Decyzja 2023/940 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Specjalnego Komitetu ds. Współpracy Organów Ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości ustanowionego na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, odnośnie do ustanowienia standardowego formularza wniosków o wzajemną pomoc, o którym mowa w art. 635 ust. 1 tej umowy

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.125.23

Akt nienormatywny
Wersja od: 11 maja 2023 r.

DECYZJA RADY (UE) 2023/940
z dnia 4 maja 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Specjalnego Komitetu ds. Współpracy Organów Ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości ustanowionego na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, odnośnie do ustanowienia standardowego formularza wniosków o wzajemną pomoc, o którym mowa w art. 635 ust. 1 tej umowy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 82 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając decyzję Rady (UE) 2021/689 z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie zawarcia w imieniu Unii Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, oraz Umowy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych 1 ,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (zwana dalej "umową o handlu i współpracy") 2  została zawarta na mocy decyzji (UE) 2021/689.

(2) Tytuł VIII części trzeciej umowy o handlu i współpracy uzupełnia postanowienia i ułatwia stosowanie między państwami członkowskimi, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem, z drugiej strony, Europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych, sporządzonej w Strasburgu w dniu 20 kwietnia 1959 r., protokołu dodatkowego do Europejskiej konwencji o pomocy prawnej, sporządzonego w Strasburgu w dniu 17 marca 1978 r., oraz drugiego protokołu dodatkowego do Europejskiej konwencji o pomocy prawnej, sporządzonego w Strasburgu w dniu 8 listopada 2001 r.

(3) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/41/UE 3  w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego w sprawach karnych oraz akt Rady z dnia 29 maja 2000 r. ustanawiający Konwencję o wzajemnej pomocy w sprawach karnych pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej 4  stosuje się zgodnie z Traktatami.

(4) Zgodnie z art. 635 ust. 1 umowy o handlu i współpracy Specjalny Komitet ds. Współpracy Organów Ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości podejmuje się opracowania standardowy formularza wniosków o wzajemną pomoc poprzez przyjęcie załącznika do tej umowy. Zgodnie z art. 635 ust. 2 umowy o handlu i współpracy, jeżeli Specjalny Komitet ds. Współpracy Organów Ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości podejmie decyzję ustanawiającą taki standardowy formularz, wnioski o wzajemną pomoc będą musiały być składane z wykorzystaniem tego formularza.

(5) Standardowy formularz wniosków o wzajemną pomoc ułatwi udzielanie wzajemnej pomocy przez właściwe organy państw członkowskich, z jednej strony, oraz Zjednoczonego Królestwa, z drugiej strony, poprzez wskazanie wszystkich niezbędnych informacji, jakie powinien zawierać wniosek o wzajemną pomoc.

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii w ramach Specjalnego Komitetu ds. Współpracy Organów Ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości.

(7) Umowa o handlu i współpracy jest wiążąca dla wszystkich państw członkowskich na mocy decyzji (UE) 2021/689, której materialną podstawą prawną stanowi art. 217 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

(8) Dania i Irlandia są związane częścią trzecią umowy o handlu i współpracy na podstawie decyzji (UE) 2021/689 i w związku z tym uczestniczą w przyjęciu i stosowaniu niniejszej decyzji, która wdraża umowę o handlu i współpracy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Specjalnego Komitetu ds. Współpracy Organów Ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości ustanowionego na mocy umowy o handlu i współpracy odnośnie do ustanowienia standardowego formularza wniosków o wzajemną pomoc, jest określone w projekcie decyzji tego Specjalnego Komitetu dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 maja 2023 r.

PROJEKT

DECYZJA NR .... SPECJALNEGO KOMITETU USTANOWIONEGO NA PODSTAWIE ART. 8 UST. 1 LIT. r) UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM

WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY

z dnia ...

w sprawie ustanowienia standardowego formularza wniosków o wzajemną pomoc (2023 5 /...)

SPECJALNY KOMITET DS. WSPÓŁPRACY ORGANÓW ŚCIGANIA I WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI, uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (zwaną dalej "umową o handlu i współpracy"), w szczególności jej art. 635 ust. 1,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się załącznik 50 do umowy o handlu i współpracy w sprawie ustanowienia standardowego formularza wniosków o wzajemną pomoc w sprawach karnych w brzmieniu określonym w dodatku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna pierwszego dnia trzeciego miesiąca następującego po dniu jej przyjęcia.

Sporządzono w ..

Dodatek

ZAŁĄCZNIK 50 do umowy o handlu i współpracy

WNIOSEK O WZAJEMNĄ POMOC W SPRAWACH KARNYCH

Niniejszy formularz stosują właściwe organy, do których ma on zastosowanie na mocy umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Przekazywane informacje muszą być istotne i nie mogą wykraczać poza to, co jest niezbędne do wykonania niniejszego wniosku, zgodnie z odpowiednimi wymogami w zakresie ochrony danych.

grafika

1 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 2.
2 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10.
3 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/41/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego w sprawach karnych (Dz.U. L 130 z 1.5.2014, s. 1).
4 Dz.U. C 197 z 12.7.2000, s. 1.
5 Zgodnie z art. 9 ust. 2 załącznika 1 do umowy o handlu i współpracy Sekretariat nadaje każdej decyzji lub każdemu zaleceniu numer seryjny oraz odnotowuje datę ich przyjęcia.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.