Decyzja 2022/1449 w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Protokołu wykonawczego do Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a rządem Wysp Cooka

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.228.5

Akt jednorazowy
Wersja od: 18 lipca 2022 r.

DECYZJA RADY (UE) 2022/1449
z dnia 18 lipca 2022 r.
w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Protokołu wykonawczego do Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a rządem Wysp Cooka

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 w związku z jego art. 218 ust. 6 akapit drugi, lit. a) ppkt (v) oraz jego art. 218 ust. 7,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowę o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a rządem Wysp Cooka 2  (zwaną dalej "umową) zawarto decyzją Rady (UE) 2017/418 3 .

(2) Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2021/2277 4  Protokół wykonawczy do Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a rządem Wysp Cooka (zwany dalej "protokołem") został podpisany w dniu 17 grudnia 2021 r., z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie.

(3) Celem protokołu jest umożliwienie Unii Europejskiej i rządowi Wysp Cooka kontynuowania współpracy w celu propagowania zrównoważonej polityki rybołówstwa i rozsądnej eksploatacji zasobów rybnych w wodach połowowych Wysp Cooka, zgodnie z uznanym w prawie Unii celem zachowania morskich zasobów biologicznych, a także umożliwienie statkom unijnym prowadzenia działalności połowowej na tych wodach.

(4) Protokół należy zatwierdzić.

(5) W art. 6 umowy powołano wspólny komitet odpowiedzialny za monitorowanie stosowania umowy i protokołu wykonawczego do niej. Ponadto, zgodnie z art. 5 protokołu, wspólny komitet może zatwierdzać określone zmiany protokołu. W celu ułatwienia zatwierdzenia tych zmian należy upoważnić Komisję do zatwierdzania, w imieniu Unii, zmian przy zastosowaniu procedury uproszczonej, z zastrzeżeniem spełnienia określonych przepisów i warunków merytorycznych i formalnych.

(6) Stanowisko Unii w sprawie proponowanych zmian do protokołu powinno zostać ustalone przez Radę. Należy zatwierdzić zaproponowane zmiany, chyba że mniejszość blokująca państw członkowskich, zgodnie z art. 16 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej sprzeciwi się tym zmianom,

(7) Biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze działalności połowowej Unii w obszarach połowowych Wysp Cooka oraz mając na uwadze konieczność niedopuszczania do przerwania takiej działalności po wygaśnięciu obecnego protokołu w dniu 13 listopada 2021 r., protokół powinienwejść w życie jak najszybciej.

(8) Zgodnie z art. 42 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 5  skonsultowano się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, który wydał swoją opinię w dniu 3 listopada 2021 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii 6  Protokół wykonawczy do Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a rządem Wysp Cooka (zwany dalej "protokołem").

Artykuł  2

Przewodniczący Rady dokonuje, w imieniu Unii, powiadomienia, o którym mowa w art. 12 protokołu 7 .

Artykuł  3

Zgodnie z przepisami i warunkami zamieszczonymi w załączniku do niniejszej decyzji Komisja jest uprawniona do zatwierdzenia, w imieniu Unii, zmian do protokołu, które mają być przyjęte przez wspólny komitet.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lipca 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

PROCEDURA ZATWIERDZANIA ZMIAN W PROTOKOLE, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ PRZYJĘTE PRZEZ WSPÓLNY KOMITET

W przypadku gdy wspólny komitet ma przyjąć zmiany w protokole zgodnie z art. 6 ust. 3 umowy oraz zgodnie z art. 5 protokołu, Komisja jest uprawniona do zatwierdzenia proponowanych zmian w imieniu Unii na następujących warunkach:
1.
Komisja zapewnia, by zatwierdzenie w imieniu Unii:
a)
było zgodne z celami wspólnej polityki rybołówstwa;
b)
było spójne z odpowiednimi przepisami przyjmowanymi przez regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem oraz uwzględniało wspólne zarządzanie przez państwa nadbrzeżne;
c)
uwzględniało najnowsze przekazane Komisji dane statystyczne, biologiczne i inne istotne informacje.
2.
Zanim Komisja zatwierdzi proponowane zmiany w imieniu Unii, przekaże je Radzie ze stosownym wyprzedzeniem przed odpowiednim posiedzeniem wspólnego komitetu.
3.
Rada dokona oceny zgodności proponowanych zmian z kryteriami określonymi w pkt 1.
4.
Komisja zatwierdzi je w imieniu Unii, chyba że sprzeciwi się im mniejszość blokująca państw członkowskich w Radzie zgodnie z art. 16 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej. W przypadku wystąpienia takiej mniejszości blokującej Komisja odrzuca proponowane zmiany w imieniu Unii.
5.
Jeżeli podczas kolejnych posiedzeń wspólnego komitetu, w tym na miejscu, nie będzie możliwe osiągnięcie porozumienia, kwestię tę przekazuje się Radzie, tak aby stanowisko Unii uwzględniało nowe elementy, zgodnie z procedurą, o której mowa w pkt 2, 3 i 4.
6.
Zachęca się Komisję do podejmowania, w odpowiednim czasie, wszelkich niezbędnych działań następczych wobec decyzji wspólnego komitetu, w tym, w stosownych przypadkach, publikacji odpowiedniej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i przedkładania wszelkich wniosków niezbędnych do wdrożenia tej decyzji.

W innych kwestiach, które nie dotyczą zmian w Protokole przewidzianych w art. 6 umowy, stanowisko, które ma zostać przyjęte przez Unię w ramach wspólnego komitetu, określa się zgodnie z Traktatami oraz ustalonymi metodami prac.

1 Zgoda z dnia 5 lipca 2022 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Dz.U. L 131 z 20.5.2016, s. 3.
3 Decyzja Rady (UE) 2017/418 z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie zawarcia w imieniu Unii Europejskiej Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między Unią Europejską a Wyspami Cooka i Protokołu wykonawczego do tej umowy (Dz.U. L 64 z 10.3.2017, s. 1).
4 Decyzja Rady (UE) 2021/2277 z dnia 11 listopada 2021 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, oraz tymczasowego stosowania Protokołu wykonawczego do Umowy o partnerstwie w sprawie połowów między Unią Europejską a rządem Wysp Cooka (Dz.U. L 463 z 28.12.2021, s. 1).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
6 Tekst protokołu zostaje opublikowany w Dz.U. L 463 z 28.12.2021, s. 3.
7 Data wejścia w życie protokołu zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.