Decyzja wykonawcza 2021/2258 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Green VAT" - unijny zielony VAT sprzyjający zrównoważonym i ekologicznym produktom i usługom" zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 (Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2021.456.17

Akt indywidualny
Wersja od: 20 grudnia 2021 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/2258
z dnia 14 grudnia 2021 r.
w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "»Green VAT« - unijny zielony VAT sprzyjający zrównoważonym i ekologicznym produktom i usługom" zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 9041)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 20 grudnia 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2 i 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) 5 listopada 2021 r. przedłożono Komisji wniosek o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "»Green VAT« - unijny zielony VAT sprzyjający zrównoważonym i ekologicznym produktom i usługom".

(2) Cel inicjatywy podany przez organizatorów to: "Obniżenie stawki podatku VAT dla ekologicznych produktów i usług".

(3) W załączniku przedstawiono dalsze szczegóły dotyczące przedmiotu, celów i kontekstu inicjatywy. Wyjaśniono w nim, że organizatorzy wzywają Komisję do wprowadzenia obniżek podatku dla produktów w Europie, które są ekologiczne, produkowane w sposób zrównoważony i przyjazne dla środowiska, tak aby wszystkie państwa członkowskie mogły aktywnie wspierać ochronę klimatu i środowiska. Stwierdzono w nim również, że podatek od wartości dodanej (VAT) jest narzędziem polityki fiskalnej dostępnym dla każdego rządu w Unii oraz że państwa członkowskie musiałyby wdrożyć odpowiedni wymóg unijny. Zaproponowano, że jako podstawę dla zielonego podatku VAT Komisja mogłaby wykorzystać uelastycznienie stawek VAT, w sprawie którego decyzję podjęła Rada Ecofin latem 2021 r.

(4) W zakresie, w jakim inicjatywa ma na celu przyjęcie przepisów służących harmonizacji ustawodawstwa dotyczącego podatków obrotowych, o ile harmonizacja taka jest niezbędna do zapewnienia ustanowienia i funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz uniknięcia zakłóceń konkurencji, Komisja jest uprawniona do przedstawienia wniosku dotyczącego aktu prawnego na podstawie art. 113 Traktatu.

(5) Z powyższych względów żadna z części inicjatywy nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji do przedłożenia wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie Traktatów.

(6) Konkluzja ta pozostaje bez uszczerbku dla oceny, czy w tym przypadku spełnione są konkretne warunki faktyczne i merytoryczne wymagane do podjęcia działań przez Komisję, w tym zgodność z zasadami proporcjonalności i pomocniczości oraz z prawami podstawowymi.

(7) Grupa organizatorów przedstawiła odpowiednie dowody na to, że inicjatywa spełnia wymogi określone w art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/788, i wskazała osoby wyznaczone do kontaktów zgodnie z art. 5 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia.

(8) Proponowana inicjatywa nie jest oczywistym nadużyciem i nie jest w sposób wyraźny niepoważna lub dokuczliwa, nie jest też w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej ani z prawami zapisanymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

(9) Należy zatem zarejestrować inicjatywę obywatelską "»Green VAT« - unijny zielony VAT sprzyjający zrównoważonym i ekologicznym produktom i usługom".

(10) Konkluzja, że warunki rejestracji określone w art. 6 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/788 są spełnione, nie oznacza, że Komisja w jakikolwiek sposób potwierdza poprawność treści inicjatywy pod względem merytorycznym, za co wyłączną odpowiedzialność ponosi grupa organizatorów inicjatywy. Treść inicjatywy wyraża jedynie poglądy grupy organizatorów i w żaden sposób nie może być rozumiana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym rejestruje się europejską inicjatywę obywatelską "»Green VAT« - unijny zielony VAT sprzyjający zrównoważonym i ekologicznym produktom i usługom".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do grupy organizatorów inicjatywy obywatelskiej "»Green VAT« - unijny zielony VAT sprzyjający zrównoważonym i ekologicznym produktom i usługom", reprezentowanej przez następujące osoby wyznaczone do kontaktów: Nadine STADTNER i Karolinę PROTAS.

Sporządzono w Strasburgu dnia 14 grudnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Věra JOUROVÁ
Wiceprzewodnicząca
1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 55.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.