Art. 9. - Właściciele CIS, w których przetwarza się EUCI - Decyzja 2022/640 w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących ról i obowiązków głównych podmiotów w obszarze bezpieczeństwa

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.117.106

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 kwietnia 2022 r.
Artykuł  9

Właściciele CIS, w których przetwarza się EUCI

1. 
Realizując projekt służący wdrożeniu CIS, w którym przetwarza się EUCI, właściciel systemu jak najszybciej kontaktuje się z organem ds. akredytacji bezpieczeństwa, aby ustalić odpowiednie standardy i wymogi bezpieczeństwa oraz rozpocząć proces akredytacji bezpieczeństwa.
2. 
Właściciel systemu zapewnia, aby środki bezpieczeństwa spełniały wymogi określone przez organ ds. akredytacji bezpieczeństwa oraz aby w danym CIS nie przetwarzano EUCI, zanim system ten nie otrzyma akredytacji.
3. 
Właściciel systemu zwraca się do organu ds. zatwierdzania produktów kryptograficznych o zgodę na stosowanie wszelkich technologii szyfrujących. Właściciele systemów nie mogą stosować technologii szyfrujących w systemach produkcji bez uzyskania wcześniejszej zgody.
4. 
Właściciel systemu konsultuje się z lokalnym pełnomocnikiem ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego w danym departamencie w sprawach związanych z bezpieczeństwem CIS.
5. 
Właściciel systemu co najmniej raz w roku dokonuje przeglądu środków bezpieczeństwa stosowanych w przypadku danego systemu, w tym dotyczącego go planu bezpieczeństwa.
6. 
Gdy w CIS dochodzi do incydentu związanego z bezpieczeństwem, w wyniku którego wskazuje się, że taki CIS nie może już zapewnić odpowiedniej ochrony EUCI, właściciel systemu informuje o tym lokalnego pełnomocnika ochrony i niezwłocznie zwraca się do organu ds. akredytacji bezpieczeństwa w celu uzyskania porady odnośnie do dalszego postępowania. W takim przypadku akredytacja może zostać zawieszona, a system wycofany z eksploatacji do czasu podjęcia odpowiednich działań naprawczych.
7. 
Właściciel systemu zawsze udziela organowi ds. akredytacji bezpieczeństwa pełnego wsparcia w zakresie realizacji obowiązków tego organu związanych z akredytacją danego CIS.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.