Decyzja wykonawcza 2020/1550 ustanawiająca wieloletni program kontroli na lata 2021-2025, które mają być przeprowadzane przez ekspertów Komisji w państwach członkowskich w celu weryfikacji stosowania prawodawstwa Unii dotyczącego łańcucha rolno-spożywczego

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.354.9

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2020/1550
z dnia 23 października 2020 r.
ustanawiająca wieloletni program kontroli na lata 2021-2025, które mają być przeprowadzane przez ekspertów Komisji w państwach członkowskich w celu weryfikacji stosowania prawodawstwa Unii dotyczącego łańcucha rolno-spożywczego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) 1 , w szczególności jego art. 118 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Za egzekwowanie prawodawstwa Unii dotyczącego łańcucha rolno-spożywczego odpowiadają państwa członkowskie, których właściwe organy - poprzez organizację kontroli urzędowych - monitorują i weryfikują, czy odpowiednie wymogi unijne są faktycznie przestrzegane i egzekwowane. Art. 116 rozporządzenia (UE) 2017/625 zawiera wymóg, by eksperci Komisji - równolegle do monitorowania i weryfikacji - przeprowadzali w państwach członkowskich kontrole, obejmujące też audyty, w celu zweryfikowania stosowania przepisów Unii. Kontrole Komisji powinny być przeprowadzane w obszarach: bezpieczeństwa żywności i pasz, zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin, środków ochrony roślin oraz funkcjonowania krajowych systemów kontroli i funkcjonowania właściwych organów, które nimi kierują, z uwzględnieniem synergii z mechanizmami kontroli w ramach wspólnej polityki rolnej.

(2) Komisja opracowała wieloletni program kontroli na lata 2021-2025 dopasowany do kadencji i odzwierciedlający priorytety Komisji. Wspomniane kontrole są przeprowadzane przez ekspertów Komisji w państwach członkowskich w celu zweryfikowania stosowania przepisów w wyżej wymienionych obszarach. W procesie ustalania priorytetów zastosowano różne kryteria, m.in. stwierdzone ryzyko dla konsumentów, zwierząt lub roślin, wcześniejsze wyniki państw członkowskich w danym obszarze, wielkość produkcji, informacje z odpowiednich źródeł (np. Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) oraz z systemu zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych (IMSOC) i jego części składowych.

(3) Wieloletni program kontroli wnosi wkład w Europejski Zielony Ład 2 , będący priorytetem Komisji, oraz w strategię

"od pola do stołu" na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego 3 . Przyczynia się on również do monitorowania wspólnej polityki rolnej zgodnie z przepisami dotyczącymi zasady wzajemnej zgodności określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 4 . Kontrole określone w wieloletnim programie kontroli umożliwiają Komisji wypełnienie jej obowiązków prawnych w zakresie nadzoru nad stosowaniem prawa Unii poprzez zweryfikowanie, czy kontrole urzędowe w państwach członkowskich w odpowiednich obszarach są zgodne z prawodawstwem Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wieloletni program kontroli na lata 2021-2025, które mają być przeprowadzane przez ekspertów Komisji w państwach członkowskich, jak przewidziano w art. 116 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2017/625, jest określony w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 października 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK 5  

W niniejszym załączniku określono program kontroli na lata 2021-2025, które mają być przeprowadzane przez ekspertów Komisji w państwach członkowskich w obszarach objętych rozporządzeniem (UE) 2017/625.

W odniesieniu do przedmiotowego okresu Komisja określiła pewne obszary priorytetowe w dziedzinach: bezpieczeństwa żywności i pasz, jakości żywności, zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin, środków ochrony roślin, wprowadzania na terytorium Unii zwierząt i towarów z państw trzecich, oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe oraz ogólnych aspektów w ramach łańcucha rolno-spożywczego (w tym funkcjonowania krajowych systemów kontroli i funkcjonowania właściwych organów).

Kontrole Komisji w państwach członkowskich obejmują obszary określone w art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2017/625. Konkretne kwestie objęte pojedynczymi kontrolami są dostosowywane do sytuacji w każdym państwie członkowskim.

Eksperci Komisji przeprowadzają kontrole, w tym audyty, zgodnie z art. 116 rozporządzenia (UE) 2017/625.

Wieloletni program kontroli na lata 2021-2025 przeprowadzanych przez Komisję w państwach członkowskich w celu zweryfikowania stosowania przepisów w obszarach objętych art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2017/625 obejmuje również inne obszary przewidziane w tym rozporządzeniu, takie jak oszustwa i kontrole przywozu. Nie wszystkie obszary priorytetowe są przedmiotem konkretnej serii kontroli. Niektóre z nich są przedmiotem bardziej ogólnej serii kontroli, takie jak na przykład aspekty dobrostanu zwierząt podczas uboju uwzględnione, w stosownych przypadkach, w ramach kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego lub zgodność punktów kontroli granicznej uwzględniona w ramach kontroli urzędowych zwierząt i towarów.

W rozdziałach 1-10 niniejszego załącznika określono wieloletni program kontroli w podziale na obszary priorytetowe i cele szczegółowe. W rozdziale 11 określono program kontroli na 2024 r.

1.
Żywność i bezpieczeństwo żywności
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
Żywność pochodzenia zwierzęcego

(np. bezpieczeństwo mięsa ssaków i ptaków oraz produktów pozyskanych od nich lub z nich, bezpieczeństwo mleka i przetworów mlecznych, bezpieczeństwo produktów rybołówstwa oraz higiena produkcji żywych małży)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii w zakresie bezpieczeństwa żywności dotyczących produkcji i wprowadzania do obrotu żywności pochodzenia zwierzęcego (w tym również identyfikowalność i etykietowanie), ze szczególnym uwzględnieniem mięsa ssaków i ptaków oraz produktów pozyskanych od nich lub z nich, mleka i przetworów mlecznych, produktów rybołówstwa i żywych małży, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Choroby odzwierzęce przenoszone przez żywność

(np. Salmonella)

Zweryfikowanie krajowych programów weterynaryjnych państw członkowskich współfinansowanych przez Komisję oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Żywność niepochodząca od zwierząt

(np. bezpieczeństwo owoców i warzyw, ziół, przypraw i kiełków)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii w zakresie bezpieczeństwa żywności dotyczących produkcji i wprowadzania do obrotu żywności niepochodzącejod zwierząt (w tym również identyfikowalność i etykietowanie), ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa mikrobiologicznego, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Pozostałości u żywych zwierząt i w żywności pochodzenia zwierzęcego

(pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych, pestycydów i zanieczyszczeń)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych, pestycydów i zanieczyszczeń u żywych zwierząt i w żywności pochodzenia zwierzęcego.
Zanieczyszczenia w żywności niepochodzącej od zwierząt

(np. mikotoksyny)

Zweryfikowanie - na podstawie wieloletnich krajowych planów kontroli państw członkowskich i odnośnych sprawozdań - czy kontrole urzędowe zanieczyszczeń w żywności niepochodzącejod zwierząt spełniają wymogi określone w odpowiednich mających zastosowanie przepisach Unii.
2.
Pasze i bezpieczeństwo pasz
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
Ogólna higiena pasz

(higiena pasz, zatwierdzanie i rejestracja zakładów, identyfikowalność, etykietowanie i zanieczyszczenia)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących higieny pasz (ze szczególnym uwzględnieniem higieny pasz, zatwierdzania i rejestracji zakładów, zanieczyszczenia, identyfikowalności i etykietowania), oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Pasza leczniczaZweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają unijnych wymogów prawnych dotyczących produkcji paszy leczniczej, mających zastosowanie od stycznia 2022 r.
Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodne

(sektor mięsny, zakłady przetwórcze)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących postępowania z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego i produktami pochodnymi, ich wykorzystywania i usuwania, wytwarzanymi w Unii lub wprowadzanymi do obrotu w Unii, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem sektora mięsnego i zakładów przetwórczych.
3.
Zdrowie zwierząt
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
Choroby kategorii A na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429

(np. afrykański pomór świń, wysoce zjadliwa grypa ptaków)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących zwalczania głównych aktywnych chorób zwierząt, takich jak afrykański pomór świń i wysoce zjadliwa grypa ptaków, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Choroby odzwierzęce niepochodzące od żywności

(np. wścieklizna)

Sprawdzenie zdolności państw członkowskich do wykrywania, monitorowania i zwalczania istotnych chorób odzwierzęcych niepochodzących od żywności.
Choroby kategorii B i C na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429

(np. gruźlica, bruceloza)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących kontroli chorób enzootycznych, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wdrożenia i skuteczności krajowych programów weterynaryjnych współfinansowanych przez Komisję, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Gotowość i zapobieganie

(np. planowanie ewentualnościowe)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących gotowości do reagowania w przypadku wystąpienia wielu ognisk chorób epizootycznych oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
4.
Dobrostan zwierząt
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
Transport

(np. zwierzęta niezdolne do transportu, statki do transportu zwierząt, cielęta nieodsadzone, punkty kontroli wykorzystywane w tranzycie zwierząt)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących dobrostanu zwierząt podczas transportu, ze szczególnym uwzględnieniem zwierząt niezdolnych do transportu, statków do transportu zwierząt, cieląt nieodsadzonych i punktów kontroli wykorzystywanych w tranzycie zwierząt, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
W gospodarstwie

(np. kury nioski)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących dobrostanu zwierząt podczas chowu oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Ubój

(np. przeżuwacze, drób)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących dobrostanu przeżuwaczy i drobiu podczas uboju oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
5.
Zdrowie roślin
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
Pojawy agrofagów roślin

(stanowiących poważne zagrożenie)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii w zakresie kontroli wykrytych na terytorium Unii agrofagów roślin, ze szczególnym uwzględnieniem agrofagów stanowiących poważne zagrożenie, na przykład: Xylella fastidiosa, wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora, węgorek sosnowiec, kózkowate z rodzaju Anoplophora, owady z rodzaju Trioza i inne organizmy szkodliwe określone jako priorytetowe, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Gotowość i zapobieganie

(np. planowanie ewentualnościowe, programy badań zdrowia roślin)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących sporządzania i aktualizacji planów ewentualnościowych dotyczących zdrowia roślin.

Ocena planowania i realizacji programów kontroli występowania agrofagów priorytetowych i innych agrofagów kwarantannowych na podstawie prawa o zdrowiu roślin.

Przemieszczanie roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w obrębie Unii (paszporty roślin)Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii w zakresie zdrowia roślin dotyczących przemieszczania roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w obrębie Unii, ze szczególnym uwzględnieniem paszportów roślin, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
6.
Wprowadzanie do obrotu i stosowanie środków ochrony roślin oraz zrównoważone stosowanie pestycydów
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
Środki ochrony roślin

(zezwolenia, wprowadzanie do obrotu i stosowanie pestycydów, pozostałości pestycydów)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących zezwoleń, wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin oraz pozostałości pestycydów, a także zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Zrównoważone stosowanie pestycydówZweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących zrównoważonego stosowania pestycydów, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
7.
Jakość żywności
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
Rolnictwo ekologiczneZweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących produkcji i etykietowania produktów ekologicznych, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
Oznaczenia geograficzneZweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących produkcji i etykietowania oznaczeń geograficznych takich jak chroniona nazwa pochodzenia (ChNP), chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) i gwarantowana tradycyjna specjalność (GTS), oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.
8.
Wprowadzanie na terytorium Unii zwierząt i towarów z państw trzecich
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
Kontrole urzędowe zwierząt i towarówZweryfikowanie, czy państwa członkowskie wypełniają swoje obowiązki w zakresie przeprowadzania urzędowych kontroli zwierząt i towarów wprowadzanych na terytorium Unii z państw trzecich.

Zweryfikowanie, czy zwierzęta i towary wprowadzane na terytorium Unii z państw trzecich spełniają mające zastosowanie ogólne i szczegółowe wymogi unijne dotyczące wprowadzania na terytorium Unii.

Szczególny nacisk zostanie położony na przepisy ustanowione rozporządzeniem (UE) 2017/625 oraz powiązanymi aktami delegowanymi i wykonawczymi.

Zgodność punktów kontroli granicznej z wymogamiZweryfikowanie, czy punkty kontroli granicznej zaproponowane do wyznaczenia przez państwa członkowskie spełniają minimalne wymogi dotyczące punktów kontroli granicznej, w tym ośrodków inspekcyjnych określonych w mających zastosowanie przepisach Unii przed wyznaczeniem takich punktów.

Zweryfikowanie, czy punkty kontroli granicznej, wyznaczone miejsca wprowadzenia, miejsca wprowadzenia i miejsca pierwszego wprowadzenia ponownie wyznaczone zgodnie z art. 61 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2017/625 spełniają mające zastosowanie minimalne wymogi.

Zweryfikowanie, czy punkty kontroli inne niż punkty kontroli granicznej, o których mowa w art. 53 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2017/625, spełniają mające zastosowanie minimalne wymogi.

Kontrole urzędowe zdrowia roślinZweryfikowanie, czy państwa członkowskie wypełniają swoje obowiązki w zakresie przeprowadzania kontroli urzędowych zdrowia roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wprowadzanych na terytorium Unii z państw trzecich.

Zagwarantowanie, że rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty wprowadzane na terytorium Unii z państw trzecich spełniają mające zastosowanie unijne wymogi dotyczące zdrowia roślin w odniesieniu do wprowadzania na terytorium Unii.

9.
Oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
Monitorowanie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe u bakterii zoonotycznych i komensalnychZweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają przepisów dotyczących monitorowania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe u bakterii zoonotycznych i komensalnych, a tym samym przyczyniają się do pełnego wdrożenia Europejskiego planu działania z 2017 r. "Jedno zdrowie" na rzecz zwalczania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (1).

__________________

(1) Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego "Europejski plan działania »Jedno zdrowie« na rzecz zwalczania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe", COM(2017) 339 final z 29.6.2017.

10.
Ogólne aspekty w ramach łańcucha rolno-spożywczego
Obszar priorytetowyCele szczegółowe
OszustwaGromadzenie informacji na temat stosowności i skutecznego wdrożenia krajowych rozwiązań służących zwalczaniu przypadków oszustwa w łańcuchu rolno-spożywczym zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/625.
Działania podjęte w następstwie zaleceń z audytu

(sektorowe i ogólne)

Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie podejmują odpowiednie działania następcze w celu usunięcia wszelkich pojedynczych lub systematycznych niedociągnięć stwierdzonych w trakcie kontroli przeprowadzanych przez Komisję.
Organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO) (np. zezwolenie na wprowadzenie do obrotu, wprowadzanie do obrotu, identyfikowalność, etykietowanie)Zweryfikowanie, czy państwa członkowskie przestrzegają mających zastosowanie przepisów Unii dotyczących zezwolenia na wprowadzenie do obrotu i wprowadzania do obrotu organizmów zmodyfikowanych genetycznie, ich identyfikowalności i etykietowania w żywności i paszy, oraz zweryfikowanie, czy przeprowadzane są kontrole urzędowe w tym zakresie.

Przyczynianie się do egzekwowania przepisów w odniesieniu do produktów uzyskiwanych za pomocą nowych technik genomowych oraz gromadzenie wiedzy fachowej w tym zakresie.

Wszelkie sytuacje nadzwyczajne, pojawiające się problemy i rozwój sytuacjiBadanie i gromadzenie informacji dotyczących wszelkich sytuacji nadzwyczajnych, pojawiających się problemów lub rozwoju sytuacji w państwach członkowskich.
11.
Program kontroli na 2024 r.
ObszarObszar priorytetowyGłówne kierunki działań w 2024 r.
Żywność i bezpieczeństwo żywnościŻywność pochodzenia zwierzęcegoBezpieczeństwo mięsa ssaków i ptaków oraz produktów pozyskanych od nich lub z nich

Bezpieczeństwo mleka i przetworów mlecznych

Bezpieczeństwo produktów rybołówstwa

Żywność niepochodząca od zwierzątBezpieczeństwo mikrobiologiczne
Pozostałości u żywych zwierząt i w żywności pochodzenia zwierzęcegoBezpieczeństwo chemiczne - pozostałości
Pasze i bezpieczeństwo paszBezpieczeństwo paszOgólna higiena pasz (w tym paszy leczniczej)
Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodne
Zdrowie zwierzątChoroby kategorii A na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429Afrykański pomór świń Wysoce zjadliwa grypa ptaków Ospa owiec i ospa kóz
Choroby kategorii B i C na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429Choroby ryb

System monitorowania chorób kategorii B i C

Gotowość i zapobieganiePlanowanie ewentualnościowe uwzględniane podczas audytów dotyczących afrykańskiego pomoru świń i wysoce zjadliwej grypy ptaków
Dobrostan zwierzątW gospodarstwieIndyki

Ryby (w tym ubój i transport)

Zdrowie roślinPojawy agrofagów roślinPojawy agrofagów roślin stanowiące poważne zagrożenie
Przemieszczanie roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w obrębie UniiPaszporty roślin
Gotowość i zapobieganieProgramy badań zdrowia roślin
Środki ochrony roślin i zrównoważone stosowanie pestycydówŚrodki ochrony roślinBezpieczeństwo chemiczne (zezwolenia, wprowadzanie do obrotu i stosowanie pestycydów, nielegalnych pestycydów, pozostałości pestycydów)
ObszarObszar priorytetowyGłówne kierunki działań w 2024 r.
Jakość żywnościRolnictwo ekologiczneRolnictwo ekologiczne
Wprowadzanie na terytorium Unii zwierząt i towarów z państw trzecichKontrole urzędowe zwierząt i towarówZwierzęta i towary
Oporność na środki przeciwdrobnoustrojoweMonitorowanie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) u bakterii zoonotycznych i komensalnychAMR u bakterii zoonotycznych i komensalnych
Ogólne aspekty w ramach łańcucha rolno-spożywczegoDziałania następcze podjęte w związku z zaleceniami z audytuOgólne i sektorowe działania następcze podjęte w związku z zaleceniami z audytu
Organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO)GMO
Wszelkie sytuacje nadzwyczajne, pojawiające się problemy i rozwój sytuacjiSytuacje nadzwyczajne, pojawiające się problemy i rozwój sytuacji"
1 Dz.U. L 95 z 7.4.2017, s. 1.
2 COM(2019) 640 final.
3 COM(2020) 381 final.
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 549).
5 Załącznik:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2022/1947 z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.268.31) zmieniającej nin. decyzję z dniem 3 listopada 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2023/1811 z dnia 20 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.234.196) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2024 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.