Decyzja wykonawcza 2019/598 w sprawie przepisów przejściowych dotyczących powoływania prokuratorów europejskich na pierwszą kadencję i podczas jej trwania, przewidzianych w art. 16 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2017/1939

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2019.103.29

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 kwietnia 2019 r.

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (UE) 2019/598
z dnia 9 kwietnia 2019 r.
w sprawie przepisów przejściowych dotyczących powoływania prokuratorów europejskich na pierwszą kadencję i podczas jej trwania, przewidzianych w art. 16 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2017/1939

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażające wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej (zwanej dalej "EPPO") 1 , w szczególności jego art. 16 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 16 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1939 prokuratorzy europejscy mają być powoływani przez Radę na nieodnawialną sześcioletnią kadencję, która może zostać przedłużona na nie dłużej niż trzy lata od momentu zakończenia tego sześcioletniego okresu.

(2) Zgodnie z art. 16 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2017/1939 co trzy lata ma nastąpić wymiana jednej trzeciej składu prokuratorów europejskich. Rada ma przyjąć zwykłą większością głosów przepisy przejściowe dotyczące powoływania prokuratorów europejskich na pierwszą kadencję i w podczas jej trwania.

(3) Te przepisy przejściowe powinny zapewnić właściwe stosowanie zasady okresowej wymiany składu prokuratorów europejskich powoływanych po raz pierwszy do Prokuratury Europejskiej w celu zapewnienia ciągłości prac kolegium Prokuratury Europejskiej. Jednocześnie przepisy te powinny uwzględniać szczególne potrzeby Prokuratury Europejskiej w pierwszych latach po jej ustanowieniu i rozpoczęciu działalności.

(4) W tych celach należy ustanowić przepisy szczegółowe dotyczące czasu trwania kadencji prokuratorów europejskich powoływanych po raz pierwszy po wejściu w życie rozporządzenia (UE) 2017/1939.

(5) W celu zapewnienia w trakcie pierwszej kadencji w pełni przejrzystego i bezstronnego systemu ustalania, kadencja których prokuratorów europejskich będzie trwać trzy lata, a nie sześć lat, należy zastosować system oparty na losowaniu. Taki system zapewni również, że wybór prokuratorów europejskich, których kadencja będzie krótsza, będzie neutralny pod względem geograficznym.

(6) W dniu 15 stycznia 2019 r. Komisja przedłożyła wniosek dotyczący decyzji wykonawczej Rady w sprawie przepisów przejściowych dotyczących powoływania prokuratorów europejskich na pierwszą kadencję i podczas jej trwania,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejsza decyzja określa przepisy przejściowe dotyczące powoływania prokuratorów europejskich na pierwszą kadencję po wejściu w życie rozporządzenia (UE) 2017/1939 i podczas trwania tej pierwszej kadencji.

Artykuł  2
1. 
Przed powołaniem prokuratorów europejskich wybrana zostaje w drodze losowania grupa składająca się z jednej trzeciej liczby uczestniczących państw członkowskich w momencie stosowania niniejszych przepisów przejściowych.
2. 
Jeżeli liczba uczestniczących państw członkowskich w momencie stosowania niniejszych przepisów przejściowych nie jest podzielna przez trzy, liczbę państw członkowskich, które mają wchodzić w skład grupy, zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
3. 
Sekretariat Generalny Rady podejmuje niezbędne środki w celu wdrożenia procedury losowania w ścisłej współpracy z Komisją.
Artykuł  3

Kadencja prokuratorów europejskich z państw członkowskich wchodzących w skład grupy ustanowionej zgodnie z art. 2 wynosi trzy lata. Kadencja ta jest nieodnawialna.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 9 kwietnia 2019 r.
W imieniu Rady
G. CIAMBA
Przewodniczący
1 Dz.U. L 283 z 31.10.2017, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.