Decyzja 2023/990 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji Stron Konwencji rotterdamskiej w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami w odniesieniu do niektórych zmian do konwencji i jej załącznika III

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.135.111

Akt nienormatywny
Wersja od: 23 maja 2023 r.

DECYZJA RADY (UE) 2023/990
z dnia 25 kwietnia 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji Stron Konwencji rotterdamskiej w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami w odniesieniu do niektórych zmian do konwencji i jej załącznika III

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 i art. 207, w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja rotterdamska w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami 1  (zwana dalej "konwencją") weszła w życie 24 lutego 2004 r. i została zawarta w imieniu Unii decyzją Rady 2006/730/WE 2 .

(2) Zgodnie z art. 7 konwencji Konferencja Stron konwencji może podejmować decyzje o umieszczeniu danych substancji chemicznych w załączniku III do konwencji.

(3) Na swoim jedenastym posiedzeniu Konferencja Stron ma przyjąć decyzje o umieszczeniu kolejnych substancji chemicznych w załączniku III do konwencji.

(4) Aby wspierać wspólną odpowiedzialność i współpracę Stron w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego od potencjalnej szkody oraz w celu przyczyniania się do racjonalnego ekologicznie wykorzystywania tych substancji chemicznych, konieczne i właściwe jest wymienienie kolejnych substancji chemicznych, w przypadku których stwierdzono, że spełniają wszystkie odpowiednie kryteria określone w załączniku II do konwencji.

(5) Ponadto Konferencja Stron rozważy wniosek dotyczący zmian do konwencji złożony przez Szwajcarię, Australię, Burkina Faso, Ghanę i Mali. Wniosek ten ma na celu zaradzenie trudnościom z umieszczaniem nowych substancji chemicznych w załączniku III do konwencji, wynikającym z potrzeby osiągnięcia konsensusu w sprawie decyzji dotyczącej zmiany załącznika III zgodnie z konwencją. Konieczne i właściwe jest poparcie przyjęcia wniosku lub, jeśli nie ma poparcia innych Stron, opowiedzenie się za poprawką dotyczącą podejmowania decyzji o umieszczeniu w wykazie chemikaliów.

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Konferencji Stron, gdyż decyzje będą wią- żące dla Unii lub będą mogły w sposób decydujący wywrzeć wpływ na treść prawa Unii, a mianowicie na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 649/2012 3 .

(7) Jednakże zgodnie z art. 21 konwencji wszelkie poprawki do konwencji wymagają, do wejścia w życie, złożenia dokumentu ratyfikacyjnego, przyjęcia lub zatwierdzenia przez przynajmniej trzy czwarte Stron. Ponadto art. 22 ust. 6 konwencji stanowi, że dodatkowy załącznik wiążący się z poprawką do konwencji nie może wejść w życie, zanim nie wejdzie w życie poprawka do konwencji.

Rada ustala aktualnie stanowisko, które ma być zajęte w organie utworzonym na mocy konwencji, jednak późniejsze jego zatwierdzenie może, w zależności od wyniku dyskusji, wymagać decyzji w sprawie zawarcia takiej umowy zmieniającej zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 6 TFUE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowiskiem, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na jedenastym posiedzeniu Konferencji Stron konwencji, jest poparcie przyjęcia zmian do załącznika III do konwencji w odniesieniu do włączenia acetochloru, karbosulfanu, azbestu chryzotylowego, fentionu (postaci ultraniskoobjętościowe (ULV) w ilości równej 640 g substancji czynnej/l lub większej), iprodionu, postaci płynnych (koncentrat emulgujący i koncentrat rozpuszczalny) zawierających dichlorek parakwatu w ilości równej 276 g/l lub większej, odpowiadający jonowi parakwatu w ilości równej 200 g/l lub większej oraz terbufosu.

Artykuł  2
1. 
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na jedenastym posiedzeniu Konferencji Stron konwencji, polega na poparciu przyjęcia zmian przedłożonych przez Szwajcarię, Australię, Burkinę Faso, Ghanę i Mali (dok. UNEP/FAO/RC/ COP.11/13/Add.2), pod warunkiem że zostaną spełnione następujące warunki i są wprowadzone w tym zakresie niezbędne zmiany:
a)
dodatkowe zasady i procedury wprowadzone zmianami są spójne z obowiązującymi zasadami i procedurami ustanowionymi na mocy konwencji;
b)
zmiany gwarantują, że preferowaną opcją jest umieszczenie substancji chemicznych w załączniku III do konwencji oraz że dodatkowe zasady nie kolidują z wymienieniem danej substancji chemicznej w załączniku III, również w przypadku, gdy substancja ta jest już umieszczona w załączniku VIII do konwencji;
c)
zmiany gwarantują, że zasady, które będą miały zastosowanie do wywozu substancji chemicznych umieszczonych w załączniku VIII do konwencji, nie będą słabsze pod względem ochrony Stron dokonujących przywozu niż te, które mają zastosowanie do wywozu substancji chemicznych umieszczonych w załączniku III do konwencji;
d)
zmiany gwarantują, że wszystkie Strony, które ratyfikują zmianę, będą związane wszelkimi decyzjami o umieszczeniu substancji chemicznej w załączniku VIII do konwencji, w tym wszelkimi decyzjami podjętymi w drodze głosowania.
2. 
W przypadku braku wystarczającego poparcia ze strony innych Stron dla proponowanych zmian, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na jedenastym posiedzeniu Konferencji Stron konwencji, polega na opowiedzeniu się za zmianą procedury podejmowania decyzji w zakresie umieszczania substancji chemicznych w załączniku III do konwencji, na podstawie której to zmiany wprowadzona zostałaby możliwość głosowania zgodnie z art. 22 ust. 4 w związku z art. 22 ust. 3, bez stosowania art. 22 ust. 3 lit. b) konwencji.
Artykuł  3

W zależności od przebiegu jedenastego posiedzenia Konferencji Stron konwencji przedstawiciele Unii w porozumieniu z państwami członkowskimi mogą uzgodnić drobne zmiany stanowiska, o którym mowa w art. 1 i 2, podczas posiedzeń koordynacyjnych na miejscu, bez konieczności wydawania kolejnej decyzji przez Radę.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 25 kwietnia 2023 r.
1 Dz.U. L 63 z 6.3.2003, s. 29.
2 Decyzja Rady 2006/730/WE z dnia 25 września 2006 r. dotycząca zawarcia, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Konwencji rotter- damskiej w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami (Dz.U. L 299 z 28.10.2006, s. 23).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 649/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. dotyczące wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów (Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 60).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.