Decyzja 2046/2002/WE zmieniająca decyzję nr 1719/1999/WE w sprawie szeregu wytycznych, w tym identyfikacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dotyczących transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2002.316.4

Akt jednorazowy
Wersja od: 20 listopada 2002 r.

DECYZJA NR 2046/2002/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 21 października 2002 r.
zmieniająca decyzję nr 1719/1999/WE w sprawie szeregu wytycznych, w tym identyfikacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dotyczących transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 156 akapit pierwszy,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Podstawowym celem dla Wspólnoty wskazanym w decyzji nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(4) jest podjęcie, przy współpracy z Państwami Członkowskimi, środków niezbędnych dla ustanowienia działających, interoperacyjnych, transeuropejskich sieci telematycznych między administracjami Państw Członkowskich a instytucjami wspólnotowymi, ułatwiających wydajną, efektywną i bezpieczną wymianę informacji w celu wsparcia powstania unii gospodarczej i walutowej oraz wykonywania polityk wspólnotowych, jak również wsparcia wspólnotowego procesu decyzyjnego.

(2) Pierwszeństwo powinno być nadane takim projektom, które polepszają gospodarczą aktywność administracji publicznej, instytucji Wspólnoty Europejskiej, Państw Członkowskich i regionów, a które poprzez ustanowienie lub ulepszenie sieci sektorowych przyczyniają się do realizacji celów inicjatywy e-Europa i związanego z nią planu działań, w szczególności obszaru dotyczącego administracji on-line, których celem jest korzyść dla parlamentów krajowych, obywateli i przedsiębiorstw, oraz do innych inicjatyw mających na celu polepszenie przejrzystości działalności instytucji wspólnotowych, zgodnie z wymogami art. 255 Traktatu oraz rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. odnoszącego się do dostępu opinii publicznej do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji(5).

(3) Należy odpowiednio uwzględnić zalecenia zawarte w deklaracji wydanej na konferencji ministerialnej e-Government "Od polityki do praktyki", która odbyła się w Brukseli w dniach 29 i 30 listopada 2001 r., jak również wnioski z konferencji "e-Government w służbie europejskich obywateli i przedsiębiorstw - czego wymaga się na poziomie europejskim", zorganizowanej wspólnie przez Prezydencję Rady i Komisję (IDA) w Sztokholmie/Sandhamn w dniach 13 i 14 czerwca 2001 r.

(4) Przy planowaniu i realizacji nowych sieci istotne jest zapewnienie ścisłej współpracy między Państwami Członkowskimi i Komisją, a w odpowiednim przypadku, innymi instytucjami wspólnotowymi.

(5) Przy planowaniu i realizacji nowych sieci istotne są analiza i ocena rozwoju organizacyjnego i ponownego projektowania procedur pracy związanych z siecią lub sieciami, które mają być ustanowione w ramach projektu.

(6) Do celów pewności prawa właściwe jest przyjęcie przepisu stwarzającego możliwości przeglądu części programu pracy IDA, dotyczącej wykonania decyzji nr 1719/1999/WE w okresie roku referencyjnego. Do celów wykonania działań wspólnotowych określonych w art. 3-6 decyzji nr 1719/1999/WE należy wyjaśnić, że wszelkie propozycje podwyżek budżetowych o kwotę ponad 250.000 EUR na linię projektową w ciągu roku są przedmiotem procedury komitetu określonej w tej decyzji.

(7) W związku z zainteresowaniem wyrażonym przez Maltę i Turcję program IDA może być otwarty dla uczestnictwa tych państw w programach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Zanim program IDA zostanie otwarty dla pełnego uczestnictwa dla wszystkich krajów kandydujących, powinna być ułatwiona możliwość korzystania przez te kraje, na ich własny koszt, z powszechnych usług IDA w celu wykonania polityki wspólnotowej. Możliwość taka powinna być również udostępniona innym państwom trzecim na tych samych warunkach.

(8) W celu uzyskania większej elastyczności w alokacji budżetu rocznego należy wprowadzić finansową kwotę referencyjną dla wykonania wspólnotowego działania w ramach decyzji nr 1719/1999/WE na okres 2002-2004 r. z kwotami rocznych środków zatwierdzonymi przez władzę budżetową w granicach perspektywy finansowej.

(9) Realizacja sieci, które ułatwiają współpracę między organami sądowymi, powinna być co do zasady uznana za projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania w ramach programu IDA.

(10) Sieci telematyczne w dziedzinie edukacji, w szczególności do wymiany informacji dotyczących kwestii treści w sieciach otwartych oraz do promocji rozwoju i swobodnego obrotu nowych usług audiowizualnych i informacyjnych, powinny być uznane za projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania w ramach programu IDA.

(11) Sieci telematyczne w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego do celów wspierania wymiany informacji między Państwami Członkowskimi powinny być uznane za projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania w ramach programu IDA.

(12) Sieci telematyczne przyczyniające się do realizacji celów inicjatywy e-Europa oraz związanego z nią planu działania, w szczególności w obszarze administracji on-line, których celem są korzyści obywateli i przedsiębiorstw, powinny być uznane za projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania w ramach programu IDA.

(13) Sieci telematyczne dotyczące polityki imigracyjnej, w szczególności poprzez wdrożenie ulepszonej elektronicznej wymiany danych z administracjami krajowymi w celu ułatwienia procedur informacyjnych i konsultacyjnych, powinny być uznane za projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania w ramach programu IDA.

(14) Środki niezbędne do wykonania niniejszej decyzji powinny być przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki stosowania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(6).

(15) Decyzja nr 1719/1999/WE powinna zostać odpowiednio zmieniona,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji nr 1719/1999/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 1 ust. 1 dodaje się lit. c) w brzmieniu:

"c) w odpowiednim przypadku, określenia i stworzenia ogólnoeuropejskich usług elektronicznej administracji dla obywateli i przedsiębiorstw, jak również innych odpowiednich usług elektronicznej administracji, które mają być wykorzystywane zgodnie z priorytetami ustanowionymi w art. 4."

2) W art. 4 dodaje się lit. h) w brzmieniu:

"h) przyczyniają się do realizacji celów inicjatywy e-Europa oraz związanego z nią planu działania, w szczególności obszaru administracji on-line, którego celem jest korzyść obywateli i przedsiębiorstw."

3) W art. 5 ust. 4 dodaje się ppkt aa) w brzmieniu:

"aa) opis planowanego rozwoju organizacyjnego oraz ponownego zaprojektowania procedur pracy związanych z siecią lub sieciami, które mają być ustanowione w ramach projektu."

4) W art. 7 ust. 2, 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"2. Procedura określona w art. 8 ust. 2 ma zastosowanie w odniesieniu do zatwierdzenia, na podstawie zgodności z priorytetami ustanowionymi w art. 4 oraz zasadami ustanowionymi w art. 5, części programu pracy IDA dotyczącej wykonania niniejszej decyzji, który Komisja opracowuje w odstępach rocznych i który może być przeglądany w trakcie roku referencyjnego. Program pracy IDA obejmuje:

- podział na poszczególne projekty wydatków za poprzedni(-e) rok(lata),

- prognozę przyszłych kosztów ponoszonych przez Wspólnotę i Państwa Członkowskie, oraz

- krótkie oświadczenie dotyczące wyników/usług uzyskanych z tych przeszłych wydatków.

3. Procedura określona w art. 8 ust. 2 ma zastosowanie w odniesieniu do zatwierdzenia, na podstawie zgodności z zasadami ustanowionymi w art. 5, sprawozdania wstępnego oraz ogólnego planu realizacji dla każdego projektu IDA na koniec etapu studium wykonalności oraz na koniec etapu rozwoju i zatwierdzania, jak również do zatwierdzenia każdej kolejnej zmiany do tego planu realizacji.

4. Procedura określona w art. 8 ust. 2 ma zastosowanie w odniesieniu do zatwierdzenia, na podstawie zgodności z priorytetami ustanowionymi w art. 4 oraz zasadami ustanowionymi w art. 5 i 6, podziału na poszczególne projekty rocznych wydatków budżetowych w ramach niniejszej decyzji. Propozycje wszelkich podwyżek budżetowych o kwotę przekraczającą 250.000 EUR na linię projektową w okresie rocznym również podlegają tej procedurze."

5) Artykuł 8 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 8

Komitet

1. Komisja jest wspomagana przez komitet zwany Komitetem Telematyki między Administracjami (TAC), składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, któremu przewodniczy przedstawiciel Komisji.

2. W przypadku odniesienia do niniejszego ustępu stosuje się art. 4 i 7 decyzji Rady 1999/468/WE(*) z uwzględnieniem jej art. 8.

Okres przewidziany w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3. Komitet TAC przyjmuje swój regulamin.

4. Komisja składa TAC coroczne sprawozdanie z wykonania niniejszej decyzji.

______

(*) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23."

6) Artykuł 10 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10

Rozszerzenie na EOG i państwa stowarzyszone

1. Program IDA może być otwarty, w ramach odpowiednich umów ze Wspólnotą Europejską, dla uczestnictwa krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i państw stowarzyszonych Europy Środkowej i Wschodniej, Cypru, Malty i Turcji w projektach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, które odnoszą się do takich umów.

2. W trakcie realizacji projektów, tam gdzie to właściwe, wspierana jest współpraca między państwami niebędącymi Państwami Członkowskimi i organami lub organizacjami międzynarodowymi.

3. Zanim program IDA zostanie otwarty dla ich pełnego uczestnictwa, państwa stowarzyszone Europy Środkowej i Wschodniej, Cypr, Malta i Turcja mogą, na swój własny koszt, korzystać z powszechnych usług IDA, w celu wykonania polityki Wspólnoty.

4. Pozostałe państwa niebędące Państwami Członkowskimi mogą również, na swój własny koszt, korzystać z powszechnych usług IDA w celu wykonania polityki Wspólnoty."

7) Artykuł 12 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 12

Finansowa kwota referencyjna

1. Finansowa kwota referencyjna na wykonanie wspólnotowych działań w ramach niniejszej decyzji w okresie 2002-2004 r. wynosi 39,8 mln EUR.

2. Wartość rocznych przyznawanych środków zatwierdzana jest przez władze budżetowe w granicach perspektywy finansowej."

8) W załączniku wprowadza się następujące zmiany:

a) w sekcji A dodaje się pkt 6 w brzmieniu:

"6. Realizacja sieci, które ułatwiają współpracę między organami sądowymi.";

b) w sekcji B pkt 10 otrzymuje brzmienie:

"10. Sieci telematyczne w dziedzinie edukacji i kultury, informacji, komunikacji oraz w sektorze audiowizualnym, w szczególności do wymiany informacji dotyczących kwestii treści w sieciach otwartych oraz do promocji rozwoju i swobodnego obrotu nowych usług audiowizualnych i informacyjnych.";

c) w sekcji B pkt 12 otrzymuje brzmienie:

"12. Sieci telematyczne w dziedzinie turystyki, środowiska naturalnego, ochrony konsumentów oraz ochrony zdrowia publicznego, wspierające wymianę informacji między Państwami Członkowskimi.";

d) w sekcji B dodaje się pkt 13 i 14 w brzmieniu:

"13. Sieci telematyczne przyczyniające się do realizacji celów inicjatywy e-Europa i związanego z nią planu działania, w szczególności w obszarze administracji on-line, których celem są korzyści dla obywateli i przedsiębiorstw.

14. Sieci telematyczne dotyczące polityki imigracyjnej, w szczególności poprzez wdrożenie ulepszonej elektronicznej wymiany danych z administracjami krajowymi, w celu ułatwienia procedur informacyjnych i konsultacyjnych."

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 21 października 2002 r.
W imieniu Parlamentu EuropejskiegoW imieniu Rady
P. COXP. S. MØLLER
PrzewodniczącyPrzewodniczący

______

(1) Dz.U. C 332 E z 27.11.2001, str. 287.

(2) Dz.U. C 80 z 3.4.2002, str. 21.

(3) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 11 czerwca 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 23 września 2002 r.

(4) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 1.

(5) Dz.U. L 145 z 31.5.2001, str. 43.

(6) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.