Decyzja nr 485 z dnia 6 sierpnia 2019 r. otwierająca procedurę udzielania zezwoleń na poszukiwanie i rozpoznawanie ropy naftowej i gazu ziemnego - podziemnych zasobów naturalnych - zgodnie z definicją w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych, w bloku 1-26 Tervel, zlokalizowanym w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Bułgarii na Morzu Czarnym, oraz ogłaszająca, że zezwolenia będą udzielane na podstawie konkurencyjnej procedury przetargowej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2020.102.6

Akt nienormatywny
Wersja od: 30 marca 2020 r.

DECYZJA nr 485
z dnia 6 sierpnia 2019 r.
otwierająca procedurę udzielania zezwoleń na poszukiwanie i rozpoznawanie ropy naftowej i gazu ziemnego - podziemnych zasobów naturalnych - zgodnie z definicją w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych, w "bloku 1-26 Tervel", zlokalizowanym w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Bułgarii na Morzu Czarnym, oraz ogłaszająca, że zezwolenia będą udzielane na podstawie konkurencyjnej procedury przetargowej

(2020/C 102/06)

(Dz.U.UE C z dnia 30 marca 2020 r.)

REPUBLIKA BUŁGARII RADA MINISTRÓW

Na podstawie art. 5 ust. 2, art. 7 ust. 2 pkt 8, art. 42 ust. 1 pkt 1 i art. 44 ust. 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych oraz art. 4 ust. 1 pkt 1 i art. 16 rozporządzenia w sprawie przeprowadzania procedur przetargowych w celu udzielania zezwoleń na poszukiwanie lub rozpoznawanie oraz przyznawania koncesji na wydobycie podziemnych zasobów naturalnych zdefiniowanych w ustawie o podziemnych zasobach naturalnych, przyjętego przez Radę Ministrów uchwałą nr 231 z dnia 11 października 2010 r., oraz uzasadnionym wnioskiem Ministra Energetyki:

RADA MINISTRÓW STANOWI, CO NASTĘPUJE:

1.
Otwiera się procedurę udzielania zezwoleń na poszukiwanie i rozpoznawanie ropy naftowej i gazu ziemnego w "bloku 1-26 Tervel", zlokalizowanym w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Bułgarii na Morzu Czarnym, o powierzchni 4 032 km2 i wyznaczonym współrzędnymi 1-7 określonymi w załączniku.
2.
Zezwolenia, o którym mowa w pkt 1, udziela się w drodze konkurencyjnej procedury przetargowej, zgodnie z którą oferenci nie są obecni przy rozpatrywaniu ofert.
3.
Okres ważności zezwolenia na poszukiwanie i rozpoznawanie ustala się na pięć lat od daty wejścia w życie umowy w sprawie poszukiwania i rozpoznawania, z możliwością przedłużenia tego okresu zgodnie z art. 31 ust. 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.
4.
Termin zakupu specyfikacji przetargowej upływa o godzinie 17.30 w 120. dniu po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
5.
Termin składania wniosków o udział w konkurencyjnej procedurze przetargowej upływa o godzinie 17.30 w 140. dniu po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
6.
Termin składania ofert zgodnie ze specyfikacją przetargową upływa o godzinie 17.30 w 155. dniu po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
7.
Cena specyfikacji przetargowej wynosi 10 000 BGN. Specyfikację przetargową można uzyskać w Ministerstwie Energetyki pod adresem: ul. Triaditsa 8, Sofia, w terminie określonym w pkt 4 po przedstawieniu zlecenia płatniczego.
7.1.
Kwotę określoną w pkt 7 należy wpłacić na rachunek bankowy Ministerstwa Energetyki:

BIC rachunku BNB dla płatności w walucie bułgarskiej (BGN) - BNBGBGSD;

SWIFT rachunku BNB dla płatności w walucie obcej - BNBGBGSF;

IBAN - BG94 BNBG 9661 3000 142101, siedziba główna BNB.

7.2.
W tytule przelewu należy podać następujące informacje: "Zakup specyfikacji przetargowej dotyczącej bloku 1-26 Tervel w imieniu wnioskodawcy", a na zleceniu płatniczym musi znajdować się nazwa wnioskodawcy.
7.3.
Osoba odbierająca specyfikację przetargową podpisuje w imieniu wnioskodawcy oświadczenie o zachowaniu poufności informacji w niej zawartych.
8.
Wnioskodawcy, którzy pragną wziąć udział w procedurze przetargowej, muszą spełniać wymogi określone w art. 23 ust. 1 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.
9.
Wnioskodawca lub - w przypadku gdy wnioskodawcą jest konsorcjum - każdy członek konsorcjum musi dostarczyć oświadczenie potwierdzające brak okoliczności określonych w art. 2 w związku z § 1 przepisów dodatkowych do ustawy o związkach gospodarczych i finansowych ze spółkami zarejestrowanymi w jurysdykcjach preferencyjnego systemu podatkowego, podmiotami z nimi związanymi i ich rzeczywistymi beneficjentami (ZIFOD- RYUPDRKTLTDS) (SG nr 1, 2014) albo dowód na istnienie okoliczności zgodnie z art. 4 ZIFODRYUPDRKTLTDS.
10.
Przedsiębiorstwo lub konsorcjum będące wnioskodawcą musi posiadać co najmniej minimalne zdolności zarządcze niezbędne do przeprowadzania poszukiwań i rozpoznawania. Dowodem posiadania tych zdolności jest spełnienie wszystkich poniższych warunków:
10.1.
wnioskodawca lub - w przypadku gdy wnioskodawcą jest konsorcjum - każdy członek konsorcjum musi dostarczyć oryginały referencji od kontrahentów; oraz
10.2.
wnioskodawca lub - w przypadku gdy wnioskodawcą jest konsorcjum - co najmniej jeden członek konsorcjum musi udowodnić, że posiada wiedzę specjalistyczną i doświadczenie uzyskane w zarządzaniu co najmniej jednym projektem w zakresie poszukiwania lub rozpoznawania na morzu lub produkcji zasobów mineralnych - ropy naftowej i gazu ziemnego.
10.3.
Wnioskodawca może wykazać zdolności zarządcze poprzez odniesienie do zdolności powiązanych osób trzecich, będących osobami fizycznymi lub prawnymi, pod warunkiem że wnioskodawca przedstawi dowody na wykorzystanie zdolności tych osób trzecich, a także dokumenty potwierdzające ich wiedzę specjalistyczną i doświadczenie w zarządzaniu. Dowód zdolności osób trzecich dostarczany jest poprzez przedstawienie dokumentów, jak określono w specyfikacji przetargowej.
11.
Wnioskodawca lub - w przypadku gdy wnioskodawcą jest konsorcjum - co najmniej jeden członek konsorcjum musi mieć wygenerowane dochody netto w wysokości co najmniej 150 000 000 (sto pięćdziesiąt milionów) EUR w ciągu ostatnich trzech lat obrotowych (zależnie od daty jego założenia). W przypadku gdy wnioskodawcą jest konsorcjum, które nie ma osobowości prawnej, wymóg określony w niniejszym punkcie ma zastosowanie do całego konsorcjum;

lub

11.1.
wnioskodawca lub - w przypadku gdy wnioskodawcą jest konsorcjum - co najmniej jeden członek konsorcjum musi przedstawić potwierdzenie z banku lub innej instytucji finansowej zaświadczające, że dysponuje środkami finansowymi niezbędnymi do wdrożenia poszukiwania i rozpoznawania ropy naftowej i gazu ziemnego w "bloku 1-26 Tervel";

lub

11.2.
wnioskodawca lub - w przypadku gdy wnioskodawcą jest konsorcjum - co najmniej jeden członek konsorcjum musi przedstawić list intencyjny z banku lub innej instytucji finansowej dotyczący udostępnienia wnioskodawcy środków finansowych niezbędnych do wdrożenia poszukiwania i rozpoznawania ropy naftowej i gazu ziemnego w "bloku 1-26 Tervel".
11.3.
Dowodem posiadania środków finansowych może być odniesienie do środków powiązanych osób trzecich, będących osobami fizycznymi lub prawnymi, pod warunkiem że wnioskodawca może wykazać, że środki te zostaną mu udostępnione, z podaniem ich kwoty w BGN. Dowód zdolności osób trzecich dostarczany jest poprzez przedstawienie dokumentów, jak określono w specyfikacji przetargowej.
12.
Oferty wnioskodawców ocenia się na podstawie proponowanych programów pracy, zasobów przeznaczonych na ochronę środowiska i korzyści dodatkowych, jak przewidziano w specyfikacji przetargowej.
13.
Wadium z tytułu udziału w konkurencyjnej procedurze przetargowej ustala się na kwotę 15 000 BGN, płatną w terminie określonym w pkt 5 na rachunek bankowy Ministerstwa Energetyki:

BIC rachunku BNB dla płatności w walucie bułgarskiej (BGN) - BNBGBGSD;

SWIFT rachunku BNB dla płatności w walucie obcej - BNBGBGSF;

IBAN - BG75 BNBG 9661 3300 142103, siedziba główna BNB.

14.
Wnioskodawcy, którzy nie zostali dopuszczeni do udziału w konkurencyjnej procedurze przetargowej, otrzymają zwrot wadium w ciągu 14 dni od daty wejścia w życie decyzji komisji konkursowej o ich niedopuszczeniu.
15.
Wadium zwycięskiego oferenta zwraca się w ciągu 14 dni od wejścia w życie umowy, natomiast wadia pozostałych oferentów są zwracane w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Monitorze Państwowym decyzji Rady Ministrów o udzieleniu zezwolenia na poszukiwanie i rozpoznawanie.
16.
Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkurencyjnej procedurze przetargowej oraz oferty należy składać w Rejestrze Ministerstwa Energetyki pod adresem: ul. Triaditsa 8, Sofia, w języku bułgarskim, zgodnie z wymogami art. 46 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.
17.
Oferty muszą być zgodne z wymogami i warunkami określonymi w specyfikacji przetargowej.
18.
Konkurencyjna procedura przetargowa jest prowadzona nawet w przypadku dopuszczenia do udziału tylko jednego wnioskodawcy.
19.
Minister Energetyki jest upoważniony do:
19.1.
przesłania niniejszej decyzji do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej;
19.2.
zorganizowania i przeprowadzenia konkurencyjnej procedury przetargowej.
20.
Niniejszą decyzję publikuje się w Monitorze Państwowym oraz na stronie internetowej Rady Ministrów.
21.
Odwołania od niniejszej decyzji można wnosić do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Boyko BORISOVVeselin DAKOV
PremierSekretarz Generalny Rady Ministrów
Tatyana SEKULOVAMiroslava HRISTOVA
Sekretarz GeneralnyDyrektor Dyrekcji ds. Kwestii Prawnych,
Służb Administracyjnych i Zasobów Ludzkich Ministerstwa Energetyki

ZAŁĄCZNIK

Wykaz współrzędnych punktów granicznych "bloku 1-26 Tervel"

(System współrzędnych WGS84)
NrDługość geograficzna ESzerokość geograficzna N
129°07'28,85"42°48'47,00"
230°34'10,00"42°48'03,00"
329°58'30,00"42°33'27,00"
429°49'36,00"42°29'24,00"
529°34'20,00"42°26'24,00"
629°20'45,00"42°14'28,00"
729°07'32,31"42°11'22,71"

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.