Decyzja wykonawcza 2022/1902 dotycząca wykonania decyzji 2014/932/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Jemenie

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.260.6

Akt jednorazowy
Wersja od: 6 października 2022 r.

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (WPZiB) 2022/1902
z dnia 6 października 2022 r.
dotycząca wykonania decyzji 2014/932/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Jemenie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 31 ust. 2,

uwzględniając decyzję Rady 2014/932/WPZiB z dnia 18 grudnia 2014 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Jemenie 1 , w szczególności jej art. 3,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 18 grudnia 2014 r. Rada przyjęła decyzję 2014/932/WPZiB.

(2) W dniu 26 września 2022 r. Komitet Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, powołany na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 2140 (2014), dodał dwie osoby do wykazu osób i podmiotów objętych środkami ograniczającymi.

(3) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do decyzji 2014/932/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji 2014/932/WPZiB wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 października 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu zamieszczonego w załączniku do decyzji 2014/932/WPZiB (Wykaz osób i podmiotów, o których mowa w art. 1 ust. 1, art. 2a ust. 1 i art. 2b ust. 1 i 2) w części "Osoby" dodaje się wpisy w brzmieniu:

"10. Mansur Al-Sa'adi

Nazwisko w pisowni oryginalnej: لسعادي منصور

Rola: Generał dywizji, wywodzący się z grupy Huti dowódca sił morskich i sił obrony wybrzeża Jemenu Data urodzenia: 1988 r. Miejsce urodzenia: Yemen Potwierdzony alias: nie dotyczy Niepotwierdzone aliasy: a) Mansoor Ahmed Al Saadi b) Mansur Ahmad al-Sa'adi c) Abu Sajjad Obywatelstwo: jemeńskie Nr paszportu: nie dotyczy Krajowy numer identyfikacyjny: nie dotyczy Adres: Jemen Umieszczony w wykazie: 26 września 2022 r. Inne informacje: Wywodzący się z grupy Huti szef sztabu sił morskich, który odpowiada za zaplanowanie śmiercionośnych ataków na żeglugę międzynarodową na Morzu Czerwonym, odgrywa wiodącą rolę w prowadzonych przez Huti działaniach sił morskich, które bezpośrednio zagrażają pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Jemenu. Opis cech fizycznych: kolor oczu: brązowy; kolor włosów: brązowy. Link do strony ze specjalnymi ogłoszeniami Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ: https://www. interpol.int/en/How-we-work/Notices/View-UN-Notices-Individual

Dodatkowe informacje pochodzące ze streszczonego uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Zgodnie z sekcją 5 lit. h) swoich wytycznych Komitet Rady Bezpieczeństwa ustanowiony na podstawie rezolucji nr 2140 udostępnia streszczone uzasadnienie umieszczenia w wykazie osób, grup, przedsiębiorstw i podmiotów ujętych w jego wykazie sankcji.

Data udostępnienia streszczenia na stronie internetowej Komitetu: 26 września 2022 r.

Mansur Al-Sa'adi został umieszczony w wykazie 26 września 2022 r. zgodnie z pkt 11 i 15 rezolucji nr 2140 (2014) jako spełniający kryteria umieszczenia w wykazie określone w pkt 17 rezolucji nr 2140 (2014), w tym w rozwinięciu zawartym w pkt 19 rezolucji nr 2216 (2015).

Mansur Al-Sa'adi był zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Jemenu i wspierał takie działania, w tym poprzez naruszanie ukierunkowanego embarga na broń.

Informacje dodatkowe:

Mansur Al-Sa'adi został umieszczony w wykazie w związku ze swoim zaangażowaniem i przywództwem w kampaniach morskich Huti, zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Jemenu; tym samym jego działania spełniały kryteria pozwalające na umieszczenie go w wykazie określone w pkt 17 rezolucji nr 2140 (2014). Pełniąc funkcję wywodzącego się z grupy Huti szefa sztabu sił morskich, Mansur Al-Sa'adi zaplanował śmiercionośne ataki na zagraniczne statki na Morzu Czerwonym. Siły morskie Huti wielokrotnie rozmieszczały miny morskie, które, jak podkreślają międzynarodowe organizacje praw człowieka, stanowią zagrożenie dla statków handlowych, rybackich i niosących pomoc humanitarną. Mansur Al-Sa'adi pomagał też w przemycie broni dla Huti w Jemenie z naruszeniem ukierunkowanego embarga na broń ustanowionego w pkt 14 rezolucji nr 2216 (2015).

Potwierdzenie czynnej roli wojskowej:

- Al-Sharea News (w jęz. arabskim) - "The Masterminds of the Houthi Attacks" ["To oni planują ataki przeprowadzane przez Huti"] (https://alsharaeanews.com/2021/03/08/54527/) [dostęp z 11 lutego 2022 r.]

3. ("Mansour Al-Saadi i Ahmed Al-Hamzi, dwie tajemnicze postaci w siłach lotniczych i morskich Huti, odegrali kluczową rolę w wojnie w Jemenie, rozszerzając swoje wpływy tak, że zagroziły ziemiom Arabii Saudyjskiej i bezpieczeństwu na Morzu Czerwonym.")

("Al-Saadi kryje się za przydomkiem »Abu Sajjad«, nazywany jest emirem Morza Czerwonego i ponosi główną odpowiedzialność za zmianę charakteru sił morskich i obrony wybrzeża, których zadanie polega obecnie na nękaniu okrętów desantowych koalicji i szantażowaniu społeczności międzynarodowej poprzez stwarzanie zagrożenia dla szlaków żeglugowych.")

- Jemeńska Agencja Prasowa (SABA) (w jęz. arabskim) - "Qahim, Al-Mushki and Berry were briefed on the damages of the aggression in the districts of Al-Hodeidah" ["Qahim, Al-Mushki i Berry wysłuchali informacji o szkodach, jakie napaść spowodowała w dystryktach Al-Hudajdy"] (https://www.saba.ye/ar/news3174373.htm) [dostęp z 11 lutego 2022 r.]

("Wysłuchali również, wraz z członkami zespołu krajowego, generałem dywizji Mansourem Al-Saadim i generałem dywizji Muhammadem al-Qadrim informacji o skali zniszczeń, jakim uległy budynki mieszkalne, szkoły, szpitale i budynki rządowe w mieście al-Durayhimi, w dystrykcie Al-Jah i w dystrykcie Bait Al-Faqih.")

- Asharq al-Awsat (w jęz. angielskim) - "Death of Senior Commanders Leaves Houthis in Disarray" ["Po śmierci wyższych rangą dowódców ruch Huti w rozsypce"] (https://english.aawsat.com/home/article/1246521/death-senior-comman ders-leaves-houthis-disarray) [dostęp z 11 lutego 2022 r.]

(W artykule identyfikuje się Mansoura Al-Saadiego jako wyższego rangą dowódcę, jednak błędnie twierdzi, że został zabity. Stwierdza się także, że Mansour Al-Saadi jest odpowiedzialny za nadzorowanie przemytu broni wzdłuż wybrzeża Jemenu.)

- 26 September News (w jęz. arabskim) - "The Navy Celebrates the Revolution of September 21" ["Marynarka wojenna świętuje rocznicę rewolucji 21 września"] (https://www.26sep.net/index.php/newspaper/26topstory/24381-21-8) [dostęp z 11 lutego 2022 r.]

("W obchodach wziął udział szef sztabu sił morskich generał dywizji Mansour Al Saadi.")

11. Motlaq Amer Al-Marrani

Nazwisko w pisowni oryginalnej:امطلق عام المر اني

Rola: (Były) zastępca szefa kontrolowanego przez Huti biura bezpieczeństwa narodowego (agencji wywiadowczej) Data urodzenia: 1 stycznia 1984 r. Miejsce urodzenia: Al-Dżauf, Jemen Potwierdzone aliasy: a) Mutlaq Ali Aamer Al Marrani b) Abu Emad Niepotwierdzony alias: nie dotyczy Obywatelstwo: jemeńskie Nr paszportu: nie dotyczy Krajowy numer identyfikacyjny: nie dotyczy Adres: Jemen Umieszczony w wykazie: 26 września 2022 r. Inne informacje: Były zastępca szefa kontrolowanego przez Huti biura bezpieczeństwa narodowego, nadzorował osoby zatrzymane przez to biuro, które były poddawane torturom lub w inny sposób maltretowane w okresie zatrzymania, zaplanował nielegalne aresztowania i zatrzymania pracowników ogranizacji humanitarnych oraz bezprawne przekierowywanie pomocy humanitarnej z naruszeniem prawa międzynarodowego oraz kierował takimi działaniami. Opis cech fizycznych: kolor oczu: brązowy; kolor włosów: brązowy. Link do strony ze specjalnymi ogłoszeniami Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ: https:// www.interpol.int/en/How-we-work/Notices/View-UN-Notices-Individual

Dodatkowe informacje pochodzące ze streszczonego uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Zgodnie z sekcją 5 lit. h) swoich wytycznych Komitet Rady Bezpieczeństwa ustanowiony na podstawie rezolucji nr 2140 udostępnia streszczone uzasadnienie umieszczenia w wykazie osób, grup, przedsiębiorstw i podmiotów ujętych w jego wykazie sankcji.

Data udostępnienia streszczenia na stronie internetowej Komitetu: 26 września 2022 r.

Motlaq Amer Al-Marrani został umieszczony w wykazie 26 września 2022 r. zgodnie z pkt 11 i 15 rezolucji nr 2140 (2014) jako spełniający kryteria umieszczenia w wykazie określone w pkt 17 rezolucji nr 2140 (2014), w tym w rozwinięciu zawartym w pkt 19 rezolucji nr 2216 (2015), a także pkt 18 lit. c) rezolucji nr 2140.

Motlaq Amer Al-Marrani był zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Jemenu, w tym w naruszenia obowiązującego międzynarodowego prawa humanitarnego i naruszenia praw człowieka w Jemenie, a także w utrudnianie dostępu do pomocy humanitarnej w Jemenie.

Informacje dodatkowe:

Motlaq Amer Al-Marrani został umieszczony w wykazie za zorganizowanie bezprawnych aktów tortur i zatrzymań, które zagrażają pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Jemenu, w tym aktów, które naruszają obowiązujące międzynarodowe prawo humanitarne i skutkują utrudnieniami w dostępie do pomocy humanitarnej w Jemenie; tym samym jego działania spełniały kryteria pozwalające na umieszczenie go w wykazie określone w pkt 17 rezolucji nr 2140, w tym w rozwinięciu zawartym w pkt 19 rezolucji nr 2216 (2015), a także pkt 18 lit. c) rezolucji nr 2140.

Jako zastępca szefa kontrolowanego przez Huti krajowego biura bezpieczeństwa Motlaq Amer Al-Marrani kierował aresztowaniem, zatrzymywaniem i maltretowaniem pracowników organizacji humanitarnych i innych osób świadczących pomoc humanitarną; uznaje się także, że nadużył władzy i wpływu w odniesieniu do dostępu do pomocy humanitarnej dla uzyskania osobistych korzyści. Zespół ekspertów ONZ ds. Jemenu udokumentował te działania w swoim sprawozdaniu końcowym z 2018 r. (zob. S/2018/594, pkt 193).

Wspomniany zespół ekspertów udokumentował również, że Motlaq Amer Al-Marrani nadzorował osoby zatrzymywane przez krajowe biuro bezpieczeństwa, które według doniesień poddawane były torturom lub w inny sposób maltretowane w okresie zatrzymania. Organizował też wymuszenia, zastraszanie i bezprawne aresztowania kierowników przedsiębiorstw i dyrektorów banków, grożąc im oskarżeniem o współpracę z wrogiem i szpiegostwo na jego rzecz, jeżeli nie zastosują się do nakazów dotyczących "administrowania sądowego".

Potwierdzenie roli w naruszeniach praw człowieka:

- Sprawozdanie organizacji Human Rights Watch (angielski) "Yemen: Houthi Hostage Taking" ["Jemen: Huti biorą zakładników"] (https://www.hrw.org/news/2018/09/25/yemen-houthi-hostage-taking#) [dostęp z 11 lutego 2022 r.]

4.

- Al Ain News (w jęz. arabskim) - "Amer Al-Marrani.. Man of the "black missions" of the Houthis" ["Amer Al-Marrani: człowiek stojący za »czarnymi misjami« Huti"] (https://al-ain.com/article/amer-marani-yemen) [dostęp z 11 lutego 2022 r.]

("Podobnie jak w przypadku czwartego brata Mutlaq Al-Marrani otrzymał w milicji Huti stopień generała brygady i przydomek Abu Emad. Jego działalność terrorystyczna wywołuje zaniepokojenie na całym świecie, gdyż jest on jednym z najbardziej niebezpiecznych dowódców służb wywiadowczych uczestniczącym w aktach rażącego narażania życia Jemeńczyków.")

- Al Marjie (w jęz. arabskim) - "Abu Imad Al-Marani: A Houthi leader responsible for recruiting women and looting relief funds" ["Abu Imad Al-Marani: przywódca Huti odpowiedzialny za werbowanie kobiet i przywłaszczanie środków pomocowych"] (https://www.almarjie-paris.com/15182) [dostęp z 11 lutego 2022 r.]

("Potwierdziła również, że jest on odpowiedzialny za werbowanie młodych kobiet i przekonywanie ich do pracy dla Huti. Dodała, że »zmuszał on je do nakręcania obscenicznych nagrań wideo, by potem wywierać na nie presję i je szantażować, a następnie przydzielać do zadań«. Aresztował pracowników i urzędników niektórych organizacji, dzięki czemu mógł potem nakładać na te organizacje pewne żądania. Ujawniła, że Al-Marrani zwerbował dziesiątki dziewcząt, wykorzystując to, że były w potrzebie finansowej, a następnie wysyłał je, by uwodziły jego przeciwników.")

- Al Arabiya (w jęz. arabskim) - "'Terrifying' details about Houthi leaders affected by US sanctions" ["»Przeraża- jące« szczegóły na temat przywódców Huti objętych sankcjami przez USA"] ة مرعب "تفاصی ل " أمی ركی ة عقوبات طالتھا حوثی ة عنقی ادات ع (alarabiya.net)) [dostęp z 11 lutego 2022 r.]

("Al-Marrani był również zaangażowany w przestępstwa związane z poważnymi naruszeniami i stosowaniem tortur wobec osób porwanych. Jemeńska działaczka Samira Al-Houri, która była kiedyś zatrzymana, ujawniła, że uczestniczył też w przestępstwach przeciwko moralności i finansowych i odgrywał rolę w nakłanianiu osobistości politycznych i plemiennych do przechodzenia na jego stronę, i podkreśliła, że przejął on werbowanie dziewcząt do zbierania i przekazywania tajnych informacji na temat działań pracowników organizacji międzynarodowych i ONZ. Ponadto według doniesień nakłada on na te organizacje opłaty i dzieli się wielomilionowymi kwotami z niektórymi spośród ich pracowników, którzy wystraszyli się jego brutalności i gróźb.")

- Al-Mashhad al-Araby (w jęz. arabskim) - "Blackmailing the Houthis on relief organizations: What did the militias do?" ["Szantażowanie Huti co do organizacji pomocowych: co robiły bojówki?"] (https://almashhadalaraby.com/news/ 133104) [dostęp z 11 lutego 2022 r.]

Komunikaty prasowe dotyczące zmian w wykazie sankcji sporządzonym przez komitet można znaleźć w zakładce "Press Releases" na stronie komitetu pod następującym adresem URL:

https://www.un.org/securitycouncil/sanctions/2140/press-releases

Zaktualizowana wersja wykazu sankcji sporządzonego przez komitet jest dostępna w formacie HTML, PDF i XML pod następującym adresem URL:

https://www.un.org/securitycouncil/sanctions/2140/materials

- Skonsolidowana wersja wykazu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jest także aktualizowana w związku ze zmianami wprowadzonymi do wykazu sankcji sporządzonego przez komitet i jest dostępna pod następującym adresem URL: https://www.un.org/securitycouncil/content/un-sc-consolidated-list"

1 Dz.U. L 365 z 19.12.2014, s. 147.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.