Decyzja 2023/151 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG, ustanowionego w Przejściowej umowie o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu UPG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.20.41

Akt nienormatywny
Wersja od: 23 stycznia 2023 r.

DECYZJA RADY (UE) 2023/151
z dnia 17 stycznia 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG, ustanowionego w Przejściowej umowie o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu UPG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przejściowa umowa o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony (zwana dalej "umową") 1 , została podpisana w Brukseli w dniu 22 stycznia 2009 r. zgodnie z decyzją Rady 2009/152/WE 2  i jest stosowana tymczasowo od dnia 4 sierpnia 2014 r.

(2) Zgodnie z umową w skład strony Środkowoafrykańskiej wchodzi Republika Kamerunu.

(3) Zgodnie z art. 92 umowy ustanowiono Komitet UPG UE-Afryka Środkowa, który jest odpowiedzialny za zarządza nie wszystkimi dziedzinami objętymi tą umową i realizację wszystkich wskazanych w niej zadań.

(4) Zgodnie z art. 5 regulaminu wewnętrznego Komitetu UPG UE-Afryka Środkowa, przyjętego w dniu 15 grudnia 2016 r. decyzją nr 1/2016 Komitetu UPG 3  dla skutecznego wykonywania swych zadań Komitet UPG UE-Afryka Środkowa może ustanowić podległe mu podkomitety odpowiedzialne za konkretne kwestie związane z umową. W związku z tym Komitet UPG UE-Afryka Środkowa może ustanowić Podkomitet UPG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, aby osiągnąć cele umowy.

(5) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu UPG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ponieważ będzie to miało skutki prawne w Unii.

(6) Stanowisko Unii w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich powinno się zatem opierać na dołączonym projekcie decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG ustanowionego na podstawie Przejściowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, opiera się na projekcie decyzji Komitetu UPG dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Po przyjęciu decyzja Komitetu UPG zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2023 r.

PROJEKT

DECYZJA nr .../2023 KOMITETU UPG ustanowionego na mocy PRZEJŚCIOWEJ UMOWY O PARTNERSTWIE GOSPODARCZYM między WSPÓLNOTĄ EUROPEJSKĄ i JEJ PAŃSTWAMI CZŁONKOWSKIMI, z jednej strony, a STRONĄ ŚRODKOWOAFRYKAŃSKĄ, z drugiej strony

z dnia ...

dotycząca ustanowienia Podkomitetu UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

KOMITET UPG,

uwzględniając Przejściową umowę o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, a w szczególności jej art. 92,

uwzględniając decyzję nr 1/2016 Komitetu UPG z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego, a w szczególności jej art. 5

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
Artykuł 92 Przejściowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony (zwanej dalej "umową") 4  stanowi, że Komitet UPG odpowiedzialny jest za zarządzanie wszystkimi dziedzinami objętymi tą umową i realizację wszystkich zadań, o których w niej mowa.
(2)
Artykuł 5 decyzji nr 1/2016 Komitetu UPG z 15 grudnia 2016 r. dotyczącej przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego 5  stanowi, że Komitet UPG może ustanowić podległe mu podkomitety, które są odpowiedzialne za konkretne kwestie związane z umową.
(3)
Konieczne jest ustanowienie Podkomitetu EPA ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym ustanawia się Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich na potrzeby partnerstwa między Wspólnotą Europejską a stroną Środkowoafrykańską w celu wykonywania zadań określonych w art. 2.
2. 
Głównym celem Podkomitetu UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich jest ułatwienie wymiany na temat kwestii związanych z rolnictwem, pasterstwem i rozwojem obszarów wiejskich.
Artykuł  2
1. 
Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich jest odpowiedzialny za analizowanie dokumentów w celu wydawania opinii, opracowywanie i wydawanie opinii oraz przedstawianie propozycji na temat kwestii dotyczących rolnictwa, pasterstwa i rozwoju obszarów wiejskich. Umożliwia on stronom wymianę doświadczeń, informacji i najlepszych praktyk oraz wzajemne konsultacje we wszystkich kwestiach związanych z celami ogólnymi i szczegółowymi, które określono w tytule I art. 2 umowy, i wchodzących w zakres kompetencji podkomitetu, jak opisano poniżej.
2. 
Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, podległy Komitetowi UPG, jest odpowiedzialny za:
a)
monitorowanie wszystkich aspektów tytułów II, III i V umowy dotyczących handlu produktami rolnymi i zwierzęcymi, kwestii sanitarnych i fitosanitarnych, bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich, a także kwestii własności intelektualnej i zrównoważonego rozwoju, w zakresie, w jakim mają one zastosowanie do produktów rolnych i zwierzęcych;
b)
zaangażowanie w dialog polityczny na temat rolnictwa, zwierząt gospodarskich i rozwoju obszarów wiejskich w następujących obszarach:
(i)
wytwarzania produktów rolnych i zwierzęcych, ich konsumpcji, promocji handlu tymi produktami oraz rozwoju odnośnego rynku;
(ii)
promowania inwestycji w sektorze rolnym i pasterskim, w tym działalności na małą skalę;
(iii)
polityki rolnej i polityki rozwoju obszarów wiejskich, przepisów ustawowych i wykonawczych, w tym polityk dotyczących oznaczeń geograficznych i rolnictwa ekologicznego;
(iv)
nowych technologii, badań naukowych i innowacji oraz transferu wiedzy do sektorów rolnictwa, a także działań niezbędnych do promowania przejścia na zrównoważone systemy żywnościowe.
3. 
Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich jest również odpowiedzialny za monitorowanie wdrażania zaleceń Komitetu UPG w zakresie, w jakim dotyczą one obszaru kompetencji określonego w ust. 2.
4. 
Podkomitet UPG przedstawia swoje opinie Komitetowi UPG.
Artykuł  3

Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich składa się z przedstawicieli Komisji Europejskiej, z jednej strony, i z przedstawicieli strony Środkowoafrykańskej, z drugiej strony. Reprezentowane strony mogą wspólnie podjąć decyzję o zaproszeniu innych uczestników, w szczególności przedstawicieli zainteresowanych stron objętych zakresem kompetencji podkomitetu.

Artykuł  4

Posiedzenia podkomitetu UPG odbywają się osobiście lub za pomocą wszelkich innych odpowiednich środków uzgodnionych za obopólną zgodą stron. Porządek obrad i częstotliwość posiedzeń podkomitetu są ustalane w drodze konsensusu między stronami.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ..

1 Dz.U. L 57 z 28.2.2009, s. 2.
2 Decyzja Rady 2009/152/WE z dnia 20 listopada 2008 r. w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania Przejściowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony (Dz.U. L 57 z 28.2.2009, s. 1).
3 Dz.U. L 17 z 21.1.2017, s. 46.
4 Dz.U. L 57 z 28.2.2009, s. 2.
5 Dz.U. L 17 z 21.1.2017, s. 46.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.