Decyzja FYROM/1/2003 w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników dla operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2003.62.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 lutego 2003 r.

DECYZJA KOMITETU POLITYCZNEGO I BEZPIECZEŃSTWA FYROM/1/2003
z dnia 18 lutego 2003 r.
w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników dla operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii

(2003/C 62/01)

(Dz.U.UE L z dnia 6 marca 2003 r.)

KOMITET POLITYCZNY I BEZPIECZEŃSTWA,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 25 akapit ostatni,

uwzględniając wspólne działanie Rady 2003/92/WPZiB z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii(1), w szczególności jego art. 8 dotyczący udziału państw trzecich,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 8 wspólnego działania Rada upoważniła Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (PSC) do podjęcia odpowiednich decyzji w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.

(2) Wnioski Rady Europejskiej ze szczytu w Nicei i Brukseli ustanowiły uzgodnienia dotyczące udziału państw trzecich w operacjach zarządzania kryzysami i ustanowieniu Komitetu Uczestników.

(3) Komitet Uczestników będzie odgrywał kluczową rolę w bieżącym zarządzaniu operacją; Komitet będzie głównym forum, na którym państwa wnoszące wkład będą omawiać kwestie zaangażowania ich sił w operacji; Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa, który sprawuje kontrolę polityczną i kierownictwo strategiczne operacji, weźmie pod uwagę opinie wydane przez Komitet Uczestników.

(4) Zgodnie z art. 6 Protokołu w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Dania nie uczestniczy w opracowywaniu i wykonywaniu decyzji i działań Unii Europejskiej, które mają wpływy na kwestie obronne, Dania nie uczestniczy w finansowaniu operacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanowienie

Niniejszym ustanawia się Komitet Uczestników operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii (zwany dalej "CoC").

Artykuł  2

Funkcje

Zakres uprawnień CoC ustanowiony jest we wnioskach Rady Europejskiej ze szczytu w Nicei (w dniach 7, 8 i 9 grudnia 2000 r.) i Brukseli (w dniach 24 i 25 października 2002 r.).

Artykuł  3

Skład

1.
Członkami CoC są następujące osoby:

– przedstawiciele wszystkich Państw Członkowskich UE, oraz

– przedstawiciele państw trzecich wnoszących wkład do operacji.

2.
Dyrektorzy generalni Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej (DGEUMS) i dowódca operacji są także uprawnieni do uczęszczania lub bycia reprezentowanymi na posiedzeniach CoC.
Artykuł  4

Przewodniczący

Zgodnie z wnioskami Rady ze szczytu w Nicei i bez uszczerbku dla prerogatyw Prezydencji, przewodniczącym CoC tej operacji będzie sekretarz generalny/wysoki przedstawiciel lub jego przedstawiciel ściśle uzgodniony z Prezydencją, któremu będzie pomagał przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (CEUMC) lub jego przedstawiciel.

Artykuł  5

Posiedzenia

1.
CoC jest regularnie zwoływany przez przewodniczącego. Jeśli wymagają tego okoliczności, z inicjatywy przewodniczącego lub na wniosek członka mogą być zwołane posiedzenia nadzwyczajne.
2.
Przed posiedzeniem przewodniczący podaje do wiadomości wstępny porządek posiedzenia i dokumenty odnoszące się do posiedzenia. Po każdym posiedzeniu podawany jest do wiadomości protokół z obrad.
3.
Przedstawiciele Komisji i inne osoby mogą być zaproszone do odpowiednich części dyskusji, o ile jest to właściwe.
Artykuł  6

Procedura

1.
Z wyjątkiem przepisów ust. 3 i bez uszczerbku dla kompetencji Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa oraz obowiązków dowódcy operacji,

– zasadę jednomyślności przedstawicieli państw wnoszących wkład do operacji stosuje się, kiedy CoC podejmuje decyzje w sprawie bieżącego zarządzania operacją,

– jednomyślność członków CoC stosuje się, gdy CoC wystosowuje zalecenia dotyczące możliwego dostosowania do planowania operacyjnego, łącznie z możliwym dostosowaniem do celów.

Nieobecność członka nie wyklucza zastosowania zasady jednomyślności.

2.
Przewodniczący ustanawia, że większość przedstawicieli państw uprawnionych do brania udziału w obradach jest obecna.
3.
Wszystkie kwestie proceduralne są rozstrzygane zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu.
4.
Dania nie uczestniczy w podejmowaniu decyzji Komitetu.
Artykuł  7

Poufność

1.
Przepisy bezpieczeństwa Rady stosuje się do posiedzeń i obrad CoC. W szczególności przedstawiciele w CoC posiadają odpowiednie dopuszczenie do informacji niejawnych.
2.
Treść obrad CoC jest objęta tajemnicą zawodową, chyba że CoC jednomyślnie zdecyduje inaczej.
Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 lutego 2003 r.

W imieniu Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa
T. PARASKEVOPOULOS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 34 z 11.2.2003, str. 26.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.