Decyzja 2023/2702 upoważniająca do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ustanawiającej procedury bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo z terytorium Stanów Zjednoczonych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.2702

Akt indywidualny
Wersja od: 29 listopada 2023 r.

DECYZJA RADY (UE) 2023/2702
z dnia 23 listopada 2023 r.
upoważniająca do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ustanawiającej procedury bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo z terytorium Stanów Zjednoczonych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 189 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy podjąć rokowania prowadzące do zawarcia umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie procedur bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo pierwszej generacji z terytorium Stanów Zjednoczonych.

(2) W związku z jednostronnym wycofaniem rosyjskiego personelu z Gujańskiego Centrum Kosmicznego i odwołaniem dwóch wystrzeleń rakiet Sojuz w kwietniu 2022 r. i wrześniu 2022 r., a także w wyniku zapowiedzianego opóźnienia dotyczącego rakiety Ariane-6 Unia musiała znaleźć alternatywy umożliwiające pilne wznowienie wynoszenia na orbitę satelitów Galileo, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie systemu Galileo będącego częścią unijnego programu kosmicznego ustanowionego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 1 .

(3) Rozporządzenie (UE) 2021/696 stanowi, że Komisja ponosi ogólną odpowiedzialność za realizację unijnego programu kosmicznego, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa, bez uszczerbku dla prerogatyw państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.

(4) Po przeprowadzeniu technicznych studiów wykonalności dotyczących innych dostępnych pojazdów nośnych, Komisja stwierdziła, że jedyne pojazdy nośne kompatybilne z satelitami Galileo dostarczane są przez producentów w Stanach Zjednoczonych.

(5) W styczniu 2023 r. Komisja wraz z ekspertami ds. bezpieczeństwa wyznaczonymi przez kilka państw członkowskich przeprowadziła wizytę na kosmodromach w Stanach Zjednoczonych. Wizyta potwierdziła możliwość wynoszenia satelitów z tych miejsc w Stanach Zjednoczonych przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa w odniesieniu do materiałów wrażliwych pod względem bezpieczeństwa i dokumentacji satelitów Galileo, w tym w zakresie informacji niejawnych Unii Europejskiej (zwane dalej "informacje niejawne UE").

(6) Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa informacji zawartych w satelitach Galileo konieczne jest zawarcie prawnie wiążącego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w celu ochrony integralności tych satelitów na terytorium USA i poufności informacji niejawnych UE zawartych w tych satelitach lub dotyczących ich wynoszenia, których to informacji nie można ujawnić Stanom Zjednoczonym.

(7) Wszelka wymiana lub dostarczanie informacji niejawnych między Unią a Stanami Zjednoczonymi do celów wynoszenia satelitów Galileo muszą być zgodne z wymogami określonymi w Umowie między Unią Europejską a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie bezpieczeństwa informacji niejawnych 2  i w towarzyszących jej uzgodnieniach dotyczących bezpieczeństwa 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Komisja zostaje niniejszym upoważniona do podjęcia rokowań w imieniu Unii dotyczących międzynarodowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie procedur bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo pierwszej generacji z terytorium Stanów Zjednoczonych.
2. 
Rokowania są prowadzone na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w addendum do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Komisja zostaje niniejszym wyznaczona na negocjatora Unii.

Artykuł  3
1. 
Rokowania, o których mowa w art. 1, prowadzone są w konsultacji z Komitetem ds. Bezpieczeństwa przy Radzie, który zostaje niniejszym wyznaczony jako specjalny komitet w rozumieniu art. 218 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i zgodnie z wytycznymi zawartymi w addendum do niniejszej decyzji, z zastrzeżeniem wszelkich wytycznych, które Rada może przekazać Komisji w późniejszym terminie.
2. 
Komisja przekazuje Komitetowi ds. Bezpieczeństwa przy Radzie wszelkie informacje niezbędne temu komitetowi do monitorowania postępów rokowań, w tym - niezwłocznie po każdej rundzie rokowań - sprawozdanie z ich wyników.
Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 listopada 2023 r.
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE (Dz.U. L 170 z 12.5.2021, s. 69).
2 Dz.U. L 115 z 3.5.2007, s. 30.
3 Dokument ST 12142/07, dostępny w rejestrze publicznym Rady.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.