Decyzja 2022/997 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas dziesiątego posiedzenia Konferencji Stron Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych w odniesieniu do wniosku dotyczącego zmian załącznika A do tej Konwencji

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.168.63

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 czerwca 2022 r.

DECYZJA RADY (UE) 2022/997
z dnia 7 kwietnia 2022 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas dziesiątego posiedzenia Konferencji Stron Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych w odniesieniu do wniosku dotyczącego zmian załącznika A do tej Konwencji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja sztokholmska w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych (zwana dalej "Konwencją") weszła w życie w dniu 17 maja 2004 r. i została zawarta w imieniu Unii decyzją Rady 2006/507/WE 1 .

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 2  wdraża Konwencję w Unii.

(3) Zgodnie z art. 8 Konwencji Konferencja Stron Konwencji może umieścić substancje chemiczne w wykazach zamieszczonych w załącznikach A, B lub C do Konwencji oraz określić środki kontroli odnoszące się do tych substancji chemicznych.

(4) Na swoim dziesiątym posiedzeniu Konferencja Stron Konwencji ma przyjąć decyzję o umieszczeniu kolejnych substancji chemicznych w wykazie zamieszczonym w załączniku A do Konwencji.

(5) W celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego przed dalszymi uwolnieniami kwasu perfluoroheksa- nosulfonowego (PFHxS), jego soli i związków pochodnych PFHxS należy ograniczyć lub wyeliminować produkcję i stosowanie tych substancji chemicznych na poziomie międzynarodowym oraz poprzeć ich umieszczenie w wykazach zamieszczonych w odpowiednich załącznikach do Konwencji.

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii na dziesiątym posiedzeniu Konferencji Stron w odniesieniu do zmian załącznika A do Konwencji, ponieważ zmiany te będą wiążące dla Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na dziesiątym posiedzeniu Konferencji Stron Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych, polega na poparciu umieszczenia, bez szczególnych wyłączeń, kwasu perfluoroheksanosulfonowego (PFHxS), jego soli i związków pochodnych PFHxS w wykazie zamieszczonym w załączniku A do Konwencji, z należytym uwzględnieniem odpowiednich zaleceń Komitetu ds. Przeglądu Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych.

Artykuł  2

W zależności od przebiegu dziesiątego posiedzenia Konferencji Stron Konwencji przedstawiciele Unii w porozumieniu z państwami członkowskimi mogą uzgodnić drobne zmiany stanowiska, o którym mowa w art. 1, podczas posiedzeń koordynacyjnych na miejscu, bez konieczności wydawania kolejnej decyzji przez Radę.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 7 kwietnia 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J. DENORMANDIE
1 Decyzja Rady 2006/507/WE z dnia 14 października 2004 r. dotycząca zawarcia, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych (Dz.U. L 209 z 31.7.2006, s. 1).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 z dnia 20 czerwca 2019 r. dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych (Dz.U. L 169 z 25.6.2019, s. 45).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.