Art. 16a. - Zaległości w spłacie i egzekucja - Dyrektywa 2008/48/WE w sprawie umów o kredyt konsumencki oraz uchylająca dyrektywę Rady 87/102/EWG

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2008.133.66

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 grudnia 2021 r.
Artykuł  16a  16  

Zaległości w spłacie i egzekucja

1. 
Państwa członkowskie wymagają od kredytodawców posiadania odpowiednich polityk i procedur, tak aby podejmowali oni starania w celu zastosowania, w stosownych przypadkach, rozsądnych środków restrukturyzacyjnych przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Takie środki restrukturyzacyjne uwzględniają, wśród innych elementów, sytuację konsumenta i mogą obejmować między innymi możliwość:
a)
całkowitego lub częściowego refinansowania umowy o kredyt;
b)
zmiany obowiązujących warunków umowy o kredyt, która może obejmować między innymi:
(i)
przedłużenie okresu obowiązywania umowy o kredyt;
(ii)
zmianę rodzaju umowy o kredyt;
(iii)
odroczenie spłaty wszystkich lub części rat na pewien okres;
(iv)
zmianę oprocentowania;
(v)
zaoferowanie wakacji kredytowych;
(vi)
częściowe spłaty;
(vii)
przewalutowanie;
(viii)
częściowe umorzenie i konsolidację zadłużenia.
2. 
Wykaz możliwych środków restrukturyzacyjnych określony w ust. 1 lit. b) pozostaje bez uszczerbku dla przepisów prawa krajowego i nie wymaga od państw członkowskich określenia wszystkich tych środków w ich prawie krajowym.
3. 
Państwa członkowskie mogą wymagać, aby w sytuacji gdy dozwolone jest określanie i nakładanie na konsumenta przez kredytodawcę opłat wynikających z zaległości w spłacie, takie opłaty nie były większe, niż jest to konieczne do pokrycia kosztów kredytodawcy, jakie poniósł on w wyniku zaległości w spłacie.
4. 
Państwa członkowskie mogą zezwolić kredytodawcom na nakładanie na konsumenta dodatkowych opłat w przypadku zaległości w spłacie. W takim przypadku państwa członkowskie nakładają górny limit takich opłat.
16 Art. 16a dodany przez art. 27 pkt 2 dyrektywy nr 2021/2167 z dnia 24 listopada 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.438.1) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 28 grudnia 2021 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.