki przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 stycznia 1992 r.
W imieniu Komisji
Martin BANGEMANN
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 40 z 11.2.1989, str. 34.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.