Decyzja 2023/683 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Współpracy ustanowionej na mocy Umowy o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Iraku, z drugiej strony, w odniesieniu do utworzenia wyspecjalizowanego Podkomitetu ds. Współpracy Rozwojowej oraz przyjęcia zakresu jego uprawnień

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.89.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 marca 2023 r.

DECYZJA RADY (UE) 2023/683
z dnia 17 marca 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Współpracy ustanowionej na mocy Umowy o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Iraku, z drugiej strony, w odniesieniu do utworzenia wyspecjalizowanego Podkomitetu ds. Współpracy Rozwojowej oraz przyjęcia zakresu jego uprawnień

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 209 w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Iraku, z drugiej strony (zwana dalej "Umową") została zawarta przez Unię na mocy decyzji Rady (UE) 2018/1107 1  i weszła w życie w dniu 1 sierpnia 2018 r.

(2) Na mocy art. 111 ust. 1 Umowy ustanowiono Radę Współpracy, która nadzoruje wykonanie Umowy. Zgodnie z art. 112 ust. 2 Umowy Rada Współpracy może podjąć decyzję o powołaniu wyspecjalizowanego podkomitetu lub organu, który będzie wspierać ją w pełnieniu zadań. Rada Współpracy określa skład i zadania takich podkomitetów lub organów oraz sposób ich funkcjonowania.

(3) Zarówno Unia, jak i Irak wyraziły zainteresowanie utworzeniem wyspecjalizowanego Podkomitetu ds. Współpracy Rozwojowej w celu prowadzenia dialogu poświęconego wszystkim aspektom współpracy na rzecz rozwoju między Unią a Irakiem i promowania skutecznej realizacji unijnych programów współpracy na rzecz rozwoju w Iraku.

(4) Rada Współpracy ma przyjąć decyzję dotyczącą utworzenia wyspecjalizowanego Podkomitetu ds. Współpracy Rozwojowej i przyjęcia zakresu jego uprawnień na swoim trzecim posiedzeniu lub, w stosownym przypadku, w drodze procedury pisemnej przed tym posiedzeniem lub po nim zgodnie z art. 10 ust. 1 swojego regulaminu wewnętrznego 2 .

(5) Należy ustalić stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w Radzie Współpracy, gdyż decyzja Rady Współpracy będzie wiążąca dla Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Współpracy ustanowionej na mocy Umowy o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Iraku, z drugiej strony w odniesieniu do utworzenia wyspecjalizowanego Podkomitetu ds. Współpracy Rozwojowej i przyjęcia zakresu jego uprawnień opiera się na projekcie decyzji Rady Współpracy dołączonej do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 marca 2023 r.
1 Decyzja Rady (UE) 2018/1107 z dnia 20 lipca 2018 r. w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Iraku z drugiej strony (Dz.U. L 203 z 10.8.2018, s. 1).
2 Decyzja nr 1/2013 Rady Współpracy UE-Irak z dnia 8 października 2013 r. w sprawie przyjęcia regulaminów wewnętrznych Rady Współpracy i Komitetu Współpracy (2013/802/UE) (Dz.U. L 352 z 24.12.2013, s. 68).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.